18.11.2018 Fotografia prasowa
Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?
e-oko.pl

Zanim rozpoczniesz poszukiwania zastanów się, co będziesz fotografować
Zanim jeszcze rozpoczniemy poszukiwania idealnego aparatu dla siebie, musimy postawić sobie pytanie – w jakim rodzaju fotografii chcemy się specjalizować. Jest to bardzo ważne, gdyż pod tym kątem będziemy dobierać sprzęt i jego parametry. Inny aparat będzie potrzebny do wykonywania zdjęć w plenerze, fotografii ślubnej czy sportowej, a jeszcze inny do fotografowania przyrody. Różne też będą parametry aparatów wykorzystywanych do fotografii produktowej czy makro. Jeżeli dokładnie nie wiemy, jakie parametry powinien mieć aparat potrzebny do konkretnego rodzaju fotografii, zawsze możemy zapytać specjalisty ze sklepu czy komisu oferującego profesjonalne aparaty fotograficzne.

Co wybrać – lustrzankę czy bezlusterkowiec?
Jeszcze do niedawna większość profesjonalistów kierowała swoją uwagę ku lustrzankom, gdyż to one oferowały najlepsze parametry. Obecnie również coraz więcej modeli bezlusterkowców pozwala na wykonywanie zdjęć na naprawdę wysokim poziomie. A przy tym aparaty te często są lżejsze i mniejsze gabarytowo w porównaniu do lustrzanek o takich samych parametrach (zobacz również Stylowe aparaty fotograficzne idealne do torebki. Wyraź siebie w podróży i na co dzień). Dlatego chętnie wybierane są do fotografii plenerowej lub podróżniczej, a także jako aparaty zastępcze na różnego rodzaju sesje z modelami zarówno w studio, jak i w plenerze.

Na jakie modele warto szczególnie zwrócić uwagę?
Wśród marek najchętniej wybieranych przez profesjonalistów wymieniani są tacy producenci jak Canon czy Nikon. Chętnie kupowane są również aparaty marki Sony. Jeżeli chodzi o konkretne modele, to tak jak to zostało wyżej wspomniane, dużo zależy od tego, co chcemy fotografować, jednak można tu wymienić takie modele jak np. Canon 5D Mark II czy Nikon D3S.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kamerę
KF
Fotografia i filmowanie to branża w której cywilne drony stosowane są dziś najczęściej. Globalny rynek latających kamer w 2023 roku wart był 12,4 miliarda dolarów i ma rosnąć rocznie o 15,6%. Jak z tej błyskawicznie rozwijającej się oferty wybrać właściwy dron dla siebie? Podpowiadamy.
Rynek fotografii stockowej. Raport i prognozy Mordor Intelligence
KFi
Najszybciej rozwija się popyt w Azji, ale to Ameryka tworzy najwięcej treści wizualnych. Coraz częściej obraz generuje algorytm, a nie fotograf z aparatem. Najwięksi gracze inwestują w trenowanie sztucznej inteligencji. Darmowe platformy coraz odważniej wychodzą z niszy.
Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]
Krzysztof Fiedorek
Stabilne ujęcia to nie tylko kwestia estetyki - to podstawa wiarygodnego i komfortowego przekazu. Gimbal, czyli urządzenie do stabilizacji obrazu, to dziś nieodłączny element wyposażenia każdego, kto traktuje filmowanie poważnie. Ale jak wybrać odpowiedni? Tylko z pozoru sprawa jest prosta.
Podobne artykuły:
Podglądają, demaskują, niszczą
Milena Rachid Chehab
Nasi paparazzi tropią ofiary tygodniami, przebierają się, latają na lotni. Efekty pracy polskich fotografów pstrykających z ukrycia już przypominają fotografie znane z zachodnich brukowców.
Fotografia prasowa - niemoralna czy bezprawna?
Paulina Dużyk-Dyna
Fotografowie chcą przekazać informacje o brutalnej rzeczywistości za pomocą zdjęcia, a przeciwnicy uważają ich za hieny, które gonią za sensacją i publikują makabryczne nieraz obrazy.
Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?
Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.
Fotografowanie uroczystości oficjalnych
Janusz Wójtowicz
Fotografowanie oficjalnych wydarzeń związane jest z "decydującym momentem". Fotoreporter musi umieć intuicyjnie przewidzieć wydarzenie, tak aby w tej właśnie chwili zatrzymać je w kadrze.