menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

11.03.2024 Prawo w mediach

Quishing. Jak się chronić przed oszustwami z użyciem kodów QR

Krzysztof Fiedorek

Zdaniem analityków Keepnet Labs, quishing będzie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla firm i osób fizycznych w 2024 roku. W roku 2023 liczba przypadków wyłudzenia danych lub pieniędzy w ten sposób wzrosła na świecie o 587%.

Quishing. Jak się chronić przed oszustwami z użyciem kodów QRilustracja: bing.com/create

W dobie wszechobecnych kodów QR, cyberprzestępcy wymyślili nowy sposób na oszukiwanie internautów – quishing. Ten rodzaj ataku wykorzystuje kody QR do przekierowania użytkowników na fałszywe strony internetowe, skąd mogą zostać wykradzione dane osobowe lub zainfekowane urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Jak działa quishing?


Oszuści generują kody QR, które wyglądają identycznie jak te prawdziwe. Następnie umieszczają je w miejscach publicznych, takich jak chodniki, latarnie czy tablice ogłoszeniowe, lub rozsyłają je w wiadomościach e-mail lub SMS. Kody te mogą prowadzić do fałszywych stron bankowych, portali społecznościowych, stron z nagrodami lub innymi popularnymi serwisami.

Po zeskanowaniu kodu QR użytkownik jest przekierowywany na stronę, która wygląda identycznie jak oryginał. Oszuści często wykorzystują techniki inżynierii społecznej, aby nakłonić ofiarę do podania danych logowania, numerów kart płatniczych lub innych poufnych informacji.

Jakie są zagrożenia związane z quishingiem?


Jak podawał niedawno portal Bankier.pl, nie ma oficjalnych statystyk ataków quishingowych w Polsce. Zagrożenie jednak rośnie, czego dowodzą ostrzeżenia Ministerstwa Cyfryzacji, Komisji Nadzoru Finansowego i CERT. Najnowszym wektorem ataku są na przykład podrobione naklejki z kodami QR na parkomatach.

REKLAMA

Zdaniem analityków Keepnet Labs, quishing będzie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla firm i osób fizycznych w 2024 roku. W roku 2023 liczba przypadków wyłudzenia danych lub pieniędzy w ten sposób wzrosła na świecie o 587%.

Quishing może prowadzić do poważnych konsekwencji dla ofiary, m.in.:

  • Kradzieży danych osobowych: Oszuści mogą wykorzystać dane osobowe ofiary do kradzieży tożsamości, wyłudzeń finansowych lub innych przestępstw.
  • Straty finansowe: Ofiara może stracić pieniądze z konta bankowego lub karty płatniczej.
  • Zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem: Fałszywe strony internetowe mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może uszkodzić urządzenie lub ukraść dane.
  • Utratę reputacji: W przypadku kradzieży tożsamości ofiara może mieć problemy z uzyskaniem kredytu lub pracą.

Jak chronić się przed quishingiem?


Aby chronić się przed quishingiem, należy zachować ostrożność podczas skanowania kodów QR:

  • Nigdy nie skanuj kodów QR z nieznanych źródeł: Nie skanuj kodów QR umieszczonych w miejscach publicznych lub otrzymanych w wiadomościach e-mail lub SMS od nieznanych nadawców.
  • Dokładnie sprawdź kod QR: Przed zeskanowaniem kodu QR dokładnie go obejrzyj. Zwróć uwagę na wszelkie błędy ortograficzne lub inne niezgodności w adresie URL.
  • Użyj aplikacji do skanowania kodów QR z funkcją sprawdzania autentyczności: Istnieją aplikacje, które mogą sprawdzić, czy kod QR jest autentyczny.

Nigdy nie podawaj danych osobowych na stronach internetowych po zeskanowaniu kodu QR. Nawet jeśli strona wygląda identycznie jak oryginał. Pamiętaj też, żeby regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dziennikarski Kodeks Obyczajowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Kodeks Etyki Dziennikarzy jest zbiorem zasadniczym norm etycznych, które obowiązują dziennikarzy, członków Stowarzyszenia, w ich pracy i działaniu zawodowym.

Plagiat, autor widmo, twórczość równoległa. Formy korzystania z utworu

Paweł Kowalewicz
Każda forma korzystania z cudzej twórczości jest powszechnie i błędnie uznawana za plagiat. Takich postaci użytkowania jest o wiele więcej, co postaram się przedstawić w niniejszym tekście.

Hejt w polskim internecie. Badanie IRCenter

Krzysztof Fiedorek
Odsetek ofiar mowy nienawiści jest odwrotnie proporcjonalny do wieku internautów. Autorzy badania wskazują, że bezpośredni wpływ ma na to fakt, że starsze pokolenia mają wpojone zasady nieobrażającej nikogo dyskusji, ale też rzadziej korzystają z internetu.

Dziennikarski Kodeks Obyczajowy

Konferencja Mediów Polskich
9 maja 2002 roku uczestnicy Konferencji Mediów Polskich podpisali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie zbiór zasad etycznych, których powinni przestrzegać dziennikarze prasy, radia i telewizji.

Zniesławienie, czyli gdzie leżą granice wolności słowa

Karina Grygielska
Polityka, showbiznes, internet to współczesne areny sporów, kłótni, walk na słowa. Gdy już wszystko wymyka się spod kontroli, można się spodziewać, że któraś strona wytoczy najcięższe działa: akt oskarżenia o zniesławienie. Gdzie leżą granice dobrego smaku, a wolność słowa staje się zniewagą?

Nowe regulacje dla branży influencer marketingu

Robert Nogacki
Pierwsze zarzuty UOKiK dla trzech influencerów i ich reklamodawcy, postawione 25 lipca, oraz wcześniejsze decyzje UOKiK o ukaraniu czołowych polskich twórców SM za brak współpracy to pokłosie starań urzędu o uregulowanie branży influencer marketingu w Polsce.

RODO w agencjach public relations

Paweł Soproniuk
Rozmowa z dr. Maciejem Kaweckim, koordynatorem prac nad reformą ochrony danych osobowych, dyrektorem Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, na temat stosowania przepisów RODO przez agencje PR. Nowe regulacje wchodzą w życie 25 maja.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24