13.11.2017 Warsztat reportera
Sposoby na dobry tekst na stronę internetową
Marta Bober, Conture.pl
Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty".

Mogłoby się zdawać, że wystarczy wpisać kilka najważniejszych informacji lub przeciwnie - zalać czytelnika całym morzem wskazówek. Nic bardziej mylnego. Napisanie dobrych tekstów na stronę internetową wymaga znalezienia złotego środka i podjęcia określonych kroków. Jakich?
Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest naszym odbiorcą i potencjalnym klientem. Czy to, co napiszemy przeczyta nastolatek, świeżo upieczona mama, mężczyzna na wysokim stanowisku czy wesoły pan na emeryturze. Warto stworzyć na tym etapie personę i maksymalnie sprecyzować profil czytelnika i odpowiedzieć sobie na pytania:
- Czego będzie szukał na stronie?
- Co jest dla niego ważne?
- Jakie wyznaje wartości?
- Co robi w wolnym czasie?
To tylko przykłady, które powinniśmy poddać dyskusji. Dzięki temu zyskasz cenną wiadomość i wskazówkę ułatwiającą dopasowanie stylu i języka treści.
Teksty SEO - jak zacząć?
Pomyśl, jakie słowa kluczowe i frazy są istotne dla twojej marki. Pamiętaj, że piszesz dla człowieka, nie robota. Wystrzegaj się sztucznie tworzonych zdań, powstałych tylko na potrzebę wplatania wybranej frazy. Dzisiejszy czytelnik jest coraz bardziej świadomy, przez co natychmiastowo wyczuje twoje intencje. Zdania typu "Dobry dentysta powinien być cierpliwy dla swoich pacjentów. Dentysta Warszawa Śródmieście podchodzi do pacjentów w sposób profesjonalny" nie będą wyglądać dobrze. Słowo kluczowe zastosowane w zdaniu powyżej jest rażące i zniechęca do dalszego czytania.
Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty". Słowa kluczowe można i tak naprawdę trzeba odmieniać, żeby wyglądały naturalnie i były niezauważalne dla czytelników.
Język korzyści - jak skutecznie sprzedawać
Można śmiało stwierdzić, że pisanie językiem korzyści to klucz do sukcesu. Pisz tak, by zainteresować czytelnika. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobierasz odpowiednie słowa i czy faktycznie idziesz w dobrym kierunku, poproś o ocenę znajomego. W tworzeniu dobrych tekstów na stronę internetową ważne jest to, by jak najlepiej opisać to, co oferujesz. W przypadku każdego produktu i usługi konieczne jest zaakcentowanie ich zalet i wartości, jakie zyska osoba decydująca się na ich zakup.
Możesz osobno wypunktować zalety lub sprawnie wzbogacić nimi tekst danego akapitu - wybór zależy od Ciebie. Wejdź w rolę swojego czytelnika i klienta i pomyśl, o czym chciałbyś przeczytać na stronie takiej, jak twoja. I zacznij działać! :)
Wartościowe treści - dlaczego warto dzielić się wiedzą?
Oczywiście wszystkie treści na stronie internetowej nie mogą być reklamowe. Choć jest to kuszące, strona nie powinna stanowić jedynie laurki powstałej na cześć twojej marki. Oprócz zachęty do skorzystania z usług firmy dobrze jest pomyśleć także o materiałach merytorycznych. Wszelkiego rodzaju porady, artykuły branżowe czy bieżące informacje o pojawiających się nowościach są istotne dla czytelnika.
Dzięki wartościowej treści możesz zbudować profesjonalny wizerunek, dlatego postaraj się przekazywać wartościową wiedzę i traktuj swojego czytelnika z szacunkiem. Nie zarzucaj go sztucznie tworzonymi artykułami czy wpisami na blogu, które będą skutecznie odpychać i zniechęcać do lektury.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Przedszkolaki demaskują hipokrytów. Eksperyment Uniwersytetu SWPS
ekr/ bar/
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozpoznać hipokrytów, których oceniają gorzej od innych ludzi łamiących zasady – dowodzą badacze z Uniwersytetu SWPS. Opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na to, czy ich działania są spójne z deklaracjami, bo dzieci są uważnymi obserwatorami moralnej integralności.
Podobne artykuły:
Maxa Webera teoria socjologii stosunków politycznych
Krzysztof Dowgird
Max Weber niemiecki socjolog, żyjący w latach 1864-1920 był bezsprzecznie największym z niemarksistowskich socjologów stosunków politycznych. Wywarł on ogromny i nie malejący wpływ na wiele gałęzi nauk społecznych, w tym także na socjologię stosunków politycznych.
Dziennikarstwo - zawód i służba [LINK]
ks. Roman Kempny
Wywiad z abp. Johnem Patrickiem Foleyem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Wywiad pochodzi z serwisu www.opoka.org.pl. Był publikowany w "Gościu Niedzielnym".
Warto przeczytać. Instrukcja obsługi tekstów. Metody retoryki
Bartłomiej Dwornik
Chcesz poznać chwyty retoryczne, przydatne w komunikacji? Zestawienie praktycznych porad, wytłumaczonych na obrazowych przykładach przygotowało Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik
Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.