menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

9.12.2024 Prawo w mediach

Niewyjaśnione morderstwa dziennikarzy. Raport CPJ 2024

KFi

Haiti i Izrael znalazły się na czele najnowszego raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy o bezkarności morderstw dziennikarzy. Aż 80% przypadków na świecie pozostaje niewyjaśnionych. Autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego mordercy dziennikarzy unikają odpowiedzialności. Wskazują, które kraje przodują w tej tragicznej statystyce i jakie są skutki dla wolności prasy.

Niewyjaśnione morderstwa dziennikarzy. Raport CPJ 2024ilustracja: Bing AI

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) w swoim raporcie „2024 Impunity Index: Haiti and Israel Top List of Countries Where Journalist Murders Go Unpunished” zwrócił uwagę na alarmujący problem bezkarności morderstw dziennikarzy na świecie. Wyniki analizy obejmującej okres od 1 września 2014 do 31 sierpnia 2024 roku pokazują, że 80% przypadków zabójstw dziennikarzy pozostaje niewyjaśnionych. Dane jednoznacznie potwierdzają, że wolność prasy wciąż stoi w obliczu poważnych zagrożeń.

Haiti i Izrael w centrum uwagi


Haiti i Izrael zajęły pierwsze miejsca w Indeksie Bezkarności CPJ. W przypadku Haiti problem trwa od lat. Od 2014 roku zabójcy sześciu dziennikarzy nie zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Raport CPJ podkreśla, że tamtejsze władze często ignorują przypadki ataków na dziennikarzy, a słabość instytucji państwowych dodatkowo pogłębia problem.

REKLAMA

Zaskakujące było pojawienie się Izraela na liście. Po raz pierwszy od rozpoczęcia badań przez CPJ w 2008 roku, Izrael znalazł się w rankingu. W tym kraju bezkarność morderstw dziennikarzy osiągnęła jeden z najwyższych wskaźników w stosunku do liczby ludności. Analiza CPJ wskazuje na dwie nierozwiązane sprawy związane z celowymi zabójstwami dziennikarzy, w tym głośne przypadki Szirin Abu Akleh oraz innych reporterów, którzy zginęli podczas relacjonowania konfliktów.

Globalny problem bezkarności


CPJ w raporcie ujawnia, że bezkarność to problem nie tylko Haiti i Izraela. Światowy wskaźnik bezkarności wynosi aż 80%. Oznacza to, że z każdej dziesiątki zabójstw dziennikarzy, jedynie dwa przypadki kończą się ściganiem sprawców.

Dane globalne w liczbach:


  • 263 dziennikarzy zginęło w ciągu ostatnich 10 lat.
  • 210 spraw pozostało nierozwiązanych.
  • 41 krajów uwzględniono w analizie CPJ.

Państwa o najwyższej bezkarności w liczbach:


Miejsce Kraj Niewyjaśnione morderstwa Liczba ludności (mln) Lata w indeksie
1 Haiti 7 11,7 2
2 Izrael i Terytorium Palestyńskie* 8 14,9 1
3 Somalia 9 18,1 17
4 Syria 11 23,2 11
5 Sudan Południowy 5 11,1 10
6 Afganistan 18 42,2 16
7 Irak 11 45,5 17
8 Meksyk 21 128,5 17
9 Filipiny 18 117,3 17
10 Mjanma 8 54,6 3
*Liczba dla Izraela i Terytorium Palestyńskiego obejmuje morderstwo dziennikarza Reutera, Issama Abdallaha, który zginął w Libanie z rąk izraelskich sił ostrzeliwujących z terytorium Izraela.
Źródło: CPJ, dane z Banku Światowego na 2023 rok.


Tragiczne skutki dla wolności prasy


Bezkarność morderstw dziennikarzy podważa fundamenty wolności prasy. Według raportu „2024 Impunity Index” najbardziej zagrożeni są dziennikarze śledczy, którzy często ujawniają korupcję, łamanie praw człowieka i działalność grup przestępczych. Przykładem jest Meksyk, gdzie w ciągu ostatnich lat zamordowano 31 dziennikarzy, z czego żaden przypadek nie został w pełni rozwiązany.

REKLAMA

CPJ zauważa również, że brak konsekwencji dla sprawców prowadzi do efektu mrożącego wśród dziennikarzy. Wielu z nich rezygnuje z relacjonowania wrażliwych tematów, aby uniknąć zagrożenia życia. Raport podkreśla przypadki z Indii, gdzie lokalni dziennikarze są celem ataków za ujawnianie nadużyć władzy i korupcji.

Potrzeba działań międzynarodowych


Autorzy raportu wzywają społeczność międzynarodową do podjęcia zdecydowanych działań. Wskazują, że jedynie globalna presja na rządy krajów takich jak Haiti, Izrael czy Meksyk może wpłynąć na zmianę sytuacji. W raporcie proponują m.in. wzmocnienie wsparcia dla dziennikarzy w strefach konfliktów i zwiększenie nacisku na przestrzeganie międzynarodowych standardów ochrony prasy.

Cały raport przeczytać można na stronie:
https://cpj.org/thematic-reports/haiti-israel-most-likely-to-let-journalists-murders-go-unpunished

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Prawo w mediach:

Prawo wkrótce będzie tworzyć nam AI. Prognozy eksperta PIE [ROZMOWA]

Mira Suchodolska
– Zanim algorytmy zaczną wydawać wyroki, pewnie jeszcze minie trochę czasu, ale już wkrótce AI będzie pomagała tworzyć uzasadnienia do decyzji sądowych i uczestniczyć w procesie tworzenia aktów prawnych – przewiduje Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Jak rządy w Azji Południowej manipulują mediami. Raport IFJ

Krzysztof Fiedorek
Azja Południowa zmaga się z ogromnymi wyzwaniami w utrzymaniu demokracji i wolności prasy. Najnowszy raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), „Artificial Independence: The Fight To Save Media and Democracy”, przedstawia rosnące zagrożenia dla dziennikarzy, którzy mierzą się z przemocą, presją finansową i cenzurą

Influencer i podatki. Jaki podatek od umowy barterowej?

Mikołaj Gendaszyk
Influencer otrzymuje produkty lub usługi w zamian za promocję, recenzję lub innego rodzaju działania marketingowe. Barter polega więc na wymianie usług lub towarów bez bezpośredniego przepływu pieniędzy. Rodzi się zatem wątpliwość, w jaki sposób umowy barterowe powinny być rozliczane pod kątem fiskusa.

Podobne artykuły:

Przy prawie nie można majstrować

Emil Górecki, Merkuriusz Uniwersytecki
Rozmowa z dr Barbarą Mąkosą - Stępkowską, wykładowcą Instytutu Dziennikarstwa UW, specjalistą prawa prasowego i Dyrektorem Biura Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości w latach 1996 - 2006.

Zadania rzeczników prasowych w urzędach administracji rządowej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach administracji rządowej.

Jakie dane zbiera Google. Prywatność w internecie

KF
Według raportu gs.statcounter.com – maj 2018, Google zgarnia ponad 97% użytkowników sieci. Obecnie do dyspozycji odbiorców jest szereg bezpłatnych aplikacji. Co gromadzi Google? Korzystając z usług najpopularniejszej wyszukiwarki powinniśmy mieć świadomość tego, w jaki sposób zbierane, a następnie wykorzystywane są nasze dane.

Nowe regulacje w sprawie utrwalania audycji i reklam przez nadawców

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Nowa regulacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wprowadza obowiązek utrwalania i przechowywania przez nadawców audycji, reklam i innych przekazów w postaci plików cyfrowych. Przepisy weszły w życie 13 października 2017 roku.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

reklama



gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Polityka
Polityka
Okładka Press
Press
Okładka Świat Motocykli
Świat Motocykli
Okładka Wysokie Obcasy Extra
Wysokie Obcasy Extra
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25
stats