menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

11.06.2023

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

artykuł gościnny

Grafika komputerowa, podobnie jak cała branża IT, to bardzo ceniona i prężnie rozwijająca się dziedzina. Tak zwane nowe zawody, ściśle związane z nowoczesnymi technologiami i rozwojem Internetu, zyskują na popularności i są coraz częściej wybierane, szczególnie przez młodych. Jak jednak zacząć swoją karierę? Gdzie nauczyć się grafiki komputerowej i jak zarabiać na jej tworzeniu? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?fot. StartupStockPhotos/Content License/Pixabay

Czym jest grafika komputerowa?

Grafika komputerowa to specjalizacja z dziedziny informatyki, ale łącząca w sobie również elementy sztuki. Zajmuje się tworzeniem różnych wizualizacji przy użyciu technik komputerowych i programów graficznych. Pracę grafika komputerowego możemy obserwować praktycznie wszędzie: spod jego ręki wychodzą projekty stron internetowych, ulotek, plakatów, reklam i billboardów, etykiet, logo, opakowań produktów, okładek książek czy wirtualnej rzeczywistości w grach. Zakres możliwości grafika komputerowego jest na tyle szeroki, że osoby z takimi umiejętnościami potrzebuje niemal każda firma.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Zajmowanie się grafiką komputerową i tworzenie własnych projektów nie wymaga zdobycia wyższego wykształcenia. Chociaż w Polsce istnieje wiele szkół policealnych oraz kierunków studiów kształcących w tej dziedzinie, to potrzebne umiejętności i kompetencje można zdobyć samemu. Bardzo popularną metodą nauki stały się profesjonalne szkolenia i kursy online, które można realizować we własnym zakresie. Są one kopalnią wiedzy teoretycznej i praktycznej, zaznajamiają z tematem od podstaw i zwiększają poziom zaawansowania wraz z każdym kolejnym przepracowanym modułem. Oprócz niezbędnej wiedzy, w pracy grafika konieczne są również zdolności artystyczne i kreatorskie, oryginalność, pomysłowość oraz poczucie estetyki i dobry gust.

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

Grafik komputerowy to stosunkowo młody zawód, ale już określany jako bardzo dochodowy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na wyszkolenie w tym fachu, a to sprawia, że na rynku pracy coraz ciężej zaistnieć.

Nie rezygnuj z nauki i samorozwoju


Wszystkie branże IT bazują na informatyce i wciąż rozwijających się, nowoczesnych technologiach. Wymusza to na specjalistach w tej dziedzinie potrzebę ciągłego samorozwoju i doskonalenia się, by być stale na bieżąco z nowinkami technicznymi czy aktualizacjami oprogramowań. Warto pamiętać, że dynamiczne zmiany to cecha charakterystyczna dla tej branży.

Skompletuj portfolio


O umiejętnościach grafika najwięcej powiedzą projekty, które wyszły spod jego ręki. Zleceniodawcy z reguły nie przeprowadzają egzaminów teoretycznych. I choć wiedzę w tym fachu oczywiście trzeba mieć, to najważniejsze jest wykorzystanie jej w praktyce i ukazanie w autorskich projektach. Warto więc skompletować profesjonalne portfolio, które będzie prezentacją i potwierdzeniem zdobytych umiejętności.

Promuj się


Gotowe portfolio warto puścić w świat. Podzielenie się swoją pracą na forach dla grafików lub nawet na portalach społecznościowych może być strzałem w dziesiątkę. To sposób nie tylko na znalezienie zleceń, ale również na otrzymanie konstruktywnej krytyki i pomocnych rad. A nuż odezwie się ktoś, komu aż tak przypadły do gustu twoje projekty, że zechce podjąć z tobą dalszą współpracę? Jedno jest pewne: projekty tworzone „do teczki”, ukryte przed publiką, nie pozwolą ci zaistnieć i nie przyniosą żadnego wynagrodzenia.

Szukaj zleceń


Zapotrzebowanie na grafików komputerowych jest duże, ale i rynek pracy w tym fachu bywa wymagający, a konkurencja - spora. Dlatego, szczególnie na początku przygody z zawodem grafika, warto przyjmować każde zlecenie. Te pierwsze projekty mogą nie być imponujące, ale zawsze wpływają na rozwój, dodają cennego doświadczenia i ubogacają CV. Warto na bieżąco przeglądać oferty i podejmować nawet drobne współprace, pamiętając, że cel zwykle osiąga się małymi krokami.

Praca na etat czy freelancer?

Grafik komputerowy może szukać zatrudnienia w pracy na etat lub jako freelancer. W pierwszym przypadku współpracą z nim mogą być zainteresowane różnego rodzaju firmy, które zaproponują umowę z konkretnym wynagrodzeniem i najczęściej pracę z biura. Natomiast freelancer to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która podejmuje się zleceń na własną rękę - indywidualnie je wyszukuje lub rozważa przesłane oferty. Oznacza to zwykle pracę z domu, przy użyciu własnego sprzętu i swoich programów graficznych.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Wynagrodzenie za pracę grafika zależy od kilku rzeczy, między innymi od formy zawartej umowy (praca na etat lub zlecenie), stażu pracy oraz doświadczenia. W początkowym etapie są to zwykle kwoty niewiele przekraczające płacę minimalną, ale mogą one szybko wzrosnąć wraz z ilością wykonywanych projektów i nabytą praktyką w zawodzie. Grafik komputerowy to profesja bardzo współcześnie ceniona i dochodowa. Co więcej, możliwość pracy zdalnej sprawia, że wiele osób szuka zarówno zatrudnienia na etat, jak i podejmuje się zleceń dodatkowo płatnych.


Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

#FakeHunter Challenge. Wojna informacyjna - konkurs Polskiej Agencji Prasowej

konkurs
18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie oraz przygotowanie kreatywnej pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Na najlepsze zespoły czekają: nagrody finansowe, rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej - jak to zrobić?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie strony internetowej to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne promowanie marki w sieci. Dzięki temu będzie pojawiać się wysoko wynikach wyszukiwania Google, co zwiększy zasięg witryny. Pytanie tylko, jak przeprowadzić skuteczne pozycjonowanie? Od czego zacząć ten proces?

Zwróć uwagę na szczegóły. Typografia jako wartość dodana twojej ulotki

drukarniaonline.pl
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby projektujące ulotki jest brak odpowiedniego pochylenia się nad kwestią dobrania fontów dopasowanych do przygotowywanego materiału. Dowiedz się, co zrobić, aby czcionki współgrały z warstwą tekstową i graficzną twojej reklamy. [artykuł sponsorowany]

Usuwanie negatywnych opinii - dlaczego zainwestować w pomoc fachowców?

artykuł sponsorowany
Bardzo dużo osób prowadzi obecnie swoje firmy. Chcesz posiadać jak najwięcej Klientów? Generalnie nie da się ukryć, że to prowadzi do tego, że można zarabiać o wiele większe pieniądze. Jak zaś doprowadzić do tego właśnie stanu? Musisz między innymi zdecydować się na pomoc ekspertów, którzy wiedzą, jak postępować, gdy mamy negatywne opinie na swój temat.

Tapety na ścianę 3d hitem w aranżacji wnętrz!

www.fototap.pl
Nie od dziś wiadomo, że w branży aranżacji przestrzeni ciągle mamy do czynienia z różnego typu trendami i modami. Jest dokładnie tak, jak w branży odzieżowej, coś przestaje być na topie, coś innego natomiast rewolucjonizuje wręcz jej świat. Sprawdźmy wiec, co jest dziś modne, gdy mówimy o świecie tapet. Czy pojawiło się może coś nowego? [artykuł sponsorowany]

Dlaczego warto skorzystać z usługi profesjonalnych nagrań lektorskich?

Powitania.pl
Firma Powitania.pl oferuje dla swoich klientów całkowicie nowatorską usługę, która jest odpowiedzią na potrzeby sporej grupy osób. Współczesne działania w internecie, tworzenie własnych stron internetowych i produktów takich jak podcasty, audiobooki, potrzebują wsparcia w postaci profesjonalnych nagrań. Oferujemy możliwość wynajmu studia zaopatrzonego w najlepszy sprzęt do produkcji nagrań, jak też możliwość przygotowania nagrań lektorskich. [artykuł sponsorowany]

Szkolenia dla e-commerce: digital marketing, SEO, content marketing…

artykuł sponsorowany
Handel internetowy to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Oznacza to wzrost liczby klientów i transakcji, ale również większą konkurencję. Dlatego, aby nie pozostać w tyle, należy stale się rozwijać. Pomagają w tym szkolenia dla e-commerce dedykowane rozmaitym aspektom związanym z zakładaniem i prowadzeniem sklepów internetowych. Na jakie tematy warto zwrócić uwagę?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24