menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

12.06.2023 Rynek medialny

Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost

Krzysztof Fiedorek

Prawie dwie trzecie polskich internautów regularnie słucha podcastów, a trzech na dziesięciu - przynajmniej raz w tygodniu. Z tą formą treści kontakt miało już 85 procent użytkowników internetu. To wyniki najnowszej edycji raportu Studia PLAC i Wprost. Porównujemy je z danymi sprzed roku.

Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprostźródło: Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost

Podcasty są równie popularne wśród kobiet i mężczyzn. I odsetek słuchaczek i słuchaczy wynosi 62%. To nieznaczny spadek w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji badania, kiedy regularne słuchanie podcastów deklarowało 64% badanych.

Mniej było też deklaracji słuchania podcastów co najmniej raz w tygodniu. W tegorocznej edycji wynik to 29% ankietowanych. Rok wcześniej było to 33%. Podcastów nadal słuchają głównie młodsi internauci. Najwięcej entuzjastów mają w grupie wiekowej od 25 do 34 lat.

REKLAMA

Popularność podcastów w grupach wiekowych
 • 18-24 lata: 64%
 • 25-34 lata: 73%
 • 35-44 lata: 63%
 • 45-54 lata: 59%
 • 55 lat i więcej: 57%

Jak podają autorzy raportu, najchętniej słuchamy podcastów w domu. Ten sposób konsumowania treści dostarczanych przez internetowych twórców deklaruje aż 74 proc. badanych (rok temu: 77%). Wartość ta wzrasta wraz z wiekiem respondentów. Na słuchanie podcastów użytkownicy najczęściej poświęcają od 10 do 30 minut – taką długość wskazała niemal połowa (48 proc.) respondentów.

Źródłem, z którego użytkownicy korzystają najchętniej przy słuchaniu swoich ulubionych audycji, jest serwis YouTube (70 proc.). Z tego powodu coraz więcej twórców decyduje się nagrywać swoje treści również w formie wideo. Innym popularnym źródłem są konkretne strony internetowe (37 proc.), a dopiero za nimi znajduje się serwis streamingowy Spotify (25 proc.).

REKLAMA

Jeśli chodzi o ulubioną tematykę, to zdecydowanych liderów jest czterech: informacja, wywiady, zdrowie i edukacja. Każdy z tych tematów może pochwalić się wynikiem przekraczającym 30%. Kolejne pozycje w tematycznym TOP10 uzyskują wyraźnie niższe poziomy zainteresowania.

Najpopularniejsza tematyka wśród słuchaczy i zmiana rok do roku
 • informacja, news: 36% (+2pp)
 • rozmowy ze znanymi ludźmi: 35% (+4pp)
 • zdrowie i styl życia: 34% (-1pp)
 • edukacja: 31% (brak kategorii rok temu)
 • kultura: 21% (+3pp)
 • kryminał: 20% (+1pp)
 • komedia: 20% (bez zmian)
 • sport: 17% (-1pp)
 • finanse osobiste: 16% (+2pp)
 • biznes: 13% (+1pp)

Z wniosków, jakie płyną z najnowszej edycji badania Podcasty 2023 warto wspomnieć również te, związane z potencjałem marketingowym. Aż 85% ankietowanych deklaruje, że nie przeszkadza im w odbiorze fakt sponsorowania odcinka przez firmy i marki. Co więcej, 23% badanych słucha podcastów przygotowywanych przez firmy i instytucje. Z kolei 8% uczestników badania decyduje się finansowo wspierać twórców swoich ulubionych audycji.

Cały raport pobrać można tutaj:
https://studioplac.com/index.php/2023/06/06/raport-podcasty-2023/

Badanie zostało przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 1 – 3 kwietnia 2023 r. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa użytkowników Internetu N=1089 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji użytkowników Internetu dla płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Pseudodemokracja i media - garść refleksji

Grzegorz D. Stunża
Raz na cztery lata serwuje się obywatelom wybory, które wolnymi wyborami na pewno nie są. Sondaże, zastępują część procesu wyborczego i kształtują opinie oraz preferencje wyborcze.

Klasyczne media cytowane chętniej niż internet. Ranking IMM za 2017

BARD
Dziennik Rzeczpospolita, Radio Zet oraz RMF FM otwierają zestawienie najczęściej cytowanych mediów w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden portal internetowy, Onet.pl. Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów ranking zdominowały media klasyczne.

Cudowny świat bez... "Gazety Wyborczej"

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Marzenia polityków o wygranej z mediami są iluzją. Ich absurdalne wypowiedzi trudno traktować jako zagrożenie - twierdzi prezes Agory w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Tytuły prasowe w mediach społecznościowych. Raport PBC

Sylwia Markowska
Polskie Badania Czytelnictwa przygotowały zestawienie pokazujące liczbę obserwatorów polskich marek prasowych w poszczególnych mediach społecznościowych. Na koniec 2023 roku prasowe tytuły w social mediach obserwowało 18,5 miliona użytkowników. Znamy też liderów na poszczególnych platformach społecznościowych.

Nowy gracz na rynku pism dla dzieci. Cudaczek i Przyjaciele

Bartłomiej Dwornik
Dwumiesięcznik wydawnictwa Orangeblue z Poznania ma 56 stron, 40 tysięcy nakładu i promocyjną cenę 4,99 zł. Rzuca rękawicę dominującemu na rynku wydawnictwu Egmont.

Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe

Bartłomiej Dwornik
Przede wszystkim szukają inspiracji na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą rzadko wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością.

Zawodowi dziennikarze przestaną lekceważyć amatorów

Krzysztof Urbanowicz
Wpisy na blogach, zdjęcia i wideo tworzone przez internautów są szansą dla tradycyjnych mediów. Do takich wniosków doszli specjaliści z Deloitte Trends Predictions.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24