30.01.2008 Prawo w mediach
O odpowiedzialności osób i mediów publicznych
Money.pl, Artykuł ukazał się 8 maja 2002 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.
Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka.
Decydenci telewizyjni w jakiejś mierze przesądzają o tym, kto tworzy krąg osób publicznych. Ostatnio należą do niego nadal niektórzy przegrani politycy, zaś pewne grono wartościowych ludzi pozostawało i nadal pozostaje poza możliwością dostępu do mediów - twierdzi Maria Szyszkowska.
Swoistą metodą manipulowania ze strony tych, którzy kształtują programy telewizyjne, jest powoływanie się na czynnik oglądalności. Jest to jedna ze współczesnych form cenzury - uważa publicystka "Trybuny". Niestety - jak twierdzi - nie jedyna.
Funkcjonująca u nas zaniżona ocena poziomu intelektualnego i oczekiwań społeczeństwa prowadzi do tego, że wiele audycji telewizyjnych działa otępiająco. Podobnie jest z pismami kobiecymi, które podają porady kulinarne, zdrowotne oraz pozwalają milionom czytelniczek zastępczo przeżywać urok miłości, bogactwa i podróży poprzez opisy życia osób publicznych.
Te opisy wzmagają chęć naśladownictwa. A gdzie miejsce na refleksję nad własnym życiem? W jaki sposób mogą oddziaływać na społeczeństwo ci, którzy pragną poszerzać horyzonty myślowe wielu osób i wyrwać ich z marazmu, skoro nie są dopuszczani do mediów? - zastanawia się w "Trybunie" Maria Szyszkowska.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Hejt w polskim internecie. Raport Kantar TNS dla Sprite
Newseria
Ponad połowa młodych Polaków (16-19 lat) doświadczyła hejtu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeszcze więcej osób przyznaje, że osobiście używało stwierdzeń noszących znamiona hejtu. Przedmiotem nienawistnych komentarzy są najczęściej wygląd, styl ubierania się, narodowość, seksualność, poglądy polityczne oraz wyznanie.
Informacja publiczna a ochrona prywatności. Pojęcia - relacje
Jan A. Stefanowicz
Informacja publiczna obejmuje tylko sprawy publiczne i dokumenty urzędowe, a dostęp niej nie może obejmować podlegających ochronie danych osobowych. Źródło: Centrum Monitoringu Wolności Prasy.
Co to jest plagiat - przykłady
Patrycja Żuralska
Plagiat to naruszenie praw autorskich polegające na przywłaszczeniu sobie cudzego autorstwa do całości utworu lub jego części. Stanowi naruszenie zarówno osobistych, jak i majątkowych praw autora.
RODO. Najważniejsze pytania i odpowiedzi od Fundacji internetPR.pl
internetPR.pl
Aby pomóc przygotować się na wejście RODO, Fundacja internetPR.pl przez ponad miesiąc publikowała rozmowy z ekspertami dotyczące jego tematyki. Zobacz wideokompilację rozmów z ekspertami i prawnikami. Zapoznaj się z odpowiedziami na ciekawsze pytania związane z tematyką nowych przepisów.
Dziennikarski Kodeks Obyczajowy
Konferencja Mediów Polskich
9 maja 2002 roku uczestnicy Konferencji Mediów Polskich podpisali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie zbiór zasad etycznych, których powinni przestrzegać dziennikarze prasy, radia i telewizji.
Paparazzi mogą nękać gwiazdy
Money.pl
Sąd Najwyższy uchylił wyrok w procesie cywilnym, który Edyta Górniak wygrała z Super Expressem w dwóch instancjach.
Europejska Karta Praw Człowieka. Artykuł 10
Komisja Europejska
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.