9.01.2002 Fotografia prasowa
Fotorgafowanie sztuki
Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się przy bardzo trudnych warunkach świetlnych, praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Brak możliwości użycia lampy błyskowej (po pierwsze zepsułaby klimat zdjęcia zbudowany oświetleniem scenicznym, po drugie bardzo często lampy błyskowej używać po prostu nie wolno) dopingują do poszukiwania innych metod uzyskania ciekawego zdjęcia.
- Nieocenione są tutaj jasne obiektywy o otworze względnym rzędu f 1:1,4 do f 1:2,8 oraz dobre tolerancyjne materiały negatywowe o wysokich czułościach ISO 800, 1600.
- Bardzo często stosuje się forsowne wywoływanie negatywów, gdzie film ISO 800 możemy naświetlać jako 1600 , a w szczególnych wypadkach nawet jako 3200.
- Nieraz bardzo pomocny bywa statyw lub monopod. Aparat z automatyką ekspozycji, to w tej pracy już standard.
- Przydaje się punktowy pomiar światła i autofocus który poradzi sobie z ostrzeniem w tak trudnych warunkach.
Musimy pamiętać że w tego typu zdjęciach nic sobie wcześniej nie zaplanujemy. Idąc np. na koncert trudno przewidzieć jak będzie wyglądała scena, jakie będzie światło albo gdzie będziemy stali.
Należy pamiętać również że przede wszystkim nie wolno przeszkadzać widzom i artystom. Trzeba liczyć się z faktem że zdjęcia wykonane w tak trudnych warunkach będą okupione większym ziarnem, często będą poruszone i tylko mała część wykonanych fotografii nadawać się będzie do publikacji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Rynek fotografii stockowej. Raport i prognozy Mordor Intelligence
KFi
Najszybciej rozwija się popyt w Azji, ale to Ameryka tworzy najwięcej treści wizualnych. Coraz częściej obraz generuje algorytm, a nie fotograf z aparatem. Najwięksi gracze inwestują w trenowanie sztucznej inteligencji. Darmowe platformy coraz odważniej wychodzą z niszy.
Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]
Krzysztof Fiedorek
Stabilne ujęcia to nie tylko kwestia estetyki - to podstawa wiarygodnego i komfortowego przekazu. Gimbal, czyli urządzenie do stabilizacji obrazu, to dziś nieodłączny element wyposażenia każdego, kto traktuje filmowanie poważnie. Ale jak wybrać odpowiedni? Tylko z pozoru sprawa jest prosta.
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.
Podobne artykuły:
Moja droga do fotografii prasowej
Janusz Wójtowicz
Żeby być fotoreporterem trzeba posiadać wrodzoną umiejętność patrzenia obrazem, mieć coś do powiedzenia, opanować technikę fotografowania w stopniu który pozwala o niej zapominać przy pracy.
Kiedy można nazwać się fotografem?
CEWE
Najprostszą odpowiedzią wydaje się być „Kup aparat”. Mawiają jednak, że przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon… Idąc tym tokiem myślenia, nie każdy posiadacz aparatu to fotograf. Przygotowaliśmy 8 podpowiedzi, które mogą zbliżyć Cię do nazywania się fotografem.
Fotografia, moje hobby
Janusz Wójtowicz
Stare powiedzenie mówi że "zdjęcie robi człowiek a nie aparat". Dużo w tym prawdy, ale nie da się ukryć że sprzęt ma duże znaczenie w jakości zdjęć jakie później dzięki niemu otrzymamy.
Fotosłownik
Janusz Wójtowicz
Od autobracketingu (AEB), przez Internal focusing (IF), do ultrasonic motor (USM). Słownik pojęć przydatnych każdemu fotoreporterowi.