26.08.2008 Warsztat reportera
Wskazówki dla dziennikarzy sportowych
Phil Jasner, źródło: slowawsieci.com
licencja Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska
Zawarłem tutaj kilka porad, które kieruję do tych wszystkich, którzy parają się dziennikarstwem sportowym. Którzy rozmawiają ze sportowcami przed grą, po grze, przez telefon czy poprzez telekonferencję.
2. Pomimo tego, co usłyszysz od innych profesjonalistów, nie traktuj sportu jako zabawy. Daj nagrodę dla graczy, trenerów. Ceny biletów dla fanów, koncesje czy opłaty parkingowe. To ty odpowiadasz, jak sport brany jest na poważnie. Ja uczę się części tego zawodu po to, by dostarczać czytelnikom wyczerpujące informacje, które określą czy zainwestowane w zakup gazety pieniądze były warte zachodu.
3. Traktuj swój temat z respektem. Tutaj nie m miejsca na czczenie sportowców - bohaterów. Wykonujesz swoją robotę.
4. Porzuć swoje uprzedzenia względem graczy, trenerów, menadżerów czy zarządu. Jesteś pomiędzy swoim tematem, a czytelnikami. Jeśli piszesz komentarz czy felieton możesz polemizować z innymi dziennikarzami czy faktami.
5. Nie bój się zadawać mocnych, ostrych pytań. W wielu przypadkach, im lepsze pytanie tym lepsza odpowiedź. Ale nie bądź opozycyjny - nie krytykuj rozmówcy tylko za to, że ma odmienne zdanie.
6. Bądź wyrazisty.
7. Dzisiejszy świat to kable i Internet. Szczegóły gry czy wynik szybko może zawędrować do różnych miejsc na świecie. Ale możesz wyjaśnić dlaczego i jak doszło do owego wydarzenia, jak się ono rozwijało czy próbować wyjaśnić zawiłości sytuacji.
8. Nie wahaj się prosić o dodatkowe wyjaśnienia, jakieś szczegóły, detale gry czy wynik. Spróbuj zrobić wywiad obiektywny, ale pokaż w nim to, na czym Ci tak bardzo zależy.
9. Pamiętaj - kto, co, gdzie, dlaczego, kiedy i jak.
10. Podziękuj za czas i uwagę swojemu rozmówcy (oczywiście, jeśli jest no wskazane).
11. Jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji, w której brakuje Ci kilku potrzebnych informacji, zadzwoń do swojego rozmówcy i poproś o wyjaśnienie konkretnych faktów, nazwisk, a nawet poproś o wyłożenie pisowni jakiejś nazwy, z która po raz pierwszy się spotykasz. I zawsze opisuj obie strony opowieści - czasem sprawa ma kilka stron.
12. Jako redaktor, słyszałem wcześniej pewne słowa: "Trzymaj się jasności, bystrości, siły i prostoty".
*****
Phil Jasner jest dziennikarzem sportowym "Philadelpia Daily News"
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Wydajność WordPressa na wyciągnięcie ręki. Jak minimalizować obciążenie serwera przez optymalizację wtyczek
MB
Jakie wtyczki najbardziej obciążają serwer, jak można identyfikować i usuwać zbędne wtyczki oraz jak optymalizować pozostałe, aby poprawić wydajność strony. Poznaj praktyczne narzędzia i wskazówki do monitorowania i utrzymania optymalnej wydajności strony na WordPressie.
Naucz się pisać zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]
link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.
Psychika kluczem do sukcesu. Jak buduje się przyszłych mistrzów sportu
Sonia Stępień, oLIVE media
Psychologia sportowa odgrywa coraz większą rolę w rozwoju młodych sportowców, co w swojej debiutanckiej książce "Mistrzostwo umysłu" podkreśla Mateusz Brela, psycholog współpracujący z Kaman Sport Group. Maciej Ignatowski, prezes KSG, od lat dostrzega, jak istotne jest wsparcie psychologiczne, uzupełniające trening fizyczny. Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami, pokazując, jak psychologia sportowa przyczynia się do rozwoju młodych talentów.
Podobne artykuły:
Charakterystyka zawodu dziennikarza
Krzysztof Dowgird
Zestaw pięciu cech, które w sumie charakteryzują zawód dziennikarski, i żaden inny. [Wykłady Magisterskiego Zaocznego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.]
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik
Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.
Blaski i cienie zawodu dziennikarza
Jerzy Skoczylas
Dziennikarz to małpa z brzytwą. Jednym nieopatrznym zdaniem może zniszczyć człowieka. Zwłaszcza początkujący dziennikarze są groźni dla otoczenia.
Nie jestem cyborgiem do czytania wiadomości. Beata Tadla o telewizji i telewidzach
Anna Frankowska, iWoman.pl
Na antenie potrafi rozpłakać się, albo wybuchnąć śmiechem. Bo uważa, że telewidz jest mądry. Porzuciła TVN dla TVP. Rozstała się z mężem. – W życiu to właśnie zmiany nas kształtują - mówi znana dziennikarka.