menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

8.04.2024 Marketing i PR

Trendy w digital marketingu 2024. Przykłady i prognozy IAB

Pamela Tomicka

Sztuczna inteligencja? Tak, ale nie tylko! CSR, nieszablonowe działania w social mediach, storytelling, focus na doświadczenie konsumenta - trendy w digital marketingu to mix nowych narzędzi technologicznych, które mocno namieszały na rynku cyfrowym, oraz uważności na człowieka i jego problemy.

Trendy w digital marketingu 2024. Przykłady i prognozy IABilustracja: bing.com/create

Kampanie digitalowe nagrodzone w IAB MIXX Awards 2023 pokazują, jak bardzo dziś potrzebujemy wykorzystywać technologie do edukowania, oswajania trudnych tematów, budowania świadomości i odpowiedzialności. Taka będzie innowacyjna komunikacja marketingowa, w której digital nie jest już dodatkiem do tradycyjnych kanałów, a coraz częściej – głównym rozgrywającym.

– Wydatki na reklamę online wciąż rosną, a polski marketing internetowy konsekwentnie umacnia pozycję trendsettera na rynku europejskim. Po pandemicznym zachwianiu, rynek wrócił do wcześniejszego tempa rozwoju, w 2022 roku zwiększając wartość o ponad 615 mln zł, co pokazuje dynamikę wzrostu sięgającą 10% – komentuje Robert Wielgo, CMO IAB Polska. – Obecnie internet, który jest siłą napędową całego rynku mediów, uczy nie tylko tego, jak osiągać wyniki finansowe, ale jak łączyć skuteczność kampanii z potrzebami współczesnych odbiorców.

Trend: AI. Technologia w służbie człowiekowi


Gwałtowny rozwój technologii i rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję otwiera dla branży zupełnie nowe przestrzenie rozwoju. Wykorzystanie AI do komunikacji z konsumentem, oferowanie mu ciekawego, wartościowego doświadczenia, wreszcie wsparcie w trudnej sytuacji – wszystko to znalazło się w nagrodzonej w IAB MIXX Awards kampanii Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

REKLAMA

W kampanii „AI wspomaga poszukiwania zaginionych” wykorzystano algorytm, który „ożywia” statyczne zdjęcia osób zaginionych, zamieniając je w wideoportrety wyświetlane na ekranach digital OOH zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach, na dworcach kolejowych, lotniskach, galeriach handlowych. Cyfrowe plakaty, z których zaginione osoby spoglądają na otoczenie, mrugają, poruszają głowami, miały zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zaginięć, uświadomić, że za zdjęciem z komunikatu stoi człowiek – z planami, marzeniami i czekającą w domu rodziną, a także dotarcie do ludzi, którzy widzieli osoby zaginione.

W czasie dziesięciu miesięcy kampanii spoty ze zdjęciami zostały wyświetlone ponad 12 mln razy. Ogromny odzew, z jakim spotkała się akcja, to nie tylko pozytywne komentarze w sieci i publikacje medialne, ale przede wszystkim 61% wzrost liczby kontaktów w sprawie osób zaginionych względem analogicznego okresu rok wcześniej.

CSR – działaj w imię wyższego dobra


Kampanie realizujące cele o znaczeniu społecznym to kolejny silny trend w digital marketingu. Kiedy latem 2022 roku Polacy ze zdumieniem przyglądali się bilbordom pytającym „Gdzie są te dzieci”, będącym częścią kosztującej miliony kampanii, która w żaden sposób nie wspomogła realnie polskich rodzin, Fundacja Pomagam.pl miała gotową odpowiedź. „TU jestem” to kampanie, która przekierowała dyskusję z tematu niskiego wskaźnika urodzeń na dzieci, które już TU są i potrzebują natychmiastowej pomocy.

Wykorzystując jeden billboard przy warszawskiej Alei Niepodległości, digital PR i user generated content, kampania wywołała oddźwięk społeczny, który przełożył się na szum medialny generujący 5 mln zasięgu, ponad 1,5 mln zł ekwiwalentu mediowego i 30% wzrost wpłat na portalu pomagam.pl.

Kreatywnie w social mediach


Komunikacyjny i sprzedażowy potencjał social mediów jest ogromny – firmy, które potrafią angażować internautów w nieszablonowy sposób, wygrywają w digital marketingowej grze o złoto. Jak przyciągnąć uwagę młodych ludzi na TikToku, Instagramie, Facebooku i YouTubie? Może zaprosić ich na gigantyczny koncert idola nastolatków? „Zhakowany koncert w Roblox” to kampania ING Banku Śląskiego, promująca drugi sezon gry edukacyjnej „Miasto ING w Roblox” uczącej dzieci, jak być bezpiecznym w sieci. Zhakowanie koncertu Paliona, idola nastolatków, na którym „szalało” w grze ponad 55 tys. dzieciaków, uświadomiło im, że cyberzagrożenie może się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie.

REKLAMA

Działania digitalowe w mediach społecznościowych zaangażowały odbiorców w świat marki na niespotykanym dotąd poziomie. Sukces „Miasta ING” pozwolił znacząco zwiększyć spontaniczną znajomość marki wśród młodych osób, do których banki coraz częściej kierują swoją komunikację.

Budowanie świadomości marki


Budowanie świadomości marki i jej pozycjonowanie to trend, który w digital marketingu jest „ever greenem”. Na przykład Decathlon Polska w kampanii „Matura z WF-u”, w której zwrócono uwagę na stan zdrowia polskich dzieci i konieczność przywrócenia odpowiedniej rangi sportu w szkołach. Wykorzystując digitalową kampanię performance’ową, kierującą do e-petycji do Ministerstwa Edukacji w sprawie matury z WF-u, płatne działania medialne i PR-owy buzz, Decathlon dotarł do 14 mln odbiorców, jednocześnie budując i umacniając pozycję marki w świadomości społecznej.

User experience


Doświadczenie konsumenta jako kluczowy element działań to silny trend – wykorzystanie specyfiki środowiska cyfrowego, które oferuje użytkownikom unikalne doświadczenia, to skuteczna metoda angażowania uwagi. Taki mechanizm wykorzystali twórcy kampanii „Telefon Anki”, promującej audioreportaż Zona na platformie Storytel.pl. Aby zbudować nową falę zaangażowania wokół tematu uchodźców, o którym opowiada reportaż, twórcy sięgnęli po telefon komórkowy – kluczowy w każdej historii uchodźczej, często umożliwiający przeżycie. Specjalnie zaprojektowana strona mobilna, imitująca tapetę tytułowego telefonu Anki, storytelling, przemyślany UX i innowacyjne podejście do touchpointu zadecydowały o sukcesie kampanii, która zwiększyła liczbę pobrań aplikacji Storytel i świadomość marki.

REKLAMA

– Trendy w marketingu cyfrowym pokazują, że w świecie coraz bardziej zdominowanym przez technologię firmy nie zapominają o człowieku i jego wyzwaniach we współczesnej rzeczywistości. To bardzo ciekawy czas dla digitalu. Nowe narzędzie w postaci sztucznej inteligencji pokazuje nam przyszłość, wspiera działania społeczne, ale jednocześnie pomaga optymalizować kampanie, co oznacza, że uczymy się mądrze wykorzystywać technologie – mówi Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska, które od kilkunastu lat organizuje konkurs IAB MIXX Awards. – Przyszłość marketingu cyfrowego kształtują obecnie kampanie, które do osiągnięcia celu biznesowego zaprzęgają kreatywność połączoną z nowymi narzędziami i wartościami humanistycznymi, społecznymi, które stawiają na głębokie zrozumienie marki, wysoką jakość contentu, wiedzę i emocje generowane przez storytelling.

Więcej o najciekawszych kampaniach marketingowych które są skuteczne i etyczne, które wyznaczają trendy i kierunki przyszłych innowacji, które ustanawiają nowe standardy przeczytacie w Casebooku MIXX Awards 2023.

źródło: InfoWire

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Narzędzia SEO, których warto używać przy pozycjonowaniu

Szymon Słowik
Mimo tego, że na rynku cały czas pojawiają się nowe i ulepszone rozwiązania dla branży SEO, trzeba pamiętać, że nawet te najbardziej zaawansowane nie wykonają za nas całej pracy. Ważne więc, aby obserwować zmieniającą się branżę oraz szukać rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Reklama w grach. Case study od Fantasyexpo

Kamil Górecki
Możemy wyróżnić dwie główne drogi wykorzystywania gier do celów reklamowych - advergaming oraz in-game advertising. Ta pierwsza mówi o tworzeniu gry od podstaw w celach marketingowych. Druga, zdecydowanie częściej wykorzystywana, polega na osadzaniu treści reklamowych w istniejących grach, a pole do popisu jest dość szerokie.

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?

artykuł sponsorowany
E-mail marketing to potężne narzędzie, które może korzystnie wpływać na lojalność klientów, budować relacje i zwiększać sprzedaż. Cele te można osiągać jednak tylko wtedy, gdy działania w tym zakresie są realizowane w efektywny i skuteczny sposób.

Prowadzenie bloga firmowego dla wsparcia SEO i nie tylko - 8 korzyści

KK
Wzrost ruchu na stronie dzięki dobrze przygotowanej publikacji na bloga firmowego może wynieść nawet ponad 400%. Ponad połowa internautów szuka interesujących ich treści w Google, a 18% z nich chce czytać artykuły na firmowych blogach. Zobacz, jak optymalnie wykorzystać tę wiedzę.

Czy tanie pozycjonowanie strony firmowej ma sens?

Paweł Duda
O konieczności pozycjonowania strony w wyszukiwarce Google słyszał już chyba każdy właściciel firmy poszukujący klientów w Internecie. Zdecydowana większość przedsiębiorców będzie poszukiwała do współpracy agencji SEO i wybierać najtańsze oferty pozycjonowania.

Reklama suplementów diety. Jak sprzedaje się produkty udające leki

Ewa Zygadło-Kozaczuk
Różnobarwne opakowania kuszą nas cudownymi właściwościami leczniczymi, a my kupujemy je licząc na zgrabną sylwetkę, dobry sen, wspaniały humor i świetny seks. Czy wiemy jednak co kryje się za magiczną tabletką, kapsułką albo syropem? Czy mamy świadomość, że reklamowane produkty tylko udają leki?

Reklama responsywna. Wszystko co musisz wiedzieć

Paweł Treściński
Format responsywny to typ reklamy, który dostosowuje lub przekształca rozmiar, umożliwiając dopasowanie do szerszej liczby jednostek reklamowych i ekranów. Poprzez zastosowanie określonej technologii, tak skonfigurowana reklama idealnie dopasowuje się do dużej, średniej lub małej jednostki reklamowej.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24