menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

12.06.2023 Rynek medialny

Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost

Krzysztof Fiedorek

Prawie dwie trzecie polskich internautów regularnie słucha podcastów, a trzech na dziesięciu - przynajmniej raz w tygodniu. Z tą formą treści kontakt miało już 85 procent użytkowników internetu. To wyniki najnowszej edycji raportu Studia PLAC i Wprost. Porównujemy je z danymi sprzed roku.

Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprostźródło: Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost

Podcasty są równie popularne wśród kobiet i mężczyzn. I odsetek słuchaczek i słuchaczy wynosi 62%. To nieznaczny spadek w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji badania, kiedy regularne słuchanie podcastów deklarowało 64% badanych.

Mniej było też deklaracji słuchania podcastów co najmniej raz w tygodniu. W tegorocznej edycji wynik to 29% ankietowanych. Rok wcześniej było to 33%. Podcastów nadal słuchają głównie młodsi internauci. Najwięcej entuzjastów mają w grupie wiekowej od 25 do 34 lat.

REKLAMA

Popularność podcastów w grupach wiekowych
 • 18-24 lata: 64%
 • 25-34 lata: 73%
 • 35-44 lata: 63%
 • 45-54 lata: 59%
 • 55 lat i więcej: 57%

Jak podają autorzy raportu, najchętniej słuchamy podcastów w domu. Ten sposób konsumowania treści dostarczanych przez internetowych twórców deklaruje aż 74 proc. badanych (rok temu: 77%). Wartość ta wzrasta wraz z wiekiem respondentów. Na słuchanie podcastów użytkownicy najczęściej poświęcają od 10 do 30 minut – taką długość wskazała niemal połowa (48 proc.) respondentów.

Źródłem, z którego użytkownicy korzystają najchętniej przy słuchaniu swoich ulubionych audycji, jest serwis YouTube (70 proc.). Z tego powodu coraz więcej twórców decyduje się nagrywać swoje treści również w formie wideo. Innym popularnym źródłem są konkretne strony internetowe (37 proc.), a dopiero za nimi znajduje się serwis streamingowy Spotify (25 proc.).

REKLAMA

Jeśli chodzi o ulubioną tematykę, to zdecydowanych liderów jest czterech: informacja, wywiady, zdrowie i edukacja. Każdy z tych tematów może pochwalić się wynikiem przekraczającym 30%. Kolejne pozycje w tematycznym TOP10 uzyskują wyraźnie niższe poziomy zainteresowania.

Najpopularniejsza tematyka wśród słuchaczy i zmiana rok do roku
 • informacja, news: 36% (+2pp)
 • rozmowy ze znanymi ludźmi: 35% (+4pp)
 • zdrowie i styl życia: 34% (-1pp)
 • edukacja: 31% (brak kategorii rok temu)
 • kultura: 21% (+3pp)
 • kryminał: 20% (+1pp)
 • komedia: 20% (bez zmian)
 • sport: 17% (-1pp)
 • finanse osobiste: 16% (+2pp)
 • biznes: 13% (+1pp)

Z wniosków, jakie płyną z najnowszej edycji badania Podcasty 2023 warto wspomnieć również te, związane z potencjałem marketingowym. Aż 85% ankietowanych deklaruje, że nie przeszkadza im w odbiorze fakt sponsorowania odcinka przez firmy i marki. Co więcej, 23% badanych słucha podcastów przygotowywanych przez firmy i instytucje. Z kolei 8% uczestników badania decyduje się finansowo wspierać twórców swoich ulubionych audycji.

Cały raport pobrać można tutaj:
https://studioplac.com/index.php/2023/06/06/raport-podcasty-2023/

Badanie zostało przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 1 – 3 kwietnia 2023 r. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa użytkowników Internetu N=1089 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji użytkowników Internetu dla płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory

BARD
W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.

Fake news w Polsce. Mamy problem z oceną wiarygodności informacji

RINF
Jedna czwarta odbiorców czerpie informacje ze źródeł, w których dużym wyzwaniem jest weryfikacja wiarygodności. Prawdziwym problemem pozostaje kwestia fake newsów. Tak wskazuje 77 proc. ankietowanych, przy czym 51 proc. deklaruje, że ma problem z oceną, co jest, a co nie jest informacją prawdziwą - wynika z badania Deloitte Digital Consumer Trends 2021.

Media i millenialsi. Jak i co oglądają pokolenia Z i Y

Magdalena Gronert
Prawie trzy czwarte millenialsów stosuje binge-watching, czyli oglądanie serialu lub programu po kilka odcinków z rzędu lub cały sezon na raz. Co więcej, patrząc w ekran, średnio zajmują się jednocześnie czterema innymi rzeczami - wynika z badania „Digital Democracy Survey”, opublikowanego przez Deloitte.

Dlaczego znani influencerzy potrzebują managera?

Pamela Tomicka
Jak duże grono „fanów” trzeba mieć, aby zacząć myśleć o takiej współpracy? Jakie są zalety, a jakie koszty takiego rozwiązania? Zdradza od kuchni WhitePress, zajmujący się Influencer managementem kilkunastu popularnych twórców.

Przegląd prasy i portali z Polski i świata. Zobacz, o czym szumią media [LINK]

AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
O czym szumią media? Przegląd nagłówków najważniejszych gazet i serwisów internetowych z Polski i świata. Wydarzenia dnia, kraj, świat, rynek mediów, gospodarka, sport, media zagraniczne, a nawet plotki i ciekawostki. W czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę. Zapraszamy!

Fake news i dezinformacja w Polsce. Skala, skutki i pytanie o przyszłość

Bartłomiej Dwornik
Gdzie leżą źródła dezinformacji i jak duża jest skala tej fali? Dlaczego jesteśmy podatni na nieprawdziwe informacje i jaką rolę w tej układance pełnią tradycyjne media? Spróbujmy rzucić nieco światła na te kwestie. I zmierzyć się z pytaniem czy bitwę z zalewem dezinformacji można jeszcze wygrać?

Dezinformacja 2024. Największe zagrożenia według Global Risk Report

KrzysztoF
W 2024 roku świat będzie zmagał się z szeregiem globalnych zagrożeń, w tym dezinformacją, zmianami klimatycznymi i konfliktami zbrojnymi. Te trzy wyzwania będą miały znaczący wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Takie wnioski płyną z raportu „Global Risks Report” Światowego Forum Ekonomicznego.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24