26.08.2008 Warsztat reportera
Wskazówki dla dziennikarzy sportowych
Phil Jasner, źródło: slowawsieci.com
licencja Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska
Zawarłem tutaj kilka porad, które kieruję do tych wszystkich, którzy parają się dziennikarstwem sportowym. Którzy rozmawiają ze sportowcami przed grą, po grze, przez telefon czy poprzez telekonferencję.
2. Pomimo tego, co usłyszysz od innych profesjonalistów, nie traktuj sportu jako zabawy. Daj nagrodę dla graczy, trenerów. Ceny biletów dla fanów, koncesje czy opłaty parkingowe. To ty odpowiadasz, jak sport brany jest na poważnie. Ja uczę się części tego zawodu po to, by dostarczać czytelnikom wyczerpujące informacje, które określą czy zainwestowane w zakup gazety pieniądze były warte zachodu.
3. Traktuj swój temat z respektem. Tutaj nie m miejsca na czczenie sportowców - bohaterów. Wykonujesz swoją robotę.
4. Porzuć swoje uprzedzenia względem graczy, trenerów, menadżerów czy zarządu. Jesteś pomiędzy swoim tematem, a czytelnikami. Jeśli piszesz komentarz czy felieton możesz polemizować z innymi dziennikarzami czy faktami.
5. Nie bój się zadawać mocnych, ostrych pytań. W wielu przypadkach, im lepsze pytanie tym lepsza odpowiedź. Ale nie bądź opozycyjny - nie krytykuj rozmówcy tylko za to, że ma odmienne zdanie.
6. Bądź wyrazisty.
7. Dzisiejszy świat to kable i Internet. Szczegóły gry czy wynik szybko może zawędrować do różnych miejsc na świecie. Ale możesz wyjaśnić dlaczego i jak doszło do owego wydarzenia, jak się ono rozwijało czy próbować wyjaśnić zawiłości sytuacji.
8. Nie wahaj się prosić o dodatkowe wyjaśnienia, jakieś szczegóły, detale gry czy wynik. Spróbuj zrobić wywiad obiektywny, ale pokaż w nim to, na czym Ci tak bardzo zależy.
9. Pamiętaj - kto, co, gdzie, dlaczego, kiedy i jak.
10. Podziękuj za czas i uwagę swojemu rozmówcy (oczywiście, jeśli jest no wskazane).
11. Jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji, w której brakuje Ci kilku potrzebnych informacji, zadzwoń do swojego rozmówcy i poproś o wyjaśnienie konkretnych faktów, nazwisk, a nawet poproś o wyłożenie pisowni jakiejś nazwy, z która po raz pierwszy się spotykasz. I zawsze opisuj obie strony opowieści - czasem sprawa ma kilka stron.
12. Jako redaktor, słyszałem wcześniej pewne słowa: "Trzymaj się jasności, bystrości, siły i prostoty".
*****
Phil Jasner jest dziennikarzem sportowym "Philadelpia Daily News"
PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Przedszkolaki demaskują hipokrytów. Eksperyment Uniwersytetu SWPS
ekr/ bar/
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozpoznać hipokrytów, których oceniają gorzej od innych ludzi łamiących zasady – dowodzą badacze z Uniwersytetu SWPS. Opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na to, czy ich działania są spójne z deklaracjami, bo dzieci są uważnymi obserwatorami moralnej integralności.
Podobne artykuły:
Lisem po oczach [LINK]
Krzysztof Piekarski
Absolutnie nie wierzę w to, że ktoś, kto ma serce do walki, ząb dziennikarski, nie znajdzie sobie prędzej czy póniej miejsca. Jeśli tylko nie pozwoli poddać się zniechęceniu za pierwszym czy piętnastym razem. [Wywiad z Tomaszem Lisem pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl. Był publikowany w magazynie Networkmagazyn.pl]
Analiza współczesnych megatrendów
dr Lidia Pokrzycka
Relacja z ogólnopolskiej konferencji naukowej „Jednotka-społeczeństwo-państwo wobec megatrendów współczesnego świata”.
Piotr Najsztub nie walczy z głupotą: "Ja ją ośmieszam"
Maciej Czujko
Nie samą ironią człowiek żyje. Piotr Najsztub zapytany o to, kogo wskrzesiłby po to, by z nim porozmawiać, odpowiada bez namysłu: Jezusa. Jeśli, oczywiście, istniał.
Copywriting. Przez słowa do sukcesu
Marta Bober
Można powiedzieć, że żadną sztuką nie jest napisanie kilku słów czy też zdań. Ale co, kiedy zależy nam na czymś więcej? Stworzenie treści wartościowej, ciekawej i angażującej - takiej obok której trudno jest przejść obojętnie i oderwać wzrok - jest dużym wyzwaniem.