22.10.2018 Warsztat reportera
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik
Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.

Jednym z kluczowych aspektów pracy w marketingu i PR jest monitoring mediów. Po pierwsze, żeby wiedzieć co w mediach - również tych społecznościowych - mówi się i pisze na temat obsługiwanej marki. Po drugie - żeby określić skuteczność własnych działań PR i dowiedzieć się, które media były zainteresowane wysłanym komunikatem.
- W ostatnich latach zmieniły się media per se. Nastąpił koniec podziału online i offline. Klasyczne media (prasa, radio, telewizja) mają swoje wersje elektroniczne i prowadzą równocześnie komunikację w mediach społecznościowych, promując szerzej własne treści i otwierając się na dialog z odbiorcami - tłumaczy cytowana przez Interaktywnie.com Magdalena Tokaj z Instytutu Monitorowania Mediów. - Z drugiej strony social media traktowane są jako równoprawne źródło informacji wykorzystywanych następnie na łamach gazet czy w serwisach informacyjnych .
Samodzielne śledzenie mediów jest jednak niewykonalne. Dlatego eksperci radzą skorzystać do tego celu z jednego z wielu dostępnych narzędzi i platform:
- platformy Instytutu Monitorowania Mediów
- Brand24
- NewSpoint
- Meltwater
- Brandometr
- SentiOne
- Sentymetr
- MediaMon
- Press Service
- Monitoring można przede wszystkim wykorzystać do sprawdzania, co mówi się w sieci na temat marki albo firmy. Firmy bardzo często korzystają z możliwości „słuchania sieci” właśnie w tym celu - tłumaczy w raporcie Interaktywnie.cok Mikołaj Winkiel, chief evangelist w Brand24. - Monitoring sprawdza się też w przypadku szukania liderów opinii.
Przydatne w pracy marketingowca będą również narzędzia do pozyskiwania danych na temat potencjalnych klientów. Warto wspomnieć tutaj o:
- Google Analytics
- Kissmetrics
- systemach Customer Relationship Management
- Salesmanago
- Salesforce
- Kampanie online z zakresu lead generation to obecnie te najbardziej pożądane w branży B2B i najbardziej popularne zarazem, ponieważ to one właśnie mają w bezpośredni sposób przełożyć się na sprzedaż produktów lub usług - mówi autorom raportu Krzysztof Pałys, dyrektor handlowy i członek zarządu agencji marketingu internetowego Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. - Najpopularniejsze w w tym zakresie kampanie z wykorzystaniem Google AdWords,czyli systemu reklamowego Google, ale wszystko zależy od branży i tematyki przekazu.
A jak planować publikacje? Tamara Pielas, Content Executive w ContentHouse radzi na łamach raportu Interaktywnie.com, by na początku zadbać o odpowiedni dobór tematów. Pomóc w tym mogą takie narzędzia, jak:
- Answerthepublic.com
- Planner słów kluczowych Google AdWords
- Keywordtool.io
- Kolejnym krokiem jest planowanie dystrybucji treści. Nadrzędną zasadą jest regularność - radzi Tamara Pielas. - I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to proste, to rzeczywistość znacznie odbiega od oczekiwań.
***
Cały raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR" pobrać można bezpłatnie ze strony Interaktywnie.com.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Media lokalne - warsztat i etyka
Bartłomiej Dwornik
Każdego dnia dziennikarz staje przed dylematem - opisać coś czy też pominąć. W którym miejscu kończy się informacja a zaczyna naruszanie prywatności?
"Co ty gadasz, jaka misja?"
Joanna Bichniewicz
Pewien dziennikarz TVP klarował mi z zapałem, że niezależność jest mitem, każdy musi liczyć się z tym czy innym układem. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Praca w redakcji muzycznej
Piotr Chronowski
Jak wiadomo pracuję w redakcji muzycznej i właściwie moja praca i przygotowanie programu polega głównie na słuchaniu płyt. Słucham, słucham i jeszcze raz słucham.
Przefajnione media
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Nie sposób inaczej, jak tylko wielkimi oczami, zareagować na komentarz Agnieszki Kublik z "Gazety Wyborczej" o zmianach na rynku telewizyjnych serwisów informacyjnych. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Fake newsy mogą brać się się z chęci pomocy. Debata PAP
PAP MediaRoom
Duży udział w szybkim szerzeniu się dezinformacji, szczególnie dotyczącej kwestii zdrowotnych, ma, paradoksalnie, ludzki altruizm - uważają eksperci biorący udział w piątkowej debacie podczas trzydniowego konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia, organizowanego przez PAP.
Wskazówki dla dziennikarzy sportowych
Phil Jasner
Kilka porad dla tych wszystkich, którzy parają się dziennikarstwem sportowym. Którzy rozmawiają ze sportowcami przed grą, po grze, przez telefon czy poprzez telekonferencję.
Readability, czyli czytelność tekstu. Narzędzia dla dziennikarza
Bartłomiej Dwornik
Nawet najbardziej merytoryczna treść musi być przedstawiona w przystępnej i atrakcyjnej formie. Po pierwsze, żeby odbiorca był w stanie ją zrozumieć. Po drugie, żeby była przyjazna dla oka. W obu przypadkach pomóc mogą maszyny. Oto kilka narzędzi do mierzenia czytelności tekstu, które przydadzą się każdemu dziennikarzowi.