22.10.2018 Warsztat reportera
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik
Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.

Jednym z kluczowych aspektów pracy w marketingu i PR jest monitoring mediów. Po pierwsze, żeby wiedzieć co w mediach - również tych społecznościowych - mówi się i pisze na temat obsługiwanej marki. Po drugie - żeby określić skuteczność własnych działań PR i dowiedzieć się, które media były zainteresowane wysłanym komunikatem.
- W ostatnich latach zmieniły się media per se. Nastąpił koniec podziału online i offline. Klasyczne media (prasa, radio, telewizja) mają swoje wersje elektroniczne i prowadzą równocześnie komunikację w mediach społecznościowych, promując szerzej własne treści i otwierając się na dialog z odbiorcami - tłumaczy cytowana przez Interaktywnie.com Magdalena Tokaj z Instytutu Monitorowania Mediów. - Z drugiej strony social media traktowane są jako równoprawne źródło informacji wykorzystywanych następnie na łamach gazet czy w serwisach informacyjnych .
Samodzielne śledzenie mediów jest jednak niewykonalne. Dlatego eksperci radzą skorzystać do tego celu z jednego z wielu dostępnych narzędzi i platform:
- platformy Instytutu Monitorowania Mediów
- Brand24
- NewSpoint
- Meltwater
- Brandometr
- SentiOne
- Sentymetr
- MediaMon
- Press Service
- Monitoring można przede wszystkim wykorzystać do sprawdzania, co mówi się w sieci na temat marki albo firmy. Firmy bardzo często korzystają z możliwości „słuchania sieci” właśnie w tym celu - tłumaczy w raporcie Interaktywnie.cok Mikołaj Winkiel, chief evangelist w Brand24. - Monitoring sprawdza się też w przypadku szukania liderów opinii.
Przydatne w pracy marketingowca będą również narzędzia do pozyskiwania danych na temat potencjalnych klientów. Warto wspomnieć tutaj o:
- Google Analytics
- Kissmetrics
- systemach Customer Relationship Management
- Salesmanago
- Salesforce
- Kampanie online z zakresu lead generation to obecnie te najbardziej pożądane w branży B2B i najbardziej popularne zarazem, ponieważ to one właśnie mają w bezpośredni sposób przełożyć się na sprzedaż produktów lub usług - mówi autorom raportu Krzysztof Pałys, dyrektor handlowy i członek zarządu agencji marketingu internetowego Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. - Najpopularniejsze w w tym zakresie kampanie z wykorzystaniem Google AdWords,czyli systemu reklamowego Google, ale wszystko zależy od branży i tematyki przekazu.
A jak planować publikacje? Tamara Pielas, Content Executive w ContentHouse radzi na łamach raportu Interaktywnie.com, by na początku zadbać o odpowiedni dobór tematów. Pomóc w tym mogą takie narzędzia, jak:
- Answerthepublic.com
- Planner słów kluczowych Google AdWords
- Keywordtool.io
- Kolejnym krokiem jest planowanie dystrybucji treści. Nadrzędną zasadą jest regularność - radzi Tamara Pielas. - I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to proste, to rzeczywistość znacznie odbiega od oczekiwań.
***
Cały raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR" pobrać można bezpłatnie ze strony Interaktywnie.com.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Przedszkolaki demaskują hipokrytów. Eksperyment Uniwersytetu SWPS
ekr/ bar/
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozpoznać hipokrytów, których oceniają gorzej od innych ludzi łamiących zasady – dowodzą badacze z Uniwersytetu SWPS. Opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na to, czy ich działania są spójne z deklaracjami, bo dzieci są uważnymi obserwatorami moralnej integralności.
Podobne artykuły:
Sztuka robienia wywiadu - kontekst wojny
Patrycja Kierzkowska
Tym razem zaprezentuję sztukę robienia wywiadu w kontekście… wojny. Tak! Wywiad to sztuka wojny. I nie przypadkiem kojarzysz (lub nie) to z Sun Tsu “Sztuka wojny”.
Analiza współczesnych megatrendów
dr Lidia Pokrzycka
Relacja z ogólnopolskiej konferencji naukowej „Jednotka-społeczeństwo-państwo wobec megatrendów współczesnego świata”.
Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - dobór informacji a etyka
Agnieszka Osińska
Dziennikarz nieustannie staje przez koniecznością rozważania znaczenia wydarzenia, przypuszczalnego zainteresowania, a także możliwych konsekwencji upowszechniania wiadomości. Kryteria doboru informacji a etyka Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej i Trybuny po 11. września.
Readability, czyli czytelność tekstu. Narzędzia dla dziennikarza
Bartłomiej Dwornik
Nawet najbardziej merytoryczna treść musi być przedstawiona w przystępnej i atrakcyjnej formie. Po pierwsze, żeby odbiorca był w stanie ją zrozumieć. Po drugie, żeby była przyjazna dla oka. W obu przypadkach pomóc mogą maszyny. Oto kilka narzędzi do mierzenia czytelności tekstu, które przydadzą się każdemu dziennikarzowi.