18.02.2008 Warsztat reportera
Użyteczność a popularność serwisów informacyjnych
Symetria.pl, informacja prasowa
05.02.2008
Czy użyteczność serwisów informacyjnych i bogactwo funkcjonalności wiążą się z popularnością witryny i odwiedzalnością? Agencja Symetria podjęła próbę eksperckiej analizy czołowych serwisów informacyjnych. Wyniki zawiera opublikowany właśnie raport z badań.
Bazą wyboru witryn stały się listopadowe wyniki badania Megapanel PBI/Gemius. Na ich podstawie wyłoniono 104 czołowe serwisy informacyjne i tematyczne. Pod kątem użyteczności oraz dostępnych funkcjonalności przeanalizowano witryny z zakresu kultury i rozrywki, biznesu i finansów, mediów i reklamy, sportu, komputerów i Internetu oraz motoryzacji. W styczniu 2008 r. porównano wyniki z pozycjami badanych serwisów w rankingu Megapanel PBI/Gemius za ten okres.
Celem badań stało się sprawdzenie, czy i w jaki sposób użyteczność witryny przekłada się na jej wysoką odwiedzalność i popularność. W trakcie analiz badano łatwość i intuicyjność obsługi, przyjazność serwisów wobec użytkownika oraz atrakcyjność udostępnianych funkcjonalności. Audyt ekspercki uzupełniono o eye tracking z udziałem użytkowników, który pozwolił na prześledzenie przyjazności procesu odnajdywania wyszukiwarek. Analizą objęto wyłącznie serwisy, które zakwalifikowano jako informacyjne.
Ich wybór komentuje Szeran Millo z agencji Symetria: Zdajemy sobie sprawę, iż nasz audyt dotyka małego wycinka polskiego rynku. Świadomie staraliśmy się nie zestawiać serwisów informacyjnych z witrynami typu e-commerce, dla których użyteczność stanowi niejednokrotnie o ich „być czy nie być”. Przyjrzeliśmy się za to serwisom informacyjnym. Zdarza się, iż kwestie usability spychane są przez nie na dalszy plan ze względu na brak bezpośredniego przełożenia na konwersję i wynik sprzedażowy.
Jak oceniono związki między użytecznością i popularnością witryn? Nie stwierdzono bezpośredniej korelacji użyteczności witryn i atrakcyjności ich opcji na popularność, jednak przy porównaniu wyników Symetrii i danych Megapanelu pozycje 8 serwisów okazały się identyczne, a prawie dwudziestu różniły się tylko o jedną pozycję.
Megapanel zdominowały portale i duże serwisy tematyczne, co nie zawsze znalazło odbicie w eksperckiej ocenie Symetrii. Pod względem użyteczności i funkcjonalności społecznościowe Wiadomości24.pl wyprzedziły nieznacznie Gazetę.pl w kategorii serwisów ogólnotematycznych, Interia została liderem w aż trzech kategoriach, a wiodące portale zdobyły czołowe pozycje w kategoriach biznes, sport, motoryzacja, kultura i rozrywka. Serwisy branżowe zostały zaś oceniono wysoko w specjalistycznych kategoriach takich jak Media i Marketing oraz Komputery i Internet.
O pierwszych pozycjach w rankingu użyteczności zadecydowała między innymi konsekwencja w projektowaniu serwisów, jakość nawigacji i odnośników, sposób prezentacji treści oraz grafiki i multimediów. Równorzędny wpływ na ocenę miały także kwestie funkcjonalności – m.in. jakości i typu udostępnianych opcji, poziomu interaktywności, możliwości personalizacji treści czy sposobu jej prezentacji.
Wyników badań nie traktujemy jako ostatecznych i normatywnych – zaznacza Millo - Nasze analizy stanowią próbę przygotowania gruntu do dyskusji o wadze zagadnień użyteczności wszystkich typów serwisów i popularyzacji tego zagadnienia. Jednocześnie są próbą autorskiego spojrzenia na polski rynek i naturalnym krokiem w doskonaleniu naszej metodologii badawczej.
Badania Symetrii, choć potwierdziły wysokie oceny liderów polskiego Internetu w kategoriach użyteczności i funkcjonalności, wskazały jednocześnie, że przyjazność serwisu i wysoka jakość udostępnianych narzędzi nie są zarezerwowane wyłącznie dla ponoszących znaczne nakłady inwestycyjne największych serwisów i portali.
Tym bardziej warte uwagi wydają się wszelkie działania zmierzające do usprawnienia każdej, nawet małej witryny – podsumowuje Millo - Nawet nieznaczne w ocenie firmy usprawnienia użyteczności niejednokrotnie mogą przełożyć się na zwiększony ruch w serwisie. Ten zaś pozwoli na budowanie pożądanej i widocznej w rankingach popularności. Dlatego też w raporcie zamieściliśmy dział zawierający wskazówki z zakresu użyteczności i projektowania zorientowanego na użytkownika. Chcemy, aby pomógł on czytelnikom we wprowadzaniu podstawowych usprawnień w ich serwisach i podnoszeniu ich jakości.
*****
Pełną wersję raportu, zawierającą szerokie omówienie wyników, wskazówki z zakresu użyteczności oraz notę metodologiczną można pobrać z serwisu agencji Symetria:
http://www.symetria.pl/raport.pdf; PDF, 1,5 Mb
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Ingerowanie w treść
Patrycja Kierzkowska
Jest zjawisko w dziennikarstwie, którego nie rozumiem. Nazywam je: ingerowanie w treść wypowiedzi. Jestem za ingerowaniem, ale tylko wtedy, kiedy rozmówca robi mi z wywiadu sieczkę marketingową.
Dziennikarskie hieny
Sylwester Latkowski
Gwiazdy każą sobie płacić za sesje fotograficzne i wywiady. A tu nic, bezczelni dziennikarze nie płacąc sfotografowali, nie płacąc za newsa puścili w świat.
Transformacja edukacji dziennikarskiej w Europie
dr Lidia Pokrzycka
24 listopada 2005 roku w Kijowie miała miejsce międzynarodowa konferencja "Transformacja edukacji dziennikarskiej w Europie", organizowana przez BBC World Service Trust oraz Uniwersytet Kijowski.
Młodość na sprzedaż
Sylwia Grzymała
Młodość jest jednym ze skuteczniejszych motywów wykorzystywanych w reklamie i promocji. Dlaczego? Pomnieważ ulegają mu za równo młodzi, jak i dojrzali konsumenci. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Jak zdać na dziennikarstwo. Gatunki dziennikarskie
© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik
Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.
Trafik na hajłeju
Beata Solomon-Satała
Bardzo się ubawiłam słuchając pewnej sportowej relacji z Olimpijskich zmagań w Atlancie kiedy to znany sprawozdawca sportowy usprawiedliwił opóźnienie swojej transmisji trafikiem na hajłeju właśnie. Wydaje się jednak, że ta spolszczona fraza dobrze obrazuje sytuację na dziennikarskim rynku.