Jak może wyglądać nowoczesna edukacja finansowa dla najmłodszych?
materiał partnera

Wsparciem jest też szkoła, w której można wprowadzić ścieżkę edukacji finansowej zgodnej z podstawą programową i to z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania, na przykład robotów edukacyjnych.
Badanie przeprowadzone w ramach projektu "Uczymy się OOO finansach", którego autorami są fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty oraz KRUK S.A., pokazało, jak ważne jest wyposażenie najmłodszych w wiedzę ekonomiczną. Dziś w każdej szkole dzieci mogą uczyć się o finansach przez zabawę - również z wykorzystaniem robotów.
Za przedszkolakami i uczniami z różnych części Polski, którzy wzięli udział w projekcie Uczymy się OOO finansach, miesiące bardzo owocnej pracy, a przed nimi - zasłużone wakacje. Jak komentują inicjatorzy i organizatorzy projektu, ten czas może być dla nich doskonałą okazją do wykorzystania zdobytej wiedzy finansowej i dobrych nawyków.
Nauka o pieniądzach i dobrych nawykach z robotami
Dzięki projektowi "Uczymy się OOO finansach" została wypracowana ścieżka edukacyjna dotycząca nauki o finansach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Są to 4 scenariusze zajęć i lekcji, które uczą historii pieniądza, jego wartości, zasad odpowiedzialnego pożyczania i oddawania pieniędzy, znaczenia oszczędności i kieszonkowego, planowania wydatków, nauki dobrych nawyków czy radzenia sobie z finansowymi trudnościami.
Każdy scenariusz został opracowany i skonsultowany z ekspertką ds. edukacji i trenerką IT, Małgorzatą Rabendą, która na co dzień jest dyrektorką Szkoły Podstawowej SPECTO we Wrocławiu. Scenariusze stanowią cykl zajęć, które można przeprowadzić w przedszkolu lub szkole. Plan takich lekcji uwzględnia zabawy plastyczne i ruchowe, w przyjazny sposób przekazuje wiedzę dopasowaną do wieku dzieci, pozwala im podejmować decyzje i zrozumieć ich konsekwencje.
- To cała, kompletna ścieżka edukacyjna, którą bez trudu można przeprowadzić w przedszkolu i szkole - podkreśla Małgorzata Rabenda, dyrektorka szkoły podstawowej SPECTO i ekspertka ds. edukacji - Scenariusze wpisują się w podstawę programową i udostępniane są nauczycielom oraz rodzicom całkowicie bezpłatnie. Zadbaliśmy o to, aby były jak najbardziej angażujące dla dzieci, dlatego do przeprowadzenia każdego modułu ścieżki można wykorzystać nowoczesne, atrakcyjne dla dzieci technologie - polskie roboty edukacyjne Photon AI. Takie roboty, podarowane przez firmę KRUK, już pomagają dzieciom w nauce i wspierają nauczycieli w placówkach prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Dzięki nim dzieci chętnie angażują się w zajęcia i łatwiej przyswajają wiedzę na temat pieniędzy, ich oszczędzania, pożyczania czy oddawania.
Co drugi trzecioklasista ma problem z odzyskaniem "pożyczki"
Większość pięcio- i sześciolatków rozumie, co to są pieniądze i do czego służą, a znaczny wzrost zainteresowania tematem finansów pojawia się na przełomie 1 i 2 klasy szkoły podstawowej. Już pierwszoklasiści robią samodzielne zakupy, "zarabiają" za drobne prace domowe, a większość sześcioklasistów pożycza sobie pieniądze.
Dzieci najczęściej rozmawiają o nich z rodzicami (76 proc.) i nauczycielami (40 proc.), ale trzecim najpopularniejszym źródłem wiedzy są kreskówki i filmy (27 proc.). Wśród najczęściej poruszanych tematów są oszczędzanie (65 proc.), ceny produktów i usług (dotyczą 42 proc.). Najrzadziej rozmawiamy z dziećmi o dobrych nawykach związanych z pożyczaniem i oddawaniem.
- Już co drugi trzecioklasista ma problem z odzyskaniem pożyczonej rzeczy lub pieniędzy - podkreśla Bartłomiej Dwornik, koordynator projektu fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty - Dowiedzieliśmy się, również, że blisko 6 proc. badanych dzieci w ogóle nie rozmawia o pieniądzach. Takiej odpowiedzi udzieliło blisko 13 proc. pięciolatków, co jest zupełnie zrozumiałe. Jednak w przypadku starszych dzieci, zwłaszcza trzecioklasistów, dane te budzą zastanowienie.
Wartościowe pomoce dydaktyczne. Dla każdego. Zupełnie bezpłatnie
Uczniowie stworzyli książeczkę o pożyczaniu i oddawaniu oraz stali się inspiracją do powstania kompletnej i innowacyjnej ścieżki edukacyjnej o pieniądzach. Książeczka ta jest dostępna w formie e-booka i można ją pobrać bezpłatnie --> TUTAJ.
Wszystko po to, aby wiedza o finansach była dostępna dla każdego dziecka, ale i rodzica, bo jak przekonują koordynatorzy projektu, to również lektura obowiązkowa dla dorosłych. Spojrzenie na tematy finansowe z dziecięcej perspektywy może być dla nich bardzo pouczające i wartościowe.
- Nauka dobrych nawyków już na etapie wczesnoszkolnym z pewnością zaprocentuje w przyszłości i będzie budować w dzieciach odpowiedzialność finansową, ale i społeczną - mówi Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa KRUK S.A. - Z wiekiem dzieci rośnie częstotliwość rozmów z bliskimi na temat pożyczania pieniędzy, co może mieć związek m.in. z kieszonkowym, które przynajmniej część uczniów otrzymuje od swoich najbliższych. Dzieci wczesnoszkolne zaczynają zabierać kieszonkowe na zakupy w szkolnym sklepiku i zdarza im się je sobie wzajemnie pożyczać. Z oddawaniem bywa jednak różnie. Dlatego poprosiliśmy uczniów o napisanie i zilustrowanie przewodnika dla najmłodszych na temat pożyczania i oddawania. Nie tylko pieniędzy.
Do tej pory w projekcie Fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty i firmy KRUK S.A. uczestniczyło 10 szkół i przedszkoli. Teraz z bezpłatnej ścieżki edukacyjnej może skorzystać każda placówka oświatowa.
operator.edu.pl/pl/ooo-finansach
i pobrać przygotowane materiały.
Przedwakacyjny okres to doskonały moment, by rozmarzone dzieci, które myślami są już poza szkolnymi murami, porwać w finansową przygodę pełną doskonałej zabawy, która zaowocuje w ich dorosłym życiu.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych. Jak skutecznie walczyć o swoje prawa?
artykuł sponsorowany
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych to proces, który dla wielu poszkodowanych wydaje się zawiły i pełen pułapek. Tymczasem zrozumienie przysługujących praw oraz wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie sprawiedliwego świadczenia. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci skutecznie dochodzić roszczeń po wypadku drogowym.
Polski komunikator GG planuje europejską ekspansję
artykuł gościnny
GG (dawniej Gadu-Gadu) zaprasza internautów i inwestorów do wspólnego tworzenia nowego rozdziału w 25-letniej już historii polskiego komunikatora. Wkrótce każdy będzie mógł zostać akcjonariuszem kultowej marki ze słoneczkiem. Rozpoczęła się prekampania spółki Fintecom S.A.
Przebodźcowani uczniowie? Szkoła posadziła im las
materiał partnera
Statystyczny uczeń codziennie dostaje 5 razy więcej bodźców niż jego rodzice w jego wieku i aż 25 razy więcej od swoich dziadków. Nawet dorośli często nie radzą sobie z takim obciążeniem. A - jak podkreślają pedagodzy - dzieci w ogóle nie znają innego świata. W Poznaniu testują właśnie unikalną w skali Polski koncepcję. Wyciszyć i zrelaksować dzieci w lesie. Szkolnym. W sercu miasta.
Podobne artykuły:
Klucze sukcesu w SEO: Dlaczego warto inwestować w profesjonalną agencję?
artykuł gościnny
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre strony internetowe pojawiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google, podczas gdy inne pozostają w tyle? Odpowiedź na to pytanie tkwi w skutecznej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, znanym jako SEO (Search Engine Optimization).
Architekci wiedzy. Jak Łódzka Szkoła Ćwiczeń uczy nauczycieli
Reporterzy.info wspierają
Jak przekazywać wiedzę w nietuzinkowy, interesujący sposób? Jak wykorzystać w nauczaniu nowe technologie i jak wydobyć z uczniów potencjał, który w sobie mają lecz nie zawsze zdają sobie z tego sprawę? Tych wszystkich zagadnień uczą się tym razem… nauczyciele i studenci pedagogiki.
Python - jak nauczyć się w nim programować?
artykuł sponsorowany
Python jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania, tym samym jest również jednym z najbardziej uniwersalnych i intuicyjnych języków. Można napisać w nim dosłownie wszystko - od prostego kodu, przez samodzielną aplikację po gigantyczną stronę Internetową. Dlaczego warto się go uczyć i jak zacząć?
E-booki dla Ukrainy
Reporterzy.info polecają
Najdłużej działający w Polsce portal historyczny, Histmag.org organizuje akcję wspierającą Ukrainę. Ty też możesz pomóc.