menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

28.03.2019 Fotografia prasowa

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?

euro.com.pl

Odpowiednia kompozycja, idealnie ostre ujęcia czy efektowne fotografie nocne — jeśli marzy Ci się wyczarowanie zdjęć z wyższej półki, warto zdecydować się na wysokiej jakości statyw do aparatu. Bez tego sprzętu trudno mówić o profesjonalnej fotografii, dlatego powinien wyposażyć się w niego każdy, kto myśli o karierze w tej branży. Zobacz, jakie cechy wyróżniają dobry statyw do aparatu.

artykuł partnera

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Z jakich elementów składa się statyw fotograficzny?


Zanim zabierzesz się za wybieranie konkretnego modelu statywu, warto przyjrzeć się dokładniej jego budowie. Urządzenie to złożone jest z nóg, głowicy oraz tak zwanej kolumny centralnej. Nogi składają się z rozsuwanych sekcji, blokowanych lub skręcanych. Jeżeli szukasz modelu mobilnego, który sprawdzi się w dłuższej podróży, wybierz opcję z jak największą ilością sekcji, bo po złożeniu taki statyw będzie najmniejszy. Zwróć uwagę na kończące nogi stopki, gdyż od nich w dużej mierze zależy stabilność całej konstrukcji — powinny być dopasowane do podłoża, na jakim będziesz fotografować.

Do wyboru masz modele z głowicami kulowymi oraz trójkierunkowymi. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że szybko i w komfortowy sposób ustawisz aparat w wybranej przez siebie pozycji. Pamiętaj jednak, by znaleźć statyw z wystarczająco stabilną głowicą, dopasowaną do wagi Twojego aparatu. Przy cięższym sprzęcie lepszym rozwiązaniem może okazać się precyzyjna głowica trójkierunkowa, regulowana za pomocą pokręteł — jest to również opcja bardziej ekonomiczna (zobacz tani statyw do aparatu fotograficznego).

Dobra kolumna centralna powinna pozwolić na wygodną zmianę wysokości ustawienia sprzętu, nie wymagając przy tym regulacji wysokości nóg. Niektóre modele umożliwiają też dodatkowo zmianę położenia w poziomie. Z kolei inne statywy w ogóle pozbawione są tego elementu.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Znajdź statyw dopasowany do Twojego aparatu


Chcesz znaleźć statyw, który będzie idealnie współgrał z posiadanym przez Ciebie sprzętem? Skup się przede wszystkim na takich cechach jak wysokość, udźwig oraz waga konkretnego modelu.

Wysokość musi pozwalać Ci na komfortowe robienie zdjęć w pozycji wyprostowanej — przyjmuje się, że maksymalna wysokość statywu powinna oscylować około 10 cm powyżej wzrostu użytkownika. Wybierając statyw o właściwym udźwigu, weź pod uwagę wagę swojego aparatu w jego najcięższej wersji (np. z założonym ciężkim obiektywem), a następnie dolicz do niej jeszcze dodatkowe 30% tej wagi. Postępując w ten sposób, kupisz sprzęt zapewniający naprawdę dobrą stabilność. Jeśli chodzi o wagę samego statywu, musisz znaleźć złoty środek, dokonując trudnego wyboru pomiędzy świetną stabilnością (statyw ciężki) a mobilnością i wygodą użytkowania (statyw lekki). Rozsądnym kompromisem w takiej sytuacji wydają się np. statywy aluminiowe bądź z włókna węglowego.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Statyw powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb


Podczas wybierania statywu do aparatu fotograficznego nie możesz zapomnieć o dopasowaniu go do indywidualnych potrzeb. Ty sam wiesz najlepiej, w jaki sposób chcesz z niego korzystać — gdzie najczęściej robisz zdjęcia, w jakim trybie i jakim sprzętem.

Jeśli np. fotografujesz małym, kompaktowym aparatem lub smartfonem, wystarczy Ci tzw. statyw stolikowy. Osoby dużo podróżujące powinny zdecydować się na stosunkowo lekkie, łatwe do złożenia i w pełni mobilne modele; z kolei osoby wykonujące zdjęcia sportowe bądź podczas koncertów wybrać mogą posiadające tylko jedną nogę monopody.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć. TOP3 według HolidayCheck

HolidayCheck
Przy pomocy smartfonów można zrobić już naprawdę piękne zdjęcia. Do ich dodatkowej obróbki dostępnych jest wiele darmowych aplikacji. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Oto 3 naszym zdaniem najlepsze.

Skąd brać zdjęcia do artykułów - przegląd źródeł i licencji

Maciej Lewandowski
Licencja musi zezwalać na wykorzystanie fotografii do celów komercyjnych, na tworzenie dzieł pochodnych i wykorzystanie w utworach publikowanych na zasadzie “wszelkie prawa zastrzeżone”

Fotosłownik

Janusz Wójtowicz
Od autobracketingu (AEB), przez Internal focusing (IF), do ultrasonic motor (USM). Słownik pojęć przydatnych każdemu fotoreporterowi.

Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?

Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.

Świadectwo Nachtweya

Paulina Dużyk-Dyna
James Nachtwey jest jednym z członków wchodzących w skład agencji VII Photo Agency Photographers skupiających najlepszych fotografów prasowych całego świata.

Jak kręcić wakacyjne ujęcia

Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej.

Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?

e-oko.pl
Kiedy fotografowanie z prostego hobby staje się pasją i sposobem na życie, zaczynamy szukać nowych, lepszych aparatów, które pozwolą na wykonywanie spektakularnych zdjęć. W swoich poszukiwaniach często kierujemy się pracami najlepszych fotografów. Jakimi aparatami wykonują zdjęcia profesjonaliści? Które z nich zasługują na uwagę? [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22