menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

28.03.2019 Fotografia prasowa

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?

euro.com.pl

Odpowiednia kompozycja, idealnie ostre ujęcia czy efektowne fotografie nocne — jeśli marzy Ci się wyczarowanie zdjęć z wyższej półki, warto zdecydować się na wysokiej jakości statyw do aparatu. Bez tego sprzętu trudno mówić o profesjonalnej fotografii, dlatego powinien wyposażyć się w niego każdy, kto myśli o karierze w tej branży. Zobacz, jakie cechy wyróżniają dobry statyw do aparatu.

artykuł partnera

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Z jakich elementów składa się statyw fotograficzny?


Zanim zabierzesz się za wybieranie konkretnego modelu statywu, warto przyjrzeć się dokładniej jego budowie. Urządzenie to złożone jest z nóg, głowicy oraz tak zwanej kolumny centralnej. Nogi składają się z rozsuwanych sekcji, blokowanych lub skręcanych. Jeżeli szukasz modelu mobilnego, który sprawdzi się w dłuższej podróży, wybierz opcję z jak największą ilością sekcji, bo po złożeniu taki statyw będzie najmniejszy. Zwróć uwagę na kończące nogi stopki, gdyż od nich w dużej mierze zależy stabilność całej konstrukcji — powinny być dopasowane do podłoża, na jakim będziesz fotografować.

Do wyboru masz modele z głowicami kulowymi oraz trójkierunkowymi. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że szybko i w komfortowy sposób ustawisz aparat w wybranej przez siebie pozycji. Pamiętaj jednak, by znaleźć statyw z wystarczająco stabilną głowicą, dopasowaną do wagi Twojego aparatu. Przy cięższym sprzęcie lepszym rozwiązaniem może okazać się precyzyjna głowica trójkierunkowa, regulowana za pomocą pokręteł — jest to również opcja bardziej ekonomiczna (zobacz tani statyw do aparatu fotograficznego).

Dobra kolumna centralna powinna pozwolić na wygodną zmianę wysokości ustawienia sprzętu, nie wymagając przy tym regulacji wysokości nóg. Niektóre modele umożliwiają też dodatkowo zmianę położenia w poziomie. Z kolei inne statywy w ogóle pozbawione są tego elementu.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Znajdź statyw dopasowany do Twojego aparatu


Chcesz znaleźć statyw, który będzie idealnie współgrał z posiadanym przez Ciebie sprzętem? Skup się przede wszystkim na takich cechach jak wysokość, udźwig oraz waga konkretnego modelu.

Wysokość musi pozwalać Ci na komfortowe robienie zdjęć w pozycji wyprostowanej — przyjmuje się, że maksymalna wysokość statywu powinna oscylować około 10 cm powyżej wzrostu użytkownika. Wybierając statyw o właściwym udźwigu, weź pod uwagę wagę swojego aparatu w jego najcięższej wersji (np. z założonym ciężkim obiektywem), a następnie dolicz do niej jeszcze dodatkowe 30% tej wagi. Postępując w ten sposób, kupisz sprzęt zapewniający naprawdę dobrą stabilność. Jeśli chodzi o wagę samego statywu, musisz znaleźć złoty środek, dokonując trudnego wyboru pomiędzy świetną stabilnością (statyw ciężki) a mobilnością i wygodą użytkowania (statyw lekki). Rozsądnym kompromisem w takiej sytuacji wydają się np. statywy aluminiowe bądź z włókna węglowego.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Statyw powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb


Podczas wybierania statywu do aparatu fotograficznego nie możesz zapomnieć o dopasowaniu go do indywidualnych potrzeb. Ty sam wiesz najlepiej, w jaki sposób chcesz z niego korzystać — gdzie najczęściej robisz zdjęcia, w jakim trybie i jakim sprzętem.

Jeśli np. fotografujesz małym, kompaktowym aparatem lub smartfonem, wystarczy Ci tzw. statyw stolikowy. Osoby dużo podróżujące powinny zdecydować się na stosunkowo lekkie, łatwe do złożenia i w pełni mobilne modele; z kolei osoby wykonujące zdjęcia sportowe bądź podczas koncertów wybrać mogą posiadające tylko jedną nogę monopody.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:

Rynek fotografii stockowej. Raport i prognozy Mordor Intelligence

KFi
Najszybciej rozwija się popyt w Azji, ale to Ameryka tworzy najwięcej treści wizualnych. Coraz częściej obraz generuje algorytm, a nie fotograf z aparatem. Najwięksi gracze inwestują w trenowanie sztucznej inteligencji. Darmowe platformy coraz odważniej wychodzą z niszy.

Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]

Krzysztof Fiedorek
Stabilne ujęcia to nie tylko kwestia estetyki - to podstawa wiarygodnego i komfortowego przekazu. Gimbal, czyli urządzenie do stabilizacji obrazu, to dziś nieodłączny element wyposażenia każdego, kto traktuje filmowanie poważnie. Ale jak wybrać odpowiedni? Tylko z pozoru sprawa jest prosta.

Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt

KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.

Podobne artykuły:

Zdjęcie musi śmierdzieć

Jacek R. Gruszczyński
Wywiad z Krzysztofem Millerem, fotoreporterem Gazety Wyborczej, który "etatowo" jeździ w rejony konfliktów. [Artykuł pochodzi z serwisu www.fotografiaprasowa.pl]

Mały aparat do vlogowania – jaki wybrać?

artykuł sponsorowany
Myślisz o rozpoczęciu przygody z nagrywaniem vlogów, lecz brakuje Ci sprzętu? A może jesteś twórcą, który do tej pory nagrywał za pomocą telefonu? Pora pomyśleć o profesjonalnym, a zarazem kompaktowym aparacie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów!

Podglądają, demaskują, niszczą

Milena Rachid Chehab
Nasi paparazzi tropią ofiary tygodniami, przebierają się, latają na lotni. Efekty pracy polskich fotografów pstrykających z ukrycia już przypominają fotografie znane z zachodnich brukowców.

Użyć - nie użyć, kupić warto

Anna Cymer
W życiu fotografa istnieją dwa okresy: okres kiedy wszystko chce kupować i okres kiedy wszystko chce sprzedawać.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Egzorcysta - Pismo Ludzi Wolnych
Egzorcysta - Pismo Ludzi Wolnych
Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka Press
Press
Okładka Sieci
Sieci
Okładka Wiedza i Życie
Wiedza i Życie
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25