4.10.2018 Prawo w mediach
Legalne filmy, muzyka, książki i teatr. Rusza Kultura Na Widoku
Szymon Majewski
To multimedialny projekt, który daje dostęp do ponad 800 utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) i prezentuje legalne źródła w których są one dostępne. Celem jest promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze, rekomendowanie wartościowych utworów i pokazanie bogactwa legalnych źródeł. To projekt skierowany do wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku, gustu, zasobności portfela i miejsca zamieszkania.

Dzięki linkom i kodom QR Kultura Na Widoku umożliwia dostęp do utworów (często w promocyjnych cenach lub bezpłatnie). To też zachęta do wirtualnych spacerów po muzeach Polski i świata. KNW wyrównuje szanse w dostępie do kultury prezentując utwory na:
- instalacjach multimedialnych (podróżujących do końca roku po Polsce),
- citylightach,
- tysiącach plakatów (rozsyłanych do szkół, bibliotek, urzędów i gmin),
a przede wszystkim na stronie www.kulturanawidoku.pl, gdzie znajduje są dostęp do wszystkich utworów. Z okazji Stulecia Niepodległości Legalna Kultura przygotowała również rekomendacje istotnych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018.
- Mamy nadzieję, że zgodnie z nazwą tej części instalacji „Przemyśleć stulecie” pomogą one poznać i docenić dokonania polskich twórców i pomogą zrozumieć sens Niepodległości. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Co w tym roku jest na widoku?
Teatr
Teatr Telewizji – fenomen, który nie ma odpowiednika na świecie wrócił w ostatnich latach do najlepszej tradycji, czyli cotygodniowych premier. W Kulturze Na Widoku można zobaczyć premiery ostatnich dwóch lat - między innymi:
- klasykę (spektakle według Gombrowicza, Conrada czy Fredry),
- kryminały (np. „Mock” Marka Krajewskiego),
- sztukę o Józefie Piłsudskim
- czy rejestracje spektakli z polskich teatrów.
Wśród aktorów m.in.: Danuta Stenka, Anna Dymna, Jan Frycz, Piotr Adamczyk, a wśród reżyserów – Robert Gliński, Jan Englert, Agnieszka Glińska czy Wawrzyniec Kostrzewski. W projekcie również spektakle Teatroteki oparte na tekstach współczesnych dramatopisarzy i przedstawienia Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Perłą w koronie są spektakle Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy czy Krzysztofa Warlikowskiego.
Filmy
Najnowsze filmy Jana P. Matuszyńskiego i Urszuli Antoniak, „Twój Vincent” (nagradzana animacja Doroty Kobieli), „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Ptaki śpiewają w Kigali” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, „Pianista Romana Polańskiego (zwycięzca Plebiscytu Na Polski Film Dwudziestolecia) to tylko kilka spośród 170 filmów z legalnych źródeł dostępnych w tegorocznej edycji. Obok polskich produkcji widzowie mogą obejrzeć najciekawsze produkcje zagraniczne - m.in. „The Square”, „Toni Erdmann” i „Pokój”.
W projekcie Kultura na Widoku znajdą się też wybitne polskie filmy ostatnich kilkudziesięciu lat (m.in. obrazy Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, Marka Koterskiego i Wojciecha Smarzowskiego). Poza tym dokumenty, animacje i etiudy ze szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie.
Muzyka
Sting w duecie z Shaggym, ulubiony zespół Karla Lagerfelda, a także muzyka, której nie znajdziemy na półkach sklepowych w Polsce. Sprawdźcie, które albumy przeszły ostrą selekcję Legalnej Kultury. Wśród nich m.in. nowa Björk, Marilyn Manson i Charlotte Gainsbourg. Spośród polskich wykonawców między innymi dziewczyny z zespołu Tulia i nawiązujący do tradycji kielecczyzny Tęgie Chłopy oraz nowoczesna elektronika w wydaniu Natalii Nykiel i Ms. Obsession.
Legalna Kultura wybrała ciekawe polskie debiuty ostatniego roku – „Wiersz ostatni” Kasi Lins i „Flashback” Rosalie, a także płyty znanych artystów w nowym wydaniu jak „Szatana na Kabatach” Arka Jakubika czy „Dom z ognia” Barbary Wrońskiej. W projekcie hip-hop OSTR-a, L.U.C.-a i Pokahontaz oraz nagrania jazzowe najwyższej próby od Macieja Obary i Marka Napiórkowskiego. Wśród albumów melomani znajdą też płyty nominowane do Fryderyków 2018. {Poza tym najnowsze soundtracki do filmów i seriali, i płyty z muzyką poważną.
Książki
Biografie Stanisława Lema i Witolda Gombrowicza, najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego, debiut literacki Katarzyny Nosowskiej i opowiadania Olgi Tokarczuk. Poezja, klasyki literatury światowej, przedwojenne poradniki i książki edukacyjne dla dzieci. Łącznie ponad 130 tytułów. Można znaleźć też wspomnienia Andrzeja Korzyńskiego (twórcy postaci Franka Kimono), przełomową książkę Magdaleny Grzebałkowskiej o życiu Krzysztofa Komedy.
Kultura Na Widoku zachęca także do czytania literatury pięknej i poezji. W tegorocznej edycji na czytelników czekają m.in. kryminały Marka Krajewskiego i Wojciecha Chmielarza, obszerny zbiór reportaży Hanny Krall, poezje Stanisława Grochowiaka, Dariusza Foksa i Mirona Białoszewskiego, prozę Leo Lipskiego oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.
Dla najmłodszych
Swoją sekcję mają także młodsi widzowie, słuchacze i czytelnicy. „Tarapaty” czy „Za niebieskimi drzwiami” to filmy już docenione na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, miło będzie też powrócić do starszych dokonań polskiej animacji jak „Parauszek” czy „Pchła Szachrajka”. Wśród spektakli znalazły się m.in. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Krawiec niteczka” i widowisko operowe „Bajko, gdzie jesteś”. Muzykę dla dzieci reprezentują Majka Jeżowska, Jerz Igor i Natalia Kukulska, która śpiewa kołysanki Marka Napiórkowskiego.
Nie zabraknie tu też muzyki filmowej dla najmłodszych, a dla bardziej aktywnych maluchów Legalna Kultura przygotowała 8-godzinny album z muzyką klasyczną do snu („Sleep” Maxa Richtera”). Wśród książkowych rekomendacji m.in. najnowsza książka Rafała Kosika („Amelia i Kuba. Wenecki spisek”), „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, „Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson oraz pierwsza biografia Adama Mickiewicza dla dzieci. Część propozycji czytelniczych dla najmłodszych również w formie audiobooków.
Strona projektu: www.kulturanawidoku.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów
Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.
Podobne artykuły:
Twórczość AI i prawa autorskie. Dylematy i wyzwania Artificial Creativity
Newseria
Algorytmy potrafią tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
OSINT, czyli biały wywiad. Dane wywiadowcze z mediów i internetu
Robert Nogacki, płk rez. dr inż. Krzysztof Surdyk
Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi internet.
Co to jest plagiat - przykłady
Patrycja Żuralska
Plagiat to naruszenie praw autorskich polegające na przywłaszczeniu sobie cudzego autorstwa do całości utworu lub jego części. Stanowi naruszenie zarówno osobistych, jak i majątkowych praw autora.
Dane za korzyści. Co skłania do udostępniania w sieci informacji o sobie
Krzysztof Fiedorek
Większość Polaków zdaje sobie sprawę z wartości swoich danych osobowych i nie dzieli się nimi bez powodu. Jednak co piąty chętnie udostępnia dane w zamian za korzyści, a 16% z nas nie pamięta, czy to zrobiło. Oto wyniki badania ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem UODO.