27.10.2006 Warsztat reportera
Słowniczek telewizji cyfrowej
Grupa Vectra
Wraz z nowoczesnymi technologiami pojawiają się nowe skróty. Dobrze wiedzieć co oznaczają. Grupa Vectra przygotowała słownik pojęć związanych z telewizją cyfrową.
VOD (Video on Demand) - wirtualna wypożyczalnia, która pozwala na zamawianie programów z udostępnionego przez operatora katalogu. Dzięki temu abonent może wypożyczyć film, dowolny odcinek serialu czy też mecz ulubionej drużyny bez wychodzenia z domu.
PVR (Personal Video Recorder) - urządzenie elektroniczne, które umożliwia zaprogramowanie nagrania wybranego programu telewizyjnego. Dzięki temu abonent może go później obejrzeć w dowolnym momencie i z pominięciem reklam. PVR to gwarancja, że nie przegapimy ulubionego programu oraz, że nie będzie on kolidował z naszymi obowiązkami.
PPV (Pay per View) - usługa, która polega na płaceniu za konkretny program nadawany na wybranym kanale. Dzięki temu abonent nie musi decydować się np. na cały pakiet kanałów sportowych, aby obejrzeć mistrzostwa świata w piłce nożnej, tylko może zapłacić za kilka wybranych meczów.
EPG (Electronic Program Guide) - prosty w obsłudze przewodnik, ułatwiający przeglądanie programów nadawanych obecnie lub zaplanowanych przez poszczególne kanały telewizyjne. Dla ułatwienia wyszukiwania programy podzielone są na poszczególne kategorie. Oprócz tego EPG zawiera opisy programów, czas ich trwania, recenzje czy informacje o obsadzie aktorskiej.
STB (Set-Top-Box) - dekoder umożliwiający odbieranie telewizji cyfrowej. Jego instalacja i obsługa jest nieskomplikowana, a funkcje zostały przygotowane z myślą o wygodzie użytkownika.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Dziennikarstwo mobilne to już teraźniejszość
infoWire.pl
Do kręcenia smartfonami przekonują się dziennikarze, telewizje, firmy świadczące usługi wideo, a nawet filmowcy z Hollywoodu, nie wspominając już o wideoblogerach. Mówimy już nawet o nowej odmianie dziennikarstwa – dziennikarstwie mobilnym (angielskie mobile journalism, w skrócie MOJO).
Bliżej reportażu
Katarzyna Bocheńska
Co to takiego reportaż? Teoretycy utrzymują, że: reportaż jest gatunkiem z pogranicza dziennikarstwa i prozy.
Manipulacja w negocjacjach
Tomasz Urban
Rzecz jasna najlepszym sposobem jest rzeczowe skontaktowanie się w danej sprawie i dojście do kompromisu korzystnego dla obu stron, w praktyce jednak nie jest to takie proste.
Filozofia. Wykład I
Krzysztof Dowgird
Wykłady Magisterskiego Zaocznego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Greenwashing, czyli czym jest ekościema
SWPS
Greenwashing (po polsku określany czasem jako ekościema) to kreowanie przyjaznego środowisku wizerunku – produktu, usługi lub organizacji – bez podstaw w realnych działaniach proekologicznych. Firmy mogą angażować się w takie działanie, ponieważ nie niesie ono dodatkowych nakładów, a przyciąga konsumentów.
ONKOMOCNI. Czternaście wzruszających wywiadów o walce z rakiem
BARD
Dlaczego w klinice onkologicznej pachniało morzem i komu szpital kojarzy się z lotniskiem? Jak przeżywa chorobę trzylatek? Jak smakuje chemioterapia? Mama czy tata – kogo widzi się częściej przy łóżku chorego dziecka? Wszystkiego dowiecie się ze szczególnej książki „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień”.
Fake newsy mogą brać się się z chęci pomocy. Debata PAP
PAP MediaRoom
Duży udział w szybkim szerzeniu się dezinformacji, szczególnie dotyczącej kwestii zdrowotnych, ma, paradoksalnie, ludzki altruizm - uważają eksperci biorący udział w piątkowej debacie podczas trzydniowego konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia, organizowanego przez PAP.