26.08.2008 Warsztat reportera
Jak być dobrze poinformowanym
Wayne Danielson, Slowawsieci.com
Jak zostać osobą z dużą, aktualną wiedzą i jak utrzymywać w ciągle zmieniającym się świecie? Oto kilka rad na dobry początek.
Przeczytaj choć jedną książkę w tygodniu - nie literaturę piękną, ale coś innego. Zostań stałym gościem najbliższej księgarni i publicznej biblioteki. Zaprzyjaźnij się z innymi użytkownikami bibliotek. Zwykle są to wspaniali ludzie, którzy wiedzą więcej o wyszukiwaniu informacji tam, gdzie nigdy byś nie szukał.
Czytaj informacje z każdej dziedziny, nawet tej, które na pierwszy rzut oka są nudne. Nowe dziedziny wiedzy mogą być bardziej interesujące, jeśli zaczniesz rozumieć o co w nich chodzi. Czy kiedykolwiek czytałeś słownik albo encyklopedię przed pójściem spać? Spróbuj tego, zaśniesz szybciej i nauczysz się czegoś nowego.
Zbuduj osobistą bibliotekę z książek ważnych i przydatnych tobie. Nadal mam nieco już zniszczoną kopię "A tresury of great poems" Luisa Untermeyera.
Sprawdzaj rankingi w czasopismach. Notuj co inni ludzie czytają. Trzymaj rękę na pulsie nowości. Kupuj najważniejsze pozycje.
Czytaj ogólnokrajową prasę. Poza czytaniem prasy lokalnej, powinieneś czytać ogólnokrajową gazetę taką jak "The New York Times" czy "The Washington Post" i jeszcze jedną, najlepiej ukazująca się w jakimś innym mieście. Witryny internetowe posiada większość papierowych wydań i są one znacznie obszerniejsze w zasobie informacji, ale czytanie wydrukowanych gazet - choćby już starych - jest niewiedzieć czemu znacznie szybsze i wygodniejsze w czytaniu.
Używaj radia i telewizji roztropniej. Wiele dobrych stacji informacyjnych nadaje poprzez telewizję kablową lub satelitę. Przejrzyj ich ofertę i wyszukaj dobrych programów. Słuchaj książek nagranych na taśmę i słuchaj publicznego radia.
Zostań ekspertem w zakresie Internetu. Jaka jest najlepsza wyszukiwarka internetowa? Ja twierdzę, że Google. Aldous Huxley kiedyś wspomniał, że aby napisać choć jedną opowieść dla magazynu musiał spędzić kilka godzin w bibliotece. Co byśmy zrobili, gdyby nie było Internetu?
Rozmawiaj z ludźmi codziennie. Zapytaj och, co robią, co u nich słychać, nauczysz się wielu rzeczy. Utrzymuj kontakt z przyjaciół poprzez e-mail. Zacznij albo dołącz się do dyskusji w grupach dyskusyjnych. Branie udziału w ciekawej rozmowie (panelu dyskusyjnym) to jedna z najlepszych dróg do zdobycia wiedzy.
Pisz coś codziennie, nawet jeśli to miałoby być napisane w osobistym dzienniku. Pisanie pomaga zorganizować i zapamiętać to, co już wiesz. Zabieraj ze sobą notes. Gdy tylko to możliwe, nawet na jakieś spotkania. Kategoryzuj i streszczaj swoją wiedzę. Zdziwisz się, co możesz znaleźć na wydawanych płytach CD.
Dołącz do zwolenników list przebojów książek, filmów, programów telewizyjnych, muzyki, nauki etc. Pamiętaj, że przez "zostać zwolennikiem" mam na myśli czytanie książek, oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Zdziwisz się co możesz osiągnąć, nawet gdy masz bardzo zajęty harmonogram pracy.
***
źródło: slowawsieci.com
licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Wydajność WordPressa na wyciągnięcie ręki. Jak minimalizować obciążenie serwera przez optymalizację wtyczek
MB
Jakie wtyczki najbardziej obciążają serwer, jak można identyfikować i usuwać zbędne wtyczki oraz jak optymalizować pozostałe, aby poprawić wydajność strony. Poznaj praktyczne narzędzia i wskazówki do monitorowania i utrzymania optymalnej wydajności strony na WordPressie.
Naucz się pisać zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]
link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.
Psychika kluczem do sukcesu. Jak buduje się przyszłych mistrzów sportu
Sonia Stępień, oLIVE media
Psychologia sportowa odgrywa coraz większą rolę w rozwoju młodych sportowców, co w swojej debiutanckiej książce "Mistrzostwo umysłu" podkreśla Mateusz Brela, psycholog współpracujący z Kaman Sport Group. Maciej Ignatowski, prezes KSG, od lat dostrzega, jak istotne jest wsparcie psychologiczne, uzupełniające trening fizyczny. Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami, pokazując, jak psychologia sportowa przyczynia się do rozwoju młodych talentów.
Podobne artykuły:
Język inkluzywny, czyli jaki? Jakie korzyści daje unikanie stereotypów
Sandra Frydrysiak
Współczesne badania dowodzą, że język kształtuje naszą rzeczywistość i ma istotny wpływ na sposób postrzegania osób, organizacji i marek. Oto jakie korzyści płyną z języka inkluzywnego i dlaczego powinien być standardem w organizacjach.
Radiowy wyjątek
Michał Chmielewski
Radia słucham dużo, podobnie jak muzyki. Dlatego moich wymagań nie spełnia tak wiele stacji. Radiu BIS natomiast mogę szczerze powiedzieć - gratulacje!
ONKOMOCNI. Czternaście wzruszających wywiadów o walce z rakiem
BARD
Dlaczego w klinice onkologicznej pachniało morzem i komu szpital kojarzy się z lotniskiem? Jak przeżywa chorobę trzylatek? Jak smakuje chemioterapia? Mama czy tata – kogo widzi się częściej przy łóżku chorego dziecka? Wszystkiego dowiecie się ze szczególnej książki „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień”.
Dziennikarstwo śledcze: sensacyjna atrakcja w ofercie mediów czy ich misja?
Paulina Dużyk-Dyna
Dziennikarstwo śledcze jest elementem komunikowania społecznego, które informuje opinię publiczną o niezwykle istotnych dla całego kraju wydarzeniach. Podejmując trudne tematy, za pomocą mediów realizuje misję społeczną – otwiera wiele zamkniętych drzwi i ust.