menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

8.04.2019 Fotografia prasowa

Dron dla fotografa

KF

Współczesna praca fotografa często wiążę się z wykorzystaniem dronów. Dają one bowiem olbrzymie możliwości wykonywania zdjęć, które bez ich wykorzystania byłyby dla nas po prostu niemożliwe do wykonania. Aby jednak dron rzeczywiście był nam pomocny, musimy starannie przemyśleć jego wybór.

Dron dla fotografafot. megadron.pl/WhitePress

Ujęcia lotnicze


Kupując drona, zyskujemy możliwość wykonywania ujęć lotniczych, tak, jeśli chodzi o kręcenie filmów, jak też „pstrykanie” pojedynczych zdjęć. Mamy tu możliwość nie tylko wykonywania zdjęć z wysokości, ale także uzyskiwanie ujęć z zakresu 360 stopni dookoła obiektu czy fotografowania miejsc trudno dostępnych, gdzie nie bylibyśmy w stanie samodzielnie się dostać. Dodatkowo dron przyda nam się przy standardowych zleceniach czy wykonywaniu usługi kręcenia ślubów lub innych podobnych wydarzeń.

Kiedy kupujemy swojego pierwszego drona, który ma być dla nas pomocą w wykonywaniu zawodu, zastanówmy się przede wszystkim czy będziemy w stanie pilotować go odpowiednio i dostosować jego prace do naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy osobą całkowicie początkującą w zakresie pilotażu, to wybierzmy drona, który posiada wiele funkcji ułatwiających obsługę. Chodzi tu o modele, które zostały wyposażone w funkcje zawisu urządzenia nieruchomo nad obiektem czy automatycznego powrotu do bazy.

Kamera


Kluczowym pojęciem jest też oczywiście kamera. Ta powinna umożliwiać nagrywanie filmów w minimalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Warto też oczywiście zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy, możliwość zmiany czasu otwarcia migawki, czy obecność trybu seryjnego robienia zdjęć. Sam dron musi być też wyposażony w gimbal. To on bowiem gwarantuje nam, że ujęcia będą płynne i nie doświadczymy tutaj niepożądanych drgań oraz poruszeń.

REKLAMA

Musimy też określić czy chcemy, żeby dron zabierał na pokład nasz aparat. Jest to oczywiście bowiem możliwe, ale wtedy urządzenie musi mieć odpowiedni udźwig, w innym przypadku ryzykujemy, że dron po prostu nie wystartuje albo co gorsza dojdzie do wypadku, gdzie konsekwencją będzie utrata sprzętu. Niestety takie możliwości oznaczają znaczne podrożenie naszego urządzenia i musimy się tutaj liczyć z wydatkiem nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Ładowanie


Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na czas pracy drona na jednym ładowaniu. Im dłużej jest on w stanie bez konieczności ładowania przebywać w powietrzu, tym większe mamy możliwości. Najtańsze modele przebywają w powietrzu ledwie kilka minut i jest to często zbyt krótki czas, żeby złapać odpowiednie ujęcie czy nakręcić jakikolwiek sensowny film. Modele ze średniej półki, kosztujące nieco ponad dwa tysiące złotych, mogą przebywać w powietrzu około trzydziestu minut i dla osoby początkującej czas ten wydaję się optymalny.

Dron, zwłaszcza na początku, najpewniej zaliczy kilka bezpośrednich starć z otoczeniem czy mało precyzyjnych lądowań. Dobrze więc, by był wykonany z wytrzymałych materiałów – i to kolejne ważne kryterium decyzyjne. Jeśli będzie produkowany przez dobrą, znaną firmę to mamy możliwość wymiany poszczególnych części. Kiedy kupimy tani dron firmy krzak to może się okazać, że pierwsza stłuczka będzie oznaczała koniec kariery naszego modelu.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Fotografia ikoną?

Paulina Dużyk-Dyna
Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną.

Fotosłownik

Janusz Wójtowicz
Od autobracketingu (AEB), przez Internal focusing (IF), do ultrasonic motor (USM). Słownik pojęć przydatnych każdemu fotoreporterowi.

Fotograf w sieci, czyli zasada ograniczonego zaufania

Emilia Szczepańczyk
Problem polskich twórców nie jest jedynie oddolny i nie dotyczy tylko umyślnej bądź nieumyślnej (spowodowanej brakiem wiedzy) kradzieży i nielegalnego wykorzystywania zdjęć, grafik czy innych materiałów cyfrowych. Często zdarza się, że to popularne portale podkładają nogę artystom.

Jak kręcić wakacyjne ujęcia

Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej.

Alfred Eisenstaedt

Anna Cymer
Bez niego fotografia prasowa zapewne wyglądałaby całkiem inaczej, a z całą pewnością słynny magazyn "Life" nie byłby tym, czym jest do dziś.

Fotografowanie uroczystości oficjalnych

Janusz Wójtowicz
Fotografowanie oficjalnych wydarzeń związane jest z "decydującym momentem". Fotoreporter musi umieć intuicyjnie przewidzieć wydarzenie, tak aby w tej właśnie chwili zatrzymać je w kadrze.

Podglądają, demaskują, niszczą

Milena Rachid Chehab
Nasi paparazzi tropią ofiary tygodniami, przebierają się, latają na lotni. Efekty pracy polskich fotografów pstrykających z ukrycia już przypominają fotografie znane z zachodnich brukowców.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświatyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23