11.12.2023 Rynek medialny
Blogi w e-commerce. Raport Elephate i Senuto
KrzysztoF

Analizując działalność najpopularniejszych blogów marek e-commerce, zespół wrocławskiej agencji Elephate, przy współpracy z Senuto, przyjrzał się zabiegom, które służą zdobywaniu ruchu organicznego. Pod lupę wzięte zostały takie czynniki jak:
- dobór tematów i ich opracowanie,
- język i styl tekstu,
- sposoby wsparcia sprzedaży,
- aspekty SEO
- oraz autorstwo treści.
Każdy z liderów w swojej branży doczekał się indywidualnej analizy, która wykazała, jak istotną częścią serwisu jest właśnie sekcja contentowa.
Najpopularniejsza tematyka: zdrowie
Okazuje się, że najpopularniejsze blogi w e-commerce prowadzą marki z branży zdrowotnej. Sekcje contentowe stron Wapteka.pl i DOZ.pl generują największy ruch organiczny, czyli są najczęściej czytane przez użytkowników. Autorzy raportu stawiają te marki jako wzór do naśladowania dla sklepów internetowych z tej branży przykładały.
Pełne podium e-commercowej blogosfery przez pryzmat popularności prezentuje się następująco:
- branża zdrowotna
- sklepy z produktami dla zwierząt
- serwisy jubilerskie.
Najniższy przeciętny ruch organiczny na pojedynczym artykule posiadają za to blogi z branży modowej oraz sklepy sprzedające suplementy i odżywki.
Temat i frazy kluczowe
Najwięcej artykułów publikują natomiast marketplace`y, czyli Allegro, Morele i Ceneo. Jednak z analizy wynika, że blogi z największą liczbą artykułów nie zawsze generują największy ruch organiczny. Ważne jest, aby treści były tworzone na tematy, które interesują grupę docelową.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wybór tematyki jest równie istotny co sama optymalizacja treści. Blogi z największą liczbą fraz kluczowych w TOP 3 i TOP 10 wyników wyszukiwania nie zawsze generują największy ruch organiczny. Duże znaczenie ma popularność pozycjonowanych wyrażeń.
Problemem jest także duży odsetek artykułów, które nie generują żadnego ruchu organicznego. Na blogach poddanych analizie ich średni udział wynosi prawie 27%. Oznacza to, że ponad 1/4 treści nie jest czytana przez użytkowników z poziomu wyszukiwarki.

- Blog to główny filar treści w arsenale każdego e-commerce. Wybór metryk do śledzenia użytkowników powinien być oparty na KPI, które wyznaczamy dla naszej sekcji z artykułami - zaznacza cytowany przez autorów raportu Mariusz Michalczuk, CEO i co-founder firmy Conversion. - Jednym z kluczowych celów jest zrozumienie, czy użytkownicy rzeczywiście angażują się w nasze treści.
Duży nie znaczy lepszy. Internet jest demokratyczny
Jak podkreślają autorzy raportu, bezpośrednia sprzedaż, budowanie zaufania i pozycji eksperta, a w końcu – wsparcie rozpoznawalności poprzez zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Niezależnie od branży, prowadzony blog może stanowić istotny element strategii biznesowej sklepów internetowych.
- Publikując raport, chcieliśmy umożliwić wszystkim prowadzącym blogi w sklepach internetowych porównanie osiąganych wyników do konkurencji i zaczerpnięcie inspiracji od liderów w swojej branży, co pozwoli im udoskonalić własną strategię - komentuje Wojciech Mazur, CEO agencji Elephate, cytowany w materiale promującym raport. - Co istotne, do naszych rankingów nie dostało się wiele popularnych marek. To dowodzi, że internet jest demokratycznym miejscem, w którym jest przestrzeń dla każdej firmy pragnącej budować swoją rozpoznawalność poprzez przemyślane działania z zakresu content marketingu i SEO.
Pełna treść raportu Ranking blogów w e-commerce jest do pobrania za darmo na stronie Elephate:
https://www.elephate.com/pl/ranking-blogow-w-e-commerce-raport
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Internet pokonał telewizję
Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.
Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji
KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.
Transmisje na żywo w 2018 roku będą warte 545 miliardów dolarów
Deloitte Polska
Raport Deloitte „Global TMT Predictions 2018” przewiduje, że do końca 2018 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach on-line, a do końca 2020 roku liczba ta wzrośnie do czterech.
Publiczni nadawcy i newsy w social media. Badanie Reuters Institute
BARD
Na Facebooku i Twitterze najaktywniejszy jest Franceinfo, internetowe ramię publicznego radia i telewizji z Francji. Z Instagrama najintensywniej korzysta brytyjskie BBC. Najmniej pracowników dba o media społecznościowe włoskiego RAI, choć wcale nie są one najskromniejsze. Reuters Institute zbadał aktywność newsową w mediach społecznościowych największych nadawców publicznych Europy.