23.10.2017 Fotografia prasowa
Fotografie z banków zdjęć. Jak wybierać, jak kupować i jak płacić
Beata Jaroszewska, Fotolia.pl
Serwisy microstockowe umożliwiają wszystkim użytkownikom Internetu dostęp do milionów zdjęć w doskonałej jakości, oraz ich zakup przy użyciu jednego kliknięcia, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak najłatwiej i najszybciej znaleźć upragniony obraz? Jaki model sprzedaży wybrać? Oto poradnik, jak efektywnie kupować pliki z banków zdjęć.

O tym, jak sprzedawać własne zdjęcia na serwisach stockowych, jak się do tego zabrać i jak przygotować zdjęcia pisali Konrad Bąk i Tomasz Tulik. A jak rzecz wygląda z drugiej strony, czyli przez pryzmat klientów, którzy zdjęcia chcą kupić?
Wyszukiwanie zdjęć
Wśród microstocków obok najpopularniejszego wyszukiwania po słowach kluczowych, najbardziej podstawowe jest grupowanie zdjęć wg głównych kategorii. Mogą to być np.: pejzaż, architektura, ludzie, fauna i flora, przedmioty, transport, spożywanie/gotowanie, sport i wypoczynek, tła i tekstury, abstrakcyjne i inne. Poza standardowym podziałem na główne kategorie pomocne dla użytkowników jest wprowadzenie rozszerzonych funkcji wyszukiwania, które pomogą zawęzić spektrum zainteresowania w wielomilionowych bazach obrazów. Bardzo pomocne okazuje się również wyszukiwanie kontekstowe, które pozwala użytkownikom odnaleźć obrazy w kontekście powiązanych z nimi słów kluczowych, pojedynczych lub w dowolnej liczbie wybranych z listy słów kluczowych użytych do opisu pliku.
Użytkownicy otrzymują dzięki temu rozwiązaniu sugestie obrazów, które są wybierane poprzez łączenie ze sobą poszczególnych słów kluczowych. Dla klientów, którym zależy tylko i wyłącznie na najnowszych, dodanych niedawno obrazach wygodnym rozwiązaniem jest filtr ‘online od’, który pokazuje wyniki wyszukiwania zgodnie z kryterium daty wprowadzenia pliku do bazy. Istnieją również wygodne narzędzia, które umożliwiają wyszukiwanie plików wg kryterium ceny. Jest ono szczególnie przydatne dla osób pracujących z niewielkim budżetem, które jednak chcą odnaleźć to jedno wybrane zdjęcie. Ten filtr pozwala na określenie maksymalnej ceny, w jakiej powinien znaleźć się szukany plik.
Przydatnym rozwiązaniem jest faceting wyników wyszukiwania, czyli kojarzenie ilości plików poprzez narzędzia selekcji w danym kryterium. Oprócz wyników wyszukiwania, wyświetlane mogą być także wyniki połączone z danym kontekstem wybranych kategorii. Na przykład podczas gdy wprowadzone słowa kluczowe „spotkanie+biznes” przedstawią ponad 60 tys. wyników, szacowanie wyników szukania pomoże szybciej wyselekcjonować rezultaty w bardziej sprecyzowanych kategoriach, takich jak np. „ludzie” oraz „technologia”.
Jak kupować zdjęcia na stockach?
Tradycyjnie obrazy w bankach zdjęć można kupować za pomocą kredytów, które się wcześniej wykupuje i które są „walutą” w wirtualnym świecie serwisów stockowych. Pliki można kupować również przez abonament. Dla osób, które rzadziej korzystają ze zdjęć stockowych dobrym rozwiązaniem może być zakup kredytów, lub innej formy umożliwiającej jednorazowy zakup. W przypadku Fotolii kredyty mogą być wykorzystane przez kolejnych 365 dni po ich zakupie, zatem klient ma dużo czasu na wybranie pożądanego obrazu. W zależności od serwisu różnią się minimalne kwoty zakupu kredytów. W Fotolii jest to 10 jednostek, gdzie zakup kredytów jest bardzo łatwy i dostępny poprzez różne formy płatności, np.:
- Płatność kartą bankową
- Płatność poprzez serwis PayPal
- Płatność poprzez serwis ClickAndBuy
- Płatność za pomocą e-przelewu (mTransfer, ING, iPKO, BZWBK, Multibank, Pekao24).
Z kolei dla osób, które często pobierają obrazy z banku i wykorzystują je w codziennej pracy lepszym rozwiązaniem jest wykupienie abonamentu. Na niektórych serwisach opcja ta gwarantuje elastyczne pobieranie plików w przystępnej cenie, bez potrzeby zakupu kredytów. Istnieje możliwość dobrania indywidualnych planów, które odpowiadają poszczególnym potrzebom i specyfice działalności. Dostępne są abonamenty indywidualne – pozwalające jednemu użytkownikowi na pobieranie obrazów każdego dnia lub abonamenty na wielu użytkowników – dzięki któremu więcej osób w ramach dużych organizacji ma dostęp do abonamentu i ma możliwość pobierania plików.
Przydatne jest również rozróżnienie pomiędzy abonamentami z dziennym i miesięcznym limitem pobrań. W serwisie Fotolia, w ramach zakupu w systemie online, abonamenty z limitem dziennym pozwalają zazwyczaj na pobranie do 250 obrazów dziennie. Natomiast miesięczne plany abonenckie pozwalają użytkownikowi pobrać nawet do 5000 obrazów miesięcznie. W zależności od tego czy zakup zdjęć jest chwilową potrzebą, czy codzienną koniecznością można również wybrać czas trwania abonamentu – zazwyczaj dostępne są subskrypcje na czas od 1 miesiąca nawet do roku. Tu warto wspomnieć, że abonament zakupiony na dłuższy okres pozwala na oszczędności w porównaniu do pojedynczych zakupów miesiąc po miesiącu.
Warto zatem zastanowić się który model zakupu plików z banku zdjęć będzie dla nas najbardziej odpowiedni biorąc pod uwagę specyfikę naszej działalności oraz częstotliwość korzystania z plików z microstocku.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Czy opłaca się zamawiać zdjęcia biznesowe?
portret24.pl
Dobrze wykonana sesja zdjęciowa staje się wizytówką firmy i odróżnia ją od konkurencji. W dobie internetu, kiedy każde przedsiębiorstwo musi działać w social mediach by nie zginąć, dobre zdjęcia są podstawą. [artykuł sponsorowany]
Dron dla fotografa
KF
Współczesna praca fotografa często wiążę się z wykorzystaniem dronów. Dają one bowiem olbrzymie możliwości wykonywania zdjęć, które bez ich wykorzystania byłyby dla nas po prostu niemożliwe do wykonania. Aby jednak dron rzeczywiście był nam pomocny, musimy starannie przemyśleć jego wybór.
Zdjęcia produktowe. Jak wybrać studio do sesji fotograficznej
Kaja Pomiankiewicz
Możliwości na apetyczne sesje fotograficzne jest nieskończenie wiele, a profesjonalnie przygotowane zdjęcia to dobry pomysł na ciekawy materiał, który przyciągnie do ciebie nowych klientów. Wszystko to jest możliwe dzięki studiom fotograficznym, oferującym wynajmującym coraz więcej udogodnień. Co warto wiedzieć, rezerwując taką przestrzeń? Podpowiadamy!
Gilles Bensimon
Anna Cymer
Jego zdjęcia publikowane są w 35 edycjach Elle na całym świecie i ogląda je każdego miesiąca... 20 milionów czytelników!
Moja droga do fotografii prasowej
Janusz Wójtowicz
Żeby być fotoreporterem trzeba posiadać wrodzoną umiejętność patrzenia obrazem, mieć coś do powiedzenia, opanować technikę fotografowania w stopniu który pozwala o niej zapominać przy pracy.
Sylwetka Henri Cartier-Bressona
Janusz Wójtowicz
Henri Cartier-Bresson urodził się we Francji w 1908 roku. W młodości interesował się malarstwem i filmem dokumentalnym. Przełomem stał się rok 1932 kiedy kupił sobie małoobrazkowy aparat Leica.
Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?
e-oko.pl
Kiedy fotografowanie z prostego hobby staje się pasją i sposobem na życie, zaczynamy szukać nowych, lepszych aparatów, które pozwolą na wykonywanie spektakularnych zdjęć. W swoich poszukiwaniach często kierujemy się pracami najlepszych fotografów. Jakimi aparatami wykonują zdjęcia profesjonaliści? Które z nich zasługują na uwagę? [artykuł sponsorowany]