menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

16.07.2018 Marketing i PR

Barometr Altavia. Jak i gdzie kupują Polacy

Altavia Polska

Driverami zakupowymi, czyli czynnikami, które sprawiają, że klienci przychodzą do tego a nie innego sklepu są przede wszystkim: gazetka/katalog/ulotka oraz polecenie znajomych, a także po prostu przypadek. W pierwszej odsłonie polskiej edycji Barometru Altavia przebadano relacje konsumentów z niemal 100 markami sieci handlowych
Barometr Altavia. Jak i gdzie kupują Polacyźródło: Altavia Polska

W pierwszej polskiej edycji badania wzięło udział 3000 respondentów, a pytania dotyczyły niemal 100 marek sieci handlowych z 6 sektorów: spożywczego, odzieży, butów i dodatków, RTV i AGD, kosmetycznego, materiałów remontowo-budowlanych oraz artykułów wyposażenia wnętrz, sprzętu i ubrań sportowych.

Klienci sieci handlowych byli pytani jak czują się w sklepie i jak postrzegają robienie w nim zakupów.
Na podstawie 10 kluczowych wartości oczekiwań klientów sprawdzane było postrzeganie danej sieci przez osoby dokonujące w niej zakupów.

Ankietowani proszeni byli o odpowiedzi według kryteriów:

  • Korzystając z tego sklepu oszczędzasz pieniądze.
  • Korzystając z tego sklepu oszczędzasz czas.
  • Korzystając z tego sklepu znajdujesz wszystko, czego potrzebujesz.
  • Korzystając z tego sklepu znajdujesz wszystkie informacje, których potrzebujesz podczas zakupów.
  • Korzystając z tego sklepu czujesz się bezpiecznie i masz zaufanie do produktów, które w nim kupujesz
  • Korzystając z tego sklepu czujesz się szanowany/a i masz do niego zaufanie.
  • Korzystając z tego sklepu możesz wymieniać informacje z innymi klientami lub nawet z producentami.
  • Korzystając z tego sklepu przeżywasz przyjemne chwile.
  • Sklep towarzyszy ci i pomaga podczas zakupów.
  • Jest to sklep odpowiedzialny, który ma określone wartości.

Badanie pokazuje przede wszystkim szczegóły dotyczące relacji klientów z poszczególnymi markami sieci handlowych, ale także wyniki danego sektora, według kryteriów sektora.

Analizowane były na przykład:

  • spełnienie oczekiwań klienta - wyniki / trendy
  • porównanie według oczekiwań klientów
  • główne powody przyjścia do sklepu konkretnej marki
  • rekomendacje: jakie powinny być priorytety działań sieci handlowych
  • znajomość marki i powody rezygnacji z zakupów w sklepie
  • bliskość/sąsiedztwo: marki najbliższe domu
  • traffic driver: co spowodowało, że kupujesz w tym sklepie?

Z badania “Barometr. Jak i gdzie kupują Polacy?” wynika, że polscy klienci pozytywnie oceniają zmiany jakie zachodzą u liderów sieci na rynku detalicznym - w każdym z badanych sektorów trzej najlepsi gracze wskazywani są jako „zmieniający się w dobrym kierunku”, a przykładowo w branży spożywczej aż 77 proc. respondentów wskazuje, że tak właśnie zmienia się sieć będąca liderem. Podobne wyniki odnotowują liderzy w pozostałych kategoriach (w sektorze odzieży i RTV/AGD po 71%, kosmetycznym 72%, DIY i wyposażenia domu 76%, sportowym 77%).


Sektor spożywczy odnotował nieco niższe od innych sektorów średnie zadowolenie klientów z doświadczeń zakupowych – średnia ocena dla tej branży wyniosła 7,2 w skali 1-10. Liderzy zajmujący pierwsze trzy miejsca w branży spożywczej odnotowali wyniki sporo wyższe, na poziomie odpowiednio 8,1; 8 i 8 punktu. Z kolei sieci zajmujące ostatnie 3 miejsca zanotowały wyniki na poziomie 5, 5,5 i 6,4 punktu. Średnie dla innych branż wyniosły: odzież – 7,8; RTV/AGD - 7,6; kosmetyki - 7,8; DYI / wyposażenie domu – 7,8 i sport – 7,7 punktu.

Sektor spożywczy wypadł też stosunkowo najsłabiej w kategorii „zgodności z wartościami kupującego” – uzyskał 29 punktów na 100 możliwych, podczas gdy najlepiej oceniany sektor sportowy – 42 punkty (pozostałe: odzież – 32 pkt, kosmetyczny – 40 pkt, DYI / wyposażenie domu – 36 pkt).

Okazuje się, że współczynnik rezygnacji z zakupów w żadnym sektorze nie przekracza 20 procent i waha się od 14 proc. w przypadku sklepów RTV/AGD do 19 proc. w sektorze spożywczym (pozostałe: odzieżowy – 16 proc., kosmetyczny -16 proc., DYI/wyposażenie domu – 15 proc, sport – 17 proc.). Współczynnik rezygnacji z zakupów oznacza, ile procent klientów danego sklepu nie wróci tam na zakupy.

Co ciekawe konsumenci słabo oceniają jakość komunikacji z innymi uczestnikami procesu zakupowego (choć jednocześnie wskazują, że nie jest to dla nich najważniejsza z kategorii warunkującej jakość zakupów). Najniżej spełnianym oczekiwaniem klientów jest możliwość wymiany informacji - niezależnie od sektorów średnia ocean nie przekracza w tej kategorii 35 punktów na 100.

Bardzo ciekawy jest rzut oka na czynniki, które sprawiają, że klienci przychodzą do tego, a nie innego sklepu (tzw. traffic drivers czyli drivery zakupowe). Są wśród nich takie kanały informacyjne jak: portale społecznościowe, strona www, porównywarka cen, aplikacja mobilna, wyszukiwarka internetowa, reklama outdoorowa, reklama radiowa, reklama telewizyjna, czy mailingi promocyjne. Jednak na podium, niezależnie od kategorii sklepów, pojawiają się trzy inne drivery: gazetka/katalog/ulotka oraz polecenie znajomych, a także po prostu przypadek (“zachodzę do sklepu przez przypadek przechodząc obok”).

- Detaliści i marketerzy stoją dziś przed dużymi wyzwaniami, w obliczu coraz szybciej zmieniających się zwyczajów, potrzeb i upodobań konsumentów. W ostatnich latach tradycyjne wzory zanikają, coraz trudniej segmentować konsumentów według dawnych kategorii. To wyraźna zmiana perspektywy, która stwarza potencjalne zagrożenia, ale też nowe szanse i możliwości – mówi Ireneusz Laskowski, General Director Altavia Polska - Na polskim rynku istnieją oczywiście rozmaite badania dotyczące handlu detalicznego, jednak nasze badanie jest unikatowe, ponieważ koncentruje się na punkcie widzenia konsumentów, ich doświadczeniach związanych z zakupami i konsumpcją, bada relacje pomiędzy sieciami handlowymi a klientami. Tego typu pogłębione dane to dla sieci handlowych i marketerów materiał do przemyśleń na temat procesów zakupowych, jak również budowania wizerunku i lojalności.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie marzec-kwiecień 2018 roku na grupie 3000 dorosłych osób, statystycznie reprezentatywnej dla całej populacji kraju.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate

Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska

KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.

Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025

Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.

Podobne artykuły:

Boty na infoliniach. Badanie Armatis Customer Experience Index

KF
Prawie 2/3 Polaków deklaruje, że podczas kontaktu z działem obsługi klienta zetknęło się z chatbotem lub botem głosowym. Takiej formie obsługi częściej towarzyszą negatywne emocje. Niemal 3/4 Polaków wolałaby zaczekać w kolejce na obsługę przez człowieka niż zostać natychmiast obsłużonym przez bota.

RakReaton, czyli rekreacją w raka!

Izabela Sałamacha
Spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz nordic walking? Dołącz do wrześniowego wyzwania RakReaton i dołóż swoje kilometry, aby 100 000 złotych trafiło na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową. To proste i nic nie kosztuje, a satysfakcja z pomagania gwarantowana.

CEPA Rolki Reggae Rekord. 24 godziny dla dzieci chorych na raka

Rolki Reggae Rajd
Patronujemy NIEZWYKŁEMU wydarzeniu. 30 marca w samo południe na wrocławskim Rynku Agata i Wojciech Miszewscy, małżeństwo zwariowanych rolkarzy z Rolki Reggae Rajd, spróbują ustanowić rekord Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach. Wydarzenie CEPA Rolki Reggae Rekord oleśniccy rolkarze organizują dla dzieci chorych na raka z kliniki Przylądek Nadziei.

Reklama w telewizji irytuje? To nieprawda, jest odwrotnie!

Bartłomiej Dwornik
Reklamy nie irytują, tylko podnoszą atrakcyjność programów telewizyjnych, wynika z badań opublikowanych w magazynie Harvard Business Review Polska. Widzowie są skłonni więcej zapłacić za te audycje, które widzieli z przerwami reklamowymi.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

webePartnres



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka NIE
NIE
Okładka O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Okładka Tygodnik Do Rzeczy
Tygodnik Do Rzeczy
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25