18.02.2008 Rynek medialny
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów, informacja prasowa
11.02.2008
Najbardziej opiniotwórczym medium minionego roku – jak wynika z rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów – została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.
Najbardziej opiniotwórczym medium w całym minionym roku była Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 16837 razy. Rzeczpospolita zdetronizowała Gazetę Wyborczą (15397), zwycięzcę rankingu z 2006 roku i pokonała Dziennik, który w 2007 r. zajął drugie miejsce z liczbą powołań – 15961.
Na czwartej pozycji znalazł się tygodnik Wprost, który awansował z dziewiątego miejsca w zeszłorocznym zestawieniu. Tak duży awans Wprost zawdzięcza wielokrotnie cytowanym artykułom m.in. o taśmach o. Rydzyka, które są jednocześnie najczęściej cytowanymi publikacjami w całym 2007 roku, a ich autorem jest Marcin Dzierżanowski.
W rankingu stacji telewizyjnych zwycięstwo należy do TVN24, na której informacje inne media powoływały się aż 3529 razy (siódme miejsce w rankingu). Radio RMF FM pokonało tymczasem zeszłorocznego lidera wśród stacji radiowych – Radio ZET i razem z PR1 znalazło się w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć stale konkurujących ze sobą dzienników ekonomicznych. Zwycięstwo w skali roku należy do Gazety Prawnej cytowanej 3296 razy (673 powołań więcej od Pulsu Biznesu). W kategorii tabloidów Fakt wyprzedził Super Express, a na jego doniesienia dziennikarze powoływali się 3212 razy. Warto zauważyć, że ranking zamyka dziennik Polska (1597), który pojawił się na rynku w październiku i od razu rozpoczął ostrą rywalizację z trzema wiodącymi dziennikami ogólnopolskimi, co dało mu wysoką pozycję w skali roku. Najczęściej cytowanym portalem był Onet (1568), ale wynik ten nie zagwarantował mu miejsca w pierwszej piętnastce. Życie Warszawy było tymczasem najchętniej cytowanym dziennikiem o zasięgu regionalnym z liczbą 4695 powołań (5. miejsce w rankingu).
Dziennikarze powoływali się na informacje z innych mediów najczęściej w kontekście polityki polskiej, ekonomii, rynki i finansów oraz rankingów i sondaży. Wśród tematów szczegółowych tematem numer jeden w zeszłym roku okazały się kontrowersje wokół WSI. Nie mniej interesującymi tematami w badanym okresie były: lustracja w Kościele, taśmy o. Rydzyka, afery w służbie zdrowia, przeciek z akcji CBA, seksafera w Samoobronie, afera gruntowa, śledztwo w sprawie B. Blidy, taśmy Oleksy-Gudzowaty, afera związana z H. Stokłosą.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Radio w Polsce zyskuje na popularności. Badania są jednoznaczne
Krzysztof Rojek
Badania pokazują, że radia słucha około 3/4 Polaków i wartość ta od wielu lat jest stała. Najwyższy odsetek słuchaczy jest w grupie wiekowej 18-24. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w przyzwyczajeniach Polaków, ale też na przykład w rosnącej roli lokalnych rozgłośni.
Tradycyjna telewizja nie umiera. Przenosi się na laptopy
Katarzyna Pąk
Najpopularniejszą aktywnością towarzyszącą oglądaniu TV stało się surfowanie w internecie, dotyczy to 80 proc. osób spośród ponad 12 tysięcy badanych w 12 krajach.
Zagraniczny ruch w polskim internecie. Wyniki analizy Nazwa.pl
BARD
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tysięcy serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad miliard zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce.
Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych
Multi Communications
Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. Największym zaufaniem obdarzają blogi.
Monitoring mediów. Jak to się robi w Polsce
Bartłomiej Dwornik
Według orientacyjnych danych i szacunków przedstawicieli branży - wartość rynku monitorowania mediów w Polsce oscyluje w okolicach 35-40 milionów złotych.
Internet pokonał telewizję
Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.
Strona nie jest mobile-friendly? W trzy sekundy zniechęci użytkownika
infoWire.pl
Być może już niedługo komputery stacjonarne będą służyć nam tylko do pracy, a szukać interesujących treści w internecie będziemy wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Generowany na nich ruch w sieci już od kilku lat przewyższa ten pochodzący z urządzeń stacjonarnych