menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

27.11.2017 Prawo w mediach

Prawa i obowiązki dziennikarza jako świadka

Kancelariapawelczak.pl

Świadkowie stanowią ważny element w odbywających się sprawach sądowych. Za ich pośrednictwem adwokaci są w stanie pokierować sprawą sądową, a Wysoki Sąd do wydania wyroku. Każdy ze świadków posiada nałożone obowiązki, lecz prócz tego przysługuje mu mnóstwo praw, o których może nie zdawać sobie sprawy. Dotyczy to również dziennikarzy, wystepujących przed sądem na przykład w związku z opisanymi przez nich wydarzeniami.

artykuł sponsorowany

Prawa i obowiązki dziennikarza jako świadkaźródło: kancelariapawelczak.pl

Istotne prawa przysługujące świadkowi


Podstawowym prawem świadka, które dotyczy również dziennikarzy, jest możliwość do odmowy przy składaniu zeznać. Prawo obowiązuje podczas toczących się rozpraw sądowych, podczas których świadek jest postawiony do składania zeznań przeciwko bliskiej mu osobie. Świadek ma wybór w obrębie takich okoliczności. Może bez problemów zeznawać przeciwko bliskiemu lub zrezygnować ze składania zeznań.

Kolejnym prawem jest odmowa odpowiedzi na postawione mu pytania. Prawo to jednak nie tyczy się każdego pytania. Skoncentrowane jest ono wyłącznie do pytań, które mogą zaszkodzić świadkowi lub bliskiej mu osobie, co ostatnie doprowadzi do odpowiedzialności karnej lub innych konsekwencji sądowych.

Ważnym prawem jest również możliwość przesłuchiwania z wyłączeniem jawności. Prawo to obowiązuje w przypadku, kiedy składane zeznania mogą urazić świadka lub jego bliskich na utratę utratę czci.

Prawo chroniące dziennikarzy


Przy prawie świadków należy wspomnieć o niezwykle istotnym prawie prasowym, które obejmuje dziennikarzy i wszystkie osoby publikujące materiały na łamach redakcji. Autorom materiałów prasowym przysługuje prawo do zachowania anonimowości przy składaniu zeznań w postaci dowodów będących materiałami prasowymi lub o zbliżonym charakterze. Autorzy mają prawo zastrzec dane osoby lub mogące wpłynąć na ujawnienie ich identyfikacji. Dziennikarz może być zwolniony z zachowania tajemnicy pod warunkiem wyrażenia zgody na ujawnienie danych.

Podstawowe obowiązki świadka


Obowiązkiem świadka jest wstawienie się w wyznaczonym terminie do składania zeznań. Dziennikarz nie jest tu wyjątkiem. Jeśli świadek nie pojawi się tego dnia w sądzie, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej.

Kolejnym obowiązkiem jest złożenie przyrzeczenia o mówieniu prawdy. Złamanie przyrzeczenia podczas składania zeznań może doprowadzić do kary pozbawienia wolności. Maksymalny wyrok w tym przypadku wynosi 3 lata. Z obowiązku do składania przyrzeczenia są zwolnione osoby wcześniej skazane za to lub do 17 roku życia.

Kary finansowe wynikające z braku wstawiennictwa świadka na przesłuchanie wynikają wyłącznie z braku usprawiedliwienia. Każda nieobecność usprawiedliwiona chorobą, kalectwem lub inną czynnością niepozwalającą na wstawienie się tego dnia, może zostać uznana. W tym przypadku Wysoki Sąd dopuszcza się do wyznaczenia innego terminu przesłuchania, który będzie odpowiedni dla osoby przesłuchiwanej.

Autor: kancelariapawelczak.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Plagiat w internecie. Oto, jak go uniknąć

infoWire.pl
Coraz więcej internautów prowadzi blogi czy kanały wideo, na których publikuje swoje treści. No właśnie, czy aby na pewno są one zawsze „swoje”? Nieznajomość prawa i zwykła ignorancja łatwo mogą doprowadzić do popełnienia plagiatu.

Plagiat, autor widmo, twórczość równoległa. Formy korzystania z utworu

Paweł Kowalewicz
Każda forma korzystania z cudzej twórczości jest powszechnie i błędnie uznawana za plagiat. Takich postaci użytkowania jest o wiele więcej, co postaram się przedstawić w niniejszym tekście.

Sharenting, czyli zdjęcia dzieci w internecie. Badanie IRCenter

KrzysztoF
Rodzice - internauci chętnie dzielą się w sieci informacjami na temat swoich dzieci. Publikują wizerunek, informacje osobowe czy wydarzenia z życia. Najczęściej nie zdając sobie sprawy z zagrożeń. Temu obszarowi polskiego internetu przyjrzała się firma badawcza IRCenter.

Regulacje UKE w sprawie Emitela będą dobre dla widzów i słuchaczy

Krzysztof Karpiński
Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał, że spółka Emitel w Polsce posiada „znaczącą pozycję rynkową”. Poza językiem prawniczym pozycję „znaczącą” określa się po prostu jako monopolistyczną. W związku z powyższym UKE stworzył projekty regulacji, pozwalających na dostęp do istniejącej infrastruktury operatorom alternatywnym.

Informacja publiczna niejawna

Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Schemat oraz przepisy regulujące pojęcie i zakres informacji publicznej niejawnej w polskim prawie.

Media wypaczają sens zdarzeń

Money.pl
Wypaczanie przez media sensu zdarzeń jest szkodliwe dla debaty publicznej - podkreśla Rada Etyki Mediów w oświadczeniu ze stycznia 2008 roku.

Big Data w Polsce. Firmy nie mają pomysłu na wykorzystanie danych

KF
Do stosowania rozwiązań z zakresu Big Data przyznaje się tylko od 11 do 16 proc. rodzimych firm. Tak wynika z badania firm OVH i Intel. Spośród firm, które jeszcze nie korzystały z Big Data, po technologię tę zamierza w tym roku sięgnąć tylko 2 proc. Tymczasem do zbierania danych o klientach przyznają się niemal wszystkie duże i małe firmy.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24