9.01.2002 Fotografia prasowa
Fotorgafowanie sztuki
Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się przy bardzo trudnych warunkach świetlnych, praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Brak możliwości użycia lampy błyskowej (po pierwsze zepsułaby klimat zdjęcia zbudowany oświetleniem scenicznym, po drugie bardzo często lampy błyskowej używać po prostu nie wolno) dopingują do poszukiwania innych metod uzyskania ciekawego zdjęcia.
Nieocenione są tutaj jasne obiektywy o otworze względnym rzędu f 1:1,4 do f 1:2,8 oraz dobre tolerancyjne materiały negatywowe o wysokich czułościach ISO 800, 1600.
Bardzo często stosuje się forsowne wywoływanie negatywów, gdzie film ISO 800 możemy naświetlać jako 1600 , a w szczególnych wypadkach nawet jako 3200.
Nieraz bardzo pomocny bywa statyw lub monopod. Aparat z automatyką ekspozycji, to w tej pracy już standard.
Przydaje się punktowy pomiar światła i autofocus który poradzi sobie z ostrzeniem w tak trudnych warunkach.
Musimy pamiętać że w tego typu zdjęciach nic sobie wcześniej nie zaplanujemy. Idąc np. na koncert trudno przewidzieć jak będzie wyglądała scena, jakie będzie światło albo gdzie będziemy stali.
Należy pamiętać również że przede wszystkim nie wolno przeszkadzać widzom i artystom. Trzeba liczyć się z faktem że zdjęcia wykonane w tak trudnych warunkach będą okupione większym ziarnem, często będą poruszone i tylko mała część wykonanych fotografii nadawać się będzie do publikacji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć. TOP3 według HolidayCheck
HolidayCheck
Przy pomocy smartfonów można zrobić już naprawdę piękne zdjęcia. Do ich dodatkowej obróbki dostępnych jest wiele darmowych aplikacji. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Oto 3 naszym zdaniem najlepsze.
Fotografowanie uroczystości oficjalnych
Janusz Wójtowicz
Fotografowanie oficjalnych wydarzeń związane jest z "decydującym momentem". Fotoreporter musi umieć intuicyjnie przewidzieć wydarzenie, tak aby w tej właśnie chwili zatrzymać je w kadrze.
Jak kręcić wakacyjne ujęcia
Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej.
Jak sprzedawać swoje zdjęcia na stocku
Konrad Bąk, Tomasz Tulik
Poradnik, jak zacząć sprzedawać swoje prace w banku zdjęć i na nich zarabiać. Szczególnie, że fotografia stockowa jest dosyć specyficzna i różni się od tej tradycyjnej.
Fotografia a prawo
Dorota Majka
Media zalewa fala drastycznych publikacji. Codziennie w prasie ukazują się zdjęcia poszarpanych ciał, skatowanych ludzi czy egzekucji podczas zamieszek. Artykuł pochodzi z serwisu www.reporter.edu.pl.
Jak i dlaczego podpisywać zdjęcia? Twoje zdjęcie. Twoje prawo!
Nikon Polska
Podpisywanie zdjęć imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem ich autorów to dobry obyczaj świadczący o poszanowaniu praw autorskich przez wykorzystujących fotografie.
Wyposażenie profesjonalnego studia fotograficznego
lobzowskastudio.pl
Rozpoczynającym działalność fotografom wydaje się, że celem osiągnięcia sukcesów wystarczy w pełni profesjonalny aparat fotograficzny oraz specjalistyczne oprogramowanie do obróbki zdjęć. Jednak aby możliwe było stworzenie studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia, potrzebujemy wszechstronnego wyposażenia, które to umożliwi nam wykonywanie pięknych zdjęć o bardzo dobrej jakości idealnie dopasowanych do okazji. [artykuł sponsorowany]