11.01.2021 Warsztat reportera
Jak zarządzać czasem by znaleźć czas na wszystko?
WhP
Zarządzanie czasem to obszar naszego życia, który możemy udoskonalać przez cały czas. Niektórzy już teraz świetnie sobie radzą z terminowym wywiązywaniem się z wszystkich obowiązków. Wiele osób jednak wciąż ma ogromny problem związany z tym, że masa czasu ucieka nam przez palce, a my nawet nie wiemy, w jaki sposób ten czas spędziliśmy.

Zarządzanie swoim czasem to sztuka, która nie tylko umożliwia nam sprawne radzenie sobie z wszelkimi zadaniami. To proces, który pozwala nam znacznie lepiej, efektywniej i ciekawiej spędzać swój wolny czas. Poniżej przedstawione zostały wskazówki, w jaki sposób zarządzać swoim czasem w taki sposób, by mieć go aż nadto.
Najtrudniejsze i najważniejsze zadania wykonuj z samego rana
Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie niewygodne, trudne i skomplikowane zadania świadomie odsuwamy w czasie do momentu, kiedy nie mamy innej możliwości jak wykonanie go. To jednak sprawia, że w jednym momencie znacznie więcej zadań może nam się napatrzeć, co nie będzie dobre dla naszej organizacji dnia.
Najistotniejsze kwestie powinniśmy więc wykonywać bezpośrednio po rozpoczęciu dnia. Jeśli już z rana uda nam się wykonać te obowiązki, przez resztę dnia będziemy mieli pozytywne odczucie, że najgorsze już za nami.
Planowanie dnia, tygodnia, miesiąca
Planowanie kolejnych dni powinno wejść nam w nawyk, jeśli chcemy popracować nad zarządzaniem czasem. Posiadając konkretny plan, jesteśmy w stanie określić czas i porę, kiedy zajmiemy się każdą z rzeczy. Zacznijmy od swobodnego planowania najważniejszych celów i obowiązków w danym miesiącu.
Po ukończeniu tego zadania zejdźmy poziom niżej i zaplanujmy najbliższy tydzień. Wpiszmy w kalendarz, na kartce papieru czy w dedykowanej aplikacji wszystkie ważne spotkania, wyjścia, sprawy zawodowe i osobiste do załatwienia.
Gdy to zostanie wykonane, możemy z powodzeniem przejść do szczegółowego planowania każdego dnia. Takie listy rzeczy do zrobienia mają, oprócz organizacji, jeszcze jedną ważną zaletę. Wykonując obowiązki, możemy odhaczać sobie wykonane zadania, co znacznie zwiększy naszą motywację do dalszego działania.
Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy podczas pracy
Każdy z nas może z własnych doświadczeń stwierdzić, że niejednokrotnie podczas wykonywania obowiązków służbowych, nauki lub innych zajęć, na kilka minut odrywamy się od tego, co ważne w celu sprawdzenia profili społecznościowych, skrzynki mailowej czy telefonu. Są to tak zwane rozpraszacze, które skutecznie rozbijają w mak naszą uwagę, skupienie i zaangażowanie.
W celu polepszenia skuteczności zarządzania swoim czasem powinniśmy pozbyć się tego typu rozpraszaczy na dobre. Dzięki temu obowiązki wykonamy bez utraty uwagi, co znacznie zwiększy naszą produktywność i efektywność.
Korzystaj z technologii
Nasza pamięć jest zawodna — nie mamy wrodzonej umiejętności zapamiętywania wszystkich rzeczy, które mamy do zrobienia. Na szczęście naprzeciw wychodzą nam aplikacje, które wspomagają nas w procesie zarządzania czasem. Szereg aplikacji mobilnych takich jak Evernote czy choćby kalendarz będzie przypominał nam o ważnych obowiązkach, które mamy do wykonania.
Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI
Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?
Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek
Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Podobne artykuły:
Readability, czyli czytelność tekstu. Narzędzia dla dziennikarza
Bartłomiej Dwornik
Nawet najbardziej merytoryczna treść musi być przedstawiona w przystępnej i atrakcyjnej formie. Po pierwsze, żeby odbiorca był w stanie ją zrozumieć. Po drugie, żeby była przyjazna dla oka. W obu przypadkach pomóc mogą maszyny. Oto kilka narzędzi do mierzenia czytelności tekstu, które przydadzą się każdemu dziennikarzowi.
Sztuka dobrego mówienia bez bełkotania i przynudzania [PORADNIK]
patronat Reporterzy.info
Mirosław Oczkoś – aktor, trener biznesu, specjalista od wystąpień publicznych i emisji głosu – uczy, jak mówić tak, by nas rozumiano. Do księgarń trafi wkrótce trzecie wydanie poradnika dla każdego, kto chce by jego publiczne wystąpienia zapadły publiczności głęboko w pamięć. Premiera już 23 października.
Tendencja
Michał Chmielewski
Kiedy stan papieża się pogorszył, świat dosłownie stanął w miejscu. W sensie metaforycznym. W gazetach, telewizji i radiu nie było o niczym innym mowy, wszyscy relacjonowali wydarzenia z Watykanu.
Retoryka i etyka
dr Lidia Pokrzycka
W kwietniu 2007 roku w Poznaniu odbywała się ogólnopolska konferencja naukowa "Retoryka i etyka" organizowana między innymi przez Komisję Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego.