menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

8.06.2020 Warsztat reportera

Brak zleceń dla freelancera. Jak sobie z tym poradzić

WhP

Pracujesz jako freelancer? Ostatnie wydarzenia negatywnie wpłynęły na Twój budżet? Zastanawiasz się, co zrobić, aby przetrwać trudniejszą sytuację na rynku? W tym artykule znajdziesz 6 skutecznych pomysłów na utrzymanie swojego biznesu w czasach recesji.

Brak zleceń dla freelancera. Jak sobie z tym poradzićfot. zarabiajnapisaniu.com/WhitePress

Brak zleceń dla freelancera co robić


W obliczu globalnej epidemii Covid-19 wielu pracodawców ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Oznacza to, że osoby pracujące na kontraktach oraz freelancerzy znajdują się w równie trudnej pozycji. Zrezygnowanie z ich usług, w przeciwieństwie do pracowników etatowych, nie jest związane z żadnymi kosztami.

Przychody freelancera, ze swojej definicji, mogą być trudne do przewidzenia. Są bezpośrednio powiązane z liczbą zleceń na rynku. Jednak obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wielu wolnych strzelców ma poważne problemy, gdy strumień zleceń zostaje wstrzymany w oczekiwaniu na rozwój sytuacji.

Poniżej znajdziesz 6 skutecznych strategii, które pomogą ci pozostać produktywnym i przetrwać okres mniejszej ilości zleceń.

1. Odezwij się do poprzednich klientów


Po utracie projektu Twoją pierwszą myślą może być, aby zacząć od początku - czyli poszukiwania nowych klientów. W obecnej sytuacji to nie najlepszy pomysł.

Dużo lepiej przejrzeć swoje portfolio w poszukiwaniu kontaktów do osób, z którymi już pracowałeś. Dzięki temu nie zmarnujesz czasu. Pamiętaj, że nie tylko ty masz mniej zleceń. Problemy na rynku dotykają niemal każdej branży. W tych czasach przedsiębiorcy są mniej skłonni do zaryzykowania współpracy z nowym freelancerem. Sytuacja wygląda dużo lepiej, gdy już cię znają (a jeszcze lepiej, gdy byli zadowoleni z Twojej wcześniejszej pracy).

Jeżeli jesteś w branży od dłuższego czasu – wystarczy rzucić okiem na starszy folder lub historie wiadomości e-mail, by odnaleźć klientów, którzy mogą być zainteresowani twoimi usługami.

2. Poszukaj nowych źródeł dochodu


Zamiast tonąć we frustracji, wywołanej globalnym spowolnieniem gospodarczym, zastanów się, czy twój model biznesowy pozwala na wprowadzenie zmian.

Być może istnieje sposób, by poszerzyć swoją ofertę. Na przykład – jeśli pracujesz jako twórca tekstów na strony internetowe – dobrym pomysłem jest poszerzenie oferty o inne usługi, takie jak prowadzenie profilu w mediach społecznościowych, ghostwriting lub komunikacja z klientem.

Być może twoje umiejętności umożliwiają ci pracę jako freelancer w zupełnie innym obszarze. Zastanów się nad tym.

3. Poszukaj klientów, którzy szukają ciebie


W przypadku zamieszania na rynku część biznesów traci, a część zyskuje. Postaraj się przewidzieć, w której branży nastąpi wzrost i zaoferuj jej swojej usługi.

Jeżeli do tej pory współpracowałeś przede wszystkim z firmami w branży turystycznej, być może warto dokształcić się z zakresu usług medycznych. Poświęć nieco czasu na jasne zdefiniowanie potrzebującej cię branży, a następnie wyślij ofertę, która dokładnie odpowiada jej potrzebom.

4. Rozważniej patrz na finanse


Twoi klienci ograniczają koszty? Zrób to samo. Oceń swoją sytuację finansową i zastanów się, czy jesteś w stanie ograniczyć koszty.

Być może poradzisz sobie bez subskrybcji najdroższego programu na rynku? Nadszedł czas na powrót do korzeni. Zachowaj wyłącznie to, co jest niezbędne.

Postaraj się zmienić nawyki wydawania pieniędzy. Ustal ścisły budżet i trzymaj się go do czasu, aż nie odzyskasz poprzedniego grona klientów.

5. Unikaj rozwiązań krótkoterminowych


W czasach prosperity możesz być bardziej wybredny co do zleceń. Teraz sytuacja się zmieniła.

Jednak zawsze ważne jest, aby pozostać wiernym swojej etyce pracy i wartościom. Różne osoby będą starały się wykorzystywać zamieszanie na rynku i płacić ci poniżej Twojej wartości.

Nie graj w ich grę – jeżeli pracujesz tylko dla jednej branży, zastanów się czy jesteś w stanie poszerzyć swoją ofertę. Wykorzystaj strategie z poprzednich punktów do utrzymania swoich stawek.

6. Znajdź pracę zdalną


Jeżeli masz problemy ze znalezieniem zleceń dla freelancerów, pamiętaj że istnieje możliwość podjęcia pracy zdalnej (w częściowym lub całościowym wymiarze). Jeżeli nie masz nic przeciwko takiej formie zatrudnienia – to świetna okazja do zdobycia nowych doświadczeń, które wykorzystasz do spektakularnego powrotu po okresie recesji.

Mnóstwo przydatnych informacji o freelancingu i pracy zdalnej znajdziesz też na stronie https://zarabiajnapisaniu.com/.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Bo media były za słodkie

Anna Gostkowska
Dlaczego społeczeństwo karmione jest agresją niemalże 24 godziny na dobę? Dlatego, że samo tego chciało! [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Manipulacja w negocjacjach

Tomasz Urban
Rzecz jasna najlepszym sposobem jest rzeczowe skontaktowanie się w danej sprawie i dojście do kompromisu korzystnego dla obu stron, w praktyce jednak nie jest to takie proste.

Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - aktywizacja mediów

Agnieszka Osińska
Konflikty wojenne, w praktyce dziennikarskiej nazywane "krytycznymi" lub "gorącymi momentami" są w naszych czasach przedmiotem dużego zainteresowania i zaangażowania mediów. Aktywizacja mediów w sytuacjach kryzysowych. Reakcje Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej i Trybuny na wybuch konfliktu afgańskiego.

Media upraszczają obraz świata

Jarosław Jakimczyk
Środowisko dziennikarskie wpatruje się z uporem godnym lepszej sprawy we własny pępek, z drugiej strony coraz częściej to właśnie dziennikarze zastępują w mediach prawdziwych ekspertów.

Cyberdziennikarstwo

Katarzyna Bocheńska
Wywiad z Leszkiem Olszańskim, dziennikarzem, redaktorem, badaczem i praktykiem internetu, autorem książki Dziennikarstwo internetowe.

Dziennikarstwo z mistrzem

Robert Monik
Jak patrzył na dziennikarstwo Ryszard Kapuściński, czym według niego jest ta profesja i co to znaczy być prawdziwym dziennikarzem.

Sposoby walki z tremą

Maciej Orłoś
Do tremy można się przyzwyczaić. Można z nią żyć, można ją poskromić. Doskonały przykład, jak tego dokonać, dał Winston Churchill. W dzieciństwie i młodości był niezwykle nieśmiały, niepewny siebie, nie lubił występować publicznie. Ale przemógł tę wrodzoną nieśmiałość, pracował nad sobą i stał się znakomitym mówcą. Dziś jest często cytowany. Przeszedł do historii, podobnie jak jego wystąpienia.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24