menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

18.02.2008 Warsztat reportera

Użyteczność a popularność serwisów informacyjnych

Symetria.pl, informacja prasowa
05.02.2008

Czy użyteczność serwisów informacyjnych i bogactwo funkcjonalności wiążą się z popularnością witryny i odwiedzalnością? Agencja Symetria podjęła próbę eksperckiej analizy czołowych serwisów informacyjnych. Wyniki zawiera opublikowany właśnie raport z badań.

W listopadzie 2007 r. specjalizująca się w audytach użyteczności poznańska agencja Symetria przeprowadziła badanie porównawcze polskich serwisów informacyjnych. Stanowiło on próbę sprawdzenia powiązań roli użyteczności witryn informacyjnych i bogactwa dostarczanych funkcjonalności z ich pozycją w rankingach popularności.

Bazą wyboru witryn stały się listopadowe wyniki badania Megapanel PBI/Gemius. Na ich podstawie wyłoniono 104 czołowe serwisy informacyjne i tematyczne. Pod kątem użyteczności oraz dostępnych funkcjonalności przeanalizowano witryny z zakresu kultury i rozrywki, biznesu i finansów, mediów i reklamy, sportu, komputerów i Internetu oraz motoryzacji. W styczniu 2008 r. porównano wyniki z pozycjami badanych serwisów w rankingu Megapanel PBI/Gemius za ten okres.

Celem badań stało się sprawdzenie, czy i w jaki sposób użyteczność witryny przekłada się na jej wysoką odwiedzalność i popularność. W trakcie analiz badano łatwość i intuicyjność obsługi, przyjazność serwisów wobec użytkownika oraz atrakcyjność udostępnianych funkcjonalności. Audyt ekspercki uzupełniono o eye tracking z udziałem użytkowników, który pozwolił na prześledzenie przyjazności procesu odnajdywania wyszukiwarek. Analizą objęto wyłącznie serwisy, które zakwalifikowano jako informacyjne.

Ich wybór komentuje Szeran Millo z agencji Symetria: Zdajemy sobie sprawę, iż nasz audyt dotyka małego wycinka polskiego rynku. Świadomie staraliśmy się nie zestawiać serwisów informacyjnych z witrynami typu e-commerce, dla których użyteczność stanowi niejednokrotnie o ich „być czy nie być”. Przyjrzeliśmy się za to serwisom informacyjnym. Zdarza się, iż kwestie usability spychane są przez nie na dalszy plan ze względu na brak bezpośredniego przełożenia na konwersję i wynik sprzedażowy.

Jak oceniono związki między użytecznością i popularnością witryn? Nie stwierdzono bezpośredniej korelacji użyteczności witryn i atrakcyjności ich opcji na popularność, jednak przy porównaniu wyników Symetrii i danych Megapanelu pozycje 8 serwisów okazały się identyczne, a prawie dwudziestu różniły się tylko o jedną pozycję.

Megapanel zdominowały portale i duże serwisy tematyczne, co nie zawsze znalazło odbicie w eksperckiej ocenie Symetrii. Pod względem użyteczności i funkcjonalności społecznościowe Wiadomości24.pl wyprzedziły nieznacznie Gazetę.pl w kategorii serwisów ogólnotematycznych, Interia została liderem w aż trzech kategoriach, a wiodące portale zdobyły czołowe pozycje w kategoriach biznes, sport, motoryzacja, kultura i rozrywka. Serwisy branżowe zostały zaś oceniono wysoko w specjalistycznych kategoriach takich jak Media i Marketing oraz Komputery i Internet.

O pierwszych pozycjach w rankingu użyteczności zadecydowała między innymi konsekwencja w projektowaniu serwisów, jakość nawigacji i odnośników, sposób prezentacji treści oraz grafiki i multimediów. Równorzędny wpływ na ocenę miały także kwestie funkcjonalności – m.in. jakości i typu udostępnianych opcji, poziomu interaktywności, możliwości personalizacji treści czy sposobu jej prezentacji.

Wyników badań nie traktujemy jako ostatecznych i normatywnych – zaznacza Millo - Nasze analizy stanowią próbę przygotowania gruntu do dyskusji o wadze zagadnień użyteczności wszystkich typów serwisów i popularyzacji tego zagadnienia. Jednocześnie są próbą autorskiego spojrzenia na polski rynek i naturalnym krokiem w doskonaleniu naszej metodologii badawczej.

Badania Symetrii, choć potwierdziły wysokie oceny liderów polskiego Internetu w kategoriach użyteczności i funkcjonalności, wskazały jednocześnie, że przyjazność serwisu i wysoka jakość udostępnianych narzędzi nie są zarezerwowane wyłącznie dla ponoszących znaczne nakłady inwestycyjne największych serwisów i portali.

Tym bardziej warte uwagi wydają się wszelkie działania zmierzające do usprawnienia każdej, nawet małej witryny – podsumowuje Millo - Nawet nieznaczne w ocenie firmy usprawnienia użyteczności niejednokrotnie mogą przełożyć się na zwiększony ruch w serwisie. Ten zaś pozwoli na budowanie pożądanej i widocznej w rankingach popularności. Dlatego też w raporcie zamieściliśmy dział zawierający wskazówki z zakresu użyteczności i projektowania zorientowanego na użytkownika. Chcemy, aby pomógł on czytelnikom we wprowadzaniu podstawowych usprawnień w ich serwisach i podnoszeniu ich jakości.

*****

Pełną wersję raportu, zawierającą szerokie omówienie wyników, wskazówki z zakresu użyteczności oraz notę metodologiczną można pobrać z serwisu agencji Symetria:
http://www.symetria.pl/raport.pdf; PDF, 1,5 Mb

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Rola tradycyjnych mediów w public relations

Flor Calveiro
Najnowsze badania trendów Worldcom PR Group EMEA pokazały, że mimo rosnącego znaczenia social media, pozycja "tradycyjnych" mediów jest niezachwiana i nadal odgrywa kluczową rolę w działaniach public relations.

Freelancer i bezpieczeństwo. 5 wskazówek dla pracujących zdalnie

Barbara Trepka
Zagrożenia cybernetyczne czają się wszędzie. Pracując zdalnie przesyłamy wiele plików i informacji do biura. W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?

Media lokalne - wolność słowa

Bartłomiej Dwornik
Nadużywanie wolności wypowiedzi jest równie nagminne co nakładanie dziennikarzom kagańca. Choć Prawo Prasowe i Konstytucja gwarantują tę podstawową wolność każdemu.

Blaski i cienie zawodu dziennikarza

Jerzy Skoczylas
Dziennikarz to małpa z brzytwą. Jednym nieopatrznym zdaniem może zniszczyć człowieka. Zwłaszcza początkujący dziennikarze są groźni dla otoczenia.

Ingerowanie w treść

Patrycja Kierzkowska
Jest zjawisko w dziennikarstwie, którego nie rozumiem. Nazywam je: ingerowanie w treść wypowiedzi. Jestem za ingerowaniem, ale tylko wtedy, kiedy rozmówca robi mi z wywiadu sieczkę marketingową.

Reklama ukryta

Biuro Reklamy TVP S.A.
W przekazywanych informacjach należy unikać sformułowań wartościujących, podkreślających zalety lub zachęcających do korzystania z towarów lub usług. Publikacja dzięki uprzejmości Komisji Etyki TVP.

Przefajnione media

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Nie sposób inaczej, jak tylko wielkimi oczami, zareagować na komentarz Agnieszki Kublik z "Gazety Wyborczej" o zmianach na rynku telewizyjnych serwisów informacyjnych. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24