6.05.2024 Marketing i PR
Cold mailing. Ile słów w e-mailu daje najlepsze efekty?
Krzysztof Fiedorek

Badanie przeprowadził Ziemek Bućko, content manager z Hunter.io, platformy do wyszukiwania adresów e-mail. Wyniki analizy i płynące z niej wnioski opublikował na firmowym blogu: What`s the Best Word Count for Cold Emails.
Bućko analizuje dane z 34 milionów wiadomości e-mail z prośbą o kontakt, aby określić optymalną długość wysyłanej wiadomości pod kątem uzyskania odpowiedzi. Wyniki badania wskazują, że krótsze wiadomości e-mail z prośbą o kontakt mają wyższy wskaźnik odpowiedzi niż dłuższe.
- Średni reply rate dla całej próby wyniósł 3,7%.
- E-maile o długości 20-39 słów miały statystycznie najwyższy wskaźnik odpowiedzi (4,5%).
- Wynik wyraźnie powyżej średniej uzyskują wiadomości o długości 60-79 słów (4%), od 80 do 99 słów (4%) oraz... od 160 do 179 słów (również 4%).
Wniosek: krótsze wiadomości e-mail mają większe szanse na przeczytanie i odpowiedź. To cenna wskazówka dla osób, które na co dzień zajmują się poszukiwaniem potencjalnych klientów i sprzedaży.
To również sygnał, że najczęściej cytowane wytyczne firmy Boomerang, zalecające cold mailing o długości 50-125 słów, są już nieaktualne. Tym bardziej, że - jak podkreśla Ziemek Bućko - pochodzą z 2016 roku. A to w rozwoju e-marketingu już prehistoria. Inna sprawa, że część wniosków z badania Boomeranga wielu komentatorów wyciągnęło nadinterpretując jego zakres i metodologię.
Długość ma znaczenie, ale...
Analityk Hunter.io podkreśla jednak, że długość wiadomości e-mail z prośbą o kontakt to tylko jeden z wielu czynników wpływających na wskaźnik odpowiedzi. Inne, równie ważne czynniki to:
- Temat wiadomości: Powinien być jasny, zwięzły i skłaniać do otwarcia wiadomości.
- Treść wiadomości: Powinna być spersonalizowana, wartościowa i zawierać wezwanie do działania.
- Lista odbiorców: Wiadomości e-mail z prośbą o kontakt powinny być wysyłane do odpowiednich osób, które są potencjalnie zainteresowane twoją ofertą.
Stąd już prosta droga do wniosku, że optymalna długość maila jest statystyczną ciekawostką, jednak sama nie zapewni sukcesu. To jeden z czynników, który warto brać pod uwagę pod kątem UX, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie połączenie wszystkich elementów coldmailingowej układanki.
Więcej informacji i danych na temat analizy: https://hunter.io/blog/cold-email-word-count/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
GEO, SOV i nowy świat wyszukiwania. Raport Altavia Kamikaze + K2
Paweł Usakowski
AI Search i Share of Voice to metryki marketingowe, których nie da się już pomijać i ignorować. Tymczasem tylko 7% polskich firm korzysta z AI. W nowym świecie wyszukiwania to za mało. Kto nie nadąży, może po prostu... zniknąć z internetu.
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Podobne artykuły:
Wiarygodne kontra fałszywe recenzje w internecie. Badanie TrustMate
Marek Jaworowski
Tylko 3% klientów pisze recenzje i wystawia oceny w internecie z własnej inicjatywy. Co gorsza, są to zazwyczaj bardzo krótkie i powtarzające się opinie, zawierające zaledwie 20 znaków, których większość brzmi "wszystko ok, polecam". Dodatkowym problemem jest zalew internetu fałszywymi opiniami.
Jak wygenerować ruch na stronie internetowej
Krzysztof Kłosiński
Wysoki ruch w naszej witrynie to podstawa jej sprawnego funkcjonowania. Sprawia on, że potencjalni klienci mają możliwość zapoznania się z naszą ofertą. Ponadto jest on jednym z głównych elementów, które wyszukiwarka Google bierze pod uwagę w trakcie ustalania pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.
Reklama w grach. Case study od Fantasyexpo
Kamil Górecki
Możemy wyróżnić dwie główne drogi wykorzystywania gier do celów reklamowych - advergaming oraz in-game advertising. Ta pierwsza mówi o tworzeniu gry od podstaw w celach marketingowych. Druga, zdecydowanie częściej wykorzystywana, polega na osadzaniu treści reklamowych w istniejących grach, a pole do popisu jest dość szerokie.
O czym warto pamiętać, gdy chcemy podjąć współpracę z agencją SEO
WP
Wysokie pozycje w wyszukiwarkach są niezbędnym elementem przetrwania w internecie. Nie każda firma może pozwolić sobie na wewnętrzny dział SEO, dlatego wiele biznesów decyduje się na podjęcie współpracy z agencją oferującą usługi z tego sektora. Niestety, między klientami a agencjami SEO często dochodzi do nieporozumień. O czym zatem powinni pamiętać ci pierwsi, by ich uniknąć?