16.11.2020 Rynek medialny
Tytuły i emocje w portalach informacyjnych. Analiza Sentimenti
Damian Grimling, Sentimenti
Portale informacyjne od wiosny 2020 zostały zdominowane doniesieniami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19). Firma Sentimenti przeprowadziła pomiar emocji, jakimi we wrześniu były nasycone tytuły publikacji zamieszczonych na głównych stronach najważniejszych polskich portali.
- wp.pl,
- interia.pl,
- onet.pl,
- gazeta.pl,
- wpolityce.pl,
- tvn24,
- polsatnews.pl,
- tvp.info,
- se.pl,
- fakt.pl,
- wyborcza.pl,
- polityka.pl,
- newsweek.pl.
Jest to pewnego rodzaju monitoring marki czołowych portali informacyjnych w polskojęzycznej sieci.
Analiza sentymentu na portalach informacyjnych
W pierwszym etapie przeprowadzonych analiz zbadano natężenie sentymentu. W tym przypadku mówimy o przekazie pozytywnym i negatywnym, który zawarty był w publikowanych tytułach artykułów redakcyjnych. Jak widać, poziomy natężenia tych parametrów były znacznie zróżnicowane w zależności od linii programowej określonego portalu.

Na tle wybranych portali wyraźnie odznacza się jeden – wpolityce.pl. We wrześniu w publikowanych na tym portalu tytułach średnie natężenie negatywnego sentymentu przeważało nad sentymentem pozytywnym. Na przeciwnym biegunie stał portal se.pl („Super Express„).
Ciekawe wyniki dało badanie porównawcze zmian natężenia sentymentu pomiędzy wartościami osiągniętymi w czerwcu i w wrześniu.
Wrzesień był okresem, gdzie większość portali odnotowała (w porównaniu do czerwca 2020 r.) wzrost natężenia sentymentu negatywnego. Zjawisku temu towarzyszył w większości przypadków równoległy spadek natężenia sentymentu pozytywnego. Tylko w przypadku portalu wyborcza.pl równocześnie rosło natężenie sentymentu pozytywnego i negatywnego.
Portale internetowe. Emocje podstawowe i ich trendy
Przyczyn zmian w natężeniu sentymentu szukać należało w trendach zmian natężenia emocji podstawowych. Rodzaje emocji (koło emocji Plutchika): złość, strach, zaufanie, smutek i radość. Czyli emocje pozytywne i negatywne.
Jak widać z przedstawionego wykresu najwyższe wzrosty emocji uznawanych za negatywne (złość, strach, smutek) odnotowały portale onet.pl i wp.pl. Zjawisku temu towarzyszyły jednoczesne spadki natężenia emocji pozytywnych (zaufanie, radość). Dlatego taki stan rzeczy miał bezpośredni wpływ na poziomy natężenia sentymentu odnotowane w tych portalach.
Jedynym portalem, który w wrześniu odnotował korzystne zjawisko wzrostu natężenia emocji pozytywnych i spadku emocji negatywnych był fakt.pl.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Polsat zazdrości TVN
Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.
Agencje prasowe w Polsce - charakterystyka
Monika Biała
Krótka charakterystyka wybranych agencji prasowych i informacyjnych działających w Polsce. Od Polskiej Agencji Prasowej do Telefonicznej Agencji Informacyjnej.
Radio w 2011 roku. Ponad 24 miliony słuchaczy dziennie
Krzysztof Głowiński
Trzeci rok z rzędu zasięg dzienny radia ogółem utrzymywał się na poziomie ponad 80 proc. Oznacza to, że w 2011 roku średnio każdego dnia radio włączało 24,3 mln słuchaczy.
Sztuczna inteligencja i cyfrowe kompetencje. Rynek pracy już jest w przyszłości
KFi
Świat stoi przed wyzwaniem cyfrowej transformacji, a kompetencje technologiczne stają się przepustką do sukcesu zawodowego. Jak oceniamy swoje umiejętności i jakie branże wiodą prym? Raport Pracuj.pl ujawnia, które zdolności otwierają drzwi do lepszej kariery i dlaczego AI to przyszłość rynku pracy.