11.01.2021 Warsztat reportera
Jak zarządzać czasem by znaleźć czas na wszystko?
WhP
Zarządzanie czasem to obszar naszego życia, który możemy udoskonalać przez cały czas. Niektórzy już teraz świetnie sobie radzą z terminowym wywiązywaniem się z wszystkich obowiązków. Wiele osób jednak wciąż ma ogromny problem związany z tym, że masa czasu ucieka nam przez palce, a my nawet nie wiemy, w jaki sposób ten czas spędziliśmy.
Zarządzanie swoim czasem to sztuka, która nie tylko umożliwia nam sprawne radzenie sobie z wszelkimi zadaniami. To proces, który pozwala nam znacznie lepiej, efektywniej i ciekawiej spędzać swój wolny czas. Poniżej przedstawione zostały wskazówki, w jaki sposób zarządzać swoim czasem w taki sposób, by mieć go aż nadto.
Najtrudniejsze i najważniejsze zadania wykonuj z samego rana
Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie niewygodne, trudne i skomplikowane zadania świadomie odsuwamy w czasie do momentu, kiedy nie mamy innej możliwości jak wykonanie go. To jednak sprawia, że w jednym momencie znacznie więcej zadań może nam się napatrzeć, co nie będzie dobre dla naszej organizacji dnia.
Najistotniejsze kwestie powinniśmy więc wykonywać bezpośrednio po rozpoczęciu dnia. Jeśli już z rana uda nam się wykonać te obowiązki, przez resztę dnia będziemy mieli pozytywne odczucie, że najgorsze już za nami.
Planowanie dnia, tygodnia, miesiąca
Planowanie kolejnych dni powinno wejść nam w nawyk, jeśli chcemy popracować nad zarządzaniem czasem. Posiadając konkretny plan, jesteśmy w stanie określić czas i porę, kiedy zajmiemy się każdą z rzeczy. Zacznijmy od swobodnego planowania najważniejszych celów i obowiązków w danym miesiącu.
Po ukończeniu tego zadania zejdźmy poziom niżej i zaplanujmy najbliższy tydzień. Wpiszmy w kalendarz, na kartce papieru czy w dedykowanej aplikacji wszystkie ważne spotkania, wyjścia, sprawy zawodowe i osobiste do załatwienia.
Gdy to zostanie wykonane, możemy z powodzeniem przejść do szczegółowego planowania każdego dnia. Takie listy rzeczy do zrobienia mają, oprócz organizacji, jeszcze jedną ważną zaletę. Wykonując obowiązki, możemy odhaczać sobie wykonane zadania, co znacznie zwiększy naszą motywację do dalszego działania.
Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy podczas pracy
Każdy z nas może z własnych doświadczeń stwierdzić, że niejednokrotnie podczas wykonywania obowiązków służbowych, nauki lub innych zajęć, na kilka minut odrywamy się od tego, co ważne w celu sprawdzenia profili społecznościowych, skrzynki mailowej czy telefonu. Są to tak zwane rozpraszacze, które skutecznie rozbijają w mak naszą uwagę, skupienie i zaangażowanie.
W celu polepszenia skuteczności zarządzania swoim czasem powinniśmy pozbyć się tego typu rozpraszaczy na dobre. Dzięki temu obowiązki wykonamy bez utraty uwagi, co znacznie zwiększy naszą produktywność i efektywność.
Korzystaj z technologii
Nasza pamięć jest zawodna — nie mamy wrodzonej umiejętności zapamiętywania wszystkich rzeczy, które mamy do zrobienia. Na szczęście naprzeciw wychodzą nam aplikacje, które wspomagają nas w procesie zarządzania czasem. Szereg aplikacji mobilnych takich jak Evernote czy choćby kalendarz będzie przypominał nam o ważnych obowiązkach, które mamy do wykonania.
Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Wpływ telewizji na dzieci i młodzież
Małgorzata Więczkowska
Refleksja nad etycznym wymiarem mediów powinna skłaniać rodziców i wychowawców do eliminowania zagrożeń wynikających z tego tytułu, a przede wszystkim do krytycznego odbioru mediów.
Greenwashing, czyli czym jest ekościema
SWPS
Greenwashing (po polsku określany czasem jako ekościema) to kreowanie przyjaznego środowisku wizerunku – produktu, usługi lub organizacji – bez podstaw w realnych działaniach proekologicznych. Firmy mogą angażować się w takie działanie, ponieważ nie niesie ono dodatkowych nakładów, a przyciąga konsumentów.
Jak korzystać z Google Analytics w pracy dziennikarza [LINK]
Bartłomiej Dwornik
Jak sprawdzić, czy twoje materiały trafiają do właściwego odbiorcy? Jak zbadać, czy optymalnie wykorzystujesz potencjał internetu do promowania treści na swojej stronie internetowej i jak z tej wiedzy wyciągnąć wnioski, które pozwolą ci uzyskiwać lepsze wyniki? Poradnik Reporterzy.info przygotowany dla polskiej edycji European Journalism Observatory.
Młodsi idą
Wojciech Giełżyński
Niestety, w dziennikarstwie "pisanym" nowych orłów pozostanie niewielu. Jak szczygły i skowronki odlecą ku rozmaitym tok-szołom, "Big Brotherom". [Źródło: Tygodnik Powszechny].
Lisem po oczach [LINK]
Krzysztof Piekarski
Absolutnie nie wierzę w to, że ktoś, kto ma serce do walki, ząb dziennikarski, nie znajdzie sobie prędzej czy póniej miejsca. Jeśli tylko nie pozwoli poddać się zniechęceniu za pierwszym czy piętnastym razem. [Wywiad z Tomaszem Lisem pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl. Był publikowany w magazynie Networkmagazyn.pl]
Gorzkie żale
Janina Paradowska
Prawdziwą zmorą dziennikarstwa jest przede wszystkim ogromne upartyjnienie dziennikarzy. Często wręcz potrzeba pracowania na froncie propagandowym. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Reklama społeczna jako środek skutecznej perswazji
Mateusz Rocławski
Pierwotnym założeniem reklamy było dotarcie do odbiorców i sprzedanie towaru. Jednak w tym sposobie dotarcia jest też możliwość wywołania społecznie pożądanych postaw i zachowań.