3.04.2024 Warsztat reportera
W Wielkiej Brytanii rusza kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo”
Margaret S.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu brytyjski rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.
Anna padła ofiarą próby oszustwa, gdy ktoś zadzwonił do niej, podając się za przedstawiciela znanej firmy zajmującej się rozwiązywaniem problemów komputerowych. Tak się złożyło, że Anna miała akurat problemy ze swoim sprzętem i bezskutecznie dzwoniła do różnych punktów pomocy, więc kiedy odebrała ten telefon, była zachwycona. W trakcie rozmowy oszust zadał jej pytania, które kobiecie wydały się zbyt osobiste, a przez to podejrzane. Kiedy poprosił ją o zalogowanie się na konto bankowe, Anna przerwała połączenie i skontaktowała się z policją.
Opowiadając o swoich doświadczeniach, Anna powiedziała: „Odkąd prawie padłam ofiarą oszustwa, nauczyłam się, że przestępcy często żerują na lukach w wiedzy ludzi. W moim przypadku był to brak doskonałej znajomości komputerów. Miałam szczęście, że stałam się podejrzliwa i w porę zerwałam kontakt. Moja rada dla innych jest taka: poświęćcie trochę czasu na nauczenie się, jak chronić się przed oszustwami. Z doświadczenia wiem, że każdy może paść ich ofiarą, więc wszyscy musimy być ostrożni”.
Tomasz Wiśniewski z Worcestershire Polish Association podkreślił: „Ważne jest, aby społeczeństwo miało dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji o tym, jak chronić się przed oszustwami popełnianymi w Internecie, osobiście i za pośrednictwem telefonu, ponieważ stają się one coraz bardziej wyrafinowane. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi nowymi wytycznymi już dziś”.
Oto pięć wskazówek od zespołu kampanii „Stop! Think Fraud”, które pomogą uchronić się przed oszustwem:
- Rozpoznaj oznaki oszustwa: Typowe taktyki mogą obejmować podszywanie się pod autorytet, „zaufany” głos lub używanie języka, który wywołuje silne emocje, takie jak strach lub nadzieja. Ważne jest, aby umieć rozpoznać te znaki, bo daje to większą szansę na uniknięcie oszustwa.
- Chroń się przed oszustami: Chociaż nie możesz powstrzymać przestępcy próbującego Cię oszukać, możesz stać się trudniejszym celem. Zerwij kontakt, zamykając SMS, e-mail lub kończąc rozmowę. Zmień hasła, aby chronić się w Internecie.
- Weryfikuj i kontaktuj się bezpośrednio: Zawsze weryfikuj prośby o pieniądze lub dane osobowe, nawet jeśli wydaje Ci się, że pochodzą one od osoby lub organizacji, które znasz. Kontaktuj się z tymi osobami lub firmami za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych, znanych Ci numerów lub adresów e-mail.
- Zgłoś potencjalne oszustwo: Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, zawsze powinieneś to zgłosić. Jeśli mieszkasz w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, zgłoś to do Action Fraud online lub dzwoniąc pod numer 0300 123 2040. W Szkocji wszystkie zgłoszenia oszustw należy zgłaszać szkockiej policji pod numerem 101.
- Nie bój się szukać pomocy: Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc.
Dowiedz się, jak wyprzedzić oszustów na gov.uk/StopThinkFraud
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Od pomysłu do tekstu
Katarzyna Bocheńska
Jak zaczarować myśli w dziennikarski tekst? Zapis prezentacji z II Dolnośląskiej Konferencji Opiekunów Gazetek Szkolnych.
Home office w czasie pandemii. Badanie Ricoh
Katarzyna Dawidowska
Brak dostępu do odpowiednich narzędzi usprawniających współpracę i zapewniających dostępność do kluczowych danych obniża efektywność, rodzi frustrację i źle wpływa na nastawienie do pracy. Praca w trybie home office oznacza nadgodziny dla 42% badanych - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Ricoh.
Jak zdać na dziennikarstwo. Gatunki dziennikarskie
© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.
ONKOMOCNI. Czternaście wzruszających wywiadów o walce z rakiem
BARD
Dlaczego w klinice onkologicznej pachniało morzem i komu szpital kojarzy się z lotniskiem? Jak przeżywa chorobę trzylatek? Jak smakuje chemioterapia? Mama czy tata – kogo widzi się częściej przy łóżku chorego dziecka? Wszystkiego dowiecie się ze szczególnej książki „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień”.
Jak pisać teksty, które pokocha Google
Texter
Precyzyjna optymalizacja czy spontaniczne strzały na oślep? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Niemal każdy, kto pisze teksty internetowe, liczy na to, że będą miały wielu czytelników. Ich pozyskanie nie jest jednak łatwe, ponieważ konkurencja jest olbrzymia.
Zback-upuj twardziela palaczem
Izabela Bielecka
Komputer, dyskietka, Internet. To stosunkowo proste wyrazy, które zna każdy. Co jednak zrobić, gdy natrafimy na słowa multiplexer, campować, shitlista albo grzybek? [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Media: pierwsza czy czwarta władza?
Mirosław Kocur
Dzieje Hearsta i Pulitzera wyraźnie dowodzą, że przerost ambicji i pieniędzy może skusić każdego magnata medialnego do próby przejęcia realnej władzy. [Źródło: Miesięcznik ODRA].