28.01.2019 Marketing i PR
Reklama programmatic. Jak płacić tylko za skuteczny marketing
Paweł Treściński, YieldRiser
Model programmatic umożliwia kierowanie formatów reklamowych na określoną grupę odbiorców. Segmenty mogą obejmować płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość.
Według prognoz BIA/Kelsey, w ciągu najbliższych pięciu lat wydatki na reklamę, w samych Stanach Zjednoczonych zwiększą się aż dwukrotnie. To znak, że reklamodawcy skutecznie analizują wyniki działań marketingowych, przez co zwiększają wydatki reklamowe oraz identyfikują oraz efektywnie docierają do klientów.
Ze względu na to, że nazewnictwo, konkurencja oraz nawyki zakupowe różnią się znacznie w zależności od regionu i miasta, reklama oparta na lokalizacji zapewnia lepszą skuteczność oraz dokładniejszą wiedzę na temat preferencji reklamowych użytkowników. Zasadniczym elementem reklamy opartej na lokalizacji jest programmatic, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Coraz częściej marki stosują ten model, aby dotrzeć do klientów rzeczywiście zainteresowanych ich ofertą. Wprowadzenie tego modelu było jednym z największych osiągnięć w dziedzinie cyfryzacji od czasu wprowadzenia wyszukiwarki.
Czym jest reklama programmatic?
Model programmatic umożliwia kierowanie na określoną grupę odbiorców formatów reklamowych. W tym przypadku, segmenty mogą obejmować różne dane demograficzne, takie jak płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość. Dodatkowo, z pomocą omawianego modelu można wybrać wydawców, u których ma pojawić się reklama.
W ten sposób reklamodawca płaci wyłącznie za wysoce skuteczne reklamy, wyświetlane właściwym osobom w określonym czasie. Reklama ta zmienia definicję tradycyjnego procesu zakupu powierzchni reklamowej. To cyfrowy proces, który z pomocą algorytmu dokonuje zakupu powierzchni w czasie rzeczywistym. System kupuje, umieszcza oraz optymalizuje zasoby reklamowe za pośrednictwem systemu licytacji. Automatyzacja procesu oznacza, że dzieje się on w czasie rzeczywistym bez konieczności ręcznej konfiguracji.
Programmatic a geolokalizacja
Programmatic jest bardzo wydajnym i skutecznym sposobem na dotarcie do docelowej grupy odbiorców. W ten sposób marki mogą zarówno sterować, jak i dostosowywać przekazy do potrzeb lokalnych rynków, które obsługują.
Lokalizacja jest niezbędna, aby skutecznie dotrzeć do użytkowników, których nawyki zakupowe oraz preferencje różnią się w znacznym stopniu w zależności od kraju czy miasta. Jednak skalowanie dużej liczby osób oraz kierowanie kampanii lokalnych wymaga dobrze przemyślanej i dostosowanej technologiczne strategii budowania celów. Dzięki temu kampanie są bardziej skuteczne i zapewniają wyższy zwrot z inwestycji. Dodatkowo, programmatic pomaga nie tylko osiągnąć wysoki poziom przejrzystości kampanii, ale daję również markom szansę na angażowanie się w czasie zbliżonym do rzeczywistego w połączeniu w odpowiednio dopasowaną grupą odbiorców.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
RakReaton, czyli rekreacją w raka!
Izabela Sałamacha
Spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz nordic walking? Dołącz do wrześniowego wyzwania RakReaton i dołóż swoje kilometry, aby 100 000 złotych trafiło na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową. To proste i nic nie kosztuje, a satysfakcja z pomagania gwarantowana.
Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców
Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.
Praca w Public Relations. Duży spadek liczby ofert rekrutacyjnych
BARD
Agencje PR zamieściły w ubiegłym roku łącznie ponad 900 ogłoszeń rekrutacyjnych w największym branżowym portalu. Kolejne 488 ofert pochodziło od firm i instytucji, tylko 11 od pośredników. Łącznie w 2017 roku pojawiło się zaledwie 1,4 tysiąca ofert pracy w branży public relations - wynika z analizy PRoto.pl.
Product placement. Element przemyślanej strategii marketingowej
Karolina Rutkowska
Napis „Audycja zawierała lokowanie produktu” jest już nieodłącznym elementem każdego odcinka twojego ulubionego serialu. Jak się jednak okazuje, wielu odbiorców nawet nie jest świadomych lokowania produktu. To wszystko dlatego, że product placement działa na podświadomość, a tym samym daje rewelacyjne efekty sprzedażowe.
Akt o Usługach Cyfrowych. Jak DSA wpłynie na branżę marketingową
Pamela Tomicka
Pierwsze tygodnie obowiązywania w pełni Aktu o Usługach Cyfrowych, inaczej DSA (ang. Digital Services Act), który wszedł w życie w połowie lutego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, przyniosły wiele nowych wyzwań dla firm. A co za tym idzie, pojawił się szereg pytań i wątpliwości.
Komu i dlaczego PR jest potrzebny w 2023 roku?
Katarzyna Bil
Jeżeli zastanawialiście się nad kondycją branży public relations, to uspokajamy. Na zachodzie bez zmian. Branża rozwija się dynamicznie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na konsulting, komunikację działań ESG czy storytelling.
Reklama responsywna. Wszystko co musisz wiedzieć
Paweł Treściński
Format responsywny to typ reklamy, który dostosowuje lub przekształca rozmiar, umożliwiając dopasowanie do szerszej liczby jednostek reklamowych i ekranów. Poprzez zastosowanie określonej technologii, tak skonfigurowana reklama idealnie dopasowuje się do dużej, średniej lub małej jednostki reklamowej.