14.08.2023 Marketing i PR
Sztuczna inteligencja i marketing. Jakie są oczekiwania i obawy branży
KrzysztoF
Marketerzy korzystający z generatywnej sztucznej inteligencji dostrzegają w niej potencjał, ale jednocześnie mają obawy związane z jej bezpieczeństwem i dokładnością. Z badania Generative AI Snapshot Series, przeprowadzonego przez Salesforce i YouGov wynika, że branża spodziewa się dużych zmian. I to już w niedalekiej przyszłości.

Salesforce przeprowadził ankietę wśród ponad 1000 pracowników działów marketingu. Cytowane przez Newseria Biznes wyniki wykazały, że
- 51% korzysta już z generatywnej sztucznej inteligencji
- kolejne 22% planuje wykorzystać ją wkrótce.
To oznacza, że prawie trzy czwarte marketerów uznają jej potencjał. I wykorzystują go już obecnie. Marketerzy korzystają generatywną sztuczna inteligencję głównie do:
- tworzenia treści (76%)
- pisania tekstów (76%).
Wielu z nich przewiduje jednak znaczące zmiany w swojej pracy dzięki tej technologii. Aż 53% twierdzi, że generatywna sztuczna inteligencja "zmienia zasady gry", widząc w niej potencjał do personalizowania komunikatów, tworzenia kampanii marketingowych i optymalizacji strategii SEO.
Korzyści i obawy, związane z AI
Dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, marketerzy oczekują znaczących oszczędności czasu. Szacują, że mogą zaoszczędzić ponad pięć godzin tygodniowo. To przekłada się na ponad miesiąc rocznie. Chociaż technologia wydaje się obiecująca, marketerzy mają również obawy.
- Aż 67% twierdzi, że dane ich firmy nie są odpowiednio przygotowane dla SI.
- Podobny odsetek (63%) uważa, że zaufane dane klientów są kluczowe.
- Bez wysokiej jakości, zaufanych danych SI staje się "śmieciem na wejściu i śmieciem na wyjściu" - komentuje wyniki badań Clara Shih, cytowana przez Newseria Biznes dyrektor generalna Salesforce ds. sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja czerpiąca ze źródeł danych, które są nieistotne, niereprezentatywne lub niekompletne może dostarczać toksyczne wyniki, generować uprzedzenia czy całkowicie błędne wnioski.

Potrzeba ludzkiego nadzoru i szkoleń
Mimo entuzjazmu, wiele osób uważa, że do skutecznego wykorzystania SI potrzebny jest ludzki nadzór. Ponadto, wielu pracowników działów marketingu czuje potrzebę szkoleń.
- 43% z nich nie wie, jak w pełni wykorzystać potencjał technologii,
- 70% twierdzi, że ich pracodawca nie zapewnia odpowiednich szkoleń.
- 71% marketerów uważa, że SI brak kreatywności i wiedzy kontekstowej, co jest jej dużym ograniczeniem,
- 66% marketerów uważa, że do skutecznego korzystania ze sztucznej inteligencji niezbędny jest ludzki nadzór.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez Salesforce we współpracy z YouGov w dniach 18-25 maja 2023 r. Ankietowano ponad 4 135 pełnoetatowych pracowników z różnych sektorów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Dane zostały zebrane online i są reprezentatywne dla wszystkich pełnoetatowych pracowników w wymienionych krajach.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Ceny link buildingu są MOCNO przeszacowane. Wielka analiza Adsy
Krzysztof Fiedorek
Wpis gościnny za 45 dolarów? A może za 4595? Różnice w cenach sięgają 100-krotności, a rynek pełen jest absurdów: sprzedający żądają fortuny, kupujący płacą ułamek. Branża beauty kosztuje mniej niż literatura, a Irlandia bije USA na głowę. Analitycy platformy Adsy zajrzeli za kulisy SEO-handlu.
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Podobne artykuły:
Jak wyróżnić się na targach branżowych?
inventini.com
Targi branżowe to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie rozpoznawalności marki. W Polsce co roku odbywa się około 200 takich imprez i zawsze przyciągają one tłumy wystawców. Konkurencja jest spora, co więc zrobić, żeby zwrócić na siebie uwagę i zatrzymać przy swoim stoisku odwiedzających? [artykuł sponsorowany]
Email marketing zgodny ze sztuką, czyli jak nie wylądować w SPAM-ie
BARD
Co trzeci Polak dostaje codziennie od 10 do 20 e-maili promocyjnych, a ponad połowa co najmniej 10 - wynika z badania Redlink. Aby mail wyróżnił się wśród konkurencji i został odczytany przez odbiorcę, kluczowe są trzy czynniki, na które adresaci zwracają największą uwagę.
Największe kryzysy wizerunkowe w Polsce. Kryzysometr 2022/2023
Dagmara Gac
Katastrofa ekologiczna na Odrze, skandal obyczajowy w Ordo Iuris i medialne zarzuty wobec Tomasza Lisa. To największe kryzysy wizerunkowe według badania Kryzysometr 22/23, przeprowadzonego przez agencję Alert Media Communications.
Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online
Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.