10.02.2020 Marketing i PR
Spada widoczność reklam display. Raport Meetrics
Paweł Usakowski

Jednocześnie na polskim rynku mocno wzrosły jednak wskaźniki Viewability dla reklam wideo, do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale).
Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię reklamy digital w IV kwartale 2019 r. odbyło się kosztem widoczności reklam display, co potwierdzają dane z najnowszego raportu „Viewability Benchmark” publikowanego przez Meetrics, wiodącą europejską firmę zajmującą się pomiarem i analizą reklamy digital. Raport zawiera również szczegółowy przegląd poszczególnych formatów reklamowych i dane dla innych europejskich rynków. Raport pokazuje również najbardziej popularne przyczyny braku widoczności, którą jest głównie nieoptymalna pozycja wyświetlania reklamy, a tuż za nią przełączanie się użytkownika do innych zakładek w przeglądarce.
- Wielu reklamodawców nie akceptuje wysokiego odsetka reklam, które nie są wyświetlane w sposób widoczny. Rosnąca liczba reklamodawców podejmuje zatem wysiłki mające na celu unikanie niewidocznego i nieefektywnego umieszczania reklam, poprzez weryfikację tych reklam i wynikające z umów gwarancje. Nasze dane dają rynkowi niezbędną orientację w zakresie wskaźników widoczności reklam digital oraz dostarczają podstaw do realistycznej ich optymalizacji - mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland.
Jak wynika z raportu “Meetrics Benchmark Report Q4/2019”:
- w czwartym kwartale 2019 w Polsce odsetek wyświetlonych banerów reklamowych spełniających minimalne wytyczne dotyczące widoczności spadł na polskim rynku do 54%, wobec 56% kwartał wcześniej
- równocześnie średni czas kontaktu z reklamą display, czyli tzw. Viewable Viewtime, nieco na naszym rynku wzrósł
- IV kwartał 2019 okazał się natomiast bardzo udany dla reklamy wideo w naszym kraju - Viewability reklam wideo wzrosło do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale)
- IV kwartał roku jest tradycyjnie najgorętszym okresem dla branży e-commerce oraz reklamy digital i dlatego zawsze średnia zajętości powierzchni reklamowych jest znacząco wyższa, co może negatywnie wpływać na wskaźniki widoczności - mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland - Jakby jednak nie oceniać IV kwartału ubiegłego roku, jeden fakt pozostaje niezmienny od dłuższego czasu - wskaźniki nadal dalekie są od poziomów, które reklamodawcy mogliby uznawać za satysfakcjonujące.
Wciąż potrzebna jest praca u podstaw, by podnosić Viewability i co za tym idzie podnosić ROI związany z kampaniami internetowymi. Optymizmem napawa to, że marketerzy mają coraz większą świadomość tej potrzeby i coraz chętniej korzystają z narzędzi pozwalających im weryfikować jakość powierzchni reklamowej i unikać nieefektywnych kanałów komunikacji.
- Polska na tle innych krajów w Europie wypada dość przeciętnie, ale nie można powiedzieć, że słabo. Aczlkolwiek sporo brakuje nam do poziomu do którego powinniśmy aspirować. Przykładem tutaj jest Austria, z Viewability w IV kwartale na poziomie 69%. – dodaje Hubert Świtalski.
Pełny raport, zawierający szczegółową listę poszczególnych formatów bannerów reklamowych, jest dostępny do pobrania za darmo: https://www.meetrics.com/en/benchmark-reports/
W swoich kwartalnych raportach, Meetrics dostarcza przeglądu wskaźników widoczności oraz średniego czasu widoczności reklamy.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
Podobne artykuły:
Reklama kontekstowa w prasie. PBC zmierzyły jej skuteczność
BARD
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni - wynika z badań przeprowadzonych dla Polskich Badań Czytelnictwa. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują.
Reklama w podcastach. Skuteczność audiomarketingu
Bartosz Sosnówka
Zainteresowanie podcastami, czyli programami radiowymi rozpowszechnianymi w Internecie, spowodowało, że szybko zaczęły powstawać wąsko sprofilowane stacje online. Masowe stacje radiowe, które są obecne w sieci, mogą przyjmować reklamy marek, które nie są masowe. I tu w grę wchodzą kampanie programatyczne.
Jak optymalizować strony mobilne pod SEO? Poradnik
Aneta Świderska
Co należy zrobić, żeby witryna była jak najlepiej widoczna w Google? Jakie działania SEO wpisać w stały element działań marketingowych? Istnieje szereg działań, które pozwolą skutecznie pozycjonować się na istotne z puntu wyszukiwania frazy.
Reklamy internetowe w Europie 2017. Kto tak naprawdę w nie klika?
Amelia Kurp
Reklamodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej emitują w internecie ogromne ilości treści promocyjnych. Komu wyświetlają się reklamy online i kto w nie klika? Jakie wnioski może i powinna wyciągnąć z tej wiedzy cała branża reklamowa? Odpowiedzi dostarcza raport gemiusAdMonitor.