11.07.2022 Historia mediów
Sztuki audiowizualne. Historia radia i telewizji w Polsce
Krzysztof Fiedorek
Ponad 2000 reportaży i filmów dokumentalnych z regionalnych archiwów TVP w Gdańsku, Katowicach, Krakówie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu można obejrzeć w internecie w cyfrowej, zrekonstruowanej formie. Jedną z kategorii jest prezentacja osób związanych z mediami, ich osiągnięć i twórczości z lat 70. i 80.
To będzie - a w zasadzie już jest - jedna z najbogatszych cyfrowych bibliotek z archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi na świecie. Odnowione materiały, przygotowane w ramach projektu "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." dostępne są bezpłatnie w wysokiej rozdzielczości na stronie internetowej Perły Archiwów na portalu TVP.
Jeden z działów jest szczególnie atrakcyjny dla miłośników historii mediów. Szczególnie historii radia i historii telewizji w Polsce. To sekcja Sztuki audiowizualne, prezentująca archiwalne nagrania, dokumentujące historie działania regionalnych ośrodków radia i telewizji w latach 70. i 80.
Pod adresem https://cyfrowa.tvp.pl/website/sztuki-audiowizualne,54726396/ znaleźć można takie perełki, jak:
- Początki telewizji - Ludomir Budziński
- Polskie Radio - lata powojenne
- Radio Katowice
- Siódemka - Wędrowne Studio TV Katowice
- Andrzej Waligórski
- Studio 202
- Tu Polskie Radio Gdańsk
i wiele, wiele innych. Materiały filmowe digitalizowane w ramach projektu, pochodzą z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstały także lokalne pracownie rekonstrukcji.
- Głównym celem projektu jest poprawa jakości wypełniania przez Telewizję Polską publicznej misji, poprzez szersze udostępnianie zasobów dziedzictwa kulturowego - tłumaczą autorzy projektu w oficjalnych komunikatach. - Zależy nam, aby poprzez digitalizację, rekonstrukcję a następnie bezpłatne udostępnienie odnowionych materiałów audiowizualnych, zwiększyć zaangażowanie społeczności w poznawanie historii regionów oraz zachęcić do korzystania z cyfrowych zasobów Telewizji Polskiej.
Projekt "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." finansowany jest z Funduszy Unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Historia mediów:
Historia The Honolulu Advertiser. Od misjonarzy do wielkiej fuzji z rywalem
Małgorzata Dwornik
Powstał, żeby utrzeć nosa niesłownej konkurencji. Pierwsze informacje ze świata pozyskiwał za pomocą łódki. Nie przyjął do pracy Marka Twaina, pisywał dla niego za to Jack London. Historia najstarszego dziennika z Hawajów, to 154 lata wzlotów, upadków, oraz radykalnych zmian kursu. W 2010, żeby przetrwać przegraną wojnę na wyniszczenie z największym rywalem, musiał się z nim połączyć.
Historia telewizji w Australii. Wszystko zaczęło się od studia w wiatraku
Małgorzata Dwornik
Już w 1885 roku, dzięki Telephane, można było oglądać wyścigi konne o Puchar Melbourne. Pierwsze prawdziwe pokazy telewizyjne, realizowane od 1934 roku w starym wiatraku Wickham Terrace w Brisbane, oglądało zaledwie 18 właścicieli odbiorników. Lawina ruszyła rok później.
Historia Title Case. Skąd Się Wzięły Wielkie Litery w Angielskich Tytułach?
Krzysztof Fiedorek
Title Case, styl zapisu tytułów, w którym większość wyrazów rozpoczyna się wielką literą, od wieków kształtował wygląd anglojęzycznych publikacji. Jego korzenie sięgają XVIII wieku, gdy rozwój prasy drukarskiej wpłynął na sposób prezentowania informacji.
Podobne artykuły:
Kryzysometr 2023/2024. Największe kryzysy wizerunkowe 2023 roku
Dagmara Gac
Afera wizowa, oskarżenia o manipulacje cenami paliw przed wyborami oraz influencerzy zamieszani w tzw. Pandoragate. To liderzy badania Kryzysometr 2023/2024 przeprowadzonego przez agencję Alert Media Communications wśród ponad stu ekspertów ds. komunikacji.
La Stampa. Historia najstarszego dziennika we Włoszech
Małgorzata Dwornik
Powstała w Turynie, jako Gazzetta Piemontese. Przez ponad 150 lat zbudowała pozycję kultowego tytułu nie tylko na włoskim rynku prasowym. Przetrwała ataki faszystów, terrorystów i... Muammara Kaddafiego. Nawet w czasach internetu radzi sobie wyjątkowo dobrze.
Chłopcy Murrowa z CBS. Historia mistrzów omijania wojennej cenzury
Małgorzata Dwornik
Reporterzy wojenni pod wodzą Edwarda Murrowa nadawali z okupowanych krajów II wojny światowej, przechytrzając niemieckich cenzorów. Przeprowadzili wywiady z Hitlerem, Goebbelsem i Himmlerem. Lądowali w Normandii, a potem szli razem z frontem. Paryż niechcący "wyzwolili" nawet trzy dni przed faktem.
China Central Television. Historia CCTV, czyli 中国中央电视台
Małgorzata Dwornik
Podobno pierwsze logo chińskiej telewizji narysował osobiście Mao Zedong. Władza początkowo mocno wspierała rozwój telewizji, by w końcu przestraszyć się jej siły i wydać nakaz zlikwidowania wszystkich anten satelitarnych. Oprócz obostrzeń i cenzury, pracownicy chińskiej telewizji mają obowiązek świecić przykładem. Do dziś każdy dziennikarz czy aktor, który został przyłapany na braniu narkotyków czy korzystaniu z usług prostytutek ma zakaz wstępu na wizję.