menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

24.04.2023 Marketing i PR

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]

Bartłomiej Dwornik

Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]fot. Bartłomiej Dwornik

Organizacje Pożytku Publicznego na początku każdego roku ruszają na podbój serc i portfeli podatników. Słowem-kluczem jest 1,5% PIT (do 2022 roku - 1% PIT). To odpis, który każdy polski podatnik może przekazać wybranej fundacji, stowarzyszeniu czy innej organizacji pozarządowej, podczas rozliczania podatków za rok poprzedni.

Co ważne: owego podatnika to nic nie kosztuje! Urząd Skarbowy do wybranej OPP przekazuje w jego imieniu część podatku, który już pobrał w postaci zaliczek w ciągu całego poprzedniego roku. Wystarczy wpisać do formularza PIT numer KRS wybranej fundacji i już. Cały koszt to przepisanie lub przeklikanie dziesięciu cyfr. Raz w roku. Za darmo.

1,5% PIT. Dlaczego warto się postarać


Dla organizacji pozarządowych odpisy z 1,5% podatku to solidny zastrzyk pieniędzy, które mogą przeznaczyć na działania statutowe. Tylko w roku 2022 podatnicy przekazali im w ten sposób 1 114 400 000 złotych. Z roku na rok ta kwota rośnie. Według szacunków Ministerstwa Finansów, w roku 2023 może być to nawet 1,3 miliarda złotych.

Tort do podziału jest więc pokaźny. Oto, co o nim wiemy:

 • 1 114 400 000 zł to łączna kwota, jaką OPP otrzymały z odpisów podatku PIT w roku 2022
 • 70 zł to średnia kwota odpisu w roku 2022
 • 15 milionów podatników przekazuje 1% (od tego roku 1,5%) wybranej OPP
 • 6 milionów wciąż tego nie robi
 • Możliwość przekazania 1,5% podatku PIT mają osoby składające formularz PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-OP
 • Odpis można przekazać na jedną z 89203 Organizacji Pożytku Publicznego

Nic zatem dziwnego, że co roku NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe, starają się uszczknąć z tego tortu jak najwięcej dla siebie. I do lutego do kwietnia - równolegle do tak zwanej kampanii podatkowej PIT - rywalizują o nasze serca i portfele między sobą.

Kampania po omacku i... trochę jak prezydencka


Ta rywalizacja przebiega w dość specyficznych warunkach. Kampania 1,5% PIT należy do jednych z najtrudniejszych. Do jednych z największych wyzwań dla marketerów. I to z kilku powodów i na kilku płaszczyznach.

 • Każdy podatnik ma tylko jeden "głos" do oddania za pośrednictwem PIT-a. Jak w wyborach prezydenckich, Do formularza PIT można wpisać tylko jeden numer KRS
 • Monitorowanie skuteczności kampanii w czasie rzeczywistym nie jest możliwe. Urzędy skarbowe nie udostępniają danych na temat odpisów z już złożonych formularzy.
 • Efekty globalne i faktyczną skuteczność kampanii poznajemy dopiero w chwili przelewu środków na konto OPP. To końcówka lipca. Trzy miesiące od zakończenia kampanii.
 • Szczegółowe informacje na temat struktury wpłat i celów szczegółowych fundacje i stowarzyszenia otrzymują jesienią. Prawie pół roku po zakończeniu działań promocyjnych.

Przypomina to trochę slalom gigant po omacku. A na tym wcale się nie kończy. Wyzwań jest więcej, bo... resort finansów i administracja skarbowa od kilku lat co roku zmieniają zasady gry. Nie inaczej jest w roku 2023. Zmian było całkiem sporo:

 • Podatek PIT został obniżony z 17% do 12%
 • Kwota wolna od podatku wzrosła z 8.000 do 30.000 złotych
 • Pierwszy próg podatkowy został podniesiony z 85.528 do 120.000 zł
 • Pojawiły się nowe ulgi i możliwości zwolnienia z podatku
 • Wysokość odpisu wynosi od tego roku 1,5% zamiast 1%

Tym samym większość historycznych wniosków z poprzednich lat uległa radykalnej dezaktualizacji. Prognozowanie i szacowanie możliwych przychodów OPP z tego źródła znów sprowadzone zostało do wróżenia z fusów. Choć na szczęście, mówiąc obrazowo, trochę tych fusów do wróżenia nam jednak zostało.

Na tropie danych


Projektując założenia kampanii 1,5% warto więc sięgnąć do danych, które da się porównywać i z których można wnioskować trendy. I takie dane istnieją. Dobrym ich źródłem są coroczne statystyki kampanii podatkowej, publikowane jesienią przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]źródło: dwornik.pl na podstawie danych z podatki.gov.pl

Znajdziemy tu raporty statystyczne z ubiegłych lat, które pozwolą zajrzeć i prześledzić na przykład strukturę formularzy PIT, jakie co roku składamy w urzędach skarbowych. Choćby po to, żeby określić podatkowe grupy docelowe z największym potencjałem lub nisze, w których spodziewamy się najmniejszej konkurencji dla naszego przekazu.

Ciekawe informacje można zdobyć również śledząc wpisy Ministerstwa Finansów w mediach społecznościowych. Na podstawie informacji o kolejnych kamieniach milowych w kampanii podatkowej można narysować - i porównać rok do roku - tempo składania rozliczeń w usłudze Twój e-PIT.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]źródło: dwornik.pl na podstawie danych z @MF_GOV_PL

Taka wiedza może się przydać przy planowaniu intensywności kampanii w wybranych okienkach czasowych. Warto więc wziąć ją pod uwagę.

Kampania 1,5% PIT w pięciu krokach


Przekaz w działaniach zachęcających do ofiarowania 1,5% podatku PIT też powinien być odpowiednio przygotowany. Po pierwsze dlatego, że - jak już wiesz - każdy podatnik może to zrobić tylko raz. Po drugie - każda OPP jest inna, ma inne cele i innymi argumentami się posługuje. Jest jednak pięć kroków, które warto zrobić w każdym przypadku i będą kierować kampanię we właściwym kierunku.

 • Krok 1. Daj znać istniejącej już społeczności
  Poinformuj i zaangażuj obecnych beneficjentów, podopiecznych, fanów i obserwujących w mediach społecznościowych. To twoi naturalni ambasadorzy. Pomogą zbudować zasięg organiczny.

 • Krok 2. Zdiagnozuj problem
  Zdecyduj możliwie dokładnie, na co chcesz przeznaczyć środki, pozyskane z 1,5% podatku PIT. Jaki problem chcesz rozwiązać, jaki ważny cel osiągnąć. Im bardziej będzie to realna, konkretna i namacalna dla twoich odbiorców rzecz, tym lepiej. Kolejne kroki będą łatwiejsze.

 • Krok 3. Utożsamiaj z celem, wywołuj emocje
  Mów jasno, uczciwie i precyzyjnie, w jaki sposób chcesz rozwiązać problem, albo osiągnąć zamierzony efekt. Pokaż, w jaki sposób przekazanie 1,5% właśnie twojej organizacji przełoży się na jego realizację i jaką korzyść będzie miał ofiarodawca.

 • Krok 4. Hałasuj!
  Ten krok to już klasyczny marketing. Promocja aktywna, pasywna, organiczna. Nośniki reklamy, kanały przekazu - wykorzystaj wszystko, co pomoże dotrzeć do wybranej grupy docelowej i jest w zasięgu twojego budżetu,

  Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]ilustracja: Wirtualna Poradnia Pedagogiczna operator.edu.pl/poradnia

 • Krok 5. Spełniaj obietnice, pokazuj efekty
  Kluczowy element budowania zaufania. Pokazuj efekty, jakie dzięki środkom z 1% w poprzednich latach twoja OPP osiągnęła do tej pory. Relacjonuj, co już robisz dla celu, na który zbierasz 1,5% w tym roku. To będzie najlepszy dowód na to, że warto ci takie środki przekazać.
  Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]ilustracja: Wirtualna Poradnia Pedagogiczna operator.edu.pl/poradnia


A potem... uzbrój się w cierpliwość. Efekty poznasz do końca lipca. Wyciągnij z nich wnioski. Przydadzą się w przyszłym roku. Choć zasady gry w kampanii podatkowej 2024 prawie na pewno będą nieco inne, niż dziś.

***

Poradnik zilustrowałem materiałami z kampanii 1,5% PIT fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, której celem jest zebranie funduszy na uruchomienie i rozbudowę Wirtualnej Poradni Pedagogicznej. Miejsca w internecie, gdzie każdy rodzic będzie mógł uzyskać BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedy.

Powodzenia, trzymam kciuki za twoją kampanię!
I zapraszam do współpracy przy projektach CSR. Znajdziesz mnie na:


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Rolki Reggae Rajd pod patronatem Reporterzy.info. Podsumowanie

BARD
Agata i Wojtek Miszewscy, dwójka rolkarzy z Oleśnicy, przejechali na rolkach dystans dokładnie 1029 kilometrów. Celem było zebranie funduszy na terapię wzroku niepełnosprawnych bliźniaków ze Zgorzelca. Akcja, której patronował tygodnik Reporterzy.info zakończyła się sukcesem - sportowym, charytatywnym i medialnym.

Jak zyskać dzięki technikom e-marketingowym?

adwordsgroup.pl
Kampania linków sponsorowanych w Google Adwords to tylko jeden ze sposobów, które oferowane są e-marketingowców. I tutaj od razu pojawia się problem, jak nie zgubić się w gąszczu tych wszystkich technik. Przecież nie wszystkie będą odpowiednie dla naszego biznesu. Najprostszym sposobem, ale i odrobinę czasochłonnym jest po prostu poznanie ich. Z tego właśnie powodu omówimy dzisiaj, jak zyskać dzięki tym technikom. [artykuł sponsorowany]

346 uśmiechów. Case study programu CSR Chodźmy разом do szkoły!

Reporterzy.info wspierają
Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty stworzyła we Wrocławiu i Gdańsku wyjątkowe szkoły dla dzieci, uciekających przed wojną z Ukrainy. Szkoły, które… poszły do uczniów. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnerów biznesowych, projekt okazał się sukcesem. Choć początkowo...

Wideo marketing. Nadchodzi rewolucja sztucznej inteligencji

Mariusz Maksymiuk
Sztuczna inteligencja umożliwia markom podejmowanie decyzji opartych na licznych danych. Jest to niezwykle skuteczne, gdyż pozwala na obranie skutecznej taktyki opartej na wyjątkowo dokładnym targetowaniu i optymalizacji.

User Generated Content w działaniach marketingowych

Krzysztof Kłosiński
Content marketing opiera się na komunikacji dwustronnej. Po jednej stronie stoi marka, która tworzy ciekawe i unikalne treści, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po drugiej znajdują się odbiorcy, którzy mogą wyrazić swoją opinię i podzielić się własnymi pomysłami i odczuciami.

Sztuczna inteligencja w reklamie

Mariusz Maksymiuk
Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na zaawansowaną automatyzację i przewidywanie działań potencjalnego konsumenta. Maszyny, wykorzystując dane, uczą się identyfikować wzorce i powiązania, tak aby wyciągać wnioski, wykonywać działania i podejmować decyzje.

Influencer marketing na TikToku. Jak sprawdzić tiktokera?

Personal PR
Liczba nowych twórców, którzy zakładają konta na TikToku, rośnie z dnia na dzień. Ich różnorodność jest bardzo korzystna dla osób chcących nawiązać współpracę. Jednak dotarcie do jakościowych, odpowiednich influencerów jest wyzwaniem. Jak więc dobrze szukać? Sprawdzając poniższe 5 elementów.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24