18.02.2008 Rynek medialny
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów, informacja prasowa
11.02.2008
Najbardziej opiniotwórczym medium minionego roku – jak wynika z rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów – została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.
Najbardziej opiniotwórczym medium w całym minionym roku była Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 16837 razy. Rzeczpospolita zdetronizowała Gazetę Wyborczą (15397), zwycięzcę rankingu z 2006 roku i pokonała Dziennik, który w 2007 r. zajął drugie miejsce z liczbą powołań – 15961.
Na czwartej pozycji znalazł się tygodnik Wprost, który awansował z dziewiątego miejsca w zeszłorocznym zestawieniu. Tak duży awans Wprost zawdzięcza wielokrotnie cytowanym artykułom m.in. o taśmach o. Rydzyka, które są jednocześnie najczęściej cytowanymi publikacjami w całym 2007 roku, a ich autorem jest Marcin Dzierżanowski.
W rankingu stacji telewizyjnych zwycięstwo należy do TVN24, na której informacje inne media powoływały się aż 3529 razy (siódme miejsce w rankingu). Radio RMF FM pokonało tymczasem zeszłorocznego lidera wśród stacji radiowych – Radio ZET i razem z PR1 znalazło się w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć stale konkurujących ze sobą dzienników ekonomicznych. Zwycięstwo w skali roku należy do Gazety Prawnej cytowanej 3296 razy (673 powołań więcej od Pulsu Biznesu). W kategorii tabloidów Fakt wyprzedził Super Express, a na jego doniesienia dziennikarze powoływali się 3212 razy. Warto zauważyć, że ranking zamyka dziennik Polska (1597), który pojawił się na rynku w październiku i od razu rozpoczął ostrą rywalizację z trzema wiodącymi dziennikami ogólnopolskimi, co dało mu wysoką pozycję w skali roku. Najczęściej cytowanym portalem był Onet (1568), ale wynik ten nie zagwarantował mu miejsca w pierwszej piętnastce. Życie Warszawy było tymczasem najchętniej cytowanym dziennikiem o zasięgu regionalnym z liczbą 4695 powołań (5. miejsce w rankingu).
Dziennikarze powoływali się na informacje z innych mediów najczęściej w kontekście polityki polskiej, ekonomii, rynki i finansów oraz rankingów i sondaży. Wśród tematów szczegółowych tematem numer jeden w zeszłym roku okazały się kontrowersje wokół WSI. Nie mniej interesującymi tematami w badanym okresie były: lustracja w Kościele, taśmy o. Rydzyka, afery w służbie zdrowia, przeciek z akcji CBA, seksafera w Samoobronie, afera gruntowa, śledztwo w sprawie B. Blidy, taśmy Oleksy-Gudzowaty, afera związana z H. Stokłosą.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Content marketing w Polsce w roku 2020. Raport AdReport
Tomasz Cirmirakis
Według danych systemu monitoringu reklamy online w poprzednim roku zrealizowano ponad 11 tysięcy działań o charakterze content marketingowym. Najwięcej, bo prawie 3 tysiące na stronach Grupy RAS Polska.
Podcasty w Polsce. Storytel zbadał kto, jak i kiedy ich słucha
BARD
Połowa polskich internautów deklaruje, że zna pojęcie podcastu, ale pierwsze badanie tego zjawiska w naszym kraju pokazuje, że wciąż sięgamy po nie rzadziej niż za oceanem - wynika z badania Storytel Polska.
Koniec tradycyjnej telewizji? Wideo online przejmuje pozycję lidera
Anna Kacprzyk
Spada liczba abonentów telewizji cyfrowej i satelitarnej. Bogata oferta i dostępność treści online sprawiają, że widzowie coraz mniej czasu spędzają przed telewizorami. Według prognoz, liczba odbiorców wideo w internecie w 2018 roku to 200 mln, przy czym liczba oglądających tradycyjną telewizję to obecnie 258 mln.
Nowa formuła gazet
Zenon Kuczera
Darmowe radio, telewizja, Internet. Żadnemu wydawcy internetowemu nie udało się sprzedać informacji. Jedynym wyjątkiem jest Wall Street Journal, który zdołał narzucić abonament na swoją stronę web.
System medialny Stanów Zjednoczonych
Patrycja Żuralska
Znajomość koncepcji wolności mediów w USA jest fundamentem zrozumienia ich miejsca, funkcji i roli w społeczeństwie amerykańskim.
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media września 2011
Magdalena Grabarczyk - Tokaj
W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie dziewięć tytułów prasowych, trzy stacje radiowe oraz jeden portal internetowy. Dominowały tematy związane z wyborami parlamentarnymi.
Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaCom
Paweł Usakowski
W tegorocznej edycji badania Influence Power Index agencji MediaCom wyraźnie pozytywnie wyróżniła się Martyna Wojciechowska. Jej aktywność w obszarze praw człowieka i ekologii zauważyło niemal dwie trzecie pytanych. Na końcu rankingu znaleźli się z kolei m.in. Maciej Maleńczuk czy Radosław Majdan.