menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

8.02.2021 Rynek medialny

Skuteczność reklamy w prasie. Raport Polskich Badań Czytelnictwa

BARD

Analitycy PBC przeanalizowali najpopularniejsze tytuły prasowe w Polsce pod kątem zaangażowania czytelników w reklamę. Raporty, opracowane na podstawie badań eyetrackingowych pozwalają określić liczbę i czas kontaktu z reklamą i jej zasięg dla każdego z badanych tytułów.

Skuteczność reklamy w prasie. Raport Polskich Badań Czytelnictwaźródło: Zaangażowanie w reklamę, raport PBC

- Eyetracker to urządzenie śledzące ruchy gałek ocznych czytelnika, dlatego zastosowanie go w badaniach marketingowych pozwala zebrać bardzo szczegółowe informacje na temat kontaktu czytelnika prasy z reklamą - wyjaśniają autorzy raportów PBC. - Raporty pozwalają zapoznać się z zasięgami reklam w poszczególnych pismach oraz reakcją czytelników na reklamy.

Raporty PBC przedstawiają efektywność reklamy prasowej za pomocą czterech wskaźników:

  • AdReach (zasięg reklamy), który określa procent lub liczbę osób w grupie docelowej, które realnie widziały reklamę w piśmie. Obliczany jest jako zasięg wydania modelowany sprzedażą egzemplarzową i zauważalnością reklamy prasowej.
  • AdExposure (ekspozycja reklamy) to liczba kontaktów statystycznego czytelnika z jedną reklamą w tytule podczas całego życia wydania pisma, przy uwzględnieniu wielu kontaktów czytelnika z wydaniem. Obliczany jest poprzez iloczyn: liczby kontaktów z wydaniem x liczby kontaktów z reklamą.
  • AdExposureTime (czas ekspozycji reklamy) określa ile sekund statystyczny czytelnik spędził na jednej reklamie w piśmie podczas całego życia wydania pisma, przy uwzględnieniu wielu kontaktów czytelnika z wydaniem. Jest to iloczyn: czasu kontaktu z reklamą x liczby kontaktów z wydaniem x liczby kontaktów z reklamą.
  • RealGrossImpression to suma wysokiej jakości kontaktów z reklamą prasową uzyskana podczas całej kampanii reklamowej. „Real” oznacza, że jeden kontakt z jedną reklamą to średnio 2/3 sekundy. Tyle czasu potrzeba, aby czytelnik mógł świadomie zapoznać się z materiałem reklamowym. Obliczany jest jako iloczyn zasięgu wydania pisma, zauważalności reklamy, liczby realnych kontaktów statystycznego czytelnika z jedną reklamą w piśmie (adExposure) oraz liczby emisji reklamy.

REKLAMA

Badania, prowadzone przez PBC objęły dzienniki i magazyny, a uzyskane wyniki podzielone zostały na raporty o zaangażowaniu najbardziej atrakcyjnych marketingowo grup docelowych. Dla tej najszerszej, obejmującej Polaków w wieku 15-75 lat uśrednione wyniki wyglądają następująco:

  • liczba kontaktów czytelnika z reklamą: 13 razy
  • czas kontaktu czytelnika z reklamą: 8 sekund
  • zasięg reklamy: 10 milionów
  • suma kontaktów z reklamą: 370 milionów

Skuteczność reklamy w magazynach


Wśród magazynów, pod kątem wskaźników AdExposure i AdExposureTime zdecydowanie najlepiej wypadają programy telewizyjne:

  • To & Owo: 22 kontakty, 13 sekund
  • Tele Świat: 22 kontakty, 13 sekund
  • Tele Tydzień: 20 kontaktów, 12 sekund

Kolejne pozycje wyraźnie odstają od liderów. Uśrednionym wynikiem 16 kontaktów może pochwalić się czwarty w rankingu Gość Niedzielny, a po 14 osiągnęły 100 Rad, Chwila dla Ciebie, Twoje Imperium i Claudia. Wynik 9 sekund uśrednionego kontaktu z reklamą uzyskały tytuły: Gość Niedzielny i 100 Rad.

REKLAMA

Największy zasięg reklamy uzyskać w Tele Tygodniu (adReach 1 452 074), który wyraźnie wyprzedza Życie na Gorąco (756 534) i Angorę (736 628).

Skuteczność reklamy w dziennikach


Według danych Polskich Badań Czytelnictwa, największe zasięgi zapewnia reklama umieszczona w czwartkowym wydaniu Faktu (adReach 967 933), o ponad połowę wyprzedzając piątkowe wydania Super Expressu (628 976) i Gazety Wyborczej (566 884). Żaden z innych tytułów nie przekracza 200 tysięcy zasięgu reklamy.

Zupełnie inaczej prezentują się natomiast uśrednione wyniki zaangażowania, czyli AdExposure i AdExposureTime. Tutaj zdecydowanymi liderami jest Przegląd Sportowy i prasa regionalna:

  • Express Ilustrowany, piątek: 11 kontaktów, 7 sekund
  • Przegląd Sportowy, poniedziałek: 11 kontaktów, 7 sekund
  • Gazeta Lubuska, sobota: 10 kontaktów, 7 sekund
  • Dziennik Polski, piątek: 10 kontaktów, 7 sekund
  • Echo Dnia, piątek: 9 kontaktów, 6 sekund

Dopiero na szóstej i siódmej pozycji uplasowały się pierwsze ogólnopolskie dzienniki: czwartkowy Fakt i piątkowy Super Express. Oba z wynikiem 9 kontaktów i 6 sekund.

Raporty PBC przygotowane zostały na podstawie badań eyetrackingowych, prowadzonych od grudnia 2019 do listopada 2020 roku. Pełne wyniki, które pozwalają samodzielnie przygotować mediaplany kampanii reklamowych w prasie dostępne są na stronach internetowych PBC:


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Influencerzy i ekologia. Wyniki badania Influence Power Index

Agnieszka Supińska
Nadal niewiele gwiazd kojarzy się Polkom i Polakom z troską o środowisko. W najnowszej edycji badania Influence Power Index, realizowanego przez EssenceMediacom, zdecydowanie dominują kobiety. Zwraca też uwagę brak przedstawicieli pokolenia Z.

Pseudodemokracja i media - garść refleksji

Grzegorz D. Stunża
Raz na cztery lata serwuje się obywatelom wybory, które wolnymi wyborami na pewno nie są. Sondaże, zastępują część procesu wyborczego i kształtują opinie oraz preferencje wyborcze.

Pułapka egoistyczna. Nowa technika wpływu społecznego

Krzysztof Fiedorek
Trzej psychologowie Uniwersytetu SWPS opisali metodę wpływu społecznego, zgodnie z którą chętniej wykonamy zadanie, jeśli mamy wykazać się przy tym ważną dla nas cechą np.: lojalnością, inteligencją czy rozsądkiem.

Sztuka dobrego mówienia. Mirosław Oczkoś radzi, jak nie przynudzać

BARD
Jak dobrze mówić i przemawiać? Jak przygotować dobry występ w internecie? Najlepiej nauczą tego ćwiczenia, rady i podpowiedzi jednego z najlepszych w Polsce ekspertów w tej dziedzinie. Do sprzedaży trafia właśnie trzecie wydanie książki dr Mirosława Oczkosia "Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania". Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Jak Polacy oglądają telewizję. Badanie TP Vision

NWB
Ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Już 4 na 10 osób ogląda na telewizorze platformy streamingowe. Zaledwie 18% ankietowanych deklaruje "chętnie oglądam tradycyjną telewizję" - wynika z badania dla TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound.

Bańki informacyjne. Badanie użytkowników Instagrama, Tik Toka i You Tube

Urszula Kaczorowska
Aż 96 proc. czasu spędzonego w internecie ludzie poświęcają na wszystko, tylko nie konsumowanie informacji. Tylko 6 proc. treści, którą użytkownicy Facebooka widzą na swoim profilu, dotyczy wiadomości społeczno-politycznych (wliczając w to treść śmiesznych memów i rolek). I tylko połowa tej treści jest zgodna z ich przekonaniami.

Internet połyka medialną konkurencję

Bartłomiej Dwornik
Najmłodsze z mediów rozpycha się na rynku łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło informacji. Dwie trzecie internautów właśnie w sieci szuka informacji na temat bieżących wydarzeń.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24