menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAAmazon Prime

19.08.2024 Rynek medialny

Youtube kontra telewizja. Pokolenie 50+ przesiada się na komputery

Krzysztof Fiedorek

Przez lata pokolenie Silver było kojarzone głównie z tradycyjnymi mediami, takimi jak telewizja. Jednak badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie SilverTV oraz Lifetube pokazują, że to podejście jest już przestarzałe. Wyniki raportu „YouTube nową telewizją dla silversów” jednoznacznie dowodzą, że aktywność pokolenia 50+ w sieci dynamicznie rośnie.

Youtube kontra telewizja. Pokolenie 50+ przesiada się na komputeryilustracja: bing.com/create

Pokolenie Silver, czyli osoby w wieku 50+, jest grupą demograficzną, która często była postrzegana przez marketerów jako mniej aktywna cyfrowo. Powszechny stereotyp sugerował, że większość czasu spędzają oni przed telewizorem, a internet jest dla nich medium zbyt nowoczesnym i trudnym do opanowania. Jednak raport z 2024 roku przygotowany przez IQS pokazuje zupełnie inną rzeczywistość. Silversi nie tylko korzystają z internetu, ale także aktywnie konsumują treści wideo, z czego aż 46% badanych robi to codziennie.

YouTube liderem wśród platform wideo


YouTube okazał się bezkonkurencyjnym liderem wśród platform wideo dla osób 50+. Aż 77% badanych silversów wskazało YouTube jako swoje główne źródło treści wideo w internecie. Na kolejnych miejscach znalazły się Facebook (65%), portale publicystyczne (46%) oraz platformy VOD, takie jak Netflix i Player (33%). Zaskakuje również fakt, że starsze pokolenie aktywnie poszukuje treści profesjonalnych, edukacyjnych oraz rozrywkowych, co stwarza ogromny potencjał dla twórców treści i marketerów.

Marcin Pyć, Head of Network Management w Lifetubie, zauważa, że choć silversi są jedną z najliczniejszych grup na YouTube, nadal istnieje luka w treściach skierowanych bezpośrednio do nich. Kanały dedykowane tej grupie wiekowej są wciąż rzadkością, co oznacza, że twórcy mają ogromne pole do popisu w tworzeniu wartościowych i dopasowanych do ich potrzeb materiałów.

Zmiana nawyków konsumpcji treści


Jednym z kluczowych wniosków płynących z raportu jest stopniowe przenoszenie się pokolenia Silver z tradycyjnej telewizji do internetu. Aż 46% badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich trzech lat ich aktywność online wzrosła kosztem czasu spędzanego przed telewizorem. To istotna zmiana, która powinna skłonić firmy i marketerów do przeniesienia części swoich działań reklamowych na platformy internetowe, takie jak YouTube, aby dotrzeć do tej rosnącej grupy odbiorców.

REKLAMA

Joanna Adamiak, ekspertka ds. PR i prezeska agencji Face it!, podkreśla, że coraz więcej firm dostrzega potencjał internetu w dotarciu do starszego pokolenia. Silversi, którzy niegdyś byli uważani za technologicznie wykluczonych, dziś aktywnie korzystają z mediów społecznościowych i cyfrowych narzędzi komunikacji. W efekcie kampanie online stają się coraz bardziej efektywne, autentyczne i precyzyjnie trafiają w potrzeby tej grupy konsumentów.

Różnorodność treści kluczem do sukcesu


Pokolenie Silver, choć starsze, charakteryzuje się ogromną różnorodnością zainteresowań. Raport wykazał, że najchętniej oglądane treści przez silversów to wiadomości i informacje (68%), filmy edukacyjne i instruktażowe (47%), oraz treści muzyczne (45%). Wysoka popularność materiałów edukacyjnych i informacyjnych wskazuje na zapotrzebowanie na wartościowe, profesjonalne treści, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania.

Beata Borucka, znana jako „Mądra Babcia” i największa silver influencerka w Polsce, podkreśla, że dojrzały widz poszukuje treści dopasowanych do swoich potrzeb, chętnie korzysta z porad i rekomendacji, a także ceni sobie możliwość interakcji. Dzięki internetowi silversi mogą komentować, dyskutować i wyrażać swoje opinie, co buduje poczucie wpływu na rzeczywistość i daje im głos w dyskusji publicznej.

Reklama online a zakupy internetowe


Coraz większa aktywność pokolenia Silver w internecie ma również bezpośredni wpływ na ich preferencje zakupowe. Ponad połowa badanych (54%) zadeklarowała, że zdarzyło im się kupić produkt, którego reklamę zobaczyli w internecie. Co ciekawe, silversi zwracają szczególną uwagę na cenę oraz szczegółowy opis parametrów produktu (odpowiednio 71% i 67% badanych). Ważnym czynnikiem jest także pokazanie produktu w użyciu (50%) oraz podkreślenie korzyści płynących z zakupu (33%).

REKLAMA

Izabela Wojciuk, Dyrektorka Marketingu marki Biowen, zauważa, że pokolenie Silver nie tylko dokonuje zakupów online, ale również coraz częściej kieruje się rekomendacjami ekspertów i influencerów. Wykorzystanie portali społecznościowych i treści kreowanych przez twórców staje się kluczowe w komunikacji z tą grupą, która poszukuje wartościowych treści i jest coraz mniej podatna na generyczne reklamy emitowane w tradycyjnych mediach.

Wnioski dla marketerów i twórców treści


Raport IQS dostarcza cennych informacji dla firm i marketerów, którzy chcą skutecznie docierać do pokolenia Silver. Wyniki badania pokazują, że stereotypy o nieaktywności cyfrowej tej grupy są już nieaktualne. Silversi nie tylko spędzają czas w sieci, ale również aktywnie konsumują treści wideo, mają swoje ulubione platformy, a nawet dokonują zakupów online.

Dla twórców treści oznacza to konieczność tworzenia materiałów, które będą odpowiadały na zróżnicowane potrzeby i zainteresowania tej grupy. Warto inwestować w treści edukacyjne, informacyjne oraz rozrywkowe, które będą angażować i przyciągać dojrzałych widzów. Dla marketerów natomiast istotne jest zrozumienie, że internet staje się coraz ważniejszym kanałem komunikacji z pokoleniem Silver, co powinno skłonić ich do rewizji strategii marketingowych i zwiększenia budżetów na działania online.

Wnioski z raportu wskazują na rosnący potencjał internetowego rynku treści i reklamy skierowanej do silversów. Jest to grupa, która nie tylko chce, ale i potrafi aktywnie uczestniczyć w cyfrowym świecie, a jej znaczenie będzie tylko rosło w najbliższych latach.

Cały raport „YouTube nową telewizją dla silversów” można pobrać na stronie:
https://www.lifetube.pl/lp/raport-youtube-pokolenie-silver

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wideo na żądanie. Jak Polacy korzystają z VOD

BARD
Mężczyźni najczęściej wybierają filmy fabularne, a kobiety częściej oglądają seriale. Kobieca publiczność częściej ogląda też na VOD programy muzyczne oraz - choć tu proporcje są zbliżone - programy rozrywkowe i talent show. Takie są wnioski z raportu „Polacy i wideo w sieci” Multimedialnej Agencji Informacyjnej Newsrm.tv.

Szanse i zagrożenia dla dziennikarzy prasy lokalnej

dr Lidia Pokrzycka
Po 1989 roku na regionalnym rynku prasowym w Polsce następowały zmiany własnościowe. Jednak zarazem środowisko dziennikarskie zaczęło odczuwać skutki narastającego bezrobocia.

Media regionalne - sukcesy i porażki

dr Lidia Pokrzycka, Katarzyna Bernat
W małym środowisku dziennikarze nie są ludźmi anonimowymi. To utrudnienia prowadzenie dziennikarstwa śledczego, ale pozwala szybciej zdobywać informacje.

Influencerzy zarabiają za dużo. Raport No Fluff Jobs

KrzysztoF
Zdaniem prawie 70 proc. Polaków influencerzy zarabiają za dużo, a u 54 proc. budzą najmniejszą sympatię ze wszystkich zawodów. Równie niskim poważaniem wśród ankietowanych przez No Fluff Jobs cieszą się tylko politycy. Za mało zarabiają natomiast pielęgniarki oraz… rolnicy.

Transmisje na żywo w 2018 roku będą warte 545 miliardów dolarów

Deloitte Polska
Raport Deloitte „Global TMT Predictions 2018” przewiduje, że do końca 2018 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach on-line, a do końca 2020 roku liczba ta wzrośnie do czterech.

Wzruszyć, rozśmieszyć, pobujać. To od muzyki zależy czy polubisz reklamę

Bartłomiej Dwornik
Jak wywołać w odbiorcy reklamy takie emocje, na jakich nam zależy i jakie zaskakujące efekty może dać łamanie utartych schematów? Kiedy lepiej sprawdzi się muzyczny hit, kiedy dedykowany kompozytor, a nawet... jak wycisnąć łzy z oczu motorowodniaka? Rozmawiamy z Martą Dudziewicz, music supervisorem z firmy Sirens. I na wszystko mamy dowody oraz przykłady.

Użytkownicy social media w Polsce

NapoleonCat
Największą grupę użytkowników Facebooka, bo aż 29%, stanowią osoby w przedziale wiekowym 25 – 34 lata. Wśród użytkowników aplikacji Messenger 53% to kobiety a 47% mężczyźni. Nieco zaskakująca okazuje się struktura osób korzystających z Instagrama. Jest ich w Polsce 5,9 miliona.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24