menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

13.11.2023 Prawo w mediach

Oszuści z Facebooka, LinkedIn i X. Schematy działań cyberprzestępców

Piotr Rozmiarek, Bitdefender.pl

Fałszywe oferty pracy, nieistniejące akcje charytatywne, rozdawanie pieniędzy oraz cyberincydenty. Oszuści stosują różne schematy w celu kradzieży pieniędzy i wrażliwych danych. Zespół Bitdefender przygotował poradnik do skutecznej obrony przed cyberprzestępcami na social mediach.

Oszuści z Facebooka, LinkedIn i X. Schematy działań cyberprzestępcówilustracja: bing.com/create

Jak cyberprzestępcy wykorzystują LinkedIn


Ta zorientowana na biznes platforma mediów społecznościowych nie jest obca oszustom, którzy wykorzystują ją do wykorzystywania osób poszukujących pracy. Hakerzy bardzo często wysyłają bezpośrednie wiadomości, tworzą fałszywe oferty pracy i podszywają się pod inne osoby.

Oszuści wykorzystują profile LinkedIn, aby zwiększyć swoją wiarygodność, zamieszczając oferty na fałszywe, dobrze płatne stanowiska lub oferty pracy w domu, za które wynagrodzenie jest zbyt atrakcyjne, aby mogło być prawdziwe. Ozdabiają swoje profile fałszywymi danymi uwierzytelniającymi, stanowiskami i stopniami naukowymi, aby realizować programy kryptograficzne i szybko się wzbogacić.

Wiesz, że to oszustwo, jeśli pracodawca lub przedstawiciel HR prosi Cię o pieniądze, abyś dostał pracę!

Jak cyberprzestępcy wykorzystują Facebook (Meta)


Biorąc pod uwagę blisko 3 miliardy aktywnych użytkowników Facebooka, nie jest zaskoczeniem, że cyberprzestępcy rozpoczęli wysoce dochodową operację oszustwa na tej platformie mediów społecznościowych. Niektórzy hakerzy skupiają się na oszukiwaniu użytkowników Facebook Marketplace, przejmując konta lub tworząc fałszywe aukcje w celu promowania oszustw związanych z kryptowalutami, akcjami charytatywnymi i usługami towarzyskimi.

REKLAMA

Wielu oszustów wykorzystuje także sfałszowane, skradzione lub sklonowane konta do tego, aby docierać do milionów obserwatorów i żerować na ich ufnej naturze w celu zarabiania nielegalnych pieniędzy.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują X (dawniej znany jako Twitter)


Do najpowszechniejszych rodzajów oszustw na X należą praktyki związane z rzekomym rozdawaniem pieniędzy oraz cyberincydenty polegające na podwajaniu kryptowalut i phishing za pośrednictwem fałszywych kont zaprojektowanych tak, aby przypominały profile znanych osób publicznych lub firm. Celem oszustów jest kradzież danych i pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników, a także rozpowszechnianie phishingu za pośrednictwem obserwujących oraz udostępniania postów.

W jaki sposób chronić się przed oszustwami na mediach społecznościowych?


- Oszustwa w mediach społecznościowych to ciągłe wyzwanie, z którym trzeba walczyć dzięki świadomości i proaktywnym środkom, takim jak utrzymywanie dobrej higieny cybernetycznej podczas wszystkich działań w sieci oraz wykorzystywanie narzędzi, które pozwolą nam wzmocnić naszą ochronę - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender. - Do najskuteczniejszych z nich możemy zaliczyć skuteczny system antywirusowy, prywatną sieć VPN oraz menadżer haseł.

Czytaj prasę w PDF

Poniżej przedstawiamy krótki poradnik przygotowany przez zespół Bitdefender:


  • Uważaj na podszywanie się i przejęte konta, które mogą zostać wykorzystane do oszustw. Analizuj wszystkie przychodzące wiadomości bezpośrednie zawierające linki lub obietnice gwarantowanych zwrotów z inwestycji i kryptowalut. Zastanów się, zanim klikniesz jakiekolwiek linki lub pobierzesz załączniki na swoje urządzenie. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować Twój komputer oprogramowaniem szpiegującym lub trojanami kradnącymi dane uwierzytelniające.
  • Sprawdzaj wszystkie możliwości zakupów, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby mogły być prawdziwe i nigdy nie kupuj towarów od sprzedawców, którzy akceptują wyłącznie płatności kartami upominkowymi lub przelewami bankowymi.
  • Włącz 2FA lub MFA (jeśli to możliwe) na wszystkich kontach w mediach społecznościowych i skorzystaj z ustawień prywatności. Rozważ ustawienie swojego profilu na prywatny, aby chronić swoją tożsamość i uniemożliwić cyberprzestępcom zbieranie Twoich danych osobowych lub atakowanie Cię oszustwami. W ten sposób chronisz także swoich przyjaciół i członków rodziny przed osobami, które mogą próbować się pod Ciebie podszyć lub wykorzystać Twoje dane do kradzieży.
  • Stosuj rozwiązanie zabezpieczające w celu ochrony przed phishingiem, fałszywymi linkami i złośliwym oprogramowaniem.
  • Nigdy nie udostępniaj informacji finansowych, danych wrażliwych ani plików multimedialnych osobom poznanym w Internecie.
  • Udostępniaj mniej danych o sobie. To, że jesteś w mediach społecznościowych, nie oznacza, że ​​musisz ujawniać całe swoje życie osobiste i dzielić się informacjami. Oszuści zazwyczaj eksplorują profil docelowy, aby zebrać informacje o Tobie i dostosować swoją taktykę, aby Cię oszukać.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Prawo w mediach:

Prawo wkrótce będzie tworzyć nam AI. Prognozy eksperta PIE [ROZMOWA]

Mira Suchodolska
– Zanim algorytmy zaczną wydawać wyroki, pewnie jeszcze minie trochę czasu, ale już wkrótce AI będzie pomagała tworzyć uzasadnienia do decyzji sądowych i uczestniczyć w procesie tworzenia aktów prawnych – przewiduje Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Jak rządy w Azji Południowej manipulują mediami. Raport IFJ

Krzysztof Fiedorek
Azja Południowa zmaga się z ogromnymi wyzwaniami w utrzymaniu demokracji i wolności prasy. Najnowszy raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), „Artificial Independence: The Fight To Save Media and Democracy”, przedstawia rosnące zagrożenia dla dziennikarzy, którzy mierzą się z przemocą, presją finansową i cenzurą

Influencer i podatki. Jaki podatek od umowy barterowej?

Mikołaj Gendaszyk
Influencer otrzymuje produkty lub usługi w zamian za promocję, recenzję lub innego rodzaju działania marketingowe. Barter polega więc na wymianie usług lub towarów bez bezpośredniego przepływu pieniędzy. Rodzi się zatem wątpliwość, w jaki sposób umowy barterowe powinny być rozliczane pod kątem fiskusa.

Podobne artykuły:

Deklaracja Zasad Międzynarodowej Federeacji Dziennikarzy

International Federation of Journalists
Ta międzynarodowa Deklaracja rozumiana jest jako kodeks zawodowy dziennikarzy.

Cyberzagrożenia i ochrona danych na home office

Sebastian Kisiel
Przestępcy wykorzystują fakt, że ludzie przebywają w domu. Wzrosła liczba oszustw internetowych wymierzonych w konsumentów, a także cyberataków dokonywanych na osobach pracujących zdalnie.

Legal Design w praktyce. Tak powinny wyglądać ustawy dla wzrokowców

Katarzyna Ploetzing
Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy w codziennym życiu napotykają ograniczenia - słabo widzą, wolniej przetwarzają informacje, odbierają świat innymi zmysłami. Przez długi czas potrzeby takich osób były ignorowane. Żyjemy jednak w epoce zmian.

Upominki od firm - przyjmować czy nie?

Patrycja Kierzkowska
Zdania w tej kwestii są podzielone. Przyjęcie prezentu do niczego nie zobowiązuje, ale daje przekonanie, że można Cię kupić.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

reklama



gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Książki. Magazyn do Czytania
Książki. Magazyn do Czytania
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Sport
Sport
Okładka Świat Nauki
Świat Nauki
Okładka Tygodnik Powszechny
Tygodnik Powszechny
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25
stats