menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

29.01.2024 Warsztat reportera

Ramówka telewizyjna. Jak stacje TV planują polowanie na widza

KrzysztoF

Z punktu widzenia teorii komunikacji społecznej, ramówka telewizyjna stanowi element systemu medialnego. Jest jednym z narzędzi, za pomocą których nadawcy telewizyjni kształtują odbiór rzeczywistości przez widzów. Może być analizowana z różnych perspektyw: marketingu, socjologii a nawet psychologii.

Ramówka telewizyjna. Jak stacje TV planują polowanie na widzailustracja: bing.com/create

Ramówka telewizyjna to plan transmisji programów telewizyjnych na dany dzień, tydzień lub miesiąc. Jest przygotowywana przez wszystkich nadawców telewizyjnych i zawiera informacje o godzinach emisji poszczególnych programów, ich tytułach, gatunkach oraz krótkie opisy. Ramówka jest publikowana w prasie, mediach internetowych, a także bezpośrednio na stronach www stacji telewizyjnych.

Z punktu widzenia teorii komunikacji społecznej, ramówka telewizyjna stanowi element systemu medialnego. Jest jednym z narzędzi, za pomocą których nadawcy telewizyjni kształtują odbiór rzeczywistości przez widzów. Ramówka może być wykorzystywana do przekazywania określonych treści, na przykład politycznych, społecznych lub kulturowych. Może być również wykorzystywana do budowania więzi z widzami poprzez emisję programów o popularnych tematach lub programów skierowanych do określonej grupy odbiorców.

REKLAMA

Ramówka telewizyjna może być analizowana z różnych perspektyw. Z punktu widzenia marketingu, może być traktowana jako produkt, który należy skutecznie sprzedać widzom. Z punktu widzenia socjologii, to narzędzie kształtowania kultury i społeczeństwa. Z punktu widzenia psychologii, może być czynnikiem wpływający na zachowania i postawy widzów.

Przykładowy zestaw klasycznych elementów, które mogą być zawarte w ramówce telewizyjnej:

 • Programy informacyjne: wiadomości, programy publicystyczne, reportaże
 • Programy rozrywkowe: seriale, filmy, programy rozrywkowe, programy sportowe
 • Programy edukacyjne: programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, programy popularnonaukowe
 • Programy dokumentalne: filmy dokumentalne, reportaże
 • Programy religijne: msze święte, programy religijne

Ramówka telewizyjna jest dynamiczna i podlega częstym zmianom. Nadawcy dostosowują ją do bieżących wydarzeń, preferencji widzów oraz strategii biznesowych. Mogą się one znacznie różnić w zależności od konkretnej stacji telewizyjnej, jej profilu oraz preferencji widzów.

Ramówka to wyzwanie. Kto i na jakiej podstawie ją układa?


Za kształt i układ ramówki telewizyjnej odpowiadają działy programowe stacji telewizyjnych. Dział programowy jest odpowiedzialny za przygotowanie strategii programowej stacji, która określa jakie programy będą emitowane, w jakich godzinach i na jakich antenach.

W skład działu programowego wchodzą zazwyczaj dyrektor programowy, który odpowiada za ogólny kierunek rozwoju stacji, oraz programerzy, którzy odpowiadają za przygotowanie poszczególnych programów i ich rozkład emisji.

W procesie przygotowywania ramówki telewizyjnej biorą również udział marketerzy, którzy analizują preferencje widzów i przygotowują strategie marketingowe dla poszczególnych programów.

Czynniki uwzględniane przy tworzeniu ramówki telewizyjnej:

 • Preferencje widzów: stacje telewizyjne starają się dostosować ramówkę do preferencji widzów. Analizują dane oglądalności, aby dowiedzieć się, jakie programy są popularne wśród różnych grup odbiorców.
 • Strategia biznesowa stacji: stacje telewizyjne muszą również wziąć pod uwagę swoją strategię biznesową. Muszą zapewnić sobie odpowiednią oglądalność, aby generować przychody z reklam.
 • Dostępność programów: stacje telewizyjne muszą również wziąć pod uwagę dostępność programów. Mogą emitować tylko programy, które posiadają prawa do emisji.

REKLAMA

Ramówka sezonowa. W Polsce dwa razy w roku


Stacje telewizyjne w Polsce ogłaszają ramówkę dwa razy w roku, aby dostosować ją do bieżących wydarzeń, preferencji widzów oraz strategii biznesowych.

 • Ogłoszenie ramówki na wiosnę
  Zazwyczaj ma miejsce w lutym lub marcu. Wiosna to tradycyjnie początek nowego sezonu telewizyjnego. Czas, kiedy ludzie są bardziej skłonni do zmian, takich jak zmiana nawyków czy przyzwyczajeń. To sprawia, że są bardziej skłonni do spróbowania nowych programów telewizyjnych.
 • Ogłoszenie ramówki na jesień
  Ogłoszenie ramówki na jesień zazwyczaj odbywa się we wrześniu lub październiku. Ponieważ jesienią i zimą spędzamy więcej czasu w domu, to dobry moment na przedstawienie nowych propozycji: jesteśmy w tym okresie roku bardziej skłonni do oglądania telewizji.

Oprócz tych dwóch głównych ogłoszeń ramówek, stacje telewizyjne mogą dokonywać zmian w ramówce w trakcie roku. Zmiany mogą być spowodowane bieżącymi wydarzeniami, takimi jak ważne wydarzenia sportowe lub polityczne. Mogą być również spowodowane zmianami w preferencjach widzów. Korekty mogą być kosmetyczne, albo radykalne:

 • Dodanie nowych programów, które nie zostały uwzględnione w ogłoszeniu ramówki na wiosnę lub jesień.
 • Usunięcie programów, które nie cieszą się popularnością wśród widzów.
 • Przeniesienie programów do innych godzin emisji.
 • Zmiana dni emisji programów.

Ogłoszenia ramówek telewizyjnych są co roku ważnymi wydarzeniami dla branży telewizyjnej na całym świecie. To okazja do zaprezentowania nowych programów i przyciągnięcia widzów. Telewizyjne i medialne show ma również charakter wizerunkowy i budowania pozycji na konkurencyjnym rynku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Sztuka robienia wywiadu - kontekst wojny

Patrycja Kierzkowska
Tym razem zaprezentuję sztukę robienia wywiadu w kontekście… wojny. Tak! Wywiad to sztuka wojny. I nie przypadkiem kojarzysz (lub nie) to z Sun Tsu “Sztuka wojny”.

Radio, czyli sztuka wyobraźni [LINK]

Andrzej Kukuczka
Grunt to dobry tytuł. Rzecz jednak w tym drogi Czytelniku, że polecono mi wprowadzić Cię w poniższym tekście w arkana sztuki radiowej, która z natury swojej polega na ulotności słowa mówionego, nie zaś na najlepiej nawet skomponowanych i głęboko przemyślanych epistołach.

Trochę sztuki w newsie?

Grzegorz Korzeniowski
Jak pisać? Muskając każde słowo, metaforyzując, bawiąc się słowami i z nimi, czy też prosto, odstawiając formę na dalszy plan, dbając jedynie o to, aby przekaz był dla każdego zrozumiały?

Tendencja

Michał Chmielewski
Kiedy stan papieża się pogorszył, świat dosłownie stanął w miejscu. W sensie metaforycznym. W gazetach, telewizji i radiu nie było o niczym innym mowy, wszyscy relacjonowali wydarzenia z Watykanu.

Wywiad z reporterem Radia BBC

Krystyna Sakowicz
Czy dziennikarzem się jest, czy się bywa od 8 do 16? Czym się różni praca w radiu komercyjnym i publicznym? <i>Wywiad z Przemysławem Skorym udostępnił nam <a href="http://www.edu.info.pl">Polski Portal Edukacyjny Edu.info.pl</a>.</i>

Studia dziennikarskie - iść czy nie iść?

Patrycja Kierzkowska
Moja wiedza na temat studiów dziennikarskich pochodzi od osób, które studiowały ten kierunek i każdy mówi, że lepiej iść na inne studia.

Język inkluzywny, czyli jaki? Jakie korzyści daje unikanie stereotypów

Sandra Frydrysiak
Współczesne badania dowodzą, że język kształtuje naszą rzeczywistość i ma istotny wpływ na sposób postrzegania osób, organizacji i marek. Oto jakie korzyści płyną z języka inkluzywnego i dlaczego powinien być standardem w organizacjach.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24