18.03.2019 Rynek medialny
Koniec tradycyjnej telewizji? Wideo online przejmuje pozycję lidera
Anna Kacprzyk, Digital Team Leader w Adexon

Jednak mimo że odsetek abonentów jest coraz mniejszy, zasięg TV wrasta, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwój wideo na żądanie oraz takich platform jak Netflix, HBO GO czy Showmax. Widzowie nadal oczekują programów telewizyjnych, ale zmienia się sposób konsumpcji treści, a także preferencje co do urządzeń, na których najchętniej je odtwarzają. Przewiduje się, że do 2023 roku liczba subskrypcji SVOD i pay-tv na świecie wyniesie 1,877 mld, natomiast w latach 2017-2023 liczba abonentów telewizji tradycyjnej wzrośnie jedynie o 94 mln.
Reklama online w liczbach
O niesłabnącej popularności i sile wideo online świadczy fakt, że w 2018 roku, aż 81 mln widzów ogląda wideo w sieci lub na platformach typu VOD. Oczekuje się zatem, że udział wideo online w wydatkach na reklamę wzrośnie w 2023 roku z 21,2% do 34,3%, tym samym wyprzedzając udział rynku tradycyjnej telewizji.
- Według Zenith, globalne wydatki na ten segment wzrosną w przeciągu pięciu lat o 19%,
- natomiast do 2020 będą rosły średnio o 17% rocznie i osiągną 43 mld dolarów.
- Te same badania pokazują, że w Polsce, w stosunku do ubiegłego roku, budżet przeznaczony na reklamę wideo online będzie wyższy o 9%.
Zmienia się również format reklam wideo w Internecie. Jeszcze do niedawna naśladowały one formaty telewizyjne i „przerywały” materiał bez możliwości ich pominięcia (in-stream). Obecnie, zaczęły ustępować out-stream, czyli reklamom wyświetlanym w social media lub na powierzchniach wydawców, które pozwalają użytkownikom zadecydować, w jaki sposób wejdą z nimi w interakcję.
Przyszłość wideo online
Wideo to bez wątpienia najszybciej i najlepiej rozwijająca się w ostatnich latach forma przekazu. Z raportu Online Video Forecasts 2018 wynika, że:
- w bieżącym roku, na świecie średnia czasu spędzonego na oglądaniu materiałów wideo w sieci to 67 minut dziennie,
- to o 11 minut dłużej niż w ubiegłym roku,
- W Polsce natomiast średnia wynosi 49 minut.
Mimo że w naszym kraju obserwujemy dynamiczny wzrost reklamy wideo online, to wciąż telewizja wiedzie prym i nadal to jej przypadają największe budżety marketingowe. Jednak już połowa największych reklamodawców w Polsce wykorzystuje wideo w sieci, aby zwiększyć zasięg kampanii telewizyjnych, a tym samym dotrzeć do odbiorców, którzy odchodzą od oglądania tradycyjnego kanału. Dla współczesnych odbiorców liczy się przede wszystkim elastyczność oraz możliwość wyboru co, gdzie, kiedy i na czym chcą oglądać. Dlatego też telewizja satelitarna i cyfrowa, ograniczająca ich swobodę poprzez sztywno zaplanowaną ramówkę, powoli ustępuje miejsca platformom z wideo na żądanie.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Nowe technologie nie zabiją telewizji
Marta Machnacka, Deloitte
Do końca 2014 roku nawet 50 mln gospodarstw domowych na świecie będzie w posiadaniu przynajmniej dwóch abonamentów płatnej telewizji - przewidywała w styczniu 2013 roku firma doradcza Deloitte.
Telewizja i internet. Nie ma wojny, kanibalizacja to mit!
Paweł Kolenda
Osoby, które korzystają z sieci podczas oglądania telewizji przynajmniej kilka razy w tygodniu stanowią prawie połowę populacji internautów. To tak zwani Ekranożercy.
Prasa kobieca i krzyżówki. Hity prasowego rynku w wakacje 2017
Dariusz Materek
Czasopisma dla pań i krzyżówki to dwie kategorie wydawnictw prasowych, po które najchętniej sięgaliśmy podczas tegorocznych wakacji – wynika z analiz przeprowadzonych przez Kolportera.
Internet połyka medialną konkurencję
Bartłomiej Dwornik
Najmłodsze z mediów rozpycha się na rynku łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło informacji. Dwie trzecie internautów właśnie w sieci szuka informacji na temat bieżących wydarzeń.