menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

22.11.2021 Rynek medialny

Najlepsze polskie podcasty. Pierwsza edycja konkursu na Podcast Roku

Krzysztof Bulski

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, promujący jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.

Najlepsze polskie podcasty. Pierwsza edycja Konkursu na Podcast Roku Debata Podcast Roku, fot. podcastroku.pl

Do konkursu Podcast Roku - Konkurs imienia redaktora Janusza Majki zgłoszonych zostało aż 280 podcastów. Jury, w którego skład wchodziło 14 ekspertów, przyznało 11 nagród i wyróżnień w 7 kategoriach.

Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. Dlatego jury postanowiło przyznać po 3 nagrody w kategorii Debiutanci i Pasjonaci oraz w kategorii Profesjonaliści. Ponadto wręczono 4 wyróżnienia i jedną Nagrodę Specjalną Konkursu. Na Gali Finałowej pierwszej edycji Konkursu w Rzeszowie nagrody konkursu odebrali:

W kategorii Debiutanci i Pasjonaci:


 • Pierwszą nagrodę otrzymała Aneta Chmielińska za podcast Dzikoprzygody,
  „Za intymność, wrażliwość i umiejętność zaszczepienia pasji do natury u Słuchaczy w każdym wieku. Za świetne opanowanie monologu jako najtrudniejszej formy do poprowadzenia w podcaście i zachowanie przy tym zdolności do dialogowania ze Słuchaczem.”
 • Drugą nagrodę w tej kategorii dostała Joanna Żelazińska za podcast Przed obrazem,
  ‘’Za zbliżenie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o tworzeniu sztuki, za umiejętność przenoszenia nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy’’.
 • Trzecią nagrodę otrzymali Marcin Nieroda oraz Andrzej Padniewski za podcast Przyjaciele Kota Wrocka,
  ‘’Za wykorzystanie podcastu do uruchomienia lokalnego aktywizmu i dbałość o świadomość obywatelską, mówiąc o mieście i ludziach, którzy je tworzą, w lekko komediowej formule, zderzając luz i kpinę z kontrofensywą ‘’urzędniczej powagi.’’

W kategorii Profesjonaliści:


 • Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Dudzińska za reportaże w podcaście Raport o stanie świata,
  ‘’Za stworzenie podcastu w podcaście - kompletnego na poziomie treści i formy, za doskonałą, autorską formułę formy dźwiękowej i perfekcyjnie prowadzoną dziennikarską narrację w reportażach oraz ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną.’’
 • Drugą nagrodę dostał Michał Matus, autor podcastu Nurt Równoległy,
  „Za walkę z fake newsami i obnażanie skomplikowanych mechanizmów dezinformacji oraz za atrakcyjną i innowacyjną formę podcastu - dziennikarskie śledztwo w odcinkach
 • Trzecią nagrodę dla Profesjonalistów odebrali Agnieszka Pospiszyl i Adam Liszka za podcast My z covidowego, ‘’Za umiejętność otwierania i słuchania ludzi pracujących pod ogromną presją; za doskonały przykład tego, jak dokumentować, pprowadzić temat i bohatera i za wartość bezpośredniej relacji, jako wyraz wdzięczności i uznania dla całego autentycznie zaangażowanego środowiska lekarskiego’’.


W obu kategoriach laureatki pierwszych nagród otrzymały czeki w wysokości 20 tysięcy złotych,
zdobywcy drugich nagród otrzymali po 10 tysięcy złotych, a trzecich - nagród po 5 tysięcy złotych.

REKLAMA

Wspólnie z partnerami konkursu, jury, przyznało również następujące wyróżnienia:

 • Wyróżnienie Radia 357 – w kategorii Magnetyzująca Osobowość dla Konrada Szymańskiego za podcast Historie z Boiska, ‘’Za głos, którego chce się słuchać, umiejętność zainteresowania każdego odbiorcy, szerokim i barwnym prowadzeniem tematu, za bardzo interesujący, drobiazgowy i rzetelny research, pełen ‘’smaczków’’ dla odbiorcy każdego odcinka i za magnetyzującą osobowość, bez której w mediach nie ma szansy na sukces
 • Wyróżnienie Audioteki – w kategorii Dobrze Opowiedziana Historia dla Michała Kukawskiego za Odpowiednik „Za bardzo uważny dobór historii ‘’innych’’ i opowiedzenie ich ‘’inaczej’’, za inną perspektywę obserwowania rzeczywistości, autorskie poprowadzenie narracji, umożliwiające ‘’dalekie podróże’’ podczas pobytu ‘’w tu i teraz’’, za uniwersalność opowieści każdego oddcinka, bardzo dobry montaż, udźwiękowienie i wzorowe warsztatowo wykonanie, co sprawiło, że są to właśnie dobrze opowiedziane historie".
 • Wyróżnienie Patronite.pl otrzymali Bartosz Pawłowski, Małgorzata Kilian, Wioletta Myszkowska, Marcel Kiełtyka, jako autorzy podcastu Demagog. Za sprawne budowanie społeczność wokół ważnego tematu i duży potencjał dobrego rozwoju podcastu, za podjęcie potrzebnego, ważnego tematu, budując kompetencje krytycznego myślenia i oferując analityczną perspektywę w przystępny sposób dla stabilnie rosnącej społeczności.

Wszystkim Wyróżnieniom towarzyszyła statuetka Konkursu i czek na kwotę 5 tysięcy złotych.

Konkurs miał również na celu docenić marki, aktywnie angażujące się w podcasty. Dlatego jury zdecydowało o wyróżnieniu honorowym w kategorii Zleceniodawcy - dla Teatru Ageneum, za podcast ‘’Ateneum, słucham” za miłość do teatru pięknie ubraną w słowa oraz za umiejętne przybliżanie kultury, połączone z nienachalnym budowaniem wiarygodności marki w podcasie.

Ponadto jury przyznało, specjalna nagrodę honorowa dla Dariusza Rosiaka, autora podcastu Raport o stanie świata – za wytyczanie standardów gatunku i rynku. Za budowanie podcastu jako wiarygodnego źródła informacji, oraz za zachetę dla Słuchacza do szukania rzetelnych, mądrych i pięknych rejonów Internetu i mediów digitalowych.

Jury zdecydowało nie przyznać w tej edycji dwóch nagród regulaminowych Konkursu ‘’Dziecko w świecie nowych technologii ‘’ i ‘’Uczniowie szkół średnich’’.

Kilkaset godzin podcastów przesłuchało 14 osobowe jury w składzie:
 • Katarzyna Błaszczyk reportażystka radiowa i współzałożycielka inicjatywy Torba Reportera i Podcastera,
 • Łukasz Błąd dziennikarz radiowy i wykładowca WSIiZ w Rzeszowie,
 • Natalia Borawska dyrektor kreatywna i scenarzystka,
 • Aleksandra Dąbrowska – Head of Production Audioteka,
 • Justyna Dżbik – Kluge dziennikarka radiowo-telewizyjna,
 • Michał Dobrzański, pomysłodawca cyklicznego raportu Słuchacz podcastów w Polsce, realizowanego przez Tandem Media,
 • Karolina Hytrek – Prosiecka była dziennikarka TVN, ekspert ds. zarządzania informacją,
 • Szymon Jadczak dziennikarz WP.pl, przedstawiciel think-thanku medialnego Instytut Zamenhoffa,
 • Marcin Łukawski dziennikarz Radia 357 oraz wykładowca Collegium Civitas,
 • Marcin Myszka autor najpopularniejszego podcastu w 2020 roku Kryminatorium,
 • Marcin Skonieczny, prezes Patronite.pl,
 • Karol Stryja, właściciel studia The Podcast Makers,
 • Dionisios Sturis reporter i pisarz,
 • Bożena Targosz prezenterka, lektorka i trenerka medialna.

Organizatorzy Konkursu, Sara Piskor i Tomasz Majka zapowiedzieli powołanie Fundacji imienia redaktora Janusz Majki. Celem statutowym Fundacji, będzie wsparcie podcasterów w kwestiach storytellinegu, marketingu, budowy kanałów internetowych i komunikacji z odbiorcą, researchu, monetyzacji, jakości technicznej, dykcji, wsparcia produkcyjnego. Fundacja będzie nie tylko organizować kolejne edycje Konkursu Podcast Roku, ale też wspierać realizację, profesjonalizację i różnorodność form współpracy podcastów z markami oraz dbać o kulturę słowa i umiejętne opowiadanie historii dźwiękiem.

REKLAMA

- Pokazaliśmy, że Rzeszów, miasto innowacji, rodzinne miasto Janusza Majki, może stać się gospodarzem nowoczesnego i reprezentatywnego Konkursu, który już zgromadził ogromny potencjał kreatywny 280 Twórców. W niedalekiej przyszłości planujemy dodatkowo rozwijać program mentoringowy dla podcasterów - podkreślał Tomasz Majka.

- Członkowie jury już zgodzili się udostępnić swój czas i doświadczenie. Planujemy uruchomić Program dla Podcasterów wśród Uczniów Szkoł Średnich, Program Podcasterów zajmujących się tematyką Europy Wschodniej oraz popracować nad rozwojem kategorii ,,Dziecko w świecie nowych technologii’’ wspólnie z platformą Incredible Inspiration Sebastiana Kulczyka -powiedziała Sara Piskor.

Podczas Gali w Millenium Hall w Hilton Garden Inn Rzeszów, którą poprowadził Jarosław Kuźniar, oprócz wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się również debata z mecenasami i praktykami mediów internetowych i podcastów.

Partnerem Strategicznym Konkursu jest platforma Incredible Inspirations Sebastiana Kulczyka. Mecenasami Konkursu są: Google Polska, Miasto Rzeszów, Audioteka, Tandem Media, Lancerto, Best Construction. Fortum oraz Marma Polskie Folie.

Partnerami konkursu są: Radio 357, Patronite.pl, Instytut Zamenhofa, Kuźniar Media & Voice House, Torba Reportera i Podcastera, Najlepsze Polskie Podcasty, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, agencja PR Molecule Group, Kancelaria Prawna BWW, Millenium Hall oraz Hilton Garden Inn w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad konkursem objęły wszystkie największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/ oraz w mediach społecznościowych.

Podcasty w Polsce. Kim jest statystyczny, polski słuchacz


Audycje internetowe na żądanie docierają równomiernie do kobiet i mężczyzn, a przy tym są słuchane przez osoby wykształcone - 90% z nich posiada co najmniej wykształcenie średnie, a 47% ma dyplom wyższej uczelni. To kolejne wnioski z drugiej edycji najobszerniejszego badania polskich słuchaczy podcastów przygotowanego przez Tandem Media z Grupy Radiowej Agory.

Zasięg podcastów w naszym kraju rośnie - w 2020 r. wyniósł 31%, co oznacza, że podcastów słucha już niemal co trzeci internauta, czyli prawie 9 milionów osób. Kim są słuchacze podcastów?

 • Aż 57% to osoby w wieku 35+.
 • Najliczniejszą grupę stanowią odbiorcy mający od 25 do 34 lat - 25%, a kolejną - w wieku 35-44 lata - 24%.
 • Najwięcej odbiorców tego medium mieszka na wsi - 34%, a 33% w miastach do 100 tys. mieszkańców.
 • Aż 47% badanych osób ma wyższe wykształcenie.

Dodatkowo z analizy Tandem Media płyną ważne informacje dotyczące zdolności zakupowej i decyzyjności słuchaczy podcastów. Aż 21% to osoby decyzyjne w swoich miejscach pracy, a 26% dysponuje dochodem w wysokości min. 4 tys. zł (zarobki netto na osobę).

To bardzo atrakcyjna grupa nie tylko dla twórców podcastów, ale i reklamodawców, którzy coraz bardziej interesują się rozwiązaniami promocyjnymi związanymi z tym medium.

REKLAMA

Istotne dane przynosi również analiza poziomu akceptacji reklam przez słuchaczy podcastów - medium to ma najwyższe obecnie wskazania w tym zakresie:

 • 69% odbiorców oferty podcastowej akceptuje odcinki czy cykle sponsorowane,
 • 68% polecenia zawarte w audycjach,
 • 63% tworzenie ich we współpracy z markami,
 • 49%, czyli niemal połowa respondentów, jest gotowa wysłuchać reklam w podcaście - to więcej o 11pp niż w poprzedniej edycji badania Tandem Media.

Podcasty mają też ogromny wpływ na swoich odbiorców - aż 86% z nich odwiedza strony internetowe wymieniane w audycjach internetowych. 43% śledzi działalność podcastera w mediach społecznościowych, a więcej niż co czwarty użytkownik jest skłonny kupić produkt reklamowany przy podcastach.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Co oglądają internauci i gdzie surfują telewidzowie. Badanie Gemius

KF
Jednoźródłowy pomiar konsumpcji mediów oraz analiza jakościowego kontaktu z reklamą w wielu mediach i na różnych urządzeniach (komputery osobiste i laptopy, urządzenia mobilne, TV, radio) zapewniają reklamodawcom i marketerom lepsze planowanie oraz optymalizację działań marketingowych.

Weź udział w ankiecie Aplikuj.pl: Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy

patronat Reporterzy.info
Pracujesz lub zajmujesz się zatrudnianiem pracowników? Chcesz mieć realny wpływ na rynek zatrudnienia? Weź udział w badaniu Aplikuj.pl i podziel się z nami swoim doświadczeniami na temat multigeneracyjnych zespołów.

Rynek podcastów w Polsce. Badania Wprost i zespołu Tandem Media

Krzysztof Fiedorek
Ilu polskich internautów słucha podcastów? Gdzie i jak słuchamy? Jak i dlaczego wybieramy audycje? W jednym czasie pojawiły się dwa duże badania na ten temat. Jedno od wydawcy Wprost, drugie od zespołu Tandem Media z Grupy Radiowej Agory. Prezentujemy oba. Dla porównania danych i wniosków.

Telewizja internetowa. Monitory wypierają telewizory

Bartłomiej Dwornik
Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa.

Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa

Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.

Czytaj cyfrowe wydania gazet i magazynów w PDF, EPUB i MOBI [LINK]

AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
Najpopularniejsze dzienniki, tygodniki, dwutygodniki i miesięczniki w elektronicznych formatach PDF, EPUB i MOBI. Do czytania na komputerze, smartfonie i czytniku. Najnowsze wydania, numery archiwalne i prenumerata w zasięgu kilku kliknięć. Zajrzyj do naszego Sklepu Reporterzy.info

Władza wcale nie potrzebuje TVP

Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24