menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

18.02.2008 Warsztat reportera

Użyteczność a popularność serwisów informacyjnych

Symetria.pl, informacja prasowa
05.02.2008

Czy użyteczność serwisów informacyjnych i bogactwo funkcjonalności wiążą się z popularnością witryny i odwiedzalnością? Agencja Symetria podjęła próbę eksperckiej analizy czołowych serwisów informacyjnych. Wyniki zawiera opublikowany właśnie raport z badań.

W listopadzie 2007 r. specjalizująca się w audytach użyteczności poznańska agencja Symetria przeprowadziła badanie porównawcze polskich serwisów informacyjnych. Stanowiło on próbę sprawdzenia powiązań roli użyteczności witryn informacyjnych i bogactwa dostarczanych funkcjonalności z ich pozycją w rankingach popularności.

Bazą wyboru witryn stały się listopadowe wyniki badania Megapanel PBI/Gemius. Na ich podstawie wyłoniono 104 czołowe serwisy informacyjne i tematyczne. Pod kątem użyteczności oraz dostępnych funkcjonalności przeanalizowano witryny z zakresu kultury i rozrywki, biznesu i finansów, mediów i reklamy, sportu, komputerów i Internetu oraz motoryzacji. W styczniu 2008 r. porównano wyniki z pozycjami badanych serwisów w rankingu Megapanel PBI/Gemius za ten okres.

Celem badań stało się sprawdzenie, czy i w jaki sposób użyteczność witryny przekłada się na jej wysoką odwiedzalność i popularność. W trakcie analiz badano łatwość i intuicyjność obsługi, przyjazność serwisów wobec użytkownika oraz atrakcyjność udostępnianych funkcjonalności. Audyt ekspercki uzupełniono o eye tracking z udziałem użytkowników, który pozwolił na prześledzenie przyjazności procesu odnajdywania wyszukiwarek. Analizą objęto wyłącznie serwisy, które zakwalifikowano jako informacyjne.

Ich wybór komentuje Szeran Millo z agencji Symetria: Zdajemy sobie sprawę, iż nasz audyt dotyka małego wycinka polskiego rynku. Świadomie staraliśmy się nie zestawiać serwisów informacyjnych z witrynami typu e-commerce, dla których użyteczność stanowi niejednokrotnie o ich „być czy nie być”. Przyjrzeliśmy się za to serwisom informacyjnym. Zdarza się, iż kwestie usability spychane są przez nie na dalszy plan ze względu na brak bezpośredniego przełożenia na konwersję i wynik sprzedażowy.

Jak oceniono związki między użytecznością i popularnością witryn? Nie stwierdzono bezpośredniej korelacji użyteczności witryn i atrakcyjności ich opcji na popularność, jednak przy porównaniu wyników Symetrii i danych Megapanelu pozycje 8 serwisów okazały się identyczne, a prawie dwudziestu różniły się tylko o jedną pozycję.

Megapanel zdominowały portale i duże serwisy tematyczne, co nie zawsze znalazło odbicie w eksperckiej ocenie Symetrii. Pod względem użyteczności i funkcjonalności społecznościowe Wiadomości24.pl wyprzedziły nieznacznie Gazetę.pl w kategorii serwisów ogólnotematycznych, Interia została liderem w aż trzech kategoriach, a wiodące portale zdobyły czołowe pozycje w kategoriach biznes, sport, motoryzacja, kultura i rozrywka. Serwisy branżowe zostały zaś oceniono wysoko w specjalistycznych kategoriach takich jak Media i Marketing oraz Komputery i Internet.

O pierwszych pozycjach w rankingu użyteczności zadecydowała między innymi konsekwencja w projektowaniu serwisów, jakość nawigacji i odnośników, sposób prezentacji treści oraz grafiki i multimediów. Równorzędny wpływ na ocenę miały także kwestie funkcjonalności – m.in. jakości i typu udostępnianych opcji, poziomu interaktywności, możliwości personalizacji treści czy sposobu jej prezentacji.

Wyników badań nie traktujemy jako ostatecznych i normatywnych – zaznacza Millo - Nasze analizy stanowią próbę przygotowania gruntu do dyskusji o wadze zagadnień użyteczności wszystkich typów serwisów i popularyzacji tego zagadnienia. Jednocześnie są próbą autorskiego spojrzenia na polski rynek i naturalnym krokiem w doskonaleniu naszej metodologii badawczej.

Badania Symetrii, choć potwierdziły wysokie oceny liderów polskiego Internetu w kategoriach użyteczności i funkcjonalności, wskazały jednocześnie, że przyjazność serwisu i wysoka jakość udostępnianych narzędzi nie są zarezerwowane wyłącznie dla ponoszących znaczne nakłady inwestycyjne największych serwisów i portali.

Tym bardziej warte uwagi wydają się wszelkie działania zmierzające do usprawnienia każdej, nawet małej witryny – podsumowuje Millo - Nawet nieznaczne w ocenie firmy usprawnienia użyteczności niejednokrotnie mogą przełożyć się na zwiększony ruch w serwisie. Ten zaś pozwoli na budowanie pożądanej i widocznej w rankingach popularności. Dlatego też w raporcie zamieściliśmy dział zawierający wskazówki z zakresu użyteczności i projektowania zorientowanego na użytkownika. Chcemy, aby pomógł on czytelnikom we wprowadzaniu podstawowych usprawnień w ich serwisach i podnoszeniu ich jakości.

*****

Pełną wersję raportu, zawierającą szerokie omówienie wyników, wskazówki z zakresu użyteczności oraz notę metodologiczną można pobrać z serwisu agencji Symetria:
http://www.symetria.pl/raport.pdf; PDF, 1,5 Mb

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:

Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI

Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?

Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek

Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.

Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG

Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.

Podobne artykuły:

Lisem po oczach [LINK]

Krzysztof Piekarski
Absolutnie nie wierzę w to, że ktoś, kto ma serce do walki, ząb dziennikarski, nie znajdzie sobie prędzej czy póniej miejsca. Jeśli tylko nie pozwoli poddać się zniechęceniu za pierwszym czy piętnastym razem. [Wywiad z Tomaszem Lisem pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl. Był publikowany w magazynie Networkmagazyn.pl]

Tendencja

Michał Chmielewski
Kiedy stan papieża się pogorszył, świat dosłownie stanął w miejscu. W sensie metaforycznym. W gazetach, telewizji i radiu nie było o niczym innym mowy, wszyscy relacjonowali wydarzenia z Watykanu.

Naucz się pisać zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]

link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.

Sport w rodzinnej atmosferze

Piotr Legutko
Łatwo łapać za słowa kogoś, kto relacjonuje mecz na żywo, ale to nie słowotok i bełkot tak naprawdę kompromitują następców Ciszewskiego. Gorsze jest lekceważenie widza. Źródło: Nowe Państwo.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forbes
Forbes
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka Parkiet
Parkiet
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Przegląd Sportowy
Przegląd Sportowy
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25