9.04.2018 Warsztat reportera
Jak określić grupę docelową
Krzysztof Kłosiński, Conture
Właściwe określenie tego, kto jest naszym odbiorcą jest kluczowe, aby komunikat był skuteczny. Nie możemy pozwolić na to, aby osoba czytająca nasz tekst, czuła pewien dyskomfort i nie do końca rozumiała język, którym się posługujemy. Oto, krótki poradnik, który pokaże, w jaki sposób można określić grupę docelową.

Jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia przekazu, powinniśmy zastanowić się jaka jest nasza grupa docelowa. Zaczniemy od stworzenia persony.
Czym jest persona i jak ją stworzyć?
Persona to szczegółowa charakterystyka naszego idealnego odbiorcy. To opis typowego przedstawiciela naszej grupy docelowej, który pozwala określić jego priorytety i potrzeby, a także sposób, w jaki się z nim komunikować. Aby stworzyć personę, należy odpowiedzieć na kilkanaście pytań:
- Kim ona jest?
- Gdzie mieszka?
- Czym się zajmuje?
- Jakie są jej pasje i zainteresowania?
- Z jakimi problemami się boryka?
- Jak wygląda jej plan dnia?
- W jaki sposób korzysta z sieci?
- Czego szuka w internecie? Jakich treści i informacji potrzebuje?
- Jakich unikalnych porad i wartości możemy jej dostarczyć?
- Dlaczego interesuje się naszą marką? Czego od nas oczekuje?
- Czemu to my, a nie nasza konkurencja, zdobyliśmy jej uwagę?
Dobrze skonstruowana persona, to szczegółowy opis człowieka, który warto potraktować jako charakterystykę dobrego przyjaciela. Nasza persona nie może mieć przed nami żadnych tajemnic i powinna być nam znana na wskroś. Warto pamiętać, że takich person można stworzyć kilka - każda będąca przedstawicielem innej grupy docelowej.
Wiadomym jest, że nasze komunikaty nie będą zawsze idealnie dopasowane tylko do jednej grupy ludzi, dlatego możemy spróbować połączyć kilka różnych person w jedną większą całość i według tego tworzyć przekaz.
Grupa docelowa a kanał dystrybucji treści
Na podstawie stworzonych przez nas person, jesteśmy w stanie określić najważniejsze grupy docelowe, do których będziemy kierować nasze komunikaty. Warto również skorzystać ze statystyk demograficznych i odpowiednio dopasować kanały dystrybucji treści - inne osoby znajdziemy na Snapchacie, a inne na Facebooku. Ponadto młodsze osoby będą zwolennikami treści wideo, w przeciwieństwie do starszych, którzy raczej skupią się na tekście pisanym. Źródłem tego typu danych są różnorodne narzędzia, takie jak:
- Facebook Insights,
- Buzzsumo,
- Keyword.io,
- Hotjar,
- Sotrender
- czy Brand24.
Możemy spróbować doprecyzować naszą grupę docelową samemu, przeprowadzając różnego rodzaju eksperymenty. Przykładowo można stworzyć dwa różne posty na Facebooku, pisane odmiennym stylem i zwyczajnie sprawdzić w statystykach, a także bazując na komentarzach, który z nich przyjął się lepiej. Tym samym z biegiem czasu będziemy coraz lepiej poznawać naszych odbiorców, a nasze treści będą trafiać w czuły punkt.
PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Przedszkolaki demaskują hipokrytów. Eksperyment Uniwersytetu SWPS
ekr/ bar/
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozpoznać hipokrytów, których oceniają gorzej od innych ludzi łamiących zasady – dowodzą badacze z Uniwersytetu SWPS. Opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na to, czy ich działania są spójne z deklaracjami, bo dzieci są uważnymi obserwatorami moralnej integralności.
Podobne artykuły:
Radiowy wyjątek
Michał Chmielewski
Radia słucham dużo, podobnie jak muzyki. Dlatego moich wymagań nie spełnia tak wiele stacji. Radiu BIS natomiast mogę szczerze powiedzieć - gratulacje!
Rola mediów
Anna Draszek
Mówi się, że media są tak zwaną "czwarta władzą". Środki masowego przekazu tworzą podstawę systemu komunikowania się w kulturze masowej i w wysokim stopniu określają jej charakter.
Przyszłość media relations. Jakich informacji oczekują dziennikarze
dr Dariusz Tworzydło
Elektroniczne media tworzą nową jakość dialogu. Dostarczają wyzwań dla dziennikarzy i współpracujących z nimi piarowców. Już dziś mamy nieco inny marketing czy reklamę, które bazują na nowoczesnych formach przekazu. Oto kilka trendów, które warto uwzględnić w codziennej pracy w public relations.
Readability, czyli czytelność tekstu. Narzędzia dla dziennikarza
Bartłomiej Dwornik
Nawet najbardziej merytoryczna treść musi być przedstawiona w przystępnej i atrakcyjnej formie. Po pierwsze, żeby odbiorca był w stanie ją zrozumieć. Po drugie, żeby była przyjazna dla oka. W obu przypadkach pomóc mogą maszyny. Oto kilka narzędzi do mierzenia czytelności tekstu, które przydadzą się każdemu dziennikarzowi.