menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

24.04.2023 Marketing i PR

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]

Bartłomiej Dwornik

Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]fot. Bartłomiej Dwornik

Organizacje Pożytku Publicznego na początku każdego roku ruszają na podbój serc i portfeli podatników. Słowem-kluczem jest 1,5% PIT (do 2022 roku - 1% PIT). To odpis, który każdy polski podatnik może przekazać wybranej fundacji, stowarzyszeniu czy innej organizacji pozarządowej, podczas rozliczania podatków za rok poprzedni.

Co ważne: owego podatnika to nic nie kosztuje! Urząd Skarbowy do wybranej OPP przekazuje w jego imieniu część podatku, który już pobrał w postaci zaliczek w ciągu całego poprzedniego roku. Wystarczy wpisać do formularza PIT numer KRS wybranej fundacji i już. Cały koszt to przepisanie lub przeklikanie dziesięciu cyfr. Raz w roku. Za darmo.

1,5% PIT. Dlaczego warto się postarać


Dla organizacji pozarządowych odpisy z 1,5% podatku to solidny zastrzyk pieniędzy, które mogą przeznaczyć na działania statutowe. Tylko w roku 2022 podatnicy przekazali im w ten sposób 1 114 400 000 złotych. Z roku na rok ta kwota rośnie. Według szacunków Ministerstwa Finansów, w roku 2023 może być to nawet 1,3 miliarda złotych.

Tort do podziału jest więc pokaźny. Oto, co o nim wiemy:

  • 1 114 400 000 zł to łączna kwota, jaką OPP otrzymały z odpisów podatku PIT w roku 2022
  • 70 zł to średnia kwota odpisu w roku 2022
  • 15 milionów podatników przekazuje 1% (od tego roku 1,5%) wybranej OPP
  • 6 milionów wciąż tego nie robi
  • Możliwość przekazania 1,5% podatku PIT mają osoby składające formularz PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-OP
  • Odpis można przekazać na jedną z 89203 Organizacji Pożytku Publicznego

Nic zatem dziwnego, że co roku NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe, starają się uszczknąć z tego tortu jak najwięcej dla siebie. I do lutego do kwietnia - równolegle do tak zwanej kampanii podatkowej PIT - rywalizują o nasze serca i portfele między sobą.

Kampania po omacku i... trochę jak prezydencka


Ta rywalizacja przebiega w dość specyficznych warunkach. Kampania 1,5% PIT należy do jednych z najtrudniejszych. Do jednych z największych wyzwań dla marketerów. I to z kilku powodów i na kilku płaszczyznach.

  • Każdy podatnik ma tylko jeden "głos" do oddania za pośrednictwem PIT-a. Jak w wyborach prezydenckich, Do formularza PIT można wpisać tylko jeden numer KRS
  • Monitorowanie skuteczności kampanii w czasie rzeczywistym nie jest możliwe. Urzędy skarbowe nie udostępniają danych na temat odpisów z już złożonych formularzy.
  • Efekty globalne i faktyczną skuteczność kampanii poznajemy dopiero w chwili przelewu środków na konto OPP. To końcówka lipca. Trzy miesiące od zakończenia kampanii.
  • Szczegółowe informacje na temat struktury wpłat i celów szczegółowych fundacje i stowarzyszenia otrzymują jesienią. Prawie pół roku po zakończeniu działań promocyjnych.

Przypomina to trochę slalom gigant po omacku. A na tym wcale się nie kończy. Wyzwań jest więcej, bo... resort finansów i administracja skarbowa od kilku lat co roku zmieniają zasady gry. Nie inaczej jest w roku 2023. Zmian było całkiem sporo:

  • Podatek PIT został obniżony z 17% do 12%
  • Kwota wolna od podatku wzrosła z 8.000 do 30.000 złotych
  • Pierwszy próg podatkowy został podniesiony z 85.528 do 120.000 zł
  • Pojawiły się nowe ulgi i możliwości zwolnienia z podatku
  • Wysokość odpisu wynosi od tego roku 1,5% zamiast 1%

Tym samym większość historycznych wniosków z poprzednich lat uległa radykalnej dezaktualizacji. Prognozowanie i szacowanie możliwych przychodów OPP z tego źródła znów sprowadzone zostało do wróżenia z fusów. Choć na szczęście, mówiąc obrazowo, trochę tych fusów do wróżenia nam jednak zostało.

Na tropie danych


Projektując założenia kampanii 1,5% warto więc sięgnąć do danych, które da się porównywać i z których można wnioskować trendy. I takie dane istnieją. Dobrym ich źródłem są coroczne statystyki kampanii podatkowej, publikowane jesienią przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]źródło: dwornik.pl na podstawie danych z podatki.gov.pl

Znajdziemy tu raporty statystyczne z ubiegłych lat, które pozwolą zajrzeć i prześledzić na przykład strukturę formularzy PIT, jakie co roku składamy w urzędach skarbowych. Choćby po to, żeby określić podatkowe grupy docelowe z największym potencjałem lub nisze, w których spodziewamy się najmniejszej konkurencji dla naszego przekazu.

Ciekawe informacje można zdobyć również śledząc wpisy Ministerstwa Finansów w mediach społecznościowych. Na podstawie informacji o kolejnych kamieniach milowych w kampanii podatkowej można narysować - i porównać rok do roku - tempo składania rozliczeń w usłudze Twój e-PIT.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]źródło: dwornik.pl na podstawie danych z @MF_GOV_PL

Taka wiedza może się przydać przy planowaniu intensywności kampanii w wybranych okienkach czasowych. Warto więc wziąć ją pod uwagę.

Kampania 1,5% PIT w pięciu krokach


Przekaz w działaniach zachęcających do ofiarowania 1,5% podatku PIT też powinien być odpowiednio przygotowany. Po pierwsze dlatego, że - jak już wiesz - każdy podatnik może to zrobić tylko raz. Po drugie - każda OPP jest inna, ma inne cele i innymi argumentami się posługuje. Jest jednak pięć kroków, które warto zrobić w każdym przypadku i będą kierować kampanię we właściwym kierunku.

  • Krok 1. Daj znać istniejącej już społeczności
    Poinformuj i zaangażuj obecnych beneficjentów, podopiecznych, fanów i obserwujących w mediach społecznościowych. To twoi naturalni ambasadorzy. Pomogą zbudować zasięg organiczny.

  • Krok 2. Zdiagnozuj problem
    Zdecyduj możliwie dokładnie, na co chcesz przeznaczyć środki, pozyskane z 1,5% podatku PIT. Jaki problem chcesz rozwiązać, jaki ważny cel osiągnąć. Im bardziej będzie to realna, konkretna i namacalna dla twoich odbiorców rzecz, tym lepiej. Kolejne kroki będą łatwiejsze.

  • Krok 3. Utożsamiaj z celem, wywołuj emocje
    Mów jasno, uczciwie i precyzyjnie, w jaki sposób chcesz rozwiązać problem, albo osiągnąć zamierzony efekt. Pokaż, w jaki sposób przekazanie 1,5% właśnie twojej organizacji przełoży się na jego realizację i jaką korzyść będzie miał ofiarodawca.

  • Krok 4. Hałasuj!
    Ten krok to już klasyczny marketing. Promocja aktywna, pasywna, organiczna. Nośniki reklamy, kanały przekazu - wykorzystaj wszystko, co pomoże dotrzeć do wybranej grupy docelowej i jest w zasięgu twojego budżetu,

    Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]ilustracja: Wirtualna Poradnia Pedagogiczna operator.edu.pl/poradnia

  • Krok 5. Spełniaj obietnice, pokazuj efekty
    Kluczowy element budowania zaufania. Pokazuj efekty, jakie dzięki środkom z 1% w poprzednich latach twoja OPP osiągnęła do tej pory. Relacjonuj, co już robisz dla celu, na który zbierasz 1,5% w tym roku. To będzie najlepszy dowód na to, że warto ci takie środki przekazać.
    Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]ilustracja: Wirtualna Poradnia Pedagogiczna operator.edu.pl/poradnia


A potem... uzbrój się w cierpliwość. Efekty poznasz do końca lipca. Wyciągnij z nich wnioski. Przydadzą się w przyszłym roku. Choć zasady gry w kampanii podatkowej 2024 prawie na pewno będą nieco inne, niż dziś.

***

Poradnik zilustrowałem materiałami z kampanii 1,5% PIT fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, której celem jest zebranie funduszy na uruchomienie i rozbudowę Wirtualnej Poradni Pedagogicznej. Miejsca w internecie, gdzie każdy rodzic będzie mógł uzyskać BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedy.

Powodzenia, trzymam kciuki za twoją kampanię!
I zapraszam do współpracy przy projektach CSR. Znajdziesz mnie na:


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

9 istotnych faktów na temat Public Relations

Barbara Trepka
Najważniejsze wnioski po drugiej edycji Konferencji "Włącz się na PR", zorganizowanej przez Stowarzyszenie PRON. Wykorzystanie mediów społecznościowych i Youtube. Sposoby dotarcia do pokolenia Z.

Jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne

Joanna Pierzynka
Coraz popularniejsze staje się tworzenie stron dopasowanych w pierwszej kolejności do urządzeń mobilnych, a dopiero później skalowanie ich do wersji desktopowej. Pozwala to tworzyć szybkie oraz intuicyjne serwisy internetowe zgodne z zaleceniami Google i nowym podejściem, jakim jest Mobile-First index.

User Generated Content w działaniach marketingowych

Krzysztof Kłosiński
Content marketing opiera się na komunikacji dwustronnej. Po jednej stronie stoi marka, która tworzy ciekawe i unikalne treści, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po drugiej znajdują się odbiorcy, którzy mogą wyrazić swoją opinię i podzielić się własnymi pomysłami i odczuciami.

Wybór właściwej agencji reklamowej

blog.goldensubmarine.com
Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej? [artykuł sponsorowany]

Wskaźniki widoczności reklam online. Raport Meetrics Q3/2021

IPM
Reklamy displayowe były w Polsce bardziej widoczne w trzecim kwartale 2021, w przeciwieństwie do reklam wideo, których widoczność się pogorszyła. Rzuca się w oczy wysoka zmienność współczynników widoczności - zarówno przy porównywaniu ze sobą różnych formatów reklam, jak i przy porównaniu tych samych formatów w różnych okresach.

Techniki manipulacji w tekstach reklamowych

Anna Gródecka
Jednym z zagrożeń, które czyhają na człowieka we współczesnym świecie, jest zjawisko manipulacji. Stanowi ono niebezpieczeństwo, ponieważ traktuje ludzi w sposób przedmiotowy, stosując podstęp. Skuteczna obrona przed manipulacją wymaga znajomości mechanizmów, które wykorzystuje nadawca.

Marketing w Polsce 2020. Raport Marketing Survey

Maks Michalczak
Jaki jest prawdziwy obraz polskiego marketingu? Czego szefowie firm oczekują od tytułowego działu? Na te i wiele innych pytań odpowiada Marketing Survey 2020, który został przygotowany przez MKTout, Abananę, Marketing Przy Kawie oraz Brief.pl.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24