29.10.2018 Prawo w mediach
Książki z najlepszych i legalnych źródeł. Czytaj z Kulturą Na Widoku
Szymon Majewski
Biografie Stanisława Lema i Witolda Gombrowicza. Najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego i opowiadania Olgi Tokarczuk. Poezja, klasyki literatury światowej, przedwojenne poradniki i książki edukacyjne dla dzieci. Łącznie ponad 130 tytułów - tyle literackich pereł znajdziecie w Kulturze Na Widoku.
Na stronie www.kulturanawidoku.pl, na instalacjach, plakatach i citylightach czytelnicy otrzymują dostęp do kilkudziesięciu legalnych źródeł z e-bookami i audiobookami.
Ubiegły rok to kolejny wysyp biografii na polskim rynku wydawniczym. Do rąk czytelników trafiły m.in. długo wyczekiwane i przygotowywane książki o polskich pisarzach:
- „Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow,
- „Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego
- czy „Wyspiański. Dopóki starczy życia” Moniki Śliwińskiej.
W 2017 roku swoją premierę miały także: wspomnienia Andrzeja Korzyńskiego – twórcy postaci Franka Kimono, przełomowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy oraz „The Beatles. Jedyna autoryzowana biografia” Huntera Daviesa. Wszystkie te tytuły będzie można znaleźć wkrótce na instalacjach projektu Legalnej Kultury.
Kultura Na Widoku zachęca także do czytania literatury pięknej i poezji. W tegorocznej edycji na czytelników czekają m.in. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk. To najnowsza książka pisarki nagrodzonej – jako pierwsza Polka – Międzynarodową Nagrodą Bookera. Po „Księgach Jakubowych” Tokarczuk sięgnęła po krótszą formę. Każde z jej dziesięciu opowiadań zostało osadzone w innej, wyimaginowanej przestrzeni literackiej.
Obok laureatki Bookera na instalacjach będzie można odnaleźć również:
- najnowsze powieści Zygmunta Miłoszewskiego czy Łukasza Orbitowskiego,
- kryminały Marka Krajewskiego i Wojciecha Chmielarza,
- obszerny zbiór reportaży Hanny Krall,
- poezje Stanisława Grochowiaka, Dariusza Foksa i Mirona Białoszewskiego,
- prozę Leo Lipskiego oraz nagrodzone Paszportami POLITYKI „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.
Dużym zaskoczeniem okazał się w tym roku debiut literacki Katarzyny Nosowskiej. Liderka zespołu Hey kilka miesięcy temu wydała książkę, w której – podobnie jak w swych piosenkach – jest szczerą i dojrzałą obserwatorką rzeczywistości. Nosowska z dystansem do samej siebie pisze o współczesnych snobizmach, fobiach i modach, które zafałszowują rzeczywistość. „A ja żem jej powiedziała…” to pouczająca lektura nie tylko dla fanów piosenkarki. Będzie można po nią sięgnąć na regale Kultury Na Widoku.
Jak co roku Legalna Kultura rekomenduje również lektury dla najmłodszych czytelników i ich rodziców. Na instalacjach Kultury Na Widoku znajdą oni m.in.
- najnowszą książkę Rafała Kosika („Amelia i Kuba. Wenecki spisek”),
- „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej,
- „Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson
- oraz pierwszą biografię Adama Mickiewicza dla dzieci („Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”).
Część propozycji czytelniczych dla najmłodszych będzie można także odsłuchać w formie audiobooka z serwisów Storytel i Audioteka lub pobrać je bezpłatnie z zasobów Wolnych Lektur, Legimi i Virtualo.
W jaki sposób żyć, ażeby dożyć do późnej starości, a po niej zapewnić sobie lekką śmierć? Jak opanować sztukę brzuchomówstwa? Czy można schudnąć bez wysiłku? Jak pisać listy miłosne? Kultura Na Widoku daje dostęp do lektur pełnych praktycznych wskazówek dla ludzi ciekawych świata, którzy sięgają po książki, aby zmieniać swoje życie na lepsze. W tegorocznej edycji projektu Legalna Kultura prezentuje zestawienie najciekawszych przedwojennych poradników, które dzięki digitalizacji są dostępne w bibliotece cyfrowej Polona. Mimo upływu czasu większość porad nie traci na aktualności.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Mapa Światowych Wycieków Danych 2022. Badanie Surfshark
NWB
W 2022 roku dane wyciekły z łącznie 310 milionów 900 tysięcy kont na świecie. To oznacza, że co sekundę dane traciło 10 internautów. Najwięcej takich incydentów odnotowano w Rosji, Chinach i USA. Polska z 1812198 kont, których bezpieczeństwo naruszono zajęła 19 miejsce na świecie.
AI Act wchodzi w życie. Prawne regulacje sztucznej inteligencji
PAP Nauka w Polsce
1 sierpnia 2024, 20 dni po publikacji AI Act w Dzienniku Urzędowym UE, przepisy, które regulują kwestie wykorzystania sztucznej inteligencji, wchodzą w życie. W pełni zaczną obowiązywać za dwa lata. Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Targetowanie psychologiczne. Tak wpływa przekaz celujący w charakter
dr Michał Kosiński
Odwiedzane strony internetowe, zakupy online, odtwarzane piosenki, obserwowane profile na Facebooku czy wiadomości publikowane w mediach społecznościowych - ślady pozostawione przez internautów są skarbnicą danych i mogą być wykorzystane do wywierania wpływu na nasze zachowania. Ujawniają nie tylko to, co dana osoba lubi, ale nawet to, jakim jest człowiekiem.
Nielegalne treści w internecie. Polacy wydają na nie 900 mln zł rocznie
Newseria
Co drugi internauta w Polsce korzysta z nielegalnych źródeł treści. Największym zainteresowaniem cieszą się źródła plików wideo oraz audiobooków. Płacąc pirackim serwisom kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie, Polacy zasilają je sumą około 900 mln zł rocznie.
Projekt APAKT. Sztuczna inteligencja w moderacji nielegalnych treści
Ludwika Tomala
Bazujący na sztucznej inteligencji program, przygotowany przez polskich naukowców, pomoże w pracy moderatorom, którzy czyszczą internet z nielegalnych treści. Program ma rozpoznawać wideo, obrazy i teksty o charakterze pedofilskim.
Tajemnica zawodowa
Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Schemat oraz przepisy regulujące pojęcie i zakres tajemnicy zawodowej w polskim prawie.
Oszustwa reklamowe i dezinformacja w internecie. Jak z nimi walczyć
Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Przedstawiciele największych stowarzyszeń branży marketingowej i mediowej podpisali deklarację mającą na celu wypracowanie kodeksu dobrych praktyk przeciwdziałania dezinformacji i oszustwom reklamowym (ad frauds) w internecie.