27.11.2017 Marketing i PR
Czy content marketing nadal jest królem?
Marta Bober, PR Manager Conture

Co chwilę pojawiają się nowe narzędzia do promocji i budowania relacji z klientami. Czy wśród tego natłoku nowości warto nadal polegać na potencjale starego, poczciwego contentu?
Czym tak naprawdę jest ten słynny content marketing?
Wydawać by się mogło, że to pytanie retoryczne. Content marketing jest obecny w marketingu od dawna. Mimo to, zgodnie z najnowszym raportem dotyczącym Marketingu i PR w Polsce, nadal tylko 28% ankietowanych firm wykorzystuje marketing treści w swojej firmie, a tylko 46% o nim w ogóle słyszało. Jest to szansa na wyróżnienie się i zdobycie przewagi dla firm, które od dłuższego czasu pracują nad strategią content marketingową. Dzięki swoim regularnym działaniom mogą zostawić konkurencję daleko w tyle.
Content marketing, czyli tzw. marketing treści, to wszystkie działania dotyczące publikowania i rozpowszechniania treści w Internecie, które dostarczają odbiorcom konkretnych informacji i danych. Dozwolone są formy tekstowe, wideo, graficzne i dźwiękowe, dlatego mogą to być artykuły, raporty, infografiki, webinary czy podcasty.
Marketing treści to strategia marketingowa. Dlatego bardzo ważne jest, aby działania w tym zakresie były spójne i przemyślane. Content nie może opierać się na przypadkowych publikacjach i spontanicznych decyzjach, całość musi być dokładnie zaplanowana i odpowiadać logicznej koncepcji. Nie oznacza to oczywiście sztywnego podejścia i trzymania się z góry ustalonych tematów. Szczególnie w branżach dynamicznie rozwijających się ważne jest nadążanie za aktualnymi trendami i dostarczanie najświeższych treści, które mają największą wartość dla odbiorcy.
Trendy obowiązujące w content marketingu
Marketing rozwija się szybko i dynamicznie. Podobnie jest z content marketingiem. Strategie w tym zakresie ewoluują i dostosowują się do nowych oczekiwań odbiorców, aby dostarczać im jak najwięcej użytecznych treści. Dlatego obecnie content marketing to już nie tylko treść pisana, czyli artykuły, twitty czy posty na Facebooku. Biorąc pod uwagę najnowszy raport dotyczący działań w zakresie marketingu i PR’u w Polsce, śmiało można stwierdzić, że najważniejszym trendem w content marketingu w roku 2017 był wzrost znaczenia profesjonalnych treści eksperckich w formie wideo.
Firmy, które wykorzystują marketing treści, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców i unowocześniają swoje blogi firmowe. Pomiędzy kolejnymi artykułami coraz częściej pojawiają się treści wideo, głównie w postaci webinarów. To forma edukowania wszystkich interesariuszy firmy, za pomocą różnej długości filmików, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Dużą sławą cieszą się również podcasty, czyli internetowe publikacje w formie dźwiękowej, najczęściej pojawiające się cyklicznie.
Czy nadal warto wykorzystywać content marketing?
W dzisiejszych czasach specjaliści od marketingu powinni trzymać cały czas rękę na pulsie. Marketing rozwija się szybko, co chwilę pojawiają się nowe narzędzia, które mają za zadanie ułatwić budowanie relacji z klientami.
Czy w takim razie, w natłoku nowości warto skupiać się jeszcze na contencie? Odpowiedź stanowczo brzmi tak. Content marketing rozwija się tak samo intensywnie, jak inne strategie marketingowe. Warto iść z duchem czasu i dostarczać użytecznych treści swoim klientom, pracownikom i partnerom biznesowym za pomocą blogów eksperckich wzbogaconych o podcasty i materiał wideo, takie jak webinary czy wywiady. Nie należy również zapominać o dobrej jakościowo treści w postaci artykułów i przyciągających uwagę infografik i zdjęć. Content marketing nadal daje wiele możliwości i jest jedną z najskuteczniejszych strategii w budowaniu trwałych relacji z odbiorcami.
*****
źródło:
http://www.pmrcr.com/wp-content/uploads/2017/10/2017_Marketing_i_PR_w_Polsce.pdf
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
Podobne artykuły:
Transparentność przekazu w influencer marketingu
Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing, to przestrzeń komunikacji wielu marek i firm, w której wciąż krystalizują się zasady współpracy i oznaczania postów reklamowych. Choć to twórca ponosi odpowiedzialność za jasność przekazu, to nie może być ona obojętna dla klientów i agencji.
Personalizacja w wideomarketingu. Dwa razy więcej zaangażowania
Anna Kacprzyk
Według Jamesa McQuivey, eksperta od marketingu cyfrowego, minuta wideo jest odpowiednikiem 1,8 miliona słów. Z kolei według HubSpot, spersonalizowane wideo generuje o 42% więcej zysków, niż niespersonalizowane treści. A do 2019 roku wideo będzie stanowić 80% całego ruchu internetowego na świecie.
Marketing w grach. Gaming jako nośnik reklamowy
Gameset, BARD
Rewolucja kulturowa gamingu jako pierwszego immersyjnego medium trwa od lat i teraz obserwujemy jej apogeum. Przy premierze Cyberpunk 2077, gry, o której tylko między listopadem a grudniem 2020 dotarła do przeszło 1,1 miliarda internautów, czyli 24% wszystkich.
Telewizja daje mały wybór. W sieci o sukcesie filmu decyduje 8 sekund
Katarzyna Sadło
Kluczem do sukcesu na rynku wideo jest storytelling, bo tylko 5 proc. widzów pamięta statystyki, za to aż 65 proc. historię. Co zrobić, by zainteresować widzów w czasach, kiedy co sekundę powstaje 211 milionów filmów? Odpowiedzi szukali uczestnicy festiwalu komunikacji interaktywnej Filmteractive.