18.02.2008 Rynek medialny
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów, informacja prasowa
11.02.2008
Najbardziej opiniotwórczym medium minionego roku – jak wynika z rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów – została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.
Najbardziej opiniotwórczym medium w całym minionym roku była Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 16837 razy. Rzeczpospolita zdetronizowała Gazetę Wyborczą (15397), zwycięzcę rankingu z 2006 roku i pokonała Dziennik, który w 2007 r. zajął drugie miejsce z liczbą powołań – 15961.
Na czwartej pozycji znalazł się tygodnik Wprost, który awansował z dziewiątego miejsca w zeszłorocznym zestawieniu. Tak duży awans Wprost zawdzięcza wielokrotnie cytowanym artykułom m.in. o taśmach o. Rydzyka, które są jednocześnie najczęściej cytowanymi publikacjami w całym 2007 roku, a ich autorem jest Marcin Dzierżanowski.
W rankingu stacji telewizyjnych zwycięstwo należy do TVN24, na której informacje inne media powoływały się aż 3529 razy (siódme miejsce w rankingu). Radio RMF FM pokonało tymczasem zeszłorocznego lidera wśród stacji radiowych – Radio ZET i razem z PR1 znalazło się w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć stale konkurujących ze sobą dzienników ekonomicznych. Zwycięstwo w skali roku należy do Gazety Prawnej cytowanej 3296 razy (673 powołań więcej od Pulsu Biznesu). W kategorii tabloidów Fakt wyprzedził Super Express, a na jego doniesienia dziennikarze powoływali się 3212 razy. Warto zauważyć, że ranking zamyka dziennik Polska (1597), który pojawił się na rynku w październiku i od razu rozpoczął ostrą rywalizację z trzema wiodącymi dziennikami ogólnopolskimi, co dało mu wysoką pozycję w skali roku. Najczęściej cytowanym portalem był Onet (1568), ale wynik ten nie zagwarantował mu miejsca w pierwszej piętnastce. Życie Warszawy było tymczasem najchętniej cytowanym dziennikiem o zasięgu regionalnym z liczbą 4695 powołań (5. miejsce w rankingu).
Dziennikarze powoływali się na informacje z innych mediów najczęściej w kontekście polityki polskiej, ekonomii, rynki i finansów oraz rankingów i sondaży. Wśród tematów szczegółowych tematem numer jeden w zeszłym roku okazały się kontrowersje wokół WSI. Nie mniej interesującymi tematami w badanym okresie były: lustracja w Kościele, taśmy o. Rydzyka, afery w służbie zdrowia, przeciek z akcji CBA, seksafera w Samoobronie, afera gruntowa, śledztwo w sprawie B. Blidy, taśmy Oleksy-Gudzowaty, afera związana z H. Stokłosą.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Dziennikarze, PR-owcy i wiedza o cyberbezpieczeństwie. Badanie PAP
PAP Mediaroom
Istnieje duży rozziew pomiędzy wiedzą teoretyczną a praktyką i codziennymi nawykami - wynika z badania „Postrzeganie cyberbezpieczeństwa przez dziennikarzy i specjalistów ds. PR w Polsce” przeprowadzonego przez Polską Agencję Prasową.
Papier a internet. Jaką przyszłość ma prasa?
Wist Online
Treść w formie druku jest nam dobrze znana i wykorzystywana zresztą od wieków. Internet zaś to dosyć nowe medium, które z miejsca zaczęło wypierać standardową prasę. Okazuje się, że każdego roku odnotowuje się spadek sprzedaży wydań na papierze. Dzisiaj wolimy czytać przy wykorzystaniu tableta, komputera i smartfona.
67 procent ludzi ogląda telewizję na urządzeniach mobilnych
Katarzyna Pąk
Rozmiar wyświetlacza nie ma znaczenia - wynika z raportu i badań Ericsson ConsumerLab.
Influencerzy w Polsce. Mają wpływ na decyzje 3/4 swoich fanów
Newseria
Badania pokazują, że influencerzy mają pozytywny wpływ na nastrój swoich fanów, skłaniają do zmiany przyzwyczajeń, odwiedzania polecanych miejsc lub zakupu określonych produktów. 21 mln Polaków śledzi co najmniej jednego influencera, a trzech na czterech ulega jego wpływom.
Zaufanie do informacji w mediach. Badanie Press Club Polska
Bartłomiej Dwornik
Polacy w większości ufają informacjom przekazywanym przez media. Najbardziej tym, dotyczącym tematyki społecznej. Najmniej takim, które poruszają kwestie polityczne - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Danae na zlecenie Press Club Polska, AXA i Provident.
Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019
KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.
Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory
BARD
W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.