menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

28.03.2019 Fotografia prasowa

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?

euro.com.pl

Odpowiednia kompozycja, idealnie ostre ujęcia czy efektowne fotografie nocne — jeśli marzy Ci się wyczarowanie zdjęć z wyższej półki, warto zdecydować się na wysokiej jakości statyw do aparatu. Bez tego sprzętu trudno mówić o profesjonalnej fotografii, dlatego powinien wyposażyć się w niego każdy, kto myśli o karierze w tej branży. Zobacz, jakie cechy wyróżniają dobry statyw do aparatu.

artykuł partnera

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Z jakich elementów składa się statyw fotograficzny?


Zanim zabierzesz się za wybieranie konkretnego modelu statywu, warto przyjrzeć się dokładniej jego budowie. Urządzenie to złożone jest z nóg, głowicy oraz tak zwanej kolumny centralnej. Nogi składają się z rozsuwanych sekcji, blokowanych lub skręcanych. Jeżeli szukasz modelu mobilnego, który sprawdzi się w dłuższej podróży, wybierz opcję z jak największą ilością sekcji, bo po złożeniu taki statyw będzie najmniejszy. Zwróć uwagę na kończące nogi stopki, gdyż od nich w dużej mierze zależy stabilność całej konstrukcji — powinny być dopasowane do podłoża, na jakim będziesz fotografować.

Do wyboru masz modele z głowicami kulowymi oraz trójkierunkowymi. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że szybko i w komfortowy sposób ustawisz aparat w wybranej przez siebie pozycji. Pamiętaj jednak, by znaleźć statyw z wystarczająco stabilną głowicą, dopasowaną do wagi Twojego aparatu. Przy cięższym sprzęcie lepszym rozwiązaniem może okazać się precyzyjna głowica trójkierunkowa, regulowana za pomocą pokręteł — jest to również opcja bardziej ekonomiczna (zobacz tani statyw do aparatu fotograficznego).

Dobra kolumna centralna powinna pozwolić na wygodną zmianę wysokości ustawienia sprzętu, nie wymagając przy tym regulacji wysokości nóg. Niektóre modele umożliwiają też dodatkowo zmianę położenia w poziomie. Z kolei inne statywy w ogóle pozbawione są tego elementu.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Znajdź statyw dopasowany do Twojego aparatu


Chcesz znaleźć statyw, który będzie idealnie współgrał z posiadanym przez Ciebie sprzętem? Skup się przede wszystkim na takich cechach jak wysokość, udźwig oraz waga konkretnego modelu.

Wysokość musi pozwalać Ci na komfortowe robienie zdjęć w pozycji wyprostowanej — przyjmuje się, że maksymalna wysokość statywu powinna oscylować około 10 cm powyżej wzrostu użytkownika. Wybierając statyw o właściwym udźwigu, weź pod uwagę wagę swojego aparatu w jego najcięższej wersji (np. z założonym ciężkim obiektywem), a następnie dolicz do niej jeszcze dodatkowe 30% tej wagi. Postępując w ten sposób, kupisz sprzęt zapewniający naprawdę dobrą stabilność. Jeśli chodzi o wagę samego statywu, musisz znaleźć złoty środek, dokonując trudnego wyboru pomiędzy świetną stabilnością (statyw ciężki) a mobilnością i wygodą użytkowania (statyw lekki). Rozsądnym kompromisem w takiej sytuacji wydają się np. statywy aluminiowe bądź z włókna węglowego.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Statyw powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb


Podczas wybierania statywu do aparatu fotograficznego nie możesz zapomnieć o dopasowaniu go do indywidualnych potrzeb. Ty sam wiesz najlepiej, w jaki sposób chcesz z niego korzystać — gdzie najczęściej robisz zdjęcia, w jakim trybie i jakim sprzętem.

Jeśli np. fotografujesz małym, kompaktowym aparatem lub smartfonem, wystarczy Ci tzw. statyw stolikowy. Osoby dużo podróżujące powinny zdecydować się na stosunkowo lekkie, łatwe do złożenia i w pełni mobilne modele; z kolei osoby wykonujące zdjęcia sportowe bądź podczas koncertów wybrać mogą posiadające tylko jedną nogę monopody.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak i dlaczego podpisywać zdjęcia? Twoje zdjęcie. Twoje prawo!

Nikon Polska
Podpisywanie zdjęć imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem ich autorów to dobry obyczaj świadczący o poszanowaniu praw autorskich przez wykorzystujących fotografie.

Dron dla fotografa

KF
Współczesna praca fotografa często wiążę się z wykorzystaniem dronów. Dają one bowiem olbrzymie możliwości wykonywania zdjęć, które bez ich wykorzystania byłyby dla nas po prostu niemożliwe do wykonania. Aby jednak dron rzeczywiście był nam pomocny, musimy starannie przemyśleć jego wybór.

Wyposażenie profesjonalnego studia fotograficznego

lobzowskastudio.pl
Rozpoczynającym działalność fotografom wydaje się, że celem osiągnięcia sukcesów wystarczy w pełni profesjonalny aparat fotograficzny oraz specjalistyczne oprogramowanie do obróbki zdjęć. Jednak aby możliwe było stworzenie studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia, potrzebujemy wszechstronnego wyposażenia, które to umożliwi nam wykonywanie pięknych zdjęć o bardzo dobrej jakości idealnie dopasowanych do okazji. [artykuł sponsorowany]

Zdjęcia produktowe. Jak wybrać studio do sesji fotograficznej

Kaja Pomiankiewicz
Możliwości na apetyczne sesje fotograficzne jest nieskończenie wiele, a profesjonalnie przygotowane zdjęcia to dobry pomysł na ciekawy materiał, który przyciągnie do ciebie nowych klientów. Wszystko to jest możliwe dzięki studiom fotograficznym, oferującym wynajmującym coraz więcej udogodnień. Co warto wiedzieć, rezerwując taką przestrzeń? Podpowiadamy!

Użyć - nie użyć, kupić warto

Anna Cymer
W życiu fotografa istnieją dwa okresy: okres kiedy wszystko chce kupować i okres kiedy wszystko chce sprzedawać.

Fotografia i katastrofy

Anna Cymer
Fotografia ma potężną siłę - ludzie jej wierzą i jej potrzebują. I zawsze będą jej chcieli coraz więcej i żeby docierała do nich coraz szybciej.

Sylwetka Annie Leibovitz

Magdalena Banyś
Praca jest jak dziecko, już to kiedyś mówiłam, musi być ciągle karmione i nie można zajmować się niczym innym, naprawdę nie można - Anna Leibovitz

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświatyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23