12.05.2021 Prawo w mediach
Projekt społeczny ZdezINFORMOWANI
Dominika Bałazińska
Fake newsy czy informacje budowane na bazie nierzetelnych źródeł coraz częściej stają się przedmiotem badań naukowych oraz tematem publicznej debaty. Dezinformacja niesie realne zagrożenie a niektóre media, politycy, osoby publiczne, czy po prostu internautów, celowo wprowadzają w błąd, aby osiągnąć konkretną korzyść. Brak edukacji w kierunku krytycznego myślenia i korzystania ze sprawdzonych źródeł, szczególnie dotyka dziś młodzież, która wychowuje się w czasie wszechobecnego internetu.
Twórczynie projektu zdezINFORMOWANI chcą pokazać młodym ludziom jak krytycznie korzystać z internetu i rozpoznawać fake newsy. Jak mówią : “W nadchodzących dekadach będziemy stali przed wieloma wyzwaniami, często przełomowymi decyzjami politycznymi. Młode osoby będą musiały w przyszłości podołać ogromny wyzwaniom, ale jak mają sobie z nimi poradzić, gdy bardzo często nie wiedzą, co tak właściwie jest prawdą, skąd brać rzetelne informacje i nie odróżniają opinii od faktu?”
Rozwój technologii pozwolił nam na dostęp do wielu informacji i źródeł wiedzy, co dało również możliwość tworzenia nieprawdziwych treści na niespotykaną skalę. Teorie spiskowe, fałszywe wiadomości stają się powszechne, a pandemia tylko nasiliła zjawiska manipulacji. Żyjemy w epoce postprawdy, zaś informacja staje się decydującym kapitałem. Siła mediów jest ogromna, kształtuje sytuację społeczno-polityczną, a dezinformacja może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania demokracji.”
Dziewczyny prowadzą swoje działania na platformach mediów społecznościowych, głównie na FB i Instagramie, jak również poprzez cykl podcastów (platformach YouTube oraz Spotify) i artykułów oraz tworzeniem materiałów edukacyjnych we współpracy z ekspertkami i ekspertami. Projekt rozwijany jest w ramach platformy ,,Zwolnieni z Teorii", która wspiera młodzież w prowadzeniu pierwszych działań prospołecznych.
*****
https://zdezinformowani.com/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Prawo w marketingu. Nowe regulacje dla branży
Agnieszka Gilewska
W 2025 roku branża marketingowa staje przed wyzwaniem dostosowania strategii do coraz bardziej rygorystycznych regulacji dotyczących ochrony prywatności użytkowników, transparentności i wykorzystania sztucznej inteligencji. Jak się przygotować?
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Podobne artykuły:
Regulacje UKE w sprawie Emitela będą dobre dla widzów i słuchaczy
Krzysztof Karpiński
Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał, że spółka Emitel w Polsce posiada „znaczącą pozycję rynkową”. Poza językiem prawniczym pozycję „znaczącą” określa się po prostu jako monopolistyczną. W związku z powyższym UKE stworzył projekty regulacji, pozwalających na dostęp do istniejącej infrastruktury operatorom alternatywnym.
Webinary a prywatność uczestników. Badanie ClickMeeting
Newseria Biznes
Czy chcesz, żeby podczas webinaru, wideoszkolenia albo konferencji online ktoś Cię nagrywał? Czy twoje dane osobowe powinny być jawne dla pozostałych uczestników? Większość z nas na oba pytania odpowie "NIE!". Tymczasem większość z nas nie wie czy organizator webinaru o naszą prywatność dba właściwie.
Prawo autorskie w czasie świąt. Wizerunek Mikołaja to dobro publiczne?
Paweł Kowalewicz
6 grudnia, to moim zdaniem data, od której można bez wstydu mówić o okresie świątecznym i na ten temat pisać. Pochłonięci prezentową i kulinarną gorączką często zapominamy, że w grudniu obowiązuje nas takie samo prawo, jak w innych miesiącach roku.
Ochrona sygnalistów. Ważne zmiany w prawie już obowiązują
Karolina Siudyła
Wprowadzone zmiany w przepisach prawa pracy są wynikiem implementacji unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Nakładają nowe obowiązki na przedsiębiorstwa. Ustawa o ochronie sygnalistów obowiązuje przedsiębiorców od 25 września 2024 roku.