menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

11.06.2023

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

artykuł gościnny

Grafika komputerowa, podobnie jak cała branża IT, to bardzo ceniona i prężnie rozwijająca się dziedzina. Tak zwane nowe zawody, ściśle związane z nowoczesnymi technologiami i rozwojem Internetu, zyskują na popularności i są coraz częściej wybierane, szczególnie przez młodych. Jak jednak zacząć swoją karierę? Gdzie nauczyć się grafiki komputerowej i jak zarabiać na jej tworzeniu? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?fot. StartupStockPhotos/Content License/Pixabay

Czym jest grafika komputerowa?

Grafika komputerowa to specjalizacja z dziedziny informatyki, ale łącząca w sobie również elementy sztuki. Zajmuje się tworzeniem różnych wizualizacji przy użyciu technik komputerowych i programów graficznych. Pracę grafika komputerowego możemy obserwować praktycznie wszędzie: spod jego ręki wychodzą projekty stron internetowych, ulotek, plakatów, reklam i billboardów, etykiet, logo, opakowań produktów, okładek książek czy wirtualnej rzeczywistości w grach. Zakres możliwości grafika komputerowego jest na tyle szeroki, że osoby z takimi umiejętnościami potrzebuje niemal każda firma.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Zajmowanie się grafiką komputerową i tworzenie własnych projektów nie wymaga zdobycia wyższego wykształcenia. Chociaż w Polsce istnieje wiele szkół policealnych oraz kierunków studiów kształcących w tej dziedzinie, to potrzebne umiejętności i kompetencje można zdobyć samemu. Bardzo popularną metodą nauki stały się profesjonalne szkolenia i kursy online, które można realizować we własnym zakresie. Są one kopalnią wiedzy teoretycznej i praktycznej, zaznajamiają z tematem od podstaw i zwiększają poziom zaawansowania wraz z każdym kolejnym przepracowanym modułem. Oprócz niezbędnej wiedzy, w pracy grafika konieczne są również zdolności artystyczne i kreatorskie, oryginalność, pomysłowość oraz poczucie estetyki i dobry gust.

Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?

Grafik komputerowy to stosunkowo młody zawód, ale już określany jako bardzo dochodowy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na wyszkolenie w tym fachu, a to sprawia, że na rynku pracy coraz ciężej zaistnieć.

Nie rezygnuj z nauki i samorozwoju


Wszystkie branże IT bazują na informatyce i wciąż rozwijających się, nowoczesnych technologiach. Wymusza to na specjalistach w tej dziedzinie potrzebę ciągłego samorozwoju i doskonalenia się, by być stale na bieżąco z nowinkami technicznymi czy aktualizacjami oprogramowań. Warto pamiętać, że dynamiczne zmiany to cecha charakterystyczna dla tej branży.

Skompletuj portfolio


O umiejętnościach grafika najwięcej powiedzą projekty, które wyszły spod jego ręki. Zleceniodawcy z reguły nie przeprowadzają egzaminów teoretycznych. I choć wiedzę w tym fachu oczywiście trzeba mieć, to najważniejsze jest wykorzystanie jej w praktyce i ukazanie w autorskich projektach. Warto więc skompletować profesjonalne portfolio, które będzie prezentacją i potwierdzeniem zdobytych umiejętności.

Promuj się


Gotowe portfolio warto puścić w świat. Podzielenie się swoją pracą na forach dla grafików lub nawet na portalach społecznościowych może być strzałem w dziesiątkę. To sposób nie tylko na znalezienie zleceń, ale również na otrzymanie konstruktywnej krytyki i pomocnych rad. A nuż odezwie się ktoś, komu aż tak przypadły do gustu twoje projekty, że zechce podjąć z tobą dalszą współpracę? Jedno jest pewne: projekty tworzone „do teczki”, ukryte przed publiką, nie pozwolą ci zaistnieć i nie przyniosą żadnego wynagrodzenia.

Szukaj zleceń


Zapotrzebowanie na grafików komputerowych jest duże, ale i rynek pracy w tym fachu bywa wymagający, a konkurencja - spora. Dlatego, szczególnie na początku przygody z zawodem grafika, warto przyjmować każde zlecenie. Te pierwsze projekty mogą nie być imponujące, ale zawsze wpływają na rozwój, dodają cennego doświadczenia i ubogacają CV. Warto na bieżąco przeglądać oferty i podejmować nawet drobne współprace, pamiętając, że cel zwykle osiąga się małymi krokami.

Praca na etat czy freelancer?

Grafik komputerowy może szukać zatrudnienia w pracy na etat lub jako freelancer. W pierwszym przypadku współpracą z nim mogą być zainteresowane różnego rodzaju firmy, które zaproponują umowę z konkretnym wynagrodzeniem i najczęściej pracę z biura. Natomiast freelancer to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która podejmuje się zleceń na własną rękę - indywidualnie je wyszukuje lub rozważa przesłane oferty. Oznacza to zwykle pracę z domu, przy użyciu własnego sprzętu i swoich programów graficznych.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Wynagrodzenie za pracę grafika zależy od kilku rzeczy, między innymi od formy zawartej umowy (praca na etat lub zlecenie), stażu pracy oraz doświadczenia. W początkowym etapie są to zwykle kwoty niewiele przekraczające płacę minimalną, ale mogą one szybko wzrosnąć wraz z ilością wykonywanych projektów i nabytą praktyką w zawodzie. Grafik komputerowy to profesja bardzo współcześnie ceniona i dochodowa. Co więcej, możliwość pracy zdalnej sprawia, że wiele osób szuka zarówno zatrudnienia na etat, jak i podejmuje się zleceń dodatkowo płatnych.


Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Facebook i komunikacja w Social Media. Szkolenia na wynos [LINK]

REKLAMA Dwornik.pl
Zasady dobrej komunikacji, czyli jak zdobyć, zaangażować i utrzymać wartościowych fanów w mediach społecznościowych • Czym jest facebookowy algorytm • Jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych • Jak wybrać narzędzia wspomagające działania w mediach społecznościowych. Zamów szkolenie na wynos. Z dostawą do twojej firmy.

Marketing lokalnego biznesu. Do czego może przydać Ci się hala?

gaj-stal.com
Jeżeli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży akcesoriów rolniczych, ziemi pakowanej w worki i sadzonek, na pewno przyda Ci się przestrzeń do magazynowania i ekspozycji produktów. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z użytkowaniem hali? [artykuł sponsorowany]

Kim jest prawnik? To nie tylko adwokat

artykuł sponsorowany
Zawód prawnika to grupa profesjonalistów, którzy praktykują prawo. Prawo to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnych dziedzin, z których każda ma własny zasób wiedzy i umiejętności. Prawnicy są kształceni do wykonywania zawodu prawnika w jednej lub kilku z tych dziedzin.

Jest Plan dla edukacji! Drogowskaz do zmiany polskiej szkoły

artykuł gościnny
Plan dla edukacji to praktyczny plan rozwoju polskiej szkoły, opierający się o cele i działania, które może wcielać w życie każdy z nas. Jego podstawą są realnie wyznaczone kierunki działań i określone sposoby ich realizacji, które będą opierać się na współpracy i otwartości na nowe idee.

Pozycjonowanie za efekt – jak do tego podejść?

Materiał zewnętrzny
Pozycjonowanie stron internetowych jest zadaniem złożonym, wymagającym niemałej wiedzy, doświadczenia, ale także pewnego rodzaju wyczucia. Niewiele trzeba, żeby zniweczyć cały włożony trud i stracić eksponowane miejsce w wyszukiwarce Google, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonego i nieumiejętnego pozycjonera.

Gry na przeglądarkę - doskonała rozrywka dla każdego

artykuł gościnny
W dzisiejszych czasach gry na przeglądarkę zdobywają coraz większą popularność, oferując łatwy dostęp i nieograniczoną rozrywkę bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Wielu graczy docenia możliwość cieszenia się grami na różnych urządzeniach, korzystając jedynie z przeglądarki internetowej.

Jak pozycjonować swoją stronę internetową w 2023 roku?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo szeroki temat, dlatego powinieneś potraktować go kompleksowo. Miej na uwadze to, że pozycjonowanie stron www zmienia się z roku na rok. Chodzi konkretniej o panujące trendy w pozycjonowaniu, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24