28.01.2019 Marketing i PR
Reklama programmatic. Jak płacić tylko za skuteczny marketing
Paweł Treściński, YieldRiser
Model programmatic umożliwia kierowanie formatów reklamowych na określoną grupę odbiorców. Segmenty mogą obejmować płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość.

Według prognoz BIA/Kelsey, w ciągu najbliższych pięciu lat wydatki na reklamę, w samych Stanach Zjednoczonych zwiększą się aż dwukrotnie. To znak, że reklamodawcy skutecznie analizują wyniki działań marketingowych, przez co zwiększają wydatki reklamowe oraz identyfikują oraz efektywnie docierają do klientów.
Ze względu na to, że nazewnictwo, konkurencja oraz nawyki zakupowe różnią się znacznie w zależności od regionu i miasta, reklama oparta na lokalizacji zapewnia lepszą skuteczność oraz dokładniejszą wiedzę na temat preferencji reklamowych użytkowników. Zasadniczym elementem reklamy opartej na lokalizacji jest programmatic, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Coraz częściej marki stosują ten model, aby dotrzeć do klientów rzeczywiście zainteresowanych ich ofertą. Wprowadzenie tego modelu było jednym z największych osiągnięć w dziedzinie cyfryzacji od czasu wprowadzenia wyszukiwarki.
Czym jest reklama programmatic?
Model programmatic umożliwia kierowanie na określoną grupę odbiorców formatów reklamowych. W tym przypadku, segmenty mogą obejmować różne dane demograficzne, takie jak płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość. Dodatkowo, z pomocą omawianego modelu można wybrać wydawców, u których ma pojawić się reklama.
W ten sposób reklamodawca płaci wyłącznie za wysoce skuteczne reklamy, wyświetlane właściwym osobom w określonym czasie. Reklama ta zmienia definicję tradycyjnego procesu zakupu powierzchni reklamowej. To cyfrowy proces, który z pomocą algorytmu dokonuje zakupu powierzchni w czasie rzeczywistym. System kupuje, umieszcza oraz optymalizuje zasoby reklamowe za pośrednictwem systemu licytacji. Automatyzacja procesu oznacza, że dzieje się on w czasie rzeczywistym bez konieczności ręcznej konfiguracji.
Programmatic a geolokalizacja
Programmatic jest bardzo wydajnym i skutecznym sposobem na dotarcie do docelowej grupy odbiorców. W ten sposób marki mogą zarówno sterować, jak i dostosowywać przekazy do potrzeb lokalnych rynków, które obsługują.
Lokalizacja jest niezbędna, aby skutecznie dotrzeć do użytkowników, których nawyki zakupowe oraz preferencje różnią się w znacznym stopniu w zależności od kraju czy miasta. Jednak skalowanie dużej liczby osób oraz kierowanie kampanii lokalnych wymaga dobrze przemyślanej i dostosowanej technologiczne strategii budowania celów. Dzięki temu kampanie są bardziej skuteczne i zapewniają wyższy zwrot z inwestycji. Dodatkowo, programmatic pomaga nie tylko osiągnąć wysoki poziom przejrzystości kampanii, ale daję również markom szansę na angażowanie się w czasie zbliżonym do rzeczywistego w połączeniu w odpowiednio dopasowaną grupą odbiorców.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Polacy nie wybaczają markom błędów. Armatis Customer Experience Index
Krzysztof Fiedorek
Aż 57,2% Polaków jest skłonnych porzucić markę po jednym złym doświadczeniu z obsługą klienta. To wynik podobny do tego, jaki odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Co trzeci polski klient preferuje kontakt telefoniczny z konsultantem. Już ponad 13 procent preferuje jednak czat.
Instagram w Polsce. Kobiety vs. mężczyźni 10:1
Małgorzata Dwornik
Tylko jednego dnia z Instagrama korzysta w Polsce średnio 1,4 mln kobiet i 225 tys. mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że wszystkich użytkowników na Wisłą jest 3 miliony, wynik badania przeprowadzonego przez Gemius wyraźnie pokazuje dominację kobiet w tej kwestii.
Reklama suplementów diety. Jak sprzedaje się produkty udające leki
Ewa Zygadło-Kozaczuk
Różnobarwne opakowania kuszą nas cudownymi właściwościami leczniczymi, a my kupujemy je licząc na zgrabną sylwetkę, dobry sen, wspaniały humor i świetny seks. Czy wiemy jednak co kryje się za magiczną tabletką, kapsułką albo syropem? Czy mamy świadomość, że reklamowane produkty tylko udają leki?
Rolki Reggae Rajd pod patronatem Reporterzy.info. Podsumowanie
BARD
Agata i Wojtek Miszewscy, dwójka rolkarzy z Oleśnicy, przejechali na rolkach dystans dokładnie 1029 kilometrów. Celem było zebranie funduszy na terapię wzroku niepełnosprawnych bliźniaków ze Zgorzelca. Akcja, której patronował tygodnik Reporterzy.info zakończyła się sukcesem - sportowym, charytatywnym i medialnym.