menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

11.12.2023 Rynek medialny

Blogi w e-commerce. Raport Elephate i Senuto

KrzysztoF

Średnia liczba zindeksowanych artykułów na blogach e-commerce to 565, a jeden wpis przyciąga 347 odbiorców miesięcznie. Najwyższy ruch organiczny na pojedynczym artykule generuje branża zdrowotna. Za kulisy komercyjnej blogosfery zaglądają autorzy publikacji "Ranking blogów w e-commerce".

Blogi w e-commerce. Raport Elephante i Senutoilustracja: freepik.com/ai/image-editor

Analizując działalność najpopularniejszych blogów marek e-commerce, zespół wrocławskiej agencji Elephate, przy współpracy z Senuto, przyjrzał się zabiegom, które służą zdobywaniu ruchu organicznego. Pod lupę wzięte zostały takie czynniki jak:

  • dobór tematów i ich opracowanie,
  • język i styl tekstu,
  • sposoby wsparcia sprzedaży,
  • aspekty SEO
  • oraz autorstwo treści.

Każdy z liderów w swojej branży doczekał się indywidualnej analizy, która wykazała, jak istotną częścią serwisu jest właśnie sekcja contentowa.

Najpopularniejsza tematyka: zdrowie


Okazuje się, że najpopularniejsze blogi w e-commerce prowadzą marki z branży zdrowotnej. Sekcje contentowe stron Wapteka.pl i DOZ.pl generują największy ruch organiczny, czyli są najczęściej czytane przez użytkowników. Autorzy raportu stawiają te marki jako wzór do naśladowania dla sklepów internetowych z tej branży przykładały.

REKLAMA

Pełne podium e-commercowej blogosfery przez pryzmat popularności prezentuje się następująco:

  • branża zdrowotna
  • sklepy z produktami dla zwierząt
  • serwisy jubilerskie.

Najniższy przeciętny ruch organiczny na pojedynczym artykule posiadają za to blogi z branży modowej oraz sklepy sprzedające suplementy i odżywki.

Temat i frazy kluczowe


Najwięcej artykułów publikują natomiast marketplace`y, czyli Allegro, Morele i Ceneo. Jednak z analizy wynika, że blogi z największą liczbą artykułów nie zawsze generują największy ruch organiczny. Ważne jest, aby treści były tworzone na tematy, które interesują grupę docelową.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wybór tematyki jest równie istotny co sama optymalizacja treści. Blogi z największą liczbą fraz kluczowych w TOP 3 i TOP 10 wyników wyszukiwania nie zawsze generują największy ruch organiczny. Duże znaczenie ma popularność pozycjonowanych wyrażeń.

Problemem jest także duży odsetek artykułów, które nie generują żadnego ruchu organicznego. Na blogach poddanych analizie ich średni udział wynosi prawie 27%. Oznacza to, że ponad 1/4 treści nie jest czytana przez użytkowników z poziomu wyszukiwarki.

REKLAMA

- Blog to główny filar treści w arsenale każdego e-commerce. Wybór metryk do śledzenia użytkowników powinien być oparty na KPI, które wyznaczamy dla naszej sekcji z artykułami - zaznacza cytowany przez autorów raportu Mariusz Michalczuk, CEO i co-founder firmy Conversion. - Jednym z kluczowych celów jest zrozumienie, czy użytkownicy rzeczywiście angażują się w nasze treści.

Duży nie znaczy lepszy. Internet jest demokratyczny


Jak podkreślają autorzy raportu, bezpośrednia sprzedaż, budowanie zaufania i pozycji eksperta, a w końcu – wsparcie rozpoznawalności poprzez zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Niezależnie od branży, prowadzony blog może stanowić istotny element strategii biznesowej sklepów internetowych.

- Publikując raport, chcieliśmy umożliwić wszystkim prowadzącym blogi w sklepach internetowych porównanie osiąganych wyników do konkurencji i zaczerpnięcie inspiracji od liderów w swojej branży, co pozwoli im udoskonalić własną strategię - komentuje Wojciech Mazur, CEO agencji Elephate, cytowany w materiale promującym raport. - Co istotne, do naszych rankingów nie dostało się wiele popularnych marek. To dowodzi, że internet jest demokratycznym miejscem, w którym jest przestrzeń dla każdej firmy pragnącej budować swoją rozpoznawalność poprzez przemyślane działania z zakresu content marketingu i SEO.

Pełna treść raportu Ranking blogów w e-commerce jest do pobrania za darmo na stronie Elephate:
https://www.elephate.com/pl/ranking-blogow-w-e-commerce-raport

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny

Robert Susło
Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.

Jak mówić do Gen Z, czyli jakie są polskie Zetki? Raport SWPS i They.pl

Paweł Usakowski
Tylko 25% ankietowanych przedstawicieli pokolenia Z zdecydowanie uważa, że polskie marki wiedzą, jak komunikować się z młodymi ludźmi. Jedynie 17% badanych dokonuje zakupów wyłącznie online, zaś niemal połowa z nich dostrzega praktyki greenwashingu w działaniach firm.

Płatne treści w internecie. Czy Polacy są skłonni za nie płacić?

Aleksandra Andreasik, Joanna Trybuchowska
Co czwarty polski internauta słyszał o systemie płatnego udostępniania treści prasowych Piano, ale jedynie 1,4% wyraża zainteresowanie zakupem abonamentu.

Axel musi zapomnieć o kontroli

Agnieszka Berger, Tomasz Siemieniec, Puls Biznesu
Możliwość współpracy z Polsatem i niska cena. To - zdaniem właściciela stacji Zygmunta Solorza - skłoniło niemieckiego wydawcę prasy do zakupu jej akcji.

Rynek podcastów w Polsce. Badania Wprost i zespołu Tandem Media

Krzysztof Fiedorek
Ilu polskich internautów słucha podcastów? Gdzie i jak słuchamy? Jak i dlaczego wybieramy audycje? W jednym czasie pojawiły się dwa duże badania na ten temat. Jedno od wydawcy Wprost, drugie od zespołu Tandem Media z Grupy Radiowej Agory. Prezentujemy oba. Dla porównania danych i wniosków.

Zwyczaje czytelników cyfrowej prasy

Bartłomiej Dwornik
O jakiej porze dnia najchętniej sięgamy po e-gazety i e-booki? Apogeum przypada na godziny 18. i 23. I pora do lamusa odesłać przekonanie, że najchętniej czytamy w weekendy.

Polsat zazdrości TVN

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24