menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAAmazon Prime

11.01.2021 Warsztat reportera

Jak zarządzać czasem by znaleźć czas na wszystko?

WhP

Zarządzanie czasem to obszar naszego życia, który możemy udoskonalać przez cały czas. Niektórzy już teraz świetnie sobie radzą z terminowym wywiązywaniem się z wszystkich obowiązków. Wiele osób jednak wciąż ma ogromny problem związany z tym, że masa czasu ucieka nam przez palce, a my nawet nie wiemy, w jaki sposób ten czas spędziliśmy.

Jak zarządzać czasem by znaleźć czas na wszystko?fot. leadership-center.pl/White Press

Zarządzanie swoim czasem to sztuka, która nie tylko umożliwia nam sprawne radzenie sobie z wszelkimi zadaniami. To proces, który pozwala nam znacznie lepiej, efektywniej i ciekawiej spędzać swój wolny czas. Poniżej przedstawione zostały wskazówki, w jaki sposób zarządzać swoim czasem w taki sposób, by mieć go aż nadto.

Najtrudniejsze i najważniejsze zadania wykonuj z samego rana


Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie niewygodne, trudne i skomplikowane zadania świadomie odsuwamy w czasie do momentu, kiedy nie mamy innej możliwości jak wykonanie go. To jednak sprawia, że w jednym momencie znacznie więcej zadań może nam się napatrzeć, co nie będzie dobre dla naszej organizacji dnia.

Najistotniejsze kwestie powinniśmy więc wykonywać bezpośrednio po rozpoczęciu dnia. Jeśli już z rana uda nam się wykonać te obowiązki, przez resztę dnia będziemy mieli pozytywne odczucie, że najgorsze już za nami.

Planowanie dnia, tygodnia, miesiąca


Planowanie kolejnych dni powinno wejść nam w nawyk, jeśli chcemy popracować nad zarządzaniem czasem. Posiadając konkretny plan, jesteśmy w stanie określić czas i porę, kiedy zajmiemy się każdą z rzeczy. Zacznijmy od swobodnego planowania najważniejszych celów i obowiązków w danym miesiącu.

Po ukończeniu tego zadania zejdźmy poziom niżej i zaplanujmy najbliższy tydzień. Wpiszmy w kalendarz, na kartce papieru czy w dedykowanej aplikacji wszystkie ważne spotkania, wyjścia, sprawy zawodowe i osobiste do załatwienia.

Gdy to zostanie wykonane, możemy z powodzeniem przejść do szczegółowego planowania każdego dnia. Takie listy rzeczy do zrobienia mają, oprócz organizacji, jeszcze jedną ważną zaletę. Wykonując obowiązki, możemy odhaczać sobie wykonane zadania, co znacznie zwiększy naszą motywację do dalszego działania.

Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy podczas pracy


Każdy z nas może z własnych doświadczeń stwierdzić, że niejednokrotnie podczas wykonywania obowiązków służbowych, nauki lub innych zajęć, na kilka minut odrywamy się od tego, co ważne w celu sprawdzenia profili społecznościowych, skrzynki mailowej czy telefonu. Są to tak zwane rozpraszacze, które skutecznie rozbijają w mak naszą uwagę, skupienie i zaangażowanie.

W celu polepszenia skuteczności zarządzania swoim czasem powinniśmy pozbyć się tego typu rozpraszaczy na dobre. Dzięki temu obowiązki wykonamy bez utraty uwagi, co znacznie zwiększy naszą produktywność i efektywność.

Korzystaj z technologii


Nasza pamięć jest  zawodna — nie mamy wrodzonej umiejętności zapamiętywania wszystkich rzeczy, które mamy do zrobienia. Na szczęście naprzeciw wychodzą nam aplikacje, które wspomagają nas w procesie zarządzania czasem. Szereg aplikacji mobilnych takich jak Evernote czy choćby kalendarz będzie przypominał nam o ważnych obowiązkach, które mamy do wykonania.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prawda w mediach. Rzecz o czystości dyskursu publicznego

Wojciech Warecki, Marek Warecki
Dziennikarze niby stugłowy Sokrates mają odgrywać prawdę choć sami znajdują się w polu oddziaływania wielu sił, z których często nie do końca zdają sobie sprawę.

Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - aktywizacja mediów

Agnieszka Osińska
Konflikty wojenne, w praktyce dziennikarskiej nazywane "krytycznymi" lub "gorącymi momentami" są w naszych czasach przedmiotem dużego zainteresowania i zaangażowania mediów. Aktywizacja mediów w sytuacjach kryzysowych. Reakcje Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej i Trybuny na wybuch konfliktu afgańskiego.

Radiowy wyjątek

Michał Chmielewski
Radia słucham dużo, podobnie jak muzyki. Dlatego moich wymagań nie spełnia tak wiele stacji. Radiu BIS natomiast mogę szczerze powiedzieć - gratulacje!

Trafik na hajłeju

Beata Solomon-Satała
Bardzo się ubawiłam słuchając pewnej sportowej relacji z Olimpijskich zmagań w Atlancie kiedy to znany sprawozdawca sportowy usprawiedliwił opóźnienie swojej transmisji trafikiem na hajłeju właśnie. Wydaje się jednak, że ta spolszczona fraza dobrze obrazuje sytuację na dziennikarskim rynku.

Storytelling w reklamie, polityce i komunikacji. Tak wywiera się wpływ

Newseria Biznes
Storytelling, czyli opowiadanie historii, towarzyszy ludzkości od początku, a współcześnie jest jedną z najskuteczniejszych technik perswazji, wykorzystujących opowieść do budowania zaangażowania i wzbudzania emocji.

Czym są nagłówki Hx i jak je wykorzystać do pozycjonowania tekstów

Dawid Medwiediuk
We wpisach na blogach istnieje duże pole do popisu w temacie kreatywnego używania nagłówków. Jeszcze przed rozpoczęciem pisania warto zdefiniować strukturę artykułu. Nagłówki mogą przybrać formę śródtytułów rozdzielających poszczególne akapity tekstu, a najważniejszy z nich zastosować do oznaczenia tematu.

Jak zdać na dziennikarstwo. Gdzie studiować dziennikarstwo

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Panasonic
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24