18.03.2019 Marketing i PR
Jak optymalizować strony mobilne pod SEO? Poradnik
Aneta Świderska, Account Executive w agencji Mobile Rockets

Pozycja strony w SERP’ach (z ang. search engine results page) uzależniona jest od wielu czynników, ale co ważne działania SEO należy prowadzić systematycznie i dynamicznie w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na content. Merytoryczny, gramatycznie poprawny i graficznie opracowany tekst na stronie to podstawa. Można zastosować ciekawe zdjęcia, infografiki, podcasty, quizy odpowiednio umieszczone w tekście. Należy pamiętać, żeby nich waga nie zakłócała szybkości wczytywania się strony. Strona powinna być skalowalna, czytelna i funkcjonalna oraz składać się z nieskomplikowanych, prostych szablonów, które wykluczają niepotrzebne elementy.
Jeśli użytkownik zatrzyma się na dłużej, to strona uzyska znacznie lepsze wyniki i automatycznie wywinduje wyżej w wyszukiwarce. Google najchętniej kieruje do treści zbudowanej z ok. 2000 wyrazów. Słowa kluczowe powinny być integralną, merytoryczną częścią tekstu, istotną z punktu widzenia użytkownika. Najlepszą praktyką jest napisanie kliku artykułów, które opiszą poszczególne zagadnienia z danej kategorii. Publikacja jednego, obszernego artykułu okaże się raczej męcząca w odbiorze dla czytelnika. Użytkownicy rzadko szukają ogólnych zagadnień, częściej koncentrują się na konkretnej tematyce.
Video, linkowanie, AMP
W celu maksymalizacji funkcjonalności witryny pod kątem UX (user experience) warto zamieścić na niej video. Ten format jest coraz częściej wyszukiwanym elementem na YouTube – drugiej, zaraz po Google najważniejszej wyszukiwarce na świecie. Bardzo istotne jest również linkowanie. Jakościowe linki do filmów, opisów, informacji kontaktowych z pewnością podniosą ocenę strony w oczach użytkowników. Linkowanie wewnętrzne znacznie ułatwi znajdowanie kluczowych treści, oraz poprawi widoczność starszych artykułów, jeżeli zostaną tematycznie powiązane z nowymi.
Odpowiednia optymalizacja tytułów i opisów stron (max. 230 znaków w meta tagach) zwiększy współczynnik CTR. Aby zatrzymać czytelnika na swojej stronie jak najdłużej należy skrócić kody HTML, CSS, JS, co przełoży się na szybkość ładowania serwisu. Można również skorzystać z rozwiązania open source od Google, czyli z funkcji AMP (Accelerated Mobile Pages), która pozwoli przekształcić statyczną stronę w łatwo i szybko dostępną dla usera.
Co jeszcze?
Warto uwzględnić w strategii SEO „voice search”. Według prognoz, do 2020 roku wybieranie głosowe będzie stanowić 50% wszystkich wyszukiwań. Aby dopasować treść do tego modelu działania, najlepiej dostarczać w tekście odpowiedzi na pytania: jak, gdzie, kiedy, dlaczego, po co oraz zoptymalizować tzw. long tail czyli wielowyrazowe frazy kluczowe.
Należy zadbać o szyfrowane połączenie HTTPS. Komunikaty typu „niebezpieczna”, „niezabezpieczona” zwiększają współczynnik odrzuceń strony. Coraz większe znaczenie mają także informacje lokalne. Pozytywne opinie o firmie w wizytówkach Google Moja Firma zwiększą wiarygodność. Warto zastosować na witrynie lokalne słowa kluczowe oraz dodać możliwość bezpośredniej rezerwacji usługi/wizyty. Użytkownicy mobile cenią sobie szybki kontakt, dlatego należy dodać aktywny numer telefonu, który po kliknięciu połączy klienta.
Aby witryna była widoczna dla użytkowników mobilnych, należy działać w całym systemie Google, a nie koncentrować się tylko na pozycjonowaniu strony. Dodaj biznes do Google Maps, stwórz stronę w Google+, nagrywaj filmy i dodawaj je na YouTube, zbuduj kampanię reklamową w Google AdWords. Nawet jeśli grupą docelową nie są mobilni userzy, Millenialsi, osoby, które większość spraw załatwiają na smartfonach, ważne jest posiadanie funkcjonalnej strony mobilnej. Zgodnie z mobile-first-indexing z 2018 roku, Google w pierwszej kolejności sprawdza mobilną wersję witryny i to ona decyduje o pozycji w wyszukiwarce, zarówno dla mobile jak i komputerów stacjonarnych.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Reklama kontekstowa w prasie. PBC zmierzyły jej skuteczność
BARD
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni - wynika z badań przeprowadzonych dla Polskich Badań Czytelnictwa. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują.
Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]
Bartłomiej Dwornik
Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.
Optymalizacja w retargetingu. Czym jest Multiple Retargeting Strategy
Przemysław Wójcicki
Istnieje wiele strategii, które mają na celu zwiększanie skuteczności reklam. Jedną z nich jest Multiple Retargeting Strategy, który opiera się na współpracy z więcej niż jednym dostawcą retargetingu. W jaki sposób ta zaawansowana metoda może pomóc osiągać lepsze wyniki?
Telewizja daje mały wybór. W sieci o sukcesie filmu decyduje 8 sekund
Katarzyna Sadło
Kluczem do sukcesu na rynku wideo jest storytelling, bo tylko 5 proc. widzów pamięta statystyki, za to aż 65 proc. historię. Co zrobić, by zainteresować widzów w czasach, kiedy co sekundę powstaje 211 milionów filmów? Odpowiedzi szukali uczestnicy festiwalu komunikacji interaktywnej Filmteractive.