11.12.2023 Rynek medialny
Blogi w e-commerce. Raport Elephate i Senuto
KrzysztoF
Średnia liczba zindeksowanych artykułów na blogach e-commerce to 565, a jeden wpis przyciąga 347 odbiorców miesięcznie. Najwyższy ruch organiczny na pojedynczym artykule generuje branża zdrowotna. Za kulisy komercyjnej blogosfery zaglądają autorzy publikacji "Ranking blogów w e-commerce".

Analizując działalność najpopularniejszych blogów marek e-commerce, zespół wrocławskiej agencji Elephate, przy współpracy z Senuto, przyjrzał się zabiegom, które służą zdobywaniu ruchu organicznego. Pod lupę wzięte zostały takie czynniki jak:
- dobór tematów i ich opracowanie,
- język i styl tekstu,
- sposoby wsparcia sprzedaży,
- aspekty SEO
- oraz autorstwo treści.
Każdy z liderów w swojej branży doczekał się indywidualnej analizy, która wykazała, jak istotną częścią serwisu jest właśnie sekcja contentowa.
Najpopularniejsza tematyka: zdrowie
Okazuje się, że najpopularniejsze blogi w e-commerce prowadzą marki z branży zdrowotnej. Sekcje contentowe stron Wapteka.pl i DOZ.pl generują największy ruch organiczny, czyli są najczęściej czytane przez użytkowników. Autorzy raportu stawiają te marki jako wzór do naśladowania dla sklepów internetowych z tej branży przykładały.
Pełne podium e-commercowej blogosfery przez pryzmat popularności prezentuje się następująco:
- branża zdrowotna
- sklepy z produktami dla zwierząt
- serwisy jubilerskie.
Najniższy przeciętny ruch organiczny na pojedynczym artykule posiadają za to blogi z branży modowej oraz sklepy sprzedające suplementy i odżywki.
Temat i frazy kluczowe
Najwięcej artykułów publikują natomiast marketplace`y, czyli Allegro, Morele i Ceneo. Jednak z analizy wynika, że blogi z największą liczbą artykułów nie zawsze generują największy ruch organiczny. Ważne jest, aby treści były tworzone na tematy, które interesują grupę docelową.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wybór tematyki jest równie istotny co sama optymalizacja treści. Blogi z największą liczbą fraz kluczowych w TOP 3 i TOP 10 wyników wyszukiwania nie zawsze generują największy ruch organiczny. Duże znaczenie ma popularność pozycjonowanych wyrażeń.
Problemem jest także duży odsetek artykułów, które nie generują żadnego ruchu organicznego. Na blogach poddanych analizie ich średni udział wynosi prawie 27%. Oznacza to, że ponad 1/4 treści nie jest czytana przez użytkowników z poziomu wyszukiwarki.
REKLAMA

- Blog to główny filar treści w arsenale każdego e-commerce. Wybór metryk do śledzenia użytkowników powinien być oparty na KPI, które wyznaczamy dla naszej sekcji z artykułami - zaznacza cytowany przez autorów raportu Mariusz Michalczuk, CEO i co-founder firmy Conversion. - Jednym z kluczowych celów jest zrozumienie, czy użytkownicy rzeczywiście angażują się w nasze treści.
Duży nie znaczy lepszy. Internet jest demokratyczny
Jak podkreślają autorzy raportu, bezpośrednia sprzedaż, budowanie zaufania i pozycji eksperta, a w końcu – wsparcie rozpoznawalności poprzez zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Niezależnie od branży, prowadzony blog może stanowić istotny element strategii biznesowej sklepów internetowych.
- Publikując raport, chcieliśmy umożliwić wszystkim prowadzącym blogi w sklepach internetowych porównanie osiąganych wyników do konkurencji i zaczerpnięcie inspiracji od liderów w swojej branży, co pozwoli im udoskonalić własną strategię - komentuje Wojciech Mazur, CEO agencji Elephate, cytowany w materiale promującym raport. - Co istotne, do naszych rankingów nie dostało się wiele popularnych marek. To dowodzi, że internet jest demokratycznym miejscem, w którym jest przestrzeń dla każdej firmy pragnącej budować swoją rozpoznawalność poprzez przemyślane działania z zakresu content marketingu i SEO.
Pełna treść raportu Ranking blogów w e-commerce jest do pobrania za darmo na stronie Elephate:
https://www.elephate.com/pl/ranking-blogow-w-e-commerce-raport
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Sztuczna inteligencja w mediach. Analiza Reuters Digital News Report 2024
Krzysztof Fiedorek
AI w ciągu ostatnich kilku lat zyskała na znaczeniu, a jej zastosowanie w produkcji, dystrybucji i prezentacji treści informacyjnych stale rośnie. Jednak rozwój ten jest odbierany przez odbiorców z mieszanymi uczuciami, co ma istotne konsekwencje dla zaufania do mediów oraz ich przyszłości.
Czytelnictwo prasy w Polsce. Bogaci czytają dziesięć razy częściej
BARD
Osoby bogate i zamożne czytają prasę nawet dziesięciokrotnie częściej prasę od statystycznego Polaka – wynika z raportu Polskich Badań Czytelnictwa. Sięgają przeważnie po miesięczniki i poświęcają na lekturę około godziny dziennie. Tylko 18% osób w tej grupie nie czyta pracy wcale.
Serwisy streamingowe. W Polsce szybko przybywa subskrybentów
RINF
W porównaniu z rokiem 2020, w roku 2021 o jedną piątą Polaków więcej deklaruje posiadanie subskrypcji abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo - wynika z raportu Digital Consumer Trends 2021, opublikowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Repolonizacja mediów online. Polacy podzieleni, eksperci sceptyczni
BARD
Według ekspertów repolonizacja internetu nam nie grozi. W ich opinii rynek jest zróżnicowany, a polski kapitał porównywalny z zagranicznym. Wyniki badań sondażowych takie jednoznaczne już nie są. Ciągle problemem pozostaje też kwestia hejtu w sieci.