menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

9.01.2002 Fotografia prasowa

Fotorgafowanie sztuki

Janusz Wójtowicz

Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.

Szczególną dziedziną fotografii prasowej jest fotografowanie sztuki. Mówiąc sztuka mamy tu na myśli spektakle teatralne, koncerty symfoniczne i rockowe, różnego rodzaje wernisaże, wystawy itp.

Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się przy bardzo trudnych warunkach świetlnych, praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.

Brak możliwości użycia lampy błyskowej (po pierwsze zepsułaby klimat zdjęcia zbudowany oświetleniem scenicznym, po drugie bardzo często lampy błyskowej używać po prostu nie wolno) dopingują do poszukiwania innych metod uzyskania ciekawego zdjęcia.

Nieocenione są tutaj jasne obiektywy o otworze względnym rzędu f 1:1,4 do f 1:2,8 oraz dobre tolerancyjne materiały negatywowe o wysokich czułościach ISO 800, 1600.

Bardzo często stosuje się forsowne wywoływanie negatywów, gdzie film ISO 800 możemy naświetlać jako 1600 , a w szczególnych wypadkach nawet jako 3200.

Nieraz bardzo pomocny bywa statyw lub monopod. Aparat z automatyką ekspozycji, to w tej pracy już standard.

Przydaje się punktowy pomiar światła i autofocus który poradzi sobie z ostrzeniem w tak trudnych warunkach.

Musimy pamiętać że w tego typu zdjęciach nic sobie wcześniej nie zaplanujemy. Idąc np. na koncert trudno przewidzieć jak będzie wyglądała scena, jakie będzie światło albo gdzie będziemy stali.

Należy pamiętać również że przede wszystkim nie wolno przeszkadzać widzom i artystom. Trzeba liczyć się z faktem że zdjęcia wykonane w tak trudnych warunkach będą okupione większym ziarnem, często będą poruszone i tylko mała część wykonanych fotografii nadawać się będzie do publikacji.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Zanim kupisz używany aparat

Janusz Wójtowicz
Poradnik dla początkujących fotoreporterów - jak wybrać odpowiedni sprzęt za właściwą cenę, żeby potem nie żałować.

Fotograf w sieci, czyli zasada ograniczonego zaufania

Emilia Szczepańczyk
Problem polskich twórców nie jest jedynie oddolny i nie dotyczy tylko umyślnej bądź nieumyślnej (spowodowanej brakiem wiedzy) kradzieży i nielegalnego wykorzystywania zdjęć, grafik czy innych materiałów cyfrowych. Często zdarza się, że to popularne portale podkładają nogę artystom.

Główne prawdy fotografii

Janusz Wójtowicz
Nie trzeba wielkich pieniędzy, aby robić dobre zdjęcia. Nie istnieje "najlepszy" aparat. Natomiast może być aparat "najlepiej dobrany do typu wykonywanych nim zdjęć".

Fotografia a prawo

Dorota Majka
Media zalewa fala drastycznych publikacji. Codziennie w prasie ukazują się zdjęcia poszarpanych ciał, skatowanych ludzi czy egzekucji podczas zamieszek. Artykuł pochodzi z serwisu www.reporter.edu.pl.

Moralne problemy fotografii prasowej

Michał Puszka
Dla większości ludzi zobaczyć znaczy tyle, co uwierzyć. Łączy się to z powszechnym przekonaniem, że fotografia nie kłamie. Z tego zaufania czerpie swoją siłę fotografia prasowa.

Fotografia prasowa - niemoralna czy bezprawna?

Paulina Dużyk-Dyna
Fotografowie chcą przekazać informacje o brutalnej rzeczywistości za pomocą zdjęcia, a przeciwnicy uważają ich za hieny, które gonią za sensacją i publikują makabryczne nieraz obrazy.

Moja droga do fotografii prasowej

Janusz Wójtowicz
Żeby być fotoreporterem trzeba posiadać wrodzoną umiejętność patrzenia obrazem, mieć coś do powiedzenia, opanować technikę fotografowania w stopniu który pozwala o niej zapominać przy pracy.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23