13.11.2017 Warsztat reportera
Sposoby na dobry tekst na stronę internetową
Marta Bober, Conture.pl
Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty".

Mogłoby się zdawać, że wystarczy wpisać kilka najważniejszych informacji lub przeciwnie - zalać czytelnika całym morzem wskazówek. Nic bardziej mylnego. Napisanie dobrych tekstów na stronę internetową wymaga znalezienia złotego środka i podjęcia określonych kroków. Jakich?
Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest naszym odbiorcą i potencjalnym klientem. Czy to, co napiszemy przeczyta nastolatek, świeżo upieczona mama, mężczyzna na wysokim stanowisku czy wesoły pan na emeryturze. Warto stworzyć na tym etapie personę i maksymalnie sprecyzować profil czytelnika i odpowiedzieć sobie na pytania:
- Czego będzie szukał na stronie?
- Co jest dla niego ważne?
- Jakie wyznaje wartości?
- Co robi w wolnym czasie?
To tylko przykłady, które powinniśmy poddać dyskusji. Dzięki temu zyskasz cenną wiadomość i wskazówkę ułatwiającą dopasowanie stylu i języka treści.
Teksty SEO - jak zacząć?
Pomyśl, jakie słowa kluczowe i frazy są istotne dla twojej marki. Pamiętaj, że piszesz dla człowieka, nie robota. Wystrzegaj się sztucznie tworzonych zdań, powstałych tylko na potrzebę wplatania wybranej frazy. Dzisiejszy czytelnik jest coraz bardziej świadomy, przez co natychmiastowo wyczuje twoje intencje. Zdania typu "Dobry dentysta powinien być cierpliwy dla swoich pacjentów. Dentysta Warszawa Śródmieście podchodzi do pacjentów w sposób profesjonalny" nie będą wyglądać dobrze. Słowo kluczowe zastosowane w zdaniu powyżej jest rażące i zniechęca do dalszego czytania.
Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty". Słowa kluczowe można i tak naprawdę trzeba odmieniać, żeby wyglądały naturalnie i były niezauważalne dla czytelników.
Język korzyści - jak skutecznie sprzedawać
Można śmiało stwierdzić, że pisanie językiem korzyści to klucz do sukcesu. Pisz tak, by zainteresować czytelnika. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobierasz odpowiednie słowa i czy faktycznie idziesz w dobrym kierunku, poproś o ocenę znajomego. W tworzeniu dobrych tekstów na stronę internetową ważne jest to, by jak najlepiej opisać to, co oferujesz. W przypadku każdego produktu i usługi konieczne jest zaakcentowanie ich zalet i wartości, jakie zyska osoba decydująca się na ich zakup.
Możesz osobno wypunktować zalety lub sprawnie wzbogacić nimi tekst danego akapitu - wybór zależy od Ciebie. Wejdź w rolę swojego czytelnika i klienta i pomyśl, o czym chciałbyś przeczytać na stronie takiej, jak twoja. I zacznij działać! :)
Wartościowe treści - dlaczego warto dzielić się wiedzą?
Oczywiście wszystkie treści na stronie internetowej nie mogą być reklamowe. Choć jest to kuszące, strona nie powinna stanowić jedynie laurki powstałej na cześć twojej marki. Oprócz zachęty do skorzystania z usług firmy dobrze jest pomyśleć także o materiałach merytorycznych. Wszelkiego rodzaju porady, artykuły branżowe czy bieżące informacje o pojawiających się nowościach są istotne dla czytelnika.
Dzięki wartościowej treści możesz zbudować profesjonalny wizerunek, dlatego postaraj się przekazywać wartościową wiedzę i traktuj swojego czytelnika z szacunkiem. Nie zarzucaj go sztucznie tworzonymi artykułami czy wpisami na blogu, które będą skutecznie odpychać i zniechęcać do lektury.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Przegląd prasy i portali. O czym szumią media [LINK]
BARD
O czym szumią media? Przegląd nagłówków najważniejszych gazet i serwisów internetowych z Polski i świata. Wydarzenia dnia, kraj, świat, rynek mediów, gospodarka, sport, media zagraniczne, a nawet plotki i ciekawostki. W czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę. Zapraszamy!
Filozofia. Wykład II
Krzysztof Dowgird
Wykłady Magisterskiego Zaocznego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Jak zdać na dziennikarstwo. Etyka zawodowa
© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.
Piszmy szybko, żyjmy długo!
Adam Degler
Czym może być pisanie? Sztuką prostoty. Czego potrzeba, żeby nią było? Uczciwości i odrobiny pokory. Bo zawsze będzie ktoś, kto od nas lepiej pisze lub pisał.
Przyszłość media relations. Jakich informacji oczekują dziennikarze
dr Dariusz Tworzydło
Elektroniczne media tworzą nową jakość dialogu. Dostarczają wyzwań dla dziennikarzy i współpracujących z nimi piarowców. Już dziś mamy nieco inny marketing czy reklamę, które bazują na nowoczesnych formach przekazu. Oto kilka trendów, które warto uwzględnić w codziennej pracy w public relations.
Sztuka robienia wywiadu twarzą w twarz
Patrycja Kierzkowska
Jedna z najtrudniejszych form wywiadu i wydaje mi się, że nieco zanikająca. Starą, dobrą szkołę widać teraz chyba już tylko w tygodnikach politycznych albo Dużym Formacie Gazety Wyborczej.
Marie Digby. Sylwetka nowonarodzonej e-gwiazdy
Michał Chmielewski
Pewnego dnia japońsko-amerykańska dziewczyna z kalifornijskiego sąsiedztwa wysyła na Youtube.com kilka własnych gitarowych interpretacji znanych utworów. Być może był to jej najważniejszy krok w życiu.