menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

22.10.2018 Warsztat reportera

Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji

Bartłomiej Dwornik

Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.

Jak planować i mierzyć efekty działań marketingowych i PRźródło: Answerthepublic.com

Jednym z kluczowych aspektów pracy w marketingu i PR jest monitoring mediów. Po pierwsze, żeby wiedzieć co w mediach - również tych społecznościowych - mówi się i pisze na temat obsługiwanej marki. Po drugie - żeby określić skuteczność własnych działań PR i dowiedzieć się, które media były zainteresowane wysłanym komunikatem.

- W ostatnich latach zmieniły się media per se. Nastąpił koniec podziału online i offline. Klasyczne media (prasa, radio, telewizja) mają swoje wersje elektroniczne i prowadzą równocześnie komunikację w mediach społecznościowych, promując szerzej własne treści i otwierając się na dialog z odbiorcami - tłumaczy cytowana przez Interaktywnie.com Magdalena Tokaj z Instytutu Monitorowania Mediów. - Z drugiej strony social media traktowane są jako równoprawne źródło informacji wykorzystywanych następnie na łamach gazet czy w serwisach informacyjnych .

Samodzielne śledzenie mediów jest jednak niewykonalne. Dlatego eksperci radzą skorzystać do tego celu z jednego z wielu dostępnych narzędzi i platform:

  • platformy Instytutu Monitorowania Mediów
  • Brand24
  • NewSpoint
  • Meltwater
  • Brandometr
  • SentiOne
  • Sentymetr
  • MediaMon
  • Press Service

- Monitoring można przede wszystkim wykorzystać do sprawdzania, co mówi się w sieci na temat marki albo firmy. Firmy bardzo często korzystają z możliwości „słuchania sieci” właśnie w tym celu - tłumaczy w raporcie Interaktywnie.cok Mikołaj Winkiel, chief evangelist w Brand24. - Monitoring sprawdza się też w przypadku szukania liderów opinii.

Przydatne w pracy marketingowca będą również narzędzia do pozyskiwania danych na temat potencjalnych klientów. Warto wspomnieć tutaj o:

  • Google Analytics
  • Kissmetrics
  • systemach Customer Relationship Management
  • Salesmanago
  • Salesforce

- Kampanie online z zakresu lead generation to obecnie te najbardziej pożądane w branży B2B i najbardziej popularne zarazem, ponieważ to one właśnie mają w bezpośredni sposób przełożyć się na sprzedaż produktów lub usług - mówi autorom raportu Krzysztof Pałys, dyrektor handlowy i członek zarządu agencji marketingu internetowego Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. - Najpopularniejsze w w tym zakresie kampanie z wykorzystaniem Google AdWords,czyli systemu reklamowego Google, ale wszystko zależy od branży i tematyki przekazu.

A jak planować publikacje? Tamara Pielas, Content Executive w ContentHouse radzi na łamach raportu Interaktywnie.com, by na początku zadbać o odpowiedni dobór tematów. Pomóc w tym mogą takie narzędzia, jak:

  • Answerthepublic.com
  • Planner słów kluczowych Google AdWords
  • Keywordtool.io

- Kolejnym krokiem jest planowanie dystrybucji treści. Nadrzędną zasadą jest regularność - radzi Tamara Pielas. - I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to proste, to rzeczywistość znacznie odbiega od oczekiwań.

***
Cały raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR" pobrać można bezpłatnie ze strony Interaktywnie.com.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Szczegółowa socjologia komunikowania masowego

Paulina Dużyk
W konkretnej wypowiedzi nie tylko komunikujemy określone treści, ale tworzymy nowe fakty i zdarzenia. Nasze wypowiedzi mają wpływ na działanie, myśli i uczucia innych ludzi.

Tylko prawda

Ks. Andrzej Luter
Rzeczywistość nie jest czarno-biała, niekiedy trzeba iść na kompromisy. Ale są granice - tam gdzie zaczyna się kłamstwo, tam kończy się dziennikarstwo. [Źródło: Tygodnik Powszechny]

Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - relacjonowanie

Agnieszka Osińska
Dowódcy wojskowi i politycy kontrolują i manipulują informacją wojenną. Nie dowiadujemy się niczego, ale trwa to całymi godzinami. Wojna w Afganistanie a Pustynna Burza. Podobieństwa i róznice w relacjonowaniu konfliktów wojennych dawniej i dziś.

Jak powstają informacje?

Agnieszka Osińska
Media konstruują świat dla nas - odbiorców. Ale większość widzów, słuchaczy, czy czytelników nie dysponuje bezpośrednim dostępem do problemów, o których jest mowa w relacjach.

Oł je, łał

Katarzyna Pakuła
Dziś na topie jest przesadne używanie zapożyczeń. I nie wynika to wcale ze znajomości języków obcych. Czy to początek końca naszej mowy ojczystej? [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Media lokalne - procesy sądowe

Bartłomiej Dwornik
Dziennikarze śledczy lokalnych redakcji przeważnie pozostają w cieniu kolegów z redakcji ogólnopolskich, choć bywa często tak, że to właśnie oni jako pierwsi wpadają na trop jakiejś afery.

Wywiad z reporterem Radia BBC

Krystyna Sakowicz
Czy dziennikarzem się jest, czy się bywa od 8 do 16? Czym się różni praca w radiu komercyjnym i publicznym? <i>Wywiad z Przemysławem Skorym udostępnił nam <a href="http://www.edu.info.pl">Polski Portal Edukacyjny Edu.info.pl</a>.</i>

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23