menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

13.11.2017 Warsztat reportera

Sposoby na dobry tekst na stronę internetową

Marta Bober, Conture.pl

Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty".

fot. Conture

Mogłoby się zdawać, że wystarczy wpisać kilka najważniejszych informacji lub przeciwnie - zalać czytelnika całym morzem wskazówek. Nic bardziej mylnego. Napisanie dobrych tekstów na stronę internetową wymaga znalezienia złotego środka i podjęcia określonych kroków. Jakich?

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest naszym odbiorcą i potencjalnym klientem. Czy to, co napiszemy przeczyta nastolatek, świeżo upieczona mama, mężczyzna na wysokim stanowisku czy wesoły pan na emeryturze. Warto stworzyć na tym etapie personę i maksymalnie sprecyzować profil czytelnika i odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Czego będzie szukał na stronie?
  • Co jest dla niego ważne?
  • Jakie wyznaje wartości?
  • Co robi w wolnym czasie?

To tylko przykłady, które powinniśmy poddać dyskusji. Dzięki temu zyskasz cenną wiadomość i wskazówkę ułatwiającą dopasowanie stylu i języka treści.

Teksty SEO - jak zacząć?


Pomyśl, jakie słowa kluczowe i frazy są istotne dla twojej marki. Pamiętaj, że piszesz dla człowieka, nie robota. Wystrzegaj się sztucznie tworzonych zdań, powstałych tylko na potrzebę wplatania wybranej frazy. Dzisiejszy czytelnik jest coraz bardziej świadomy, przez co natychmiastowo wyczuje twoje intencje. Zdania typu "Dobry dentysta powinien być cierpliwy dla swoich pacjentów. Dentysta Warszawa Śródmieście podchodzi do pacjentów w sposób profesjonalny" nie będą wyglądać dobrze. Słowo kluczowe zastosowane w zdaniu powyżej jest rażące i zniechęca do dalszego czytania.

Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty". Słowa kluczowe można i tak naprawdę trzeba odmieniać, żeby wyglądały naturalnie i były niezauważalne dla czytelników.

Język korzyści - jak skutecznie sprzedawać


Można śmiało stwierdzić, że pisanie językiem korzyści to klucz do sukcesu. Pisz tak, by zainteresować czytelnika. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobierasz odpowiednie słowa i czy faktycznie idziesz w dobrym kierunku, poproś o ocenę znajomego. W tworzeniu dobrych tekstów na stronę internetową ważne jest to, by jak najlepiej opisać to, co oferujesz. W przypadku każdego produktu i usługi konieczne jest zaakcentowanie ich zalet i wartości, jakie zyska osoba decydująca się na ich zakup.

Możesz osobno wypunktować zalety lub sprawnie wzbogacić nimi tekst danego akapitu - wybór zależy od Ciebie. Wejdź w rolę swojego czytelnika i klienta i pomyśl, o czym chciałbyś przeczytać na stronie takiej, jak twoja. I zacznij działać! :)

Wartościowe treści - dlaczego warto dzielić się wiedzą?


Oczywiście wszystkie treści na stronie internetowej nie mogą być reklamowe. Choć jest to kuszące, strona nie powinna stanowić jedynie laurki powstałej na cześć twojej marki. Oprócz zachęty do skorzystania z usług firmy dobrze jest pomyśleć także o materiałach merytorycznych. Wszelkiego rodzaju porady, artykuły branżowe czy bieżące informacje o pojawiających się nowościach są istotne dla czytelnika.

Dzięki wartościowej treści możesz zbudować profesjonalny wizerunek, dlatego postaraj się przekazywać wartościową wiedzę i traktuj swojego czytelnika z szacunkiem. Nie zarzucaj go sztucznie tworzonymi artykułami czy wpisami na blogu, które będą skutecznie odpychać i zniechęcać do lektury.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:

Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek

Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.

Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG

Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.

Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu

Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.

Podobne artykuły:

Trafik na hajłeju

Beata Solomon-Satała
Bardzo się ubawiłam słuchając pewnej sportowej relacji z Olimpijskich zmagań w Atlancie kiedy to znany sprawozdawca sportowy usprawiedliwił opóźnienie swojej transmisji trafikiem na hajłeju właśnie. Wydaje się jednak, że ta spolszczona fraza dobrze obrazuje sytuację na dziennikarskim rynku.

Sztuka robienia wywiadu - kontekst wojny

Patrycja Kierzkowska
Tym razem zaprezentuję sztukę robienia wywiadu w kontekście… wojny. Tak! Wywiad to sztuka wojny. I nie przypadkiem kojarzysz (lub nie) to z Sun Tsu “Sztuka wojny”.

Najpierw pandemia, a teraz wojna. Czy staniemy się silniejsi?

SWPS
Wydawało nam się, że pandemia i wojna w środku Europy w XXI wieku to sceny z filmu katastroficznego. Jednak ostatnie dwa lata pokazały, że mogą stać się rzeczywistością. Jak te wydarzenia na nas wpływają? Jak różni się nasze zachowanie wobec koronawirusa i wojny? Dlaczego w obliczu zagrożenia stajemy się pomocni i solidarni?

Storytelling w reklamie, polityce i komunikacji. Tak wywiera się wpływ

Newseria Biznes
Storytelling, czyli opowiadanie historii, towarzyszy ludzkości od początku, a współcześnie jest jedną z najskuteczniejszych technik perswazji, wykorzystujących opowieść do budowania zaangażowania i wzbudzania emocji.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka Press
Press
Okładka Sport
Sport
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25