menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

11.06.2023

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

artykuł gościnny

Grafika komputerowa, podobnie jak cała branża IT, to bardzo ceniona i prężnie rozwijająca się dziedzina. Tak zwane nowe zawody, ściśle związane z nowoczesnymi technologiami i rozwojem Internetu, zyskują na popularności i są coraz częściej wybierane, szczególnie przez młodych. Jak jednak zacząć swoją karierę? Gdzie nauczyć się grafiki komputerowej i jak zarabiać na jej tworzeniu? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.
Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?fot. StartupStockPhotos/Content License/Pixabay

Czym jest grafika komputerowa?

Grafika komputerowa to specjalizacja z dziedziny informatyki, ale łącząca w sobie również elementy sztuki. Zajmuje się tworzeniem różnych wizualizacji przy użyciu technik komputerowych i programów graficznych. Pracę grafika komputerowego możemy obserwować praktycznie wszędzie: spod jego ręki wychodzą projekty stron internetowych, ulotek, plakatów, reklam i billboardów, etykiet, logo, opakowań produktów, okładek książek czy wirtualnej rzeczywistości w grach. Zakres możliwości grafika komputerowego jest na tyle szeroki, że osoby z takimi umiejętnościami potrzebuje niemal każda firma.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Zajmowanie się grafiką komputerową i tworzenie własnych projektów nie wymaga zdobycia wyższego wykształcenia. Chociaż w Polsce istnieje wiele szkół policealnych oraz kierunków studiów kształcących w tej dziedzinie, to potrzebne umiejętności i kompetencje można zdobyć samemu. Bardzo popularną metodą nauki stały się profesjonalne szkolenia i kursy online, które można realizować we własnym zakresie. Są one kopalnią wiedzy teoretycznej i praktycznej, zaznajamiają z tematem od podstaw i zwiększają poziom zaawansowania wraz z każdym kolejnym przepracowanym modułem. Oprócz niezbędnej wiedzy, w pracy grafika konieczne są również zdolności artystyczne i kreatorskie, oryginalność, pomysłowość oraz poczucie estetyki i dobry gust.

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

Grafik komputerowy to stosunkowo młody zawód, ale już określany jako bardzo dochodowy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na wyszkolenie w tym fachu, a to sprawia, że na rynku pracy coraz ciężej zaistnieć.

Nie rezygnuj z nauki i samorozwoju


Wszystkie branże IT bazują na informatyce i wciąż rozwijających się, nowoczesnych technologiach. Wymusza to na specjalistach w tej dziedzinie potrzebę ciągłego samorozwoju i doskonalenia się, by być stale na bieżąco z nowinkami technicznymi czy aktualizacjami oprogramowań. Warto pamiętać, że dynamiczne zmiany to cecha charakterystyczna dla tej branży.

Skompletuj portfolio


O umiejętnościach grafika najwięcej powiedzą projekty, które wyszły spod jego ręki. Zleceniodawcy z reguły nie przeprowadzają egzaminów teoretycznych. I choć wiedzę w tym fachu oczywiście trzeba mieć, to najważniejsze jest wykorzystanie jej w praktyce i ukazanie w autorskich projektach. Warto więc skompletować profesjonalne portfolio, które będzie prezentacją i potwierdzeniem zdobytych umiejętności.

Promuj się


Gotowe portfolio warto puścić w świat. Podzielenie się swoją pracą na forach dla grafików lub nawet na portalach społecznościowych może być strzałem w dziesiątkę. To sposób nie tylko na znalezienie zleceń, ale również na otrzymanie konstruktywnej krytyki i pomocnych rad. A nuż odezwie się ktoś, komu aż tak przypadły do gustu twoje projekty, że zechce podjąć z tobą dalszą współpracę? Jedno jest pewne: projekty tworzone „do teczki”, ukryte przed publiką, nie pozwolą ci zaistnieć i nie przyniosą żadnego wynagrodzenia.

Szukaj zleceń


Zapotrzebowanie na grafików komputerowych jest duże, ale i rynek pracy w tym fachu bywa wymagający, a konkurencja - spora. Dlatego, szczególnie na początku przygody z zawodem grafika, warto przyjmować każde zlecenie. Te pierwsze projekty mogą nie być imponujące, ale zawsze wpływają na rozwój, dodają cennego doświadczenia i ubogacają CV. Warto na bieżąco przeglądać oferty i podejmować nawet drobne współprace, pamiętając, że cel zwykle osiąga się małymi krokami.

Praca na etat czy freelancer?

Grafik komputerowy może szukać zatrudnienia w pracy na etat lub jako freelancer. W pierwszym przypadku współpracą z nim mogą być zainteresowane różnego rodzaju firmy, które zaproponują umowę z konkretnym wynagrodzeniem i najczęściej pracę z biura. Natomiast freelancer to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która podejmuje się zleceń na własną rękę - indywidualnie je wyszukuje lub rozważa przesłane oferty. Oznacza to zwykle pracę z domu, przy użyciu własnego sprzętu i swoich programów graficznych.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Wynagrodzenie za pracę grafika zależy od kilku rzeczy, między innymi od formy zawartej umowy (praca na etat lub zlecenie), stażu pracy oraz doświadczenia. W początkowym etapie są to zwykle kwoty niewiele przekraczające płacę minimalną, ale mogą one szybko wzrosnąć wraz z ilością wykonywanych projektów i nabytą praktyką w zawodzie. Grafik komputerowy to profesja bardzo współcześnie ceniona i dochodowa. Co więcej, możliwość pracy zdalnej sprawia, że wiele osób szuka zarówno zatrudnienia na etat, jak i podejmuje się zleceń dodatkowo płatnych.


Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale :

Email Marketing w 2025 roku: Sprawdzone Strategie, Trendy i Obowiązki Prawne

artykuł sponsorowany
Mimo dynamicznych zmian technologicznych oraz rosnącej liczby kanałów komunikacji, mailing nadal gwarantuje wysoki zwrot z inwestycji i bezpośredni kontakt z odbiorcą. W 2025 roku znaczenie tego kanału jeszcze bardziej rośnie, głównie ze względu na coraz ostrzejsze regulacje prawne i oczekiwania konsumentów dotyczące prywatności.

Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych. Jak skutecznie walczyć o swoje prawa?

artykuł sponsorowany
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych to proces, który dla wielu poszkodowanych wydaje się zawiły i pełen pułapek. Tymczasem zrozumienie przysługujących praw oraz wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie sprawiedliwego świadczenia. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci skutecznie dochodzić roszczeń po wypadku drogowym.

Jak może wyglądać nowoczesna edukacja finansowa dla najmłodszych?

materiał partnera
Ponad 700 dzieci z Wrocławia, Gdańska, Poznania, Lublina i Rękus wyruszy na wakacje z nową wiedzą finansową. To ważne, bo - jak pokazują badania - potrzebują jej już pięciolatki, a tylko troje na czworo dzieci w tym wieku rozmawia o pieniądzach ze swoimi najbliższymi.

Podobne artykuły:

Promocja video – czy warto ją stosować?

materiał partnera
Ostatnie miesiące pokazały, jak wiele można zyskać dzięki przeniesieniu biznesu do rzeczywistości wirtualnej. Daje to wymierne rezultaty w czasie pandemii, ale też pozwala zyskać nowe grupy odbiorców na rozmaite towary lub usługi na przyszłość.

Wsparcie dla uczniów z Ukrainy. Rusza akcja Chodźmy razem do szkoły!

Reporterzy.info wspierają
Prawie trzystu uczniów z Ukrainy będzie się uczyć od września w powstających właśnie we Wrocławiu i Gdańsku klasach przygotowawczych, tworzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. To dzieci, które razem z mamami uciekły przed wojną do Polski.

Ultrawydajne dyski zewnętrzne – poznaj model Samsung T9

artykuł sponsorowany
Sięgnij po Samsung T9, dysk zewnętrzny dostępny w kilku wariantach pamięciowych. Każdy z nich oferuje bardzo wysoką wydajność. Jest to nośnik kompatybilny z wieloma urządzeniami i sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Choinkowy Las już po raz trzeci pomaga dzieciom chorym na raka

Klaudia Smolarska-Kulej
Jak co roku, 10 zł ze sprzedaży każdego świerka czy jodły w z Choinkowego Lasu trafi na leczenie i opiekę nad dziećmi z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei, W tym roku są już trzy! Dwa we Wrocławiu i jeden w Legnicy. Wszystkie zapraszają do przebierania w świątecznych drzewkach i pomagania małym wojownikom! [Reporterzy.info polecają]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Drones. For PRO. On discount



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka Książki. Magazyn do Czytania
Książki. Magazyn do Czytania
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Super Express
Super Express
Okładka Świat Nauki
Świat Nauki
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25