30.01.2023 Prawo w mediach
Mapa Światowych Wycieków Danych 2022. Badanie Surfshark
NWB
W 2022 roku dane wyciekły z łącznie 310 milionów 900 tysięcy kont na świecie. To oznacza, że co sekundę dane traciło 10 internautów. Najwięcej takich incydentów odnotowano w Rosji, Chinach i USA. Polska z 1812198 kont, których bezpieczeństwo naruszono zajęła 19 miejsce na świecie - wynika z corocznego badania Surfshark.

Globalne zestawienie Surfshark wykazuje, że w 2022 roku cyberprzestępcy uzyskali dostęp do danych ponad 310 milionów użytkowników Internetu. Rok wcześniej liczba ta sięgała aż 959 milionów, co oznacza spadek rzędu 68%. Pod względem liczby naruszonych kont w rocznym raporcie prowadzą:
- Rosja (104,8 mln),
- Chiny (34 mln),
- Stany Zjednoczone (23,5 mln),
- Francja (20,1 mln)
- Indonezja (14,7 mln)
W tych 5 najbardziej zagrożonych krajach odnotowano prawie dwie trzecie wszystkich wycieków danych w 2022 roku.
- W każdej sekundzie 2022 roku aż 10 internautów traciło swoje dane - komentuje Agneska Sablovskaja, lead researcher w Surfshark. - To niepokojące, jednak dobrą wiadomością jest ogromny, bo aż 68-procentowy globalny spadek liczby wycieków danych w porównaniu do ubiegłego roku. Niektóre kraje, w tym USA, Indie i Brazylia, zdołały poprawić swoją sytuację, podczas gdy Indonezja, Sri Lanka i Rosja doświadczyły największego wzrostu naruszeń danych rok do roku.
Polska z łączną liczbą 1812198 kont, których bezpieczeństwo złamano zajęła 19 miejsce na świecie i odnotowała 65-procentowy spadek liczby wycieków danych w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Najwięcej danych tracą Rosjanie
Aż do czasu wybuchu wojny w Ukrainie, do końca lutego 2022 roku, pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby wycieków danych regularnie zajmowały Stany Zjednoczone. Od tamtego momentu na czele zestawienia znajduje się Rosja z jedną trzecią wszystkich naruszonych kont oraz największą liczbą wycieków danych – cyberprzestępcy uzyskali dostęp do kont 718 na tysiąc osób (dla porównania w Polsce jest to 48 włamań na tysiąc użytkowników Internetu).
Dwa najpoważniejsze wycieki danych w Rosji (z firmy kurierskiej CDEK i portalu informacyjnego NGS.ru) miały miejsce w marcu. Objęły one po prawie 19 mln kont i stanowiły łącznie ponad jedną trzecią wszystkich naruszeń danych w Rosji w 2022 roku. Trzecim największym incydentem tego typu był wyciek informacji dotyczących 6 mln użytkowników sieci laboratoriów medycznych Gemotest.
Europa w niechlubnej czołówce
Europa znalazła się na szczycie kontynentalnego rankingu - połowa wszystkich naruszeń z 2022 roku (153 mln 300 tys.) dotyczyła europejskich kont e-mail. Stało się tak za sprawą zdarzeń w Rosji oraz we Francji. Aż 18% naruszonych danych w tym drugim z wymienionych krajów pochodziło z nieistniejącego już serwisu streamingowego Wakanim, który specjalizował się w japońskich serialach anime.
Zaskoczenie: Wideo już NIE RZĄDZI [PL NAPISY] 👇
Czwartą część wszystkich światowych naruszeń odnotowano w Azji - 74 mln. Głównie w Chinach, Indonezji i Indiach. Najwięcej danych chińskich użytkowników wyciekło w czerwcu ze strony z treściami dla dorosłych Hjedd (11 mln), co stanowiło około jednej trzeciej wszystkich naruszonych chińskich e-maili w 2022 roku. W Indonezji jeszcze większe szkody wyrządziło sierpniowe włamanie do IndiHome, podczas którego w ręce przestępców wpadły dane aż 12 mln 600 tys. użytkowników.
Pierwsza dziesiątka krajów, w których utracono najwięcej danych to:
- Rosja,
- Chiny,
- Stany Zjednoczone,
- Francja,
- Indonezja,
- Brazylia,
- Indie,
- Niemcy,
- Australia,
- Turcja.
Natomiast największy wzrost wycieków rok do roku odnotowano w: Indonezji (269%), Sri Lance (204%), Rosji (191%), Uzbekistanie (73%) i Chinach (45%).
Mapa Światowych Wycieków Danych opracowana została we współpracy z niezależnymi badaczami cyberbezpieczeństwa, którzy zebrali dane użytkowników z 27 tys. baz danych, które wyciekły i zostały opublikowane online. Badacze sortują dane według krajów i przeprowadzają analizę statystyczną. Narodowości użytkowników określono na podstawie nazwy domeny adresów e-mail lub stron www, kraju, miasta, współrzędnych geograficznych, adresów IP, waluty lub numeru telefonu. Mapa Światowych Wycieków Danych aktualizowana jest co miesiąc o najbardziej aktualne dane od niezależnych partnerów. Podczas tego badania analizie poddano informacje zebrane od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r i porównano je z danymi z takiego samego okresu w 2021 r. Kraje z populacją mniejszą niż milion mieszkańców nie zostały uwzględnione w badaniu. Pełna metodologia znajduje się pod linkiem: https://surfshark.com/research/data-breach-monitoring/methodology
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Podobne artykuły:
Co ePrivacy będzie oznaczać w praktyce?
Milena Wilkowska
Rozporządzenie ePrivacy ma dostosować przepisy w zakresie ochrony prywatności i danych w komunikacji elektronicznej do obecnych realiów rynkowych i postępu technicznego.
Reforma prawa autorskiego. Komentarz do decyzji Europarlamentu
Centrum Cyfrowe
Wszystko dla posiadaczy praw, a co dla użytkowników? Parlament Europejski przegłosował zmiany w prawie autorskim. Nowa dyrektywa miała dostosować prawo do sposobu, w jaki korzystamy z internetu. Wygląda jednak na to, że to internet będzie musiał dostosować się do dyrektywy - ostrzegają eksperci fundacji Centrum Cyfrowe i podsumowują zmiany.
Przepisy dotyczące kolportażu prasy erotycznej
Dariusz Materek
Ekspozycja tytułów "tylko dla dorosłych" podlega określonym zasadom. Ich złamanie może okazać się bardzo kosztowne. Kodeks karny przewiduje nawet karę do roku pozbawienia wolności.
Jakie dane zbiera Google. Prywatność w internecie
KF
Według raportu gs.statcounter.com – maj 2018, Google zgarnia ponad 97% użytkowników sieci. Obecnie do dyspozycji odbiorców jest szereg bezpłatnych aplikacji. Co gromadzi Google? Korzystając z usług najpopularniejszej wyszukiwarki powinniśmy mieć świadomość tego, w jaki sposób zbierane, a następnie wykorzystywane są nasze dane.