18.02.2008 Rynek medialny
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów, informacja prasowa
11.02.2008
Najbardziej opiniotwórczym medium minionego roku – jak wynika z rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów – została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.
Najbardziej opiniotwórczym medium w całym minionym roku była Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 16837 razy. Rzeczpospolita zdetronizowała Gazetę Wyborczą (15397), zwycięzcę rankingu z 2006 roku i pokonała Dziennik, który w 2007 r. zajął drugie miejsce z liczbą powołań – 15961.
Na czwartej pozycji znalazł się tygodnik Wprost, który awansował z dziewiątego miejsca w zeszłorocznym zestawieniu. Tak duży awans Wprost zawdzięcza wielokrotnie cytowanym artykułom m.in. o taśmach o. Rydzyka, które są jednocześnie najczęściej cytowanymi publikacjami w całym 2007 roku, a ich autorem jest Marcin Dzierżanowski.
W rankingu stacji telewizyjnych zwycięstwo należy do TVN24, na której informacje inne media powoływały się aż 3529 razy (siódme miejsce w rankingu). Radio RMF FM pokonało tymczasem zeszłorocznego lidera wśród stacji radiowych – Radio ZET i razem z PR1 znalazło się w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć stale konkurujących ze sobą dzienników ekonomicznych. Zwycięstwo w skali roku należy do Gazety Prawnej cytowanej 3296 razy (673 powołań więcej od Pulsu Biznesu). W kategorii tabloidów Fakt wyprzedził Super Express, a na jego doniesienia dziennikarze powoływali się 3212 razy. Warto zauważyć, że ranking zamyka dziennik Polska (1597), który pojawił się na rynku w październiku i od razu rozpoczął ostrą rywalizację z trzema wiodącymi dziennikami ogólnopolskimi, co dało mu wysoką pozycję w skali roku. Najczęściej cytowanym portalem był Onet (1568), ale wynik ten nie zagwarantował mu miejsca w pierwszej piętnastce. Życie Warszawy było tymczasem najchętniej cytowanym dziennikiem o zasięgu regionalnym z liczbą 4695 powołań (5. miejsce w rankingu).
Dziennikarze powoływali się na informacje z innych mediów najczęściej w kontekście polityki polskiej, ekonomii, rynki i finansów oraz rankingów i sondaży. Wśród tematów szczegółowych tematem numer jeden w zeszłym roku okazały się kontrowersje wokół WSI. Nie mniej interesującymi tematami w badanym okresie były: lustracja w Kościele, taśmy o. Rydzyka, afery w służbie zdrowia, przeciek z akcji CBA, seksafera w Samoobronie, afera gruntowa, śledztwo w sprawie B. Blidy, taśmy Oleksy-Gudzowaty, afera związana z H. Stokłosą.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
E-Booki o mediach i dla dziennikarzy w sklepie Reporterzy.info [LINK]
AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
Dzięki współpracy z księgarnią Nexto i Tradedoubler Polska w sklepie reportera mamy dla Was nową ofertę tematycznych e-booków. Opracowania na temat historii i rynku mediów, wywiady, reportaże i poradniki fotograficzne. Zamówienie i dostawa książki zajmuje teraz tylko kilka chwil. Zapraszamy! [autopromocja]
Europejczycy ufają mediom publicznym. Wyjątkiem są Polska i Węgry
EuroPAP News
Obywatele unijnych państw najbardziej ufają tradycyjnym nadawcom oraz mediom drukowanym, także w wydaniu internetowym. Narażeni są na dezinformację. 28 proc. Europejczyków ocenia, że w ciągu ostatniego tygodnia często mieli styczność z fake newsami - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru.
67 procent ludzi ogląda telewizję na urządzeniach mobilnych
Katarzyna Pąk
Rozmiar wyświetlacza nie ma znaczenia - wynika z raportu i badań Ericsson ConsumerLab.
Misja jak z TVP, czyli po co dzieciom mądre pismo
Bartłomiej Dwornik
- Nasz produkt musi sam się obronić, choć nie jest czysto komercyjny - podkreśla Krzysztof Ziomek, redaktor naczelny i wydawca nowego dwumiesięcznika dla dzieci "Cudaczek i Przyjaciele".
Media elektroniczne w wychowaniu dziecka
SWPS
Czy kontakt z mediami elektronicznymi może mieć pozytywny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka? Jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej je wykorzystać? Ten temat analizowała grupa naukowców wraz z prof. Krystyną Rymarczyk, psycholożką z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Telewizje lokalne w Polsce 2023. Raport Krajowego Instytutu Mediów
Krzysztof Fiedorek
W ubiegłym roku średni łączny zasięg lokalnych stacji telewizyjnych wynosił 4,3 miliona widzów. Najchętniej miejscową telewizję oglądają mieszkańcy Wielkopolski, Śląska i Dolnego Śląska. Z raportu rocznego KIM wynika, że wśród widzów przeważają kobiety i osoby w wieku 65+.
"Polska". Sukces czy porażka?
Jarosław Jakimczyk
Nowy dziennik ogólnopolski, wydawany przez Grupę Wydawniczą Polskapresse, powinien wyjaśnić zagadkę dalszych kierunków rozwoju rynku prasowego w naszym kraju.