menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

11.12.2023 Prawo w mediach

Brushing scam. Czym jest oszustwo na darmową paczkę

Piotr Rozmiarek, Bitdefender.pl

Brushing Scam to technika cyberprzestępców, wykorzystująca kanały offline. Polega na wysłaniu ci niespodziewanej, darmowej paczki. Co zrobić, gdy taką otrzymasz? Czy niesie to za sobą niebezpieczeństwo i czy musisz ją zwrócić? Podpowiadają eksperci z zespołu Bitdefender.pl.

Brushing scam. Czym jest oszustwo na darmową paczkęilustracja: bing.com/create

Robiąc zakupy online, łatwo stracić kontrolę nad wszystkimi produktami, ale czasami niechciane pudełka lub towary, które widzisz pod drzwiami, nie zostały do Ciebie wysłane przez pomyłkę. Są one częścią perfidnego planu zwanego brushing scamem.

Oszust wykorzystujący brushing scam znajduje w internecie Twoje dane osobowe (nazwisko oraz adres) i wysyła Ci darmowe towary, których nie zamówiłeś. Dlaczego? Tacy oszuści mogą zakładać konta na różnych platformach internetowych i publikować fałszywe recenzje w Twoim imieniu, aby nieuczciwie podnieść oceny sprzedawcy lub rynku internetowego i w ten sposób zwiększyć sprzedaż produktów, które są jawnym scamem.

Należy również pamiętać, że działania te stanowią zwykle część większego oszustwa, a wysyłanie takich niechcianych towarów jest nielegalne w wielu krajach, w tym w USA.

Jak działają oszustwa związane z brushing scam?


Sklepy internetowe i sprzedawcy mogą czerpać ogromne zyski z pozytywnych recenzji klientów. Fakt ten wykorzystują także nieuczciwe osoby próbujące sprzedawać tanie produkty i podróbki.

Oto jak działa oszust wykorzystujący brushing scam:

 • W pierwszej kolejności wyszukują informacje umożliwiające identyfikację potencjalnych odbiorców, takie jak nazwiska i adresy. Oszuści mogą znaleźć te informacje w internecie, odwiedzając witrynę brokera danych lub za pomocą nikczemnych sposobów, takich jak przeglądanie baz danych o wyciekach w ciemnej sieci.
 • Uzbrojeni w te informacje oszuści mogą następnie otworzyć konta w swoim sklepie internetowym lub na rynku i kupić własne towary, co w zamian daje im „zweryfikowane” konto sprzedawcy.
 • Towary są następnie wysyłane do domu niczego niepodejrzewającej osoby.
 • Następnie oszuści piszą w Twoim imieniu fałszywą recenzję, która na dłuższą metę pomaga im zwiększyć sprzedaż towarów niskiej jakości.

Oszuści mogą powtarzać ten proces w nieskończoność, zmuszając ofiary do nieświadomego udziału w ich nielegalnej działalności.

REKLAMA

Przykład oszustwa związanego z brushing scam


Na początku tego roku stacja ABC7 Chicago poinformowała o oszustwie dotyczącym brushing scam, którego celem był jeden z jej pracowników. Według serwisu informacyjnego jeden z pracowników otrzymał czerwone pudełko zawierające coś, co wyglądało na luksusową biżuterię od Cartiera. Pierścionek, do którego dołączono również certyfikat autentyczności, nigdy nie został zamówiony przez obdarowaną osobę. Zespół dochodzeniowy ABC7 szybko odkrył, że pracownica nie była jedyną osobą, która znalazła pod swoim domem takie luksusowe towary. Doniesienia o tajemniczych dostawach pierścieni Cartiera znaleziono także na platformach mediów społecznościowych.

- Może to być na przykład podrobiony szalik Burberry wysłany do Ciebie; strzeż się każdego projektanta, który pojawi się na twoim progu - powiedział Todd Kossow, dyrektor biura FTC Midwest Region w Chicago. - Nikt nigdy nie wyśle ci za darmo gadżetów znanych projektantów, a fałszywy pierścionek jest częścią tak zwanego oszustwa związanego z brushing scam.

Trzy oznaki, że możesz paść ofiarą oszustwa dotyczącego brushing scam

 • Otrzymujesz towar, którego nie zamówiłeś.
 • Opakowanie przypomina legalną markę detaliczną, ale nie zawiera prawidłowego adresu zwrotnego ani danych kontaktowych.
 • Twoje imię i nazwisko pojawia się w recenzjach produktów, których nie kupiłeś.


Czy możesz zatrzymać niechcianą paczkę? Odpowiedź brzmi TAK, ale masz wiele opcji.

 • Zachowaj darmowy prezent lub paczkę.
 • Pozbądź się jej. Jeżeli otworzyłeś opakowanie i nie chcesz go zatrzymać, możesz je wyrzucić. Pamiętaj jednak o potencjalnych szkodach, które mogą z tego wyniknąć. Jeśli otrzymasz paczkę z nasionami egzotycznych roślin z Chin, to nie wyrzucaj ich, gdzie popadnie, tylko w bezpieczny sposób je zniszcz.
 • Zwróć przesyłkę do nadawcy, jeśli paczka jest oznaczona adresem zwrotnym.

Zespół Bitdefneder zaleca także, aby nigdy nie dzwonić do sprzedawcy, jeśli uda Ci się znaleźć numer telefonu powiązany z adresem sprzedawcy, ponieważ oszuści mogą próbować wydobyć od Ciebie dalsze poufne informacje.

REKLAMA

Co warto zrobić, gdy otrzymasz niechcianą paczkę?


Kto nie lubi gratisów lub prezentów? Rzeczywistość jest taka, że jeśli otrzymasz takie paczki, Twoje dane osobowe, tożsamość i bezpieczeństwo mogą zostać zagrożone. O czym warto pamiętać, gdy otrzymasz niechcianą paczkę?

 • Nigdy nie płać za niechciane towary.
 • Powiadom platformę e-commerce – jeśli niechciany towar dotrze za pośrednictwem Amazon, eBay lub innych sprzedawców zewnętrznych.
 • Złóż raport o oszustwie i poproś firmę o sprawdzenie i usunięcie wszelkich fałszywych recenzji, które mogły zostać wystawione na Twoje nazwisko.
 • Powiadom władze lokalne, jeśli paczka zawiera podejrzaną zawartość.
 • Monitoruj konta internetowe i finansowe pod kątem podejrzanych działań.

- Jeśli otrzymasz darmową paczkę z podejrzaną zawartością, to znak, iż twoje dane mogły wyciec do sieci. Pamiętaj, że skoro oszuści mają twoje dane osobowe i adres, to mogą mieć także twój adres e-mail oraz hasła - przestrzega Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender. - Dlatego w takiej sytuacji warto, jak najszybciej zmienić wszystkie hasła, a także zadbać o zabezpieczenie antywirusowe, którym obejmiesz wszystkie urządzenia, z których korzystasz.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Abonament RTV. Jak działa, kto powinien go płacić i jak go obniżyć

Daniel Witowski
Wysokość opłat abonamentowych w Polsce ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Obowiązujące w Polsce przepisy prawne ściśle określają, komu przysługuje zwolnienie od uiszczania opłat abonamentowych. Ze zniżek i rabatów korzystać może każdy abonent. Choć nie każdy o tym wie.

Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji

Mateusz Kozłowski
Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie. [materiał zewnętrzny]

Oszuści z Facebooka, LinkedIn i X. Schematy działań cyberprzestępców

Piotr Rozmiarek
Fałszywe oferty pracy, nieistniejące akcje charytatywne, rozdawanie pieniędzy oraz cyberincydenty. Oszuści stosują różne schematy w celu kradzieży pieniędzy i wrażliwych danych. Zespół Bitdefender przygotował poradnik do skutecznej obrony przed cyberprzestępcami na social mediach.

Informacja publiczna a ochrona prywatności. Pojęcia - relacje

Jan A. Stefanowicz
Informacja publiczna obejmuje tylko sprawy publiczne i dokumenty urzędowe, a dostęp niej nie może obejmować podlegających ochronie danych osobowych. Źródło: Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Czwarta władzo, gdzie są Twoje zasady?

Marek Celej
Kształtowanie opinii publicznej musi mieć pewien walor - nie tylko zaspokajający wiedzę ale też wychowawczy i poznawczy.

Reforma prawa autorskiego. Komentarz do decyzji Europarlamentu

Centrum Cyfrowe
Wszystko dla posiadaczy praw, a co dla użytkowników? Parlament Europejski przegłosował zmiany w prawie autorskim. Nowa dyrektywa miała dostosować prawo do sposobu, w jaki korzystamy z internetu. Wygląda jednak na to, że to internet będzie musiał dostosować się do dyrektywy - ostrzegają eksperci fundacji Centrum Cyfrowe i podsumowują zmiany.

Piractwo telewizyjne w internecie. 3,2 miliarda złotych strat rocznie

Dorota Zawadzka
2,4 mln osób zapłaciło w ostatnim roku za treści oglądane online, nie wiedząc, że korzystały z nielegalnej usługi. Ponad 75 procent internautów korzysta z serwisów nielegalnych.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24