3.04.2024 Warsztat reportera
W Wielkiej Brytanii rusza kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo”
Margaret S.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu brytyjski rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.
Anna padła ofiarą próby oszustwa, gdy ktoś zadzwonił do niej, podając się za przedstawiciela znanej firmy zajmującej się rozwiązywaniem problemów komputerowych. Tak się złożyło, że Anna miała akurat problemy ze swoim sprzętem i bezskutecznie dzwoniła do różnych punktów pomocy, więc kiedy odebrała ten telefon, była zachwycona. W trakcie rozmowy oszust zadał jej pytania, które kobiecie wydały się zbyt osobiste, a przez to podejrzane. Kiedy poprosił ją o zalogowanie się na konto bankowe, Anna przerwała połączenie i skontaktowała się z policją.
Opowiadając o swoich doświadczeniach, Anna powiedziała: „Odkąd prawie padłam ofiarą oszustwa, nauczyłam się, że przestępcy często żerują na lukach w wiedzy ludzi. W moim przypadku był to brak doskonałej znajomości komputerów. Miałam szczęście, że stałam się podejrzliwa i w porę zerwałam kontakt. Moja rada dla innych jest taka: poświęćcie trochę czasu na nauczenie się, jak chronić się przed oszustwami. Z doświadczenia wiem, że każdy może paść ich ofiarą, więc wszyscy musimy być ostrożni”.
Tomasz Wiśniewski z Worcestershire Polish Association podkreślił: „Ważne jest, aby społeczeństwo miało dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji o tym, jak chronić się przed oszustwami popełnianymi w Internecie, osobiście i za pośrednictwem telefonu, ponieważ stają się one coraz bardziej wyrafinowane. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi nowymi wytycznymi już dziś”.
Oto pięć wskazówek od zespołu kampanii „Stop! Think Fraud”, które pomogą uchronić się przed oszustwem:
- Rozpoznaj oznaki oszustwa: Typowe taktyki mogą obejmować podszywanie się pod autorytet, „zaufany” głos lub używanie języka, który wywołuje silne emocje, takie jak strach lub nadzieja. Ważne jest, aby umieć rozpoznać te znaki, bo daje to większą szansę na uniknięcie oszustwa.
- Chroń się przed oszustami: Chociaż nie możesz powstrzymać przestępcy próbującego Cię oszukać, możesz stać się trudniejszym celem. Zerwij kontakt, zamykając SMS, e-mail lub kończąc rozmowę. Zmień hasła, aby chronić się w Internecie.
- Weryfikuj i kontaktuj się bezpośrednio: Zawsze weryfikuj prośby o pieniądze lub dane osobowe, nawet jeśli wydaje Ci się, że pochodzą one od osoby lub organizacji, które znasz. Kontaktuj się z tymi osobami lub firmami za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych, znanych Ci numerów lub adresów e-mail.
- Zgłoś potencjalne oszustwo: Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, zawsze powinieneś to zgłosić. Jeśli mieszkasz w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, zgłoś to do Action Fraud online lub dzwoniąc pod numer 0300 123 2040. W Szkocji wszystkie zgłoszenia oszustw należy zgłaszać szkockiej policji pod numerem 101.
- Nie bój się szukać pomocy: Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc.
Dowiedz się, jak wyprzedzić oszustów na gov.uk/StopThinkFraud
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek
Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Podobne artykuły:
Trochę sztuki w newsie?
Grzegorz Korzeniowski
Jak pisać? Muskając każde słowo, metaforyzując, bawiąc się słowami i z nimi, czy też prosto, odstawiając formę na dalszy plan, dbając jedynie o to, aby przekaz był dla każdego zrozumiały?
Na TikToku rządzi muzyka. Trzy rady od eksperta, jak to wykorzystać
BRM
Prym na TikToku wiedzie muzyka, a właściwie… dobrze dobrana muzyka, bo to od niej często zależy sukces danego filmiku, kampanii edukacyjnej, czy reklamowej. Jak firma powinna dobrać muzykę na potrzeby contentu tworzonego na TikToku? Podpowiada Wojciech Psiuk, music supervisor z Sirens.
Copywriting. Przez słowa do sukcesu
Marta Bober
Można powiedzieć, że żadną sztuką nie jest napisanie kilku słów czy też zdań. Ale co, kiedy zależy nam na czymś więcej? Stworzenie treści wartościowej, ciekawej i angażującej - takiej obok której trudno jest przejść obojętnie i oderwać wzrok - jest dużym wyzwaniem.
Computer-Assisted Reporting. Czy algorytmy zastąpią dziennikarzy?
Bartłomiej Dwornik
Czy algorytmy mogą zastąpić dziennikarzy? To pytanie powraca jak bumerang, zwłaszcza w epoce rosnącej roli sztucznej inteligencji i automatyzacji. Jednak zamiast snuć apokaliptyczne wizje redakcji pełnych robotów, warto przyjrzeć się narzędziom, które już teraz zmieniają sposób, w jaki powstają i analizowane są informacje.