22.10.2018 Warsztat reportera
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik

Jednym z kluczowych aspektów pracy w marketingu i PR jest monitoring mediów. Po pierwsze, żeby wiedzieć co w mediach - również tych społecznościowych - mówi się i pisze na temat obsługiwanej marki. Po drugie - żeby określić skuteczność własnych działań PR i dowiedzieć się, które media były zainteresowane wysłanym komunikatem.
- W ostatnich latach zmieniły się media per se. Nastąpił koniec podziału online i offline. Klasyczne media (prasa, radio, telewizja) mają swoje wersje elektroniczne i prowadzą równocześnie komunikację w mediach społecznościowych, promując szerzej własne treści i otwierając się na dialog z odbiorcami - tłumaczy cytowana przez Interaktywnie.com Magdalena Tokaj z Instytutu Monitorowania Mediów. - Z drugiej strony social media traktowane są jako równoprawne źródło informacji wykorzystywanych następnie na łamach gazet czy w serwisach informacyjnych .
Samodzielne śledzenie mediów jest jednak niewykonalne. Dlatego eksperci radzą skorzystać do tego celu z jednego z wielu dostępnych narzędzi i platform:
- platformy Instytutu Monitorowania Mediów
- Brand24
- NewSpoint
- Meltwater
- Brandometr
- SentiOne
- Sentymetr
- MediaMon
- Press Service
- Monitoring można przede wszystkim wykorzystać do sprawdzania, co mówi się w sieci na temat marki albo firmy. Firmy bardzo często korzystają z możliwości „słuchania sieci” właśnie w tym celu - tłumaczy w raporcie Interaktywnie.cok Mikołaj Winkiel, chief evangelist w Brand24. - Monitoring sprawdza się też w przypadku szukania liderów opinii.
Przydatne w pracy marketingowca będą również narzędzia do pozyskiwania danych na temat potencjalnych klientów. Warto wspomnieć tutaj o:
- Google Analytics
- Kissmetrics
- systemach Customer Relationship Management
- Salesmanago
- Salesforce
- Kampanie online z zakresu lead generation to obecnie te najbardziej pożądane w branży B2B i najbardziej popularne zarazem, ponieważ to one właśnie mają w bezpośredni sposób przełożyć się na sprzedaż produktów lub usług - mówi autorom raportu Krzysztof Pałys, dyrektor handlowy i członek zarządu agencji marketingu internetowego Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. - Najpopularniejsze w w tym zakresie kampanie z wykorzystaniem Google AdWords,czyli systemu reklamowego Google, ale wszystko zależy od branży i tematyki przekazu.
A jak planować publikacje? Tamara Pielas, Content Executive w ContentHouse radzi na łamach raportu Interaktywnie.com, by na początku zadbać o odpowiedni dobór tematów. Pomóc w tym mogą takie narzędzia, jak:
- Answerthepublic.com
- Planner słów kluczowych Google AdWords
- Keywordtool.io
- Kolejnym krokiem jest planowanie dystrybucji treści. Nadrzędną zasadą jest regularność - radzi Tamara Pielas. - I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to proste, to rzeczywistość znacznie odbiega od oczekiwań.
***
Cały raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR" pobrać można bezpłatnie ze strony Interaktywnie.com.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI
Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?
Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek
Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Podobne artykuły:
Artykulacja. Sztuka dobrego mówienia [FRAGMENT]
patronat Reporterzy.info
Powodzenie czy klęska zależą, niestety, bardzo często od dobrej wymowy. Przedstawiamy fragmenty książki "Sztuka dobrego mówienia" dra Mirosława Oczkosia. Tytuł wydaje Wydawnictwo RM. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.
Jak zdać na dziennikarstwo. Źródła informacji dziennikarskiej
© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.
Hieny czy czwarta władza? [LINK]
Krzysztof Piekarski
Dziennikarzy kilku pokoleń dzieli twarda walka o byt. Dziennikarstwo to trudny zawód, nie wystarczy mieć zdolności manipulatorsko-społeczne. Trzeba jeszcze mieć coś, co można by nazwać wyczuciem chwili, odbiorcy. [Artykuł pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl]
Praca w redakcji muzycznej
Piotr Chronowski
Jak wiadomo pracuję w redakcji muzycznej i właściwie moja praca i przygotowanie programu polega głównie na słuchaniu płyt. Słucham, słucham i jeszcze raz słucham.