4.03.2024 Prawo w mediach
Cyberatak na firmowy smartfon. Jak się przed nim ochronić?
KrzysztoF
Urządzenia mobilne z dostępem do internetu są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Kluczem do ochrony wrażliwych danych biznesowych są świadomość pracowników, rozwiązania sprzętowe i odpowiednie oprogramowanie. Poniższy mini-przewodnik to pigułka wiedzy, jak zaopiekować każdy z tych obszarów.
Według raportu Cyfrowej Polski „Cyberbezpieczeństwo urządzeń końcowych po 2022 roku” liczba ataków na infrastrukturę sektora publicznego wzrosła o 500%, a 58% organizacji odnotowało naruszenia bezpieczeństwa. W 2024 roku przewiduje się dalszy wzrost ataków, oszustw i wyłudzeń, często wspomaganych przez sztuczną inteligencję. Szczególnie narażeni są użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android, którzy stanowią 72% rynku.
Najczęstsze cyberzagrożenia
Do najczęstszych cyberzagrożeń na urządzeniach mobilnych należą:
- Phishing i farming: podszywanie się pod zaufane źródło w celu wyłudzenia poufnych informacji.
- Malware: złośliwe oprogramowanie, wirusy, konie trojańskie, które umożliwiają włamanie do urządzenia.
- Ransomware: oprogramowanie blokujące dostęp do systemu i żądające okupu za jego odblokowanie.
- Man in the middle: podsłuchiwanie i modyfikowanie ruchu sieciowego w niezabezpieczonych sieciach Wi-Fi.
- Juice jacking: wykradanie danych ze smartfonów za pomocą fałszywych ładowarek w miejscach publicznych.
– W kontekście cyberzagrożeń wycelowanych w użytkowników mobilnego sprzętu firmowego warto wyczulić pracowników, żeby trzymali się podstawowych zasad. Po pierwsze, pobieranie aplikacji wyłącznie z renomowanych sklepów. W przypadku Androida jest to Google Play. Po drugie, unikanie podejrzanych linków przychodzących nawet od znajomych osób. Po trzecie, skrupulatne sprawdzanie adresów nadawców e-mail – wylicza Monika Czech, KNOX Focus Sales Specialist w KOMSA Poland. – Przestępcy potrafią być tu bardzo kreatywni. Przykładem może być mail phishingowy wysłany z domeny .corn. Podkreślam, corn, a nie com, choć na pierwszy rzut oka wyglądają one identycznie. Po czwarte, korzystanie z menadżerów haseł i używanie silnych, unikalnych haseł do każdego serwisu. Te najpopularniejsze w Polsce to wciąż „123456”. Po piąte, stosowanie uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Od tego warto zacząć w wymiarze indywidualnym.
Zabezpieczenia sprzętowe i oprogramowanie
Oprócz dobrych praktyk, firmy powinny stosować rozwiązania sprzętowe i programowe do ochrony urządzeń mobilnych. Renomowani producenci oferują zabezpieczenia już na poziomie chipsetu, które chronią m.in. przed wgraniem starszych wersji systemu operacyjnego i szyfrują dane wrażliwe.
Dodatkowo, specjalistyczne oprogramowanie dla administratorów IT (Mobile Device Management) umożliwia zarządzanie flotą urządzeń, rozpoznawanie prób manipulacji i wykonywania
– O ile prywatny użytkownik może wziąć sobie do serca dobre praktyki i zainstalować np. program antywirusowy, to przedsiębiorstwa zdecydowanie powinny zwrócić się także ku rozwiązaniom systemowym. Same szkolenie ludzi na pewno nie wystarczy. W końcu na szali jest reputacja organizacji i widmo ogromnych strat finansowych – mówi Monika Czech z KOMSA Poland. – Kompleksowe możliwości w zakresie ochrony oferuje na polskim rynku np. Samsung Knox. Marka ta zapewnia rozwiązania zarówno na poziomie sprzętowym, jak i oprogramowania. O skuteczności tej platformy bezpieczeństwa świadczy fakt, że w ramach procesu certyfikacji Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) wydała dla niej certyfikat ochrony kryptograficznej, obejmujący wybrane mechanizmy bezpieczeństwa.
Cyberzagrożenia na urządzeniach mobilnych stanowią coraz większe wyzwanie dla firm. W 2024 roku należy spodziewać się dalszego wzrostu ataków, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń zarówno na poziomie użytkownika, jak i organizacji.
źródło: Newseria Lifestyle
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Dziennikarz obywatelski w prawie prasowym
Jan Kłosowski
Termin “dziennikarz obywatelski” stał się dość popularny. Jednocześnie siwiejące prawo prasowe - z pewnością np. blogerów do dziennikarzy nie zalicza.
Hejt w polskim internecie. Badanie IRCenter
Krzysztof Fiedorek
Odsetek ofiar mowy nienawiści jest odwrotnie proporcjonalny do wieku internautów. Autorzy badania wskazują, że bezpośredni wpływ ma na to fakt, że starsze pokolenia mają wpojone zasady nieobrażającej nikogo dyskusji, ale też rzadziej korzystają z internetu.
Dziennikarski Kodeks Obyczajowy
Konferencja Mediów Polskich
9 maja 2002 roku uczestnicy Konferencji Mediów Polskich podpisali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie zbiór zasad etycznych, których powinni przestrzegać dziennikarze prasy, radia i telewizji.
Oszustwa reklamowe i dezinformacja w internecie. Jak z nimi walczyć
Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Przedstawiciele największych stowarzyszeń branży marketingowej i mediowej podpisali deklarację mającą na celu wypracowanie kodeksu dobrych praktyk przeciwdziałania dezinformacji i oszustwom reklamowym (ad frauds) w internecie.
Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji
Mateusz Kozłowski
Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie. [materiał zewnętrzny]
Jak wykryć Pegasusa na telefonie i jak się chronić przed szpiegowaniem
RINF
Naturą oprogramowania szpiegowskiego jest jego jak najlepsze ukrycie i niemożność wykrycia go na zainstalowanym urządzeniu. Jednakże istnieją mechanizmy pozwalające sprawdzić czy smartfon został naruszony.
Ustawa o radiofonii i telewizji. Tekst ujednolicony
Kancelaria Sejmu RP
Ustawa o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 roku z późniejszymi zmianami (Dz. U. z 2017 r. poz. 1414). 16 lutego 2018 roku wchodzi w życie zapis dotyczący zakazu reklamy solariów, wprowadzony przez Ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.