menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

18.11.2024 Prawo w mediach

Jak #MeToo zmieniło dziennikarstwo. Raport Reporterów bez Granic

Krzysztof Fiedorek

Ruch #MeToo wywrócił do góry nogami świat mediów, tworząc nowe przestrzenie do walki o prawa kobiet i stawiając dziennikarzy przed wyzwaniami, jakich wcześniej nie znali. Od nowych ról redakcyjnych po rosnące zagrożenia cyberprzemocą. Dziennikarstwo przeżywa rewolucję, a media feministyczne zyskują siłę, by otwarcie mówić o przemocy i dyskryminacji.

Jak #MeToo zmieniło dziennikarstwo. Raport Reporterów bez Granicilustracja: Bing AI

Ruch #MeToo na zawsze zmienił krajobraz medialny, otwierając przestrzeń dla dyskusji na temat przemocy ze względu na płeć oraz praw kobiet na całym świecie. Raport Journalism in the #MeToo Era opublikowany w październiku 2024 roku przez Reporterów bez Granic pokazuje, jak dziennikarstwo ewoluowało pod wpływem tego ruchu, wprowadzając zmiany strukturalne, rozwój nowych inicjatyw i sieci wsparcia, a także nowe zagrożenia dla dziennikarzy. W analizie tej przyjrzymy się, jak ruch #MeToo wpłynął na media oraz jak dziennikarze adaptują się do nowych wyzwań i możliwości.

Nowe media i inicjatywy feministyczne


Jak podkreślają autorzy raportu Reporterów Bez Granic, od 2017 roku powstały liczne media specjalizujące się w tematyce praw kobiet, przemocy ze względu na płeć oraz zagadnieniach genderowych. Czasopisma, jak francuskie La Déferlante czy somalijskie Bilan Media, stały się przestrzenią dla reportaży, które wcześniej rzadko trafiały na pierwsze strony gazet. „#MeToo pomogło nam stworzyć media feministyczne” – przyznaje Marie Barbier, współredaktorka La Déferlante. Magazyn ten, założony częściowo dzięki kampanii crowdfundingowej, sprzedaje 20 tysięcy egzemplarzy na każdą edycję, co pokazuje wzrost zainteresowania dziennikarstwem feministycznym.

Bilan Media, pierwsze niezależne media online prowadzone przez kobiety w Somalii, powstało w 2022 roku. Dzięki nim udokumentowano tematy, które wcześniej były pomijane, takie jak przestępstwa seksualne w sierocińcach w czasie pandemii COVID-19. Również w Ameryce Łacińskiej, AzMina, magazyn internetowy z Brazylii, zmienił sposób, w jaki opisywane są kobiety w mediach – odrzucając opisy w stylu „zbrodnia z namiętności” na rzecz profesjonalnego języka.

  • La Déferlante we Francji – 20 tys. egzemplarzy na edycję
  • Bilan Media w Somalii – raporty o kryzysie opioidowym wśród młodych kobiet
  • AzMina w Brazylii – badania nad przemocą domową i kontaminacją rtęcią wśród rdzennej ludności

Czytaj prasę w PDF

Reorganizacja redakcji i nowe role


Ruch #MeToo wpłynął również na zmiany strukturalne w newsroomach. Pojawiły się nowe stanowiska, jak redaktorzy ds. gender, którzy dbają o równowagę płci i sprawiedliwe przedstawianie mniejszości. New York Times jako jeden z pierwszych mianował redaktora ds. gender, odpowiedzialnego za zapewnienie równości płci w artykułach i wizualizacjach. Podobne stanowiska pojawiły się m.in. w El País oraz BBC, gdzie redaktorka ds. gender, Megha Mohan, koncentruje się na prawach kobiet, mniejszościach seksualnych i etnicznych.

Raport "Journalism in the #MeToo Era" wskazuje, jak rola ta zmienia newsroomy, wymagając, aby przy tworzeniu artykułów uwzględniać głos kobiet i mniejszości. Agence France-Presse (AFP) przeprowadziła wewnętrzne badanie, które doprowadziło do aktualizacji wytycznych redakcyjnych, m.in. poprzez unikanie stereotypów i zwiększenie liczby ekspertek w artykułach.

Medium Nowe stanowisko Cel
New York Times Redaktor ds. gender Równa reprezentacja płci i mniejszości w mediach
BBC Redaktorka ds. gender Skupienie się na prawach kobiet, mniejszościach seksualnych i etnicznych
Agence France-Presse Zastępca redaktora ds. różnorodności Zwiększenie obecności kobiet w mediach i unikanie stereotypizacji


Sieci wsparcia i transgraniczne śledztwa


Jednym z najważniejszych osiągnięć #MeToo jest wzrost liczby międzynarodowych sieci dziennikarzy, którzy zajmują się przemocą ze względu na płeć. Sieci te, takie jak Youpress, umożliwiają prowadzenie wielkoskalowych śledztw na temat feminicydów i innych form przemocy wobec kobiet. Badanie Femmes à abattre („Kobiety przeznaczone do zabicia”), zainicjowane przez Youpress, zgromadziło dane na temat blisko 300 aktywistek zamordowanych w 58 krajach. „Nasze śledztwa dokumentują ogromne problemy i wpływają na zmiany polityczne” – mówi Brigitte Leoni, dokumentalistka zaangażowana w rozwój sieci.

  • Youpress – śledztwo nad feminicydami w 58 krajach
  • Cenozo (Burkina Faso) – tematy związane z miejscem kobiet w wyborach i produktami higienicznymi

Zagrożenia dla dziennikarzy zajmujących się przemocą ze względu na płeć


Niestety, wzrost liczby artykułów na temat praw kobiet nie obył się bez konsekwencji. Raport Journalism in the #MeToo Era pokazuje, że ponad 60% dziennikarzy zajmujących się przemocą ze względu na płeć stało się ofiarami cyberprzemocy. „Moje dane osobowe, numer telefonu i adres wyciekły do sieci” – opowiada Kiki Mordi, dziennikarka z Nigerii, której praca przyczyniła się do zmiany przepisów dotyczących molestowania na uczelniach. Konieczność częstych przeprowadzek oraz stosowanie fałszywych adresów stały się dla niej codziennością.

Czytaj prasę w PDF
Również w Turcji i Francji dziennikarze spotykają się z cyberprzemocą i groźbami, zwłaszcza jeśli zajmują się tematyką nierówności płci. Hale Gönültaş, turecka dziennikarka, która pisała o losie jazydzkich kobiet, regularnie otrzymuje groźby śmierci. Z kolei we Francji Salomé Saqué, pracująca dla Blast, stawia czoła zmasowanym atakom w internecie.

  • Kiki Mordi (Nigeria) – przeprowadzki z powodu cyberprzemocy
  • Hale Gönültaş (Turcja) – groźby śmierci za opisywanie przemocy wobec kobiet

Katalizator zmian


Ruch #MeToo stał się globalnym katalizatorem zmian, które przekształciły dziennikarstwo w kierunku bardziej otwartego i świadomego podejścia do tematów związanych z prawami kobiet oraz przemocą ze względu na płeć. Zjawisko to nie tylko wzmocniło rolę dziennikarzy jako rzeczników zmian społecznych, ale także stworzyło przestrzeń dla nowych, feministycznych mediów, które nie boją się poruszać trudnych tematów i eksponować problemów dotąd ukrywanych na marginesie. Powstanie specjalistycznych stanowisk, takich jak redaktorzy ds. gender, wprowadziło profesjonalne standardy reprezentacji kobiet i mniejszości, co przekłada się na bardziej zróżnicowane i wiarygodne treści.

Analitycy Reporterów Bez Granic podkreślają, że jednak wraz z postępem pojawiły się też zagrożenia – od cyberprzemocy po groźby śmierci – wymierzone w dziennikarzy, którzy odważnie podejmują kontrowersyjne tematy. Pomimo ryzyka, organizacje medialne oraz sieci wsparcia, takie jak Youpress, wspierają dziennikarzy, umożliwiając im realizację śledztw o międzynarodowym zasięgu. Zmiany te udowadniają, że dziennikarstwo staje się nie tylko bardziej inkluzywne, ale też bardziej świadome społecznie, przyczyniając się do budowania środowiska, w którym głosy kobiet i mniejszości są coraz głośniejsze i bardziej widoczne.

Cały raport "Journalism in the #MeToo Era" można pobrać ze strony Reporterów Bez Granic:
https://rsf.org/en/voices-heard-repressed-rsf-s-new-report-journalism-metoo-era-calls-increased-support-journalists

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prawo prasowe - omówienie

Agnieszka Osińska
Przez prawo prasowe sensu stricto należy rozumieć Ustawę z 26.01.1984r. Ustawa pochodzi z okresu, w którym prawa i wolności obywatelskie były ograniczone.

Prawne aspekty monitoringu mediów

mec. Agata Kowalska
Zgodnie z teorią agenda-setting (ustalania porządku spraw) środki masowego komunikowania ustalają hierarchię wydarzeń, faktów i ocen, zarówno w świadomości indywidualnego odbiorcy przekazu, jak również opinii publicznej.

Dziennikarz - klasyfikacja zawodu

Ministersto Pracy
Klasyfikacja i opis zawodu dziennikarza, według rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 roku.

Prywatne blogi podlegają prawu krajowemu

Michał Kot
W prawie unijnym głównym aktem prawnym regulującym kwestie odpowiedzialności za treści zamieszczane w internecie jest dyrektywa o handlu elektronicznym z 2000 roku.

Artificial Intelligence Act. Obowiązki, zakazane praktyki i ryzyka

Robert Nogacki
AI Act określa, jakie praktyki stosowania AI są zakazane, a które niosą ze sobą wysokie ryzyko dla ludzi, oraz ustanawia obowiązki w zakresie przejrzystości co do niektórych systemów AI. Większość nowych obowiązków spoczywa na dostawcach systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka.

Europejska Karta Praw Człowieka. Artykuł 10

Komisja Europejska
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

Ustawa o sygnalistach. Jak się przygotować do nadchodzących zmian

Whiblo
Zaprezentowany w połowie kwietnia 2022 roku drugi projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów, mimo że nie zawiera niezwykle istotnych zmian w stosunku do swojej pierwotnej wersji, przypomniał organizacjom w Polsce o zbliżającym się obowiązku.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24