menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

12.06.2023 Rynek medialny

Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost

Krzysztof Fiedorek

Prawie dwie trzecie polskich internautów regularnie słucha podcastów, a trzech na dziesięciu - przynajmniej raz w tygodniu. Z tą formą treści kontakt miało już 85 procent użytkowników internetu. To wyniki najnowszej edycji raportu Studia PLAC i Wprost. Porównujemy je z danymi sprzed roku.

Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprostźródło: Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost

Podcasty są równie popularne wśród kobiet i mężczyzn. I odsetek słuchaczek i słuchaczy wynosi 62%. To nieznaczny spadek w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji badania, kiedy regularne słuchanie podcastów deklarowało 64% badanych.

Mniej było też deklaracji słuchania podcastów co najmniej raz w tygodniu. W tegorocznej edycji wynik to 29% ankietowanych. Rok wcześniej było to 33%. Podcastów nadal słuchają głównie młodsi internauci. Najwięcej entuzjastów mają w grupie wiekowej od 25 do 34 lat.

Czytaj prasę w PDF
Popularność podcastów w grupach wiekowych
  • 18-24 lata: 64%
  • 25-34 lata: 73%
  • 35-44 lata: 63%
  • 45-54 lata: 59%
  • 55 lat i więcej: 57%

Jak podają autorzy raportu, najchętniej słuchamy podcastów w domu. Ten sposób konsumowania treści dostarczanych przez internetowych twórców deklaruje aż 74 proc. badanych (rok temu: 77%). Wartość ta wzrasta wraz z wiekiem respondentów. Na słuchanie podcastów użytkownicy najczęściej poświęcają od 10 do 30 minut – taką długość wskazała niemal połowa (48 proc.) respondentów.

Źródłem, z którego użytkownicy korzystają najchętniej przy słuchaniu swoich ulubionych audycji, jest serwis YouTube (70 proc.). Z tego powodu coraz więcej twórców decyduje się nagrywać swoje treści również w formie wideo. Innym popularnym źródłem są konkretne strony internetowe (37 proc.), a dopiero za nimi znajduje się serwis streamingowy Spotify (25 proc.).

Czytaj prasę w PDF
Jeśli chodzi o ulubioną tematykę, to zdecydowanych liderów jest czterech: informacja, wywiady, zdrowie i edukacja. Każdy z tych tematów może pochwalić się wynikiem przekraczającym 30%. Kolejne pozycje w tematycznym TOP10 uzyskują wyraźnie niższe poziomy zainteresowania.

Najpopularniejsza tematyka wśród słuchaczy i zmiana rok do roku
  • informacja, news: 36% (+2pp)
  • rozmowy ze znanymi ludźmi: 35% (+4pp)
  • zdrowie i styl życia: 34% (-1pp)
  • edukacja: 31% (brak kategorii rok temu)
  • kultura: 21% (+3pp)
  • kryminał: 20% (+1pp)
  • komedia: 20% (bez zmian)
  • sport: 17% (-1pp)
  • finanse osobiste: 16% (+2pp)
  • biznes: 13% (+1pp)

Z wniosków, jakie płyną z najnowszej edycji badania Podcasty 2023 warto wspomnieć również te, związane z potencjałem marketingowym. Aż 85% ankietowanych deklaruje, że nie przeszkadza im w odbiorze fakt sponsorowania odcinka przez firmy i marki. Co więcej, 23% badanych słucha podcastów przygotowywanych przez firmy i instytucje. Z kolei 8% uczestników badania decyduje się finansowo wspierać twórców swoich ulubionych audycji.

Cały raport pobrać można tutaj:
https://studioplac.com/index.php/2023/06/06/raport-podcasty-2023/

Badanie zostało przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 1 – 3 kwietnia 2023 r. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa użytkowników Internetu N=1089 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji użytkowników Internetu dla płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Zobacz artykuły na podobny temat:

Media i millenialsi. Jak i co oglądają pokolenia Z i Y

Magdalena Gronert
Prawie trzy czwarte millenialsów stosuje binge-watching, czyli oglądanie serialu lub programu po kilka odcinków z rzędu lub cały sezon na raz. Co więcej, patrząc w ekran, średnio zajmują się jednocześnie czterema innymi rzeczami - wynika z badania „Digital Democracy Survey”, opublikowanego przez Deloitte.

Ekologia informacji. Wpływ przeciążenia informacją na człowieka

Urszula Kaczorowska
Przestrzeń informacyjną powinniśmy chronić jak las. Niepotrzebna informacja jest jak śmieć, który zagraża całemu ekosystemowi – podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Janusz Hołyst, fizyk z Politechniki Warszawskiej.

Wpadki na wizji. Badanie telewizyjnych programów informacyjnych

Marcin Gościniak
Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów regularnie bada zawartość głównych wydań Faktów TVN, Panoramy TVP2, Wiadomości TVP1 i Wydarzeń Polsatu. Oto ich zestawienie pod kątem omylności.

Rynek mediów w Polsce. Analiza Reuters Digital News Report 2024

Krzysztof Fiedorek
Rok 2023 był dla polskiego rynku medialnego czasem intensywnych zmian, zarówno politycznych, jak i technologicznych. Zmiany te miały bezpośredni wpływ na krajobraz mediów, co zostało dokładnie przeanalizowane w „Digital News Report 2024”, opracowanym przez Reuters Institute for the Study of Journalism.

Mowa nienawiści i ekstremizm. Luki w politykach platform social media

NB
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że użytkownicy mediów społecznościowych nawet przez połowę czasu tam spędzanego mogą mieć styczność z przekazami z mową nienawiści i treściami ekstremistycznymi. To daje średnio około 70 minut dziennie.

Dziennikarstwo mobilne. Jak nowe technologie zmieniły pracę mediów

Łukasz Malczewski, Agnieszka Kujawa
Ponad 42 proc. dziennikarzy zdarza się pracować z domu. Tyle samo przeprowadziło wywiad przez komunikator, a jeden na sześciu napisał tekst jadąc komunikacją miejską. Badanie "Mobile Journalism" pokazuje jak zmienił się sposób pracy dziennikarzy.

Telewizja online. Jak to jest zrobione?

Magdalena Urbańska
Tradycyjna telewizja coraz częściej ustępuje miejsca telewizji online.Rosnąca popularność Internetu oraz zmiany pokoleniowe przyczyniły się do powstania nowego modelu konsumpcji treści multimedialnych.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24